Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Men at Work – dobrodružný život na staveništi

men-at-work-17

Možná to vypadá jen jako práce. Ale pokud máte dobrý tým, může vás to i bavit. Spolu s kolegy se můžete začít sázet, kdo dokáže vystoupat výš a poskládat tam stavební prkna. Jen je důležité dávat pozor, aby kvůli takové hře zbytečně nedošlo k nějakému poškození budovy. Stačí trocha nepozornosti a může z toho být pořádný nepořádek.

Na stavbu se podívají všichni hráči, jakmile si pořídí deskovou hru Men at Work. Jedná se o novinku z dílny společností Plan B Games a Pretzel Games. Hru vymyslela Rita Modl a v roce 2018 se její dílo poprvé objevilo mezi hráči. O distribuci na starém evropském kontinentu se stará společnost Esdevium Games.

Krabice na sebe vzala standardní velikosti a na víku vidíme stavbyvedoucí, jak řídí všechno skládání. Za ní je ale bláznivá konstrukce, na které balancuje hned několik postaviček. Hráči budou moci něco podobného vytvořit sami. K tomu dostanou sadu dřevěných stavebních prvků různých barev a rozměrů. Jednoduše je vyloží na stůl, společně s metrem, figurkami dělníků a jejich přilbami. Důležité je také zamíchat balíček karet zadání a podat začínajícímu hráči záchranný hák. Chybět ve společné nabídce nesmí také důležité žetony pracovníka měsíce, které budou sloužit jako odměna. Jednotliví hráči pak dostanou každý pouze tři žetony certifikátů bezpečnosti.

men-at-work-01

Na začátku si hráči připraví základy. Tuto zodpovědnost dostane podle pravidel nejmladší hráč, který vezme tři základní šedivé kameny a na nich rozmístí první čtyři traverzy. Od té chvíle už se všichni budou ve stavebních snahách střídat.

Jednoduše otočí horní kartu zamíchaného balíčku a tím se před nimi naskytne pohled na zadání. Je to kombinace zadní strany horní karty a obrázku na té otočené. Hráč se tak dozví nejen, jestli má přidat na stavbu figurku dělníka nebo nový stavební prvek, ale také mu karta jasně řekne, kam, jak a za jakých podmínek má novou součástku přidat.

Při této činnosti může hráč používat pouze jednu ruku a snaží se při tom nic neshodit. Pokud by se tak stalo, jedná se totiž o havárii, za kterou musí hráč odevzdat jeden z bezpečnostních certifikátů. Předepsaná je i barva nového přírůstku.

men-at-work-11

Zpočátku hráči budují jen tak pro radost. Teprve později v partii přijde do hry karta šéfky Rity, která je na začátku partie přimíchána do balíčku. Od té chvíle se hráči snaží do již velké stavby přidávat nové prvky tak, aby se v tu chvíli stali tím nejvyšším na celém obrovském mrakodrapu. Za takový úspěch dostane hráč okamžitě odměnu v podobě žetonů pracovníka měsíce a dostane se tak o krůček dál.

Úkolem hráče, který pokračuje po chybujícím soupeři, je nejdříve uklidit všechny dílky dotýkající se desky. Teprve poté může začít svůj vlastní tah. Tam se snaží dále pokračovat ve stavbě při respektování pravidel.

Men at Work je parádní stavební hrou, která hráče pořádně prověří a především má ohromně jednouchá pravidla. Zadání kola je napsané na kartách, takže stačí vědět, o co v celé hře jde.

men-at-work-05

Na začátku je to všechno o přípravě mrakodrapu. Hráči sice staví, ale nemají možnost získat žádné body. Místo toho je jejich úkolem, aby celý výtvor nespadnul a oni nepřišli o jeden z cenných tří životů. Ty jsou potřeba hlavně ke konci hry, kdy se staví opravdu na krkolomných místech. K tomu přispívají neustále se měnící úkoly z karet, ale každý má při tom alespoň částečnou volnost při výběru místa.

