Recenze: Memo Match – papouščí rozdíly

Memo Match - balení

Rodina papoušků si žila v klidu na svém stromě. Jenže pak se do sousedství přistěhovali noví ptáčci a jejich klid byl ten tam. Staří rodiče už mají problémy se zrakem ,a když na větvi sedí jejich mladí potomci s kamarády od sousedů, nemohou je od sebe zdálky rozeznat. Proto si přivolali na pomoc nás.

Všechny jejich problémy se vešly do malé krabičky, která nese název Memo Match, tedy porovnávání po paměti. Navzdory anglickému názvu se jedná o kompletně přeloženou hru, kterou vydává společnost Piatnik.

Autorem Memo Match je Brad Ross a tahle paměťová hra je určená především pro ty nejmenší děti už od čtvrtého roku věku. Je tak trochu založená na pexesu a trénuje tedy paměť. Její nejsilnější zbraní ale jsou ilustrace a zpracování, jejichž autora na krabici nenajdete.

Memo Match - připravená hra

Červená krabice s ptáčky a kartami na obrazu vás zve do hnízda, které se ukrývá uvnitř. Udusaný ptačí domeček se skládá z balíčku šestnácti karet s portréty různých mladých ptáčků a stejného počtu červených destiček, které musíte vylámat ze dvou archů.

A protože je komponent málo a krabice je velká, tak na nás tentokrát výrobci připravili fintu. Do krabice vložili papírovou výstelku, díky které obsah nevypadá tak slabě. Na podobný prodej vzduchu už jsme si stěžovali u hry Aport (recenze) nebo Monstermania (recenze). Hry si ale zase drží jednotný rozměr krabic, které tak pěkně zapadnou do řady, pokud jich vlastníte víc. Do série patří ještě třeba dovednostní Baobab (recenze) nebo opičí Monkey Business (recenze).

Příprava ani průběh hry nemůže být vzhledem k věku dětí, kterým je hra určena, složitý. Jednoduše zamícháte čtvercové kartičky obrázkem dolů. Nikdo z hráčů neví, který obrázek zobáku, očí, chocholky nebo nohou se nachází na kterém místě. Od každého ze zmíněných druhů najdete v krabici právě dva druhy – například otevřené a sevřené pařáty.

Memo Match - rozehraná hra

Šestnáct karet zamícháte a položíte je v jednom balíčku doprostřed stolu. Odsud si budou hráči losovat svoje karty, které je zajímají. Partii začne ten z hráčů, který měl jako poslední narozeniny.

První z hráčů otočí horní kartu z balíčku. O tenhle obrázek se nyní všichni utkají a budou kromě štěstí potřebovat i dobrou paměť. Mezi šestnácti čtvercovými dílky musí najít bezchybně všechny čtyři vlastnosti, které se s ptáčkem shodují – tedy zobák, chocholku, oči a drápy.

Dokud hádá dobře, může vybírat z dílků dál. Pokud se mu podaří bez chyby odhalit všechny odpovídající dílky, které jsou na kartě nakreslené, může si ji za odměnu vzít k sobě. To, že ji má, může hráči na konci partie pomoci k vítězství.

Memo Match - rozehraná hra

Mnohem častěji se především na začátku hry budou hráči plést. Pokud otočíte kartičku, která obrázku neodpovídá (nebo odkryjete podruhé stejný obrázek), váš tah je u konce. Všechny dílky otočíte zpět obrázkem dolů a na tahu je další hráč, který může otáčet stejné dílky, nebo jiné. Snaží se ale o totéž, co jste zkoušeli vy, jen má nápovědu v podobě dílků, které jste otočili vy. V téhle jednodušší variantě vítězí ten z hráčů, který nasbírá jako první tři karty.

Na první pohled je jasné, že Memo Match má silný základ v klasickém a u malých dětí populárním pexesu. To je v podstatě dobrou zprávou, protože pexeso má rozhodně pozitivní efekt na paměť a současně se u něj děti skvěle baví.

Základní verze hry je vhodná pro ty nejmenší děti kolem čtvrtého roku, protože se mohou v klidu soustředit vždy pouze na znaky hádaného ptáčka. Brzy jim ale bude hra připadat jednoduchá a to je správný čas na to, abyste jim představili nové pravidlo.

