Recenze: Oss – házení s kostmi

Oss - balení

Naše vesnice je pod útokem. Ostatní kmeny nám chtějí ukrást naše největší bohatství, jenže naštěstí při tomto nájezdu nebude prolita žádná krev. Náčelníka. Každý kmen jej potřebuje, aby vedl lid vpřed a obyčejní lidé k němu mohli vzhlížet. A kdykoliv jeden z nich zemře, sjedou se všechny kmeny a každý z nich vyšle jednoho svého zástupce. Tak zůstávají naše rody pevně spojené už po staletí. Usedněme nyní ke společnému ohni a sledujme jeden takový souboj.

Nebo se rovnou staneme jedním ze soutěžících a budeme bažit po vítězství? Proč ne. V deskové hře Oss od francouzského vydavatelství Spiel-ou-Face a firem Ariac Games a Cap Games přichází naše chvíle. Hra je novinkou z konce roku 2013, kdy byla představena na veletrhu Spiel 2013 v Essenu. Jejími autory jsou Vincent Lemaire, J. M. Maman a Charles Amir Perret. Originální stínové ilustrace zpracovali Le Dimensionaute.

Krabice je o kapku větší, než jsme u karetních her zvyklí. Především její výška mírně vyniká a díky tomu mohou na jejích stěnách vyniknout kmenové kresby znázorňující lidi i zvířata při různých činnostech. Na víku pak je záběr na planinu, kde stojí místní šaman a svolává účastníky souboje ke kmenovému ohni.

Oss - připravená hra

Pokud vyslyšíte jeho volání a podíváte se dovnitř, čeká na vás příručka s trojicí jazyků (francouzština, angličtina, němčina) a jeden plátěný pytlík. Společně přikrývají pohled na dno, kde leží kosti šesti různých barev. V případě hry to zvláštně tvarované kamínky, které představují kůstky, s nimiž musí kandidáti na náčelníka umět zacházet.

Nejdůležitější v celé krabičce je ale balíček osmdesáti karet. Více než polovina z nich patří jednotlivým kmenům. Schůzky se účastní celkem šest rodů, takže každý z nich má svých osm karet s čísly od jedné do čtyř. Dalších 25 karet jsou nejrůznější úkoly pro účastníky partie. Vždy přímo na kartě je nakreslené, co se po kandidátovi chce i s názvem triku a malou ikonkou v horní části karty, která ukazuje její typ, případě ještě v řádku dole speciální podmínky vítězství. Mezi kartami pak najdeme ještě jednu kartu začínajícího hráče a šest karet bubnů, které budou potřeba pro některé triky.

Na začátku partie roztřídíte karty úkolů na čtyři balíčky podle zadní strany. Každý z nich zvlášť zamícháte a položíte obrázkem dolů na stůl. Ze všech odhalíte první kartu s úkolem pro začátek partie. Každý hráč si vezme karty jednoho kmene, zamíchá je a z balíčku si dobere pět (z osmi), které si ponechá v ruce. Začínající hráč si před sebe položí kartu náčelníka. Toto je odstupující šéf kmenů, který ale stále kandiduje na dané místo.

Oss - rozehraná hra

Partie trvá čtyři kola, kterými hráči postupují společně. Na začátku všichni mohou umístit po jedné kartě z ruky k některému z nabízených triků. Konkrétně ke třem základním hromádkám, protože ta čtvrtá jsou souboje mezi hráči. K těm dojde až v případě, že se o některý z triků bude chtít pokusit více protivníků. Číslo na kartě, kterou hráči položí pod daný úkol, určuje, kolik barevných kostí k triku použijí.

Když si všichni vybrali jeden z úkolů, který chtějí splnit, následuje jejich vlastní provedení. Na každé kartě se nachází obrázek, který názorně popisuje, co se přesně po hráčích chce. Protože i tak může dojít k nejasnostem, každá karta na sobě má QR kód, který stačí načíst do telefonu (třeba prostřednictvím Google Goggles) a shlédnout vysvětlující video.

Pokud nemáte internet, v pravidlech jsou všechny triky popsané slovně ve dvou částech – příprava a let. Každý z úkolů je přesně takový, jako tyto dvě karty popisují. Nejdříve po vás trik chce, abyste něco provedli s rukama. V druhé fázi vyhodíte kosti do vzduchu a mezitím musíte provést nějakou činnost a poté letící kost chytit zpět do ruky. Teprve tak lze říct, že jste úspěšně úkol splnili. Vsazenou kartu nyní položí před sebe jako úspěšně splněnou. Ta mu přinese body na konci partie.

Oss - rozehraná hra

V případě duelu oba účastníci přesunou svoje karty ke čtvrté hromádce, kde je zadání pro souboj. Jeden z těchto dvou hráčů přijde o jednu svoji kmenovou kartu, zatímco vítěz si může vzít libovolnou z těchto dvou karet a položit ji před sebe (= obodovat).

Pokud některý hráč neuspěl, může svůj trik opakovat. Za to je ale třeba zaplatit kartou z ruky. O takovou hlasovací kartu přijde až do konce hry a navíc bude mít v ruce o jednu kartu méně. Z toho je jasné, že replaye (jak se v pravidlech tyto pokusy nazývají) se vyplatí pouze ve výjimečných situacích.

Ještě než celé kolo skončí, čeká na hráče ještě jeden společný úkol z balíčku výzev. Tu plní všichni současně, ale kartu může získat jen jeden z nich. Každá z miniher je nastavená tak, aby bylo jasné, kdo z hráčů nakonec odměnu opravdu získá.

