Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Nemo – malý klaun se znovu zatoulal

Nemo - balení

„Už jste slyšeli, že se hledá Nemo? Kdože se hledá? Remo? Jaký Remo, co to blábolíte?“ zatřepotala ploutvemi rybka a zběsile zakroužila kolem. Bláznivou Dory vám nejspíš nemusíme představovat. Právě ona dělala na slavné pouti doprovod rybce-klaunovi Marlinovi, který ztratil svého syna Nemá a teď jej napříč širým mořem hledá. Utká se se žraloky i lidmi na nakonec se shledají.

Jenže ta cesta je dlouhá a bude na ní potřebovat pomoc. Nikdo jiný tu ale není, než vy – hráči. Právě proto k nám přichází desková hra Nemo v licenci firmy Disney (Pixar) a na motivy filmu Hledá se Nemo. Vydává ji společnost DinoToys v mnoha jazykových mutacích a jedna z nich je čeština.

Celá hra se ukrývá v nízké, ale poměrně velké čtvercové krabici s obrázky pěti postav (kromě tří hlavních je zde i dvojice žraloků). Pod víkem najdete herní plán a také jeden arch s kulatými žetony, které musíte vycvakat. Dostanete tak 21 koleček s obrázkem hvězdice na zadní straně, ale především s portréty všech postav na straně přední. Jsou zde nejen Dory, Marlin a Nemo, ale i kamarádi ze školy nebo malá želvička z proudu.

Nemo - připravená hra

Na dně krabice najdete také balíček s 29 hracími kartami, které také ukazují všechny důležité postavy a kromě nich sem tam i čísla v levém horním rohu. Všechny tyhle malé komponenty na dně moře bezpečně udrží hladina v podobě herního plánu. Ten zobrazuje nitro oceánu viděné zboku. Deska je pouze jednostranná, ale má výřez proto, aby se vám lépe vyjímala z krabice.

Budete ji muset zvednout nahoru pokaždé, když si budete chtít zahrát. Všechny potřebné komponenty vezmete a pak desku vrátíte zpět. Tak dostanete mořskou plochu, což je také důvodem, proč dno krabice neobsahuje jinak tradiční nápisy. Místo toho pouze dotváří iluzi mořského dna, což je velice příjemné překvapení.

V balíčku karet musíte najít kartu Dory a dát ji stranou. Zbytek karet zamícháte, rozdělíte na dvě poloviny a do jedné z nich dáte zapomnětlivou rybu. Na tuto hromádku položíte druhou polovinu karet, takže Dory vstoupí do partie až v její druhé polovině. Zamícháte i žetony, s jejichž pomocí zabydlíte celé mořské dno. Položíte je obrázkem dolů na libovolná políčka na herním plánu.. Pro začátek hry odhalíte také tři karty a rozložíte je vedle herního plánu.

Nemo - rozehraná hra

Kdykoliv přijde na hráče řada, musí se pokusit mezi žetony najít takový obrázek, který odpovídá jedné z trojice otočených karet. Jedině v případě, že se mu to podaří, může si kartu vzít k sobě a nahradí ji novou z balíčku. Vždy ale otočí žeton obrázkem zpět dolů. V hledání pak pokračuje další hráč s obnovenou trojicí postav.

Některé karty ale nabízí speciální akce. Karta s hejnem ryb zatočí s plánem o 90 stupňů a to hned, jakmile se v nabídce objeví. Pak ji odložíte a nahradíte novou. Ve chvíli, kdy se ve hře objeví Dory, zapomenou hráči všechno, co dosud věděli. Zamíchají žetony a přehází je na plánu a vlastně začínají od začátku. Konec se ale blíží a hráči mají těžkou roli, protože musí objevovat pozice postav znovu.

Celé hledání končí ve chvíli, kdy dojdou v dobíracím balíčku karty. Ale i s nabídkou ještě dohrajete poslední hledání. Hráči si pak spočítají body na svých získaných kartách a jejich součet určí nejméně zapomnětlivého vítěze.

