Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Obrázky z džungle – focení zvířátek

V džungli je to ráj pro fotografy. Někdy se zvířátka producírují přímo před objektivem, jindy je třeba si k nim nalézt uličku mezi spoustou větviček, stromů a houštin. A v ten jediný, neopakovatelný okamžik, kdy se vše sejde a pohled na napjatého milovníka statických obrázků vykoukne, je třeba neváhat a zmáčknout spoušť!

Fotografování čeká na nejmenší hráče i v karetní hádance Jungle Pictures, kterou vytvořilo tvůrčí duo Les Fées Hilares pro společnost Janod. Tento hlavolam se dostává k hráčům také s českými pravidly zásluhou firmy Playatelier a přeložili ji jako Obrázky z džungle.

Malá zelená krabička by se v džungli snadno ztratila, ale na vašem stole naopak vynikne, stejně jako zvířátka na jejím víku. Na víku pak čeká pět karet clony s otvory v různých místech, a především šedesátka karet úkolů.

Zadní strana každé karty představuje zadání, které určuje, jaká zvířátka mají být viditelná, kde a v jakém počtu. Někdy to jsou barevné portréty, jindy pouze siluety. V nabídce je celkem pět různých druhů zadání, které hráči mohou procházet v naprosto libovolném pořadí.

Pokaždé si řešitel před sebe položí zvolenou kartu zadání a vezme si k tomu kompletní sadu destiček clony. Pro správné řešení musí zkombinovat dvě nebo více clon, propojit jejich otvory, aby části obrázku zakryl a jiné zase odhalil. Při tom lze destičky libovolně natáčet, přičemž jsou otvory různě symetricky i jinak rozmístěné. Někdy jsou otvory malé, jindy velké, ale vždy dokáží dohromady vytvořit pouze jednu správnou kombinaci a řešení pro každou kartu.

Jednotlivé hlavolamy jsou rozhodně náporem na trpělivost a pečlivost každého malého luštitele, protože především na začátku není snadné najít ty správné kombinace a otvory. Jak se ale s možnostmi hry dítě seznamuje, odhaluje rychleji a snáze i řešení.

Úkolů je šedesát, což je takový standard v podobných hlavolamových hrách. Osvědčilo se nám, že krabičky umí vydržet dlouho a nejinak tomu je i tady. Po prolétnutí všech zadání navíc není problém se vrátit k těm prvním, protože už děti pozapomenou jejich řešení a užijí si je zase trochu jinak, s více zkušenostmi.

V boxu jsou pak karty rozřazené do tří úrovní obtížnosti a odlišuje je barevný lem, kde žlutá je jednoduchá, oranžová střední a červená nejvyšší obtížnost. Díky tomu se mohou děti na těch snazších vše naučit a teprve poté pokročit k náročnějším.

Trochu zvláštní volbou je zařazení řešení přímo na karty v podobě alfanumerických kódů. Písmenka určují, jaké destičky clony je třeba využít. A pokud by si náhodou děti kontrolovaly svá řešení, pak by si mohly kódy jednotlivých destiček zapamatovat a nechtěně si tak poté kazit radost z hledání těch správných desek.

Právě to hledání jejich kombinací je totiž na celém tom luštění největší zábava. Nikdy totiž dopředu nemůžete vědět, jak se podařilo autorům chytře schovat a zkombinovat otvory do kýžené sestavy. Zvlášť, když se na kartě nachází třeba více stejných zvířátek a vy chcete jen některé z nich. Výsledkem je velmi napínavé luštění, do kterého se děti překvapivě ponoří.

Hra má za cíl především předat předškolním dětem zajímavé a cenné dovednosti, mezi nimi především šikovnost do drobných prstíků a samozřejmě také schopnost trochu strategicky uvažovat při řešení hádanek. A pro pětileté je úroveň základních hádanek dobře zvolená, se špetkou trpělivosti u hádanek vydrží a případně i s drobnou pomocí rodičů vyřeší.

Siluety na kartách pak trénují kromě všeho už zmíněného také pozornost a rozpoznávání tvarů, protože bez toho se může řešitel snažit o odpověď marně.

Zpracování celého obsahu je skvělé a u vydavatele oceňujeme, že není použitý žádný plast ani folie, krabička je zapečetěná dvěma papírovými samolepkami. Ale tím vzniknul jiný problém: český návod je dodávaný přilepený pytlíkem přímo na krabičce. Díky tomu budete z boxu těžko dostávat zbytky lepidla.

Pokud ale odmyslíme tuto estetickou vadu na kráse, která nemá vliv na zážitek dětí, pak Obrázky z džungle jsou skvělou sadou vizuálních hádanek s nakukováním otvory a vymýšlením jejich kombinací. Děti taková snaha až překvapivě baví, a proto si zaslouží výrazné doporučení.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Shinobi War of Clans – přetvářky v přetvářkách