Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Malý Rarášek – pomáháme pohádkovým postavám

Má ho v sobě každé dítě. Už od malička občas vystrkuje růžky, jen tak nenápadně, aby se ho lidi nelekli a nemohli ho vyhnat. Ale postupně si najde své místo, tropí rošťárny, ale někdy také umí ukázat svoji lepší stránku a vzpomene si na svůj původ. Pak velmi rád pomůže zvířátkům, která se ocitla v nesnázích. Přesně takový je každý rarášek.

A přesně o těchto stvořeních vypráví uspávací pohádka, kterou obsahuje krabice s názvem Malý Rarášek. Ale tento příběh je pouze bonusem, protože celá venkovní hra se točí kolem dvanácti pohádkových karet. Pod obrázkem odvážného raráška v krabici se ukrývá právě tucet karet, ale také balíček s šedesáti úkoly, které vytvořili Lucie a Jan Mottlovi.

Větší balíček karet lze jednoduše podle zadní strany rozdělit tématem na domov, zahradu, město a les. Pokaždé stačí s sebou vzít jednu pohádku a sadu karet, která náleží k místu, kam se rodina chystá na výlet.

Potom, když si rodiče udělají se svým prckem přestávku nebo se někde zastaví, mohou začít číst pohádku. Její text je čas od času přerušen otázkou nebo pokynem. Obvykle zní „Pomůžeš mu?“ a označuje moment, kdy někdy vylosuje jednu kartu z balíčku úkolů a na ní zvolí vhodný ze tří nabízených úkolů.

Děti se v tu chvíli zapojí samy do příběhu. Některé jsou fyzické, třeba ujít několik kroků s listem mezi koleny, vědomostní, například vyjmenovat jména rodičů, ale i pantomimické, kdy třeba napodobují pohyby rodiče.

Každá pohádka jich obsahuje šest. A díky nim se příběh docela mění, ačkoliv text kolem je vždy daný. Pokud mají ale rodiče trochu fantazie, dokážou úkoly nalosovat předem, vybrat je podle okolí a zakomponovat do celého příběhu. Potom je vše ještě ucelenější a zábavnější, a právě s dílem fantazie se dá vystačit v klidu i s dvanácti základními příběhy nebo poté pokračovat s vlastními nápady.

Samotné pohádky jsou pěkně a jednoduše napsané, doprovází je i pár ilustrací, aby se děti mohly na vlastní oči seznámit s hlavními hrdiny. To je důležité, protože potřebují vědět, jaké pohádkové bytosti pomáhají v dosažení jejího cíle.

Děti plnění úkolů venku na čerstvém vzduchu baví především proto, že je jako vytržený z reálných příběhů pohádkových stvoření. Ať už je to zajíček, lokomotiva nebo dinosaurus, pokaždé se děti na dvě stránky textu pohltí do příběhu. Ten trvá nejen tak, jak dlouho trvá přečíst velká písmenka, ale především se vše odvíjí od zvolených úkolů.

Zpracování je pěkné. Karty asi dostanou v batůžku a při venkovní manipulaci zabrat, ale ono se s tím tak trochu počítá a ani to nevadí, protože se s nimi reálně nehraje, takže nevadí, když je půjde rozeznat podle nějaké skvrny nebo stopy. Příběhy jsou na velkých listech, takže je třeba počítat s tím i při balení. Potěší ale bonus, který je pexeso s pěknými ilustracemi a se všemi hrdiny pohádek.

Malý Rarášek je venkovní aktivita pro děti spojená s vyprávěním pohádek. Děti si užijí nejen pěkné příběhy, ale především plnění úkolů, které jsou tematicky rozřazené podle toho, kde se rodina zrovna nachází. Na rodiče může hra klást důraz nejen na čtenářské schopnosti, ale trochu i na fantazii, pokud chtějí úkoly více spojit s příběhy. Jako základ a inspirace pro venkovní zábavu ale funguje Malý Rarášek moc pěkně.

Prozkoumávejte dál
Recenze: OctoDice – kostky a chobotničky