Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nalož a jeď – hra pro stavitele i stěhováky

Věřte tomu nebo ne, ale stěhovákem se lidi nestávají, ale rodí. Mají totiž velice důležité poslání, kterým přispívají k životům všech kolem. Právě oni vám většinou pomohou vytvořit to nové „doma“, které všichni úporně celý život hledáme.

Možná si s tímto povoláním zahrával i autor deskových her Bernd Eisenstein. Jeho témata většinou tvoří spíše vážné a strategické hry (například Peloponnes nebo nově Porto Carthago), které si k nám však cestu nenašly. Výjimku tvoří právě jednoduchá hra Nalož a jeď, která vyšla v rodinné edici německé firmy Kosmos. Do našeho rodného jazyka ji připravila firma Albi.

Už obal krabice dává jasně najevo, že Nalož a jeď! je hravá deskovka, ve které bude spousta legrace. Její veselé ilustrace si vzal na starost vynikající německý kreslíř Michael Menzel, který má za sebou více než 100 her, mezi nimi třeba Pilíře země, Dominion nebo klasicku Osadníky z Katanu.

Právě víko se zamračeným stěhovákem a jeho zvířecím závozníkem asi na první pohled zaujme rodiče hledající zábavu pro své děti. Pokud se pak rozhodnou hru koupit, nenaleznou uvnitř žádný hrací plán, ale místo toho vytáhnou velký plastový pytlík plný dřevěných tyčinek různých délek a barev.

Na vycvakání čeká arch s bodovými hodnoceními od jedné do padesáti a třiceti kartami nákladních aut. Překvapeně se každý pozastaví nad pěticí netradičních různobarevných kostek, které na sobě mají i strany, na kterých nenaleznete žádný puntík. Pravidla zabírají jeden čtvercový list v rozměru krabice a jsou plná názorných obrázků. Tyto podrobné popisky však v podstatě nejsou ani potřeba, protože pravidla hry jsou opravdu jednoduchá a i začátečníci je pochytí během několika minut.

Před samotným hraním si však nejdřív musíte připravit hrací plochu. Na hromádku vysypete jak bodové žetony, tak dřevěné dílky, které můžete pro pohodlné hraní rozdělit podle barev. Z hromádky bodů si každý ze soupeřů vezme do začátku 75 bodů, kterými bude platit za své nedokonalé stěhovací schopnosti. Předtím ale ještě zbývá zamíchat karty nákladních aut, umístit je na hromádku.

Nalož a jeď! se dělí na jednotlivá stěhovací kola, ve kterých budou mít hráči za úkol převézt náklad pro nějakou bezejmennou rodinu. První činností v každém takovém kole bude tedy určení objemu, který je nutný přepravit. K tomu slouží pětice barevných kostek. Počet puntíků v každé barvě odpovídá množství dílků té barvy, které bude mít hráč za úkol přemístit z místa A do místa B. Takto se postupně připraví na další fázi všichni hráči.

Dílky jsou celkem v pěti postupně se zvětšujících velikostech od malé bílé kostičky, kterých je ve hře celkem třicet, až po dlouhý fialový dílek reprezentující nejspíš opravdu velkou pohovku. Přitom je vždy každý dílek větší o rozměry původní bílé krychličky, takže největší má délku pěti nejmenších kousků.

Právě na základě nákladu, který vám zákazníci připravili před domem, musíte vybrat odpovídající nákladní vůz. To je zároveň také nejobtížnější okamžik každého kola. Větší auto má také větší spotřebu a benzín je drahý, takže za nevyužitý prostor budete muset zaplatit určitou částku ze svých střádaných bodů. Ovšem ještě větší pozor si musíte dávat na opačný problém, tedy aby se vám do auta vše vešlo. Stěhovaná rodina určitě nebude ráda, pokud jim před starým bydlištěm necháte ležet křeslo, pračku nebo dětskou postýlku jen proto, že se do auta už prostě nevešla.

Jenže ani výběr aut samotných není tak jednoduchý, jak by se zdálo. Každý ze soupeřů si totiž vezme před sebe dvě kartičky vozů, ale zatím se na ně nesmí koukat. Pak všichni současně otočí nákladní auta a nyní je pouze na jejich rychlém rozhodování, které z nabídky si vezmou. Musí respektovat pouze pravidlo, že si musí vybírat pouze z kartiček soupeřů a ne z těch, které otočili oni sami.

Tlak je o to vyšší, že nejpomalejší hráč si nesmí vybrat z aut ležících na stole, ale musí si líznout horní kartu z neodkryté hromádky. Všechna nevyužitá auta odložíte stranou a nyní se všichni mohou plně věnovat tomu nejdůležitějšímu – naskládat všechny dřevěné dílky do auta tak, aby se tam co nejlépe vešly.

Nákladní automobily mají různé tvary nákladního prostoru, ale také různou výšku střechy. V nabídce tak najdete jednopatrové malinké stěhováky, ale také čtyřpatrové obry, kteří nesmí moc řezat zatáčky, aby se nepřevrátili. Počet pater naznačuje barva a také číslo napsané na kapotě každého vozu.

Při nakládání stěhovacího vozu není důležitá rychlost a děti mohou v klidu opatrně skládat svoje dílky. Žádný z nákladů nesmí přesahovat vymezený nákladový prostor a v případě více pater nesmí pod položeným dílkem být prázdný prostor o patro níž. Naopak je povoleno stavět dílky nastojato, jejich dálka pak záleží pouze na počtu pater náklaďáku.

Nyní zbývá pouze sečíst trestné body za nevyužité místo nebo za přebývající dílky, protože pouze ve výjimečných případech se vám podaří zvolit zcela ideální dopravní prostředek. Zatímco za každý čtvereček prázdného prostoru musí hráč zaplatit jeden trestný bod, všechny dílky, které se mu do auta nevešly, se počítají dvakrát. Za jeden dílek o rozměrech tří čtverečků tak zaplatí rovnou šest trestných bodů.