Oss - karty

Na konci kola si hráči doberou jednu kartu, odhalí tři nové triky pro následující kolo a partie pokračuje. Po čtvrtém kole souboj končí. Hráči sečtou nastřádané body za výzvy (4 body) a za kmenové karty, které dokázal splněním získat. Vítězem se stává hráč s nejvyšším bodovým součtem.

Oss před hráče postaví úkoly, jejichž splnění je otázkou rychlosti a šikovnosti. Zatímco u většiny podobných akčních her je zábava vhodná i pro děti, tato hra vyžaduje opravdu dobrou koordinaci pohybů. Hra staví na klasické starodávné hře Jacks, kterou hráli naši předkové v dávné minulosti. Proto také všechno to kmenové ladění a grafika. Absurditou a legrací z některých triků nám připomínají trochu Dungeon Fightera (recenze), ačkoliv tentokrát hrajete proti sobě.

Ve hře najdete i dávku taktiky, kterou představuje možnost vyzvat soupeře na duel. Ve čtyřech soupeřích bude k soubojům docházet každé kolo a záleží pouze na samotném hráči, na kterého protivníka výzvu použije. Ovšem z taktických důvodů lze útočit na rivaly i v partii s méně hráči, protože nezáleží pouze na jeho schopnostech.

Oss - karty

To možnost opakování můžete využít jedenkrát za kolo, ale protože snižuje počet karet v ruce na výběr, budete ji využívat především ke konci partie. Stejně nedokážete za čtyři kola obodovat všechny svoje karty, takže vlastně ani nevadí, že o nějakou kartu nenávratně přijdete.

Protože čísla na kartách kmene určují nejen počet bodů, který získáte, ale také obtížnost daného úkolu, musíte dobře vyvážit risk a svoje schopnosti. Pokud to přeženete, kartu nezískáte a výrazně tím ztratíte na všechny ostatní soupeře v partii.

Jak už to u her se zaměřením na šikovnost bývá, hráči se zlepšují s každou partií a naučí se opravdu zajímavé věci! Některé úkoly na kartách jsou bláznivé, ale jiné poměrně jednoduché. Zdálo by se, že právě tímto by mohla mít hra problém s vyvážením. Ale právě proto je zde duel, který můžete zahrát na soupeře, jenž si zvolil jednoduchý úkol a mohl by jednoduše získat vysoké bodové skóre.

Oss - karty

Oss můžete hrát s libovolnými hráči, protože je vhodná v podstatě pro všechny příležitosti. Baví překvapivě i hráče, kteří jinak akční hry nemají zrovna v lásce, protože je příjemně bláznivá. Osloví ale i menší děti (dokonce už od šesti let), rodiny nebo si ji můžete s sebou vzít do restaurace. Lze ji hrát až v šesti a přitom nijak neutrpí příjemně krátká herní doba kolem půl hodiny.

Samotná příručka pravidel se zase tolik nepovedla a při čtení vás v některých fázích zmate. Některé detaily tak můžete hrát špatně nebo se do nich musíte vracet pro ujasnění v průběhu partie. To by u takto jednoduché hry nastávat nemělo, ale nakonec je všechno logické.

Zpracování je opravdu dobré a začíná už u samotných kostiček, které jsou základem celé zábavy. Ovšem mnohem víc potěší skvělý nápad s QR kódem na zadní straně karty. Ten vás nasměruje přímo na video, které vysvětluje, jak se právě daný trik dělá. On už samotný obrázek na kartě odvádí poměrně dobrou práci na to, kolik složitých úkonů má znázornit. Ale pokud byste měli nejasnosti, pak se stačí obrátit na video. Všechny si můžete prohlédnout i online na stránkách vydavatele: http://www.oss-the-game.com/videos.html

Oss - karty

Oss je zábavnou hrou, která k neandrtálské hře s kostmi přidává další taktické prvky. Hráče čekají různé bláznivé triky a budou si užívat legraci i ve chvíli, kdy se jim nebude dařit. Ta pramení i ze sledování ostatních hráčů. A protože takové hry skvěle pobaví, Oss zůstává velmi dobrou volbou, pokud hledáte nějakou lehkou akční zábavu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVincent Lemaire, Jean-Michel Maman, Charles-Amir Perret
IlustraceGeoffrey Steck
VydavatelAriac Games, CAP Games, Spiel-ou-Face
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAction / Dexterity
RodinaTraditional Games: Knucklebones / Jacks

Více o hře.

Recenze: Oss – házení s kostmi
Oss vás nechá vyhodit kostičky do vzduchu a provést nějakou bláznivou věc dřív, než dopadnou zpět. Na svoje schopnosti vsadíte jednu z karet z ruky a do bodovací hromádky ji můžete umístit jen, pokud jste úspěšní. Ve hře jsou jednodušší i těžší úkoly, ale u těch snazších není méně náročné získat body. Riskujete totiž, že vás některý z protivníků vyzve na duel, který probíhá jiným způsobem na základě dalšího zadání. Triků je pro začátek dostatek a jsou nakreslené na kartách, ale nebylo by špatné, pokud by autoři připravili rozšíření, které zvýší variabilitu. Pokud byste měli problém samotné triky pochopit z karty, můžete načíst QR kód do telefonu a podívat se na ukázkové video. Přes jednoduchý základní mechanismus pravidla nedělají svůj úkol příliš dobře. Ale pokud se přes ně prokoušete, zjistíte, že Oss je velmi zábavnou hrou pro libovolné publikum.
Klady:

+ QR kódy
+ úkoly někomu připadají jednoduché, dalšímu těžké
+ ilustrace
+ nápadité triky
+ možnost vyzvat hráče na duel
+ vsázíte sami na sebe (na svůj úspěch)
Zápory:

- nejasná pravidla
- triků není zase tolik, určitě by se brzy hodilo rozšíření
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cestujeme po hradech a zámcích