Nemo - detail herního plánu

Nemo je hrou pro ty nejmenší od čtyř let a tomu také odpovídá herní princip. Máme tu opět nový pokus o převlek pexesa do nového kabátku. Tentokrát hledáme v každém kole hned trojici obrázků mezi náhodně rozmístěnými žetony.

Znovu zde hraje nejdůležitější roli paměť. I po otočení plánu byste si měli stále udržet přehled, pokud máte dobrou schopnost pamatování. Díky vzorům na plánu si můžete lépe zapamatovat pozice jednotlivých postav. Většina z nich je navíc na plánu zastoupena vícekrát, takže stačí, abyste si byli jistí o lokalitě jednoho z nich.

Právě počtu žetonů v nabídce (a tedy i obtížnosti nalezení daného žetonu) odpovídá bodování postaviček na kartách. Ta, jejíž žeton se na plánu nachází méněkrát, vám přinese více bodů. Proto je dobré se správně rozhodovat, kterou kartu z nabídky budete zrovna hledat.

Nemo - karty

I mezi žetony se ale skrývá nebezpečí. Jakmile hráč odhalí korálový útes, prostě ztratí tah. Ovšem čekají tam s otevřenou tlamou i hladoví žraloci, kteří vás budou stát jednu kartu z již nasbíraných, kterou musíte odhodit. Dokonce je zde znovu i rej rybek, který opět otočí herním plánem. Tady už ale závisí jen na hráčích, jak dobře a šikovně se dokážou nástrahám vyhýbat.

Tím nejdůležitějším pro děti je fakt, že se mohou na chvilku ponořit pod hladinu a setkat se tam s rybkami. Zažít trochu nějaké dobrodružství a podívat se na všechny ty řasy a korály zblízka. Tomu skvěle pomáhá podařená a detailní grafika herního plánu i karet. Ale nic jiného než parádní obrázky bychom snad ani od licence Pixaru nečekali.

Pravidla jsou krátká a na vysvětlení celé hry potřebují jen jednu stránku formátu A5. Všechno důležité z nich pochopíte během chvilky a můžete začít hrát. To je dobře, protože jednoduchá pravidla jsou základem dobré dětské hry, stejně jako nám to ukázala hra Turbino (recenze).

Nemo - žetony

Tentokrát se hra (i přes výrazný podíl neoriginality) opět chopila šikovného ztvárnění filmové licence. Zpočátku je partie náhodná, stejně jako po objevení Dory. V tuto chvíli může smůla hrát v neprospěch některých hráčů. Hra je sice legráckou pro děti , ale vypadá a hraje se nakonec pěkně a dětem se líbí.

Nemo je opravdu jednoduchou paměťovou hrou, kterou zvládnou děti od čtyř let. Celá partie je rychlá a založená na známém principu. Nebudete se tedy vlastně muset učit téměř nic nového a navíc zavítáte do už velice dobře známého podmořského světa.

Recenze: Nemo – malý klaun se znovu zatoulal
Nemo je hrou, která se nejlépe zavděčí nejmenšímu publiku. Malé děti si zahrají paměťovou hru pod vodou v prostředí jednoho ze svých oblíbených hrdinů. Mají rádi tenhle film od Pixaru? Právě to by mělo být hlavním důvodem, proč se rozhodnete pořídit tuhle hru. Nenabízí žádné nové nápady, jen přistupuje k hledání dílků na plánu trochu jinak - s úkoly v nabídce. Nemo ale zůstane hrou, která nadchne malé, ale ti z ní rychle vyrostou.
Klady:

+ jednoduchá paměťová hra
+ pohádkové téma
+ krátká pravidla
+ od čtyř let
Zápory:

- starší děti brzy začne nudit
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fief France 1429 – šlechta a ti další