Recenze: Na farmě s Elektronickou tužkou

na-farme-01

Děti a zvířátka. To jde dohromady velmi dobře. Takže pokud dáte prckům možnost podívat se na farmu, asi neřeknou ne. Tedy pokud si raději nestáhnou nějakou hru o farmě do svého tabletu. Naštěstí tahle farma je dost lákavá, protože ji lze navštívit i doma na stole.

Interaktivní hru Na farmě si pro nás připravila společnost Albi. Jedná se o novou monstrózní krabici, která se řadí do populární řady Kouzelné čtení. Jedná se o novinku, ke které dodala ilustrace dvojice Václav Ráž a Martina Lásková. Novinka vyšla v roce 2016.

A obrovská krabice obsahuje velké kartonové komponenty, ze kterých hráči podle návodu postaví opravdovou kartonovou farmu – dům. K němu dostanou dokonce plot, stromy a samozřejmě nesmí chybět ani půda pod nohama v podobě čtyř do sebe zámky zapadajících desek. Vytvoříte tak zahrátku i s jezírkem.

na-farme-05

V základní verzi hry najdou děti kromě tohoto herního prostředí také sadu kartonových figurek zvířat a k nim tři pěkné figurky – miniatury. Koně, kozu a pejska. Ty jsou prakticky v hlavní roli celého soupeření. K tomu ale budete potřebovat také sadu kulatých žetonů představující úrodu, které se může každý farmář dočkat. Děti mohou stromy, plot, figurky i plodiny rozmístit na farmě podle svojí fantazie.

Hlavním úkolem celé poskládané sestavy není nějaké soupeření, ale objevování a hraní si s prostorovou stavebnicí a zvířátky. Ale tedy vstupuje do všeho naprosto s přehledem elektronická tužka. Pro ni rodiče potomkům musí stáhnout aktualizaci a s ní i zvuky.

Součástí desky jsou ale také ikony, které umožňují obsluhovat hlasitost, nechat si přečíst základní informace, ale především otestovat své znalosti v kvízech. Ty mají jednoduché dotazy a prověří znalosti dětí o farmě. Na otázky ale odpovídají sami a s nikým nesoupeří.

na-farme-03

Jinak to je ve chvíli, kdy se děti dotknou tužkou symbolu knihy. V tu chvíli musí podle zvoleného podstavce (v krabici jsou tři) najít odpovídající zvířátko. Na výběr je ze tří. Při druhé hře mohou zvířátka hledat i podle zvuků, které vydávají. Tuto druhou variantu je možné hrát (na rozdíl od té první) plnohodnotně. To proto, že v krabici jsou destičky, které fungují jako odpověď stejně.

Bohužel krabice Na farmě není v původním stavu kompletní. Rodiče za ni utratí nemalé peníze (cena se pohybuje kolem 800,-), ale přesto po nich tvůrci chtějí další investice. To proto, že celkem je v nabídce tucet zvířátek, ale pouze tři jsou součástí základní krabice. Když porovnáme cenu a obsah deskových her s figurkami, pak to působí nepřiměřeně. A to i s přihlédnutím k tomu, že všechny ty kartony musí mít i nějakou tenkou vrstvu pro kontakt se špičkou chytré tužky.

na-farme-13

Trénování zvuků a stop zvířat vypadá jako skvělý nápad. Navíc aktivní jsou i jiné prvky farmy. Děti si tak mohou vylepšovat slovní zásobu. Mohou si farmu prohlížet skrz naskrz, ale ať to budou dělat sebepečlivěji, nevydrží jim to příliš dlouho. A opakovat pokaždé po vybalení krabice tuto činnost chtít nebudou. Celkově ani těch textů a zvuků není zase tolik, aby se děti ke krabici vracely nějak dlouho.

Radost dětem určitě udělá zpracování. Celý dům vypadá opravdu moc pěkně, všechno je to z tvrdého kartonu a stavba působí pevně. Bohužel po každé hře je třeba dům znovu sbalit zpět, což trochu zdržuje. Naštěstí jejich propojení je provedeno pouhým protahováním malých výčnělků.

na-farme-15

Krabice s hrou Na farmě nás nakonec zklamala. Rozhodně tu byl viditelný potenciál. Ale jako zábava pro čtyřleté děti to je přehnaně velké, drahé a při tom nekompletní. Navíc hra nevydrží nějak extrémně dlouho, protože toho obsahu není příliš a všechno to je určeno opravdu pro ty nejmenší děti. Jakmile se s celou farmou seznámí, přesune se jejich pozornost jinam.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Planeta zvířat – krabičková zoo