Karty kromě druhu a umístění zadávají také barvu, kterou je třeba umístit. Právě s odstíny se často váže nějaká podmínka pro umístění nové komponenty do stavby.  Obecně kombinací karet je dostatek, takže budete neustále řešit pokládání podle jiných podmínek. A to je dobře, protože vás to udržuje na pozoru.

Figurky mají opravdu zcela separátní helmy. To je skvělé, protože hra s nimi pracuje a zakazuje komukoliv pokládat na hlavu traverzy. Lze je místo toho kotvit kdekoliv jinde, třeba i na rukou nebo ramenou figurek. Hra tak dává neustále hráčům na výběr z toho, jestli chtějí riskovat a nebo se raději v aktuálním kole držet při opatrném přístupu.

men-at-work-13

Na této hře je ale navíc skvělé, že nabízí ještě varianty. Nám se hodně líbí verze, ve které mají hráči od začátku v ruce navíc dvě karty. Těmi mohou v libovolné fázi partie nahradit část zadání a tím se zbavit případně nechtěného úkolu, který se třeba nemusí hodit ani z taktického hlediska.

Partie nejsou zbytečně dlouhé, protože od objevení šéfové už všichni tvrdě bojují o body. Hra ale může místo toho skončit také vyřazením všech kromě jednoho z účastníků. Záleží pouze na situaci. A ono samotné umisťování a udržení se ve hře není zdaleka tak jednoduché, jak by mohlo na první pohled vypadat. Přesto hru už s ohledem na jednoduchost doporučujeme i dětem a rodinám. Výhodou je už zmiňovaná doba kolem půl hodiny i fungování ve všech počtech.

Jediným záporem pak je možné vyřazování hráčů, která donutí někoho pouze koukat, jak ostatní běží do finiše o nejlepšího stavitele. Pokud je někdo nešikovný, pak k tomu může snadno dojít. Ale Men at Work vás rychle naučí, jak je to správně.

men-at-work-15

Zpracování je naprosto luxusní. Hra vypadá parádně a svým designem se dostává na úroveň famózního Tokyo Highway. Dílky se nedotýkají země, protože mají svoje vlastní základny. Místo nich lze podle jedné varianty použít také krabici, díky které se hra stává zase trochu jinou.

Men at Work se díky svojí excelentní jednoduchosti stala naší nejpopulárnější stavitelskou hrou a předčila oblíbený JunkArt. Kombinace figurek a tyčinek je skvělá a helmy dodávají celému zážitku tu potřebnou tečku. Men at Work je lahůdkou pro každého, kdo rád staví do výšky a měří se v této činnosti s ostatními.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRita Modl
IlustraceBernard Bittler, Chris Quilliams
VydavatelPretzel Games, Hobby Japan, Pegasus Spiele, Plan B Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity
MechanismyStacking and Balancing
RozšířeníSuper Power
RodinaMechanism: Tower Stacking, Theme: Construction
Alternativní názvyメン・アット・ワーク

Více o hře.

Recenze: Men at Work – dobrodružný život na staveništi
Ve hře Men at Work si nejdříve připravíte bez výraznějšího tlaku na vítězství základ stavby. Risk přijde teprve v druhé části. Hráčům ale už od začátku zadávají úkoly karty, které je třeba poslouchat. Partie má nádherně jednoduchá pravidla, ale při tom nabízí i varianty a dostatečnou volnost pro samotné účastníky. Jediným negativním prvkem tak je možná (a téměř jistá) eliminace některých méně šikovných hráčů. Celkově je ale Men at Work vynikající stavební hrou, kterou je radost hrát a otestovat si své šikovné prsty.
Klady:

+ jednoduchost pravidel
+ varianty
+ čepice figurek
+ zadání ze dvou karet
+ fáze úklidu po soupeři
+ rychlá herní doba
Zápory:

- vyřazování hráčů
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Duha – desková hra hýřící všemi barvami