Po sečtení bodů je vyhlášen nejlepší stěhovák kola, který dostane za odměnu deset bodů z pokladny. Tím je uzavřeno celé kolo, všichni hráči vrátí dřevěné dílky zpět do banku a může začít nové kolo, včetně házení kostkou a rozebírání nových nákladních aut.

Nalož a jeď! těží z jednoduchých principů, které snadno a rychle všichni pochopí. Děti je tak mohou vysvětlit svým kamarádům a hrát si s nimi na stěhováky. Na hře není nic obtížného a kolo se skládá pouze ze dvou důležitých úkonů.

Přesto narazíte při hře s mladšími dětmi na problémy. Protože je hra určena dětem až od deseti let, s počítáním hodnot žetonů a jejich odevzdáváním nebude problém. Některé děti však v tomto věku ještě nemají tak dobrou prostorovou představivost, aby samy dokázaly spočítat prázdný prostor v nákladním autě. Často zbude uvnitř opravdu hodně místa a počítání objemu není zrovna jednoduchá záležitost pro menší děti, takže jim musí občas pomoci dospělí. Když však na chvilku zapomeneme na problémy s počítáním prázdného prostoru, hra bude bavit děti klidně i o dva roky mladší.

Ve hře je na první pohled pouze málo interakce a to pouze při výběru vozu. Ovšem stejná legrace je sledovat soupeře při zoufalém snažení o zaplnění nákladového prostoru, i když na posmívání většinu času nebudete mít příležitost, protože budete mít plné ruce práce se svým náklaďákem.

Vliv náhody při hodu kostek je skvěle napraven možností přizpůsobit velikost nákladního auta svým potřebám. Kolo se tak dá vyhrát s hromadou dílků, ale dá se zvítězit třeba i se třemi. Na všech kostkách kromě bílé, která je zástupcem nejmenších kostiček, můžete hodit i prázdnou stranu, díky níž si žádný dílek této barvy brát nebudete. Kostky se jedna od druhé odlišují i svojí maximální hodnotou. Ale bez ohledu na hozené hodnoty nemůžete nikdy hned na začátku vědět, kdo se stane vítězem.

Naopak vše závisí na nabídce a rychlosti hráčů v druhé fázi kola, kdy musí být všichni rychlí, ale zároveň ne ukvapení a dobře si svoji volbu promyslet. Špatnou volbou dopravního prostředku můžete snadno během jednoho kola ztratit i desítky těžce střežených bodů.

Hra původně byla určená až od tří soupeřů, ovšem postupem času samotný autor do hry zapracoval verzi pro dva. Největším problémem je úzký výběr nákladních aut v druhé fázi, jinak však hra neztrácí nic na svém napětí a legraci.

Provedení celé hry nelze nic vytknout. Autíčka jsou kartonová, takže přežijí i při hrubší zacházení při pravidelném losování. Kresby na nich jsou vždy jiné a prázdný nákladový prostor obklopují nejrůznější části nábytku. Stejně tak dřevěné komponenty jsou dobře odlišeny barvou a není problém je mezi sebou rozeznat ani za zhoršených světelných podmínek.

Nalož a jeď! se hráčům neomrzí, protože náklad čekající na převoz se bude vždy lišit a těžko narazíte v průběhu partií na situace, které jste již museli řešit někdy dříve. Naopak hra vás vždy postaví před nový problém, jak naskládat správný počet dílků do správného auta.

Hrací doba odpovídá jejímu rodinnému zařazení. Jednu lehkou partii si budete užívat zhruba půlhodinu, po kterou se budou všichni neustále bavit. Soupeři na sebe totiž čekají pouze na začátku kola při házení kostkami, mnohem větší časový úsek však stráví výběrem aut a rovnáním dílků do vozů.

Hra získala díky své jednoduchosti také hned několik rodinných ocenění. V roce 2009 ji doporučili jako rodinnou volbu v prestižní Spiel des Jahres a zároveň vyhrála také titul Rodinná hra roku ve Finsku a Dětská hra roku na serveru BoardGameGeek.

Nalož a jeď! je zábavná a jednoduchá hra, jejíž jedinou vadou na kráse je trochu složitější výpočet bodování na konci každého kola. Zábava ze stavění však zdárně tento nedostatek vynahrazují a tato hra je tak velmi dobrou volbou, pokud toužíte po nenáročném rozptýlení pro celou rodinu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBernd Eisenstein
IlustraceMichael Menzel, Anke Pohl, Thilo Rick
Vydavatel999 Games, Albi, Competo / Marektoy, Hobby World, HomoLudicus, IELLO, Kaissa Chess & Games, KOSMOS, Mayfair Games, Smart Ltd
Rok vydání2008
Počet hráčů3 - 6
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(22 voters)
KategorieAction / Dexterity, Puzzle, Real-time
MechanismyDice Rolling, Simultaneous Action Selection
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Theme: Trucks
Alternativní názvyGepakt & Gezakt, De mudanzas, Nalož a jeď !, Pack and Stack, Vul & Vervoer Spel, Zack & Pack, Zak Pak!, ¡De mudanzas!, Η Μετακόμιση, Грузи и вези

Více o hře.

Recenze: Nalož a jeď – hra pro stavitele i stěhováky
Klady:

+ jednoduchá pravidla
+ rychlost partie
+ zpracování tématu
+ kvalitní provedení
+ netradiční kostky
+ každé kolo je napínavé
Zápory:

- složitější počítání bodů
- nadměrná krabice
- vyšší cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Burano – jak zbohatnout v Benátkách