Memo Match - karty

Ve chvíli, kdy se některý z hráčů splete a odkryje špatný dílek s obrázkem, odkryje se nová karta. Tak mají hráči mnohem těžší situaci, protože nehledají jen čtyři konkrétní znaky. Potřebují ale znát rozložení všech šestnácti. Teprve tak mohou, bez hádání, správně odkrývat znaky, když na ně přijde řada.

Dílky zůstávají na stole po celou hru a neubývá jich jako v pexesu. Díky tomu se obtížnost hry nesnižuje, ale zůstává po celou dobu stejná. Opakovaným odkrýváním si děti zapamatují všechny symboly a výborně tak trénují paměť. Šestnáct obrázků je dost, což si vyzkoušíte především v druhé verzi hry.

Hra má krásné zpracování. Samotné dílky obsahují kresbu jen konkrétní části těla na bílém pozadí. Je tedy na první pohled jasné, co zobrazují. Portréty ptáčků jsou legrační a dětem se líbí. Tvrdé kartonové kartičky zaručují, že hra něco i vydrží. Karty budou k dětskému zacházení méně odolné, ale naštěstí je děti nedostanou tolik do ruky a i jejich případné částečné poškození nekazí zážitek, protože nevadí, že karty od sebe poznáte.

Memo Match - rozehraná hra

Doma vydrží v kurzu překvapivě dlouho a to především díky dvěma úrovním hry. S hádáním a pamatováním můžete začít už ve čtyřech letech, a pak plynule přejít na těžší verzi, která dá zabrat i starším dětem.

Rozdíly mezi kartami si určitě zaslouží i další varianty. Je škoda, že si autor nedal práci a nevymyslel ještě nějaké jiné hry, které by s kartami a dílky bylo možné hrát. Ale takové malé hry si určitě už vymyslíte i doma, a pokud se o ně s ostatními čtenáři podělíte v komentářích, budeme jen rádi.

Délku hry si pochopitelně můžete nastavit sami a nemusíte hrát zrovna na tři nastřádané karty. Uvidíte, jak dlouho dětem bude odhalování dílků trvat a podle toho počet karet snadno upravíte tak, aby je hra nepřestala bavit. Za obvyklé situace ale mají děti jednu partii dohranou během patnácti minut, což je bez problémů i pro čtyřleté.

Memo Match - žetony

Memo Match stojí na základech pexesa, bere si z něj oblíbený paměťový prvek hledání mezi několika stejnými dílky. K tomu ale přidává ještě neustále se měnící zadání. Nehledáte tedy páry, ale znaky odpovídající právě otočené kartě. A to z téhle jednoduché hry dělá dobrou zábavu a trénink paměti pro malé děti.

Recenze: Memo Match – papouščí rozdíly
Memo Match je karetní hrou postavenou na základech pexesa, ale přitom dostatečně odlišnou. Hráči vždy hledají čtyři části těla k odkryté kartě ptáčka, ale nesmí při otáčení kartiček udělat žádnou chybu. Jinak dostane svoji šanci další hráč. Tato varianta hry je výborná pro malé děti, které ještě nemají tak dobrou paměť a mohou opakováním odhalit všechny potřebné obrázky. Pokročilá verze zaměstná už i zkušenější hráče i dospělé a hodí se bez problémů do rodiny. Při každém omylu se karta ptáčka mění a hráči tak musí v paměti držet mnohem víc informací než jen ty ke stávající kartě. Délku partie si můžete nastavit počtem karet zadání, což je skvělá zpráva pro všechny méně trpělivé malé hráče. Memo Match vás potěší ilustracemi ptáčků, ale především jednoduchou a zábavnou hratelností vhodnou pro děti bez rozdílu věku..
Klady:

+ základ v pamatování a hledání párů ala pexeso
+ zadání představují otáčené karty
+ musíte otočit všechny vlastnosti ptáčka, které odpovídají obrázku
+ povedené ilustrace
+ dvě úrovně hry
+ dílky zůstávají na stole celou dobu a tím se hra nestává jednodušší
+ nastavitelná délka hry
+ už pro děti od 4 let
Zápory:

- základ je stále v pexesu
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Archelino – plovoucí záchrana