Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ostrov koček – Koťata a jiná stvoření, všechna na jedné lodi

Kočičí rodiče zjistili, že cesta na ostrov je bezpečná. Zabydleli se tam a teď je na čase pozvat sem potomky. Jenže co náhoda nechtěla, malá koťátka se mezitím na pevnině bez dohledu rodičů vydávala na dobrodružné procházky a na těch si vytvořila spoustu nepravděpodobných kamarádů. Mezi nimi jsou například draci. No a kromě toho, že jim prozradily existenci tajného ostrova, také jim slíbili, že je na něj vezmou s sebou.

A tak se stalo, že na nové lodi se plaví Koťátka a jiná stvoření, přesně jak nám říká rozšíření veleúspěšné hry Ostrov koček. Pod maličkým boxem je opět podepsaný Frank West a jako vydavatel společnost The City of Games. Jedná se o naprosto čerstvé rozšíření vydané v roce 2022 a ihned si ho vyhlédli pro lokalizaci ve firmě MindOK a ještě horké nám jej servírují.

Jedná se o malou krabičku, která je po okraj nacpaná nejen obsahem, ale především moduly. Právě na těch je rozšíření založené a hráči si sami rozhodují, co do partie přidají a co ne. Dno je naplněné spoustou destiček, ale ukrývají se zde i figurky, karty a dokonce tři pytlíky. A dohromady utváří základy tří modulů, které jsou zcela nezávislé.

Hráči tak svoje skládání tetrisových dílků na loď ve snaze vytvořit co nejzajímavější a nejhodnotnější kombinace barev mohou obohatit o spoustu nových možností. Na prostoru pěti herních dnů se snaží hráči vybírat ze společné nabídky koček, ale k tomu ji musí chytit s pomocí koše žetonů ryb. Hráči plní úkoly z karet a snaží se zakrýt co nejlépe svoji palubu, aby byla loď dobře využitá. Součty a odečty za penalizace nakonec určí toho, kdo má bodů nejvíce.

Moduly jsou již na začátku pravidel rozdělené a seřazené podle obtížnosti od snadného až po komplikovaný.

A všechno začíná modulem Koťátka, kterému se budeme jako prvnímu věnovat i my. Ale chytit si takové koťátko není nic jednoduchého, takže hráči budou muset být opravdu hbití. Tedy naštěstí ne tak, že by se ze hry stala postřehovka, toho se bát nemusíte. Takového chytání koťátek se totiž může zúčastnit vždy pouze začínající hráč daného kola, čímž dává této jinak často opovrhované roli zcela nový náboj.

Samotný lov se odehrává ve čtvrté fázi, tedy v té, kdy se obvykle chytají kočky. Místo nich může hráč zachránit jedno nebo dvě koťata, ale neobejde se bez koše ani ryb. Obě se vejdou do jednoho koše, ale potřebné ryby se liší podle toho, jestli hráč loví jednu nebo dvě malé kočičky. Vybírá z desky koťat, která leží nově na stole celou dobu a je na ní postupně doplňovaná nabídka čtyř malých mňoukajících kuliček. Nic jiného se nemění, protože koťátka jsou stále kočky a to pro všechny momenty ze základního boxu.

Modul nemění nic zásadního, ale dodává důležitost boji o začínajícího hráče. Možnost získat dvě koťátka v jednom tahu je příjemná výhoda, a hlavně jde o ten výběr z nových čtyř exemplářů, které nejsou v nabídce nikde jinde. Hru to nijak nezpomaluje, jen občas přihodíte jeden nový žeton.

Druhou novinkou, kterou můžete do partie přidat a obohatit si tak zážitek, jsou Pradávná stvoření. Do partie stačí přidat jejich destičky v pytlíku a figurky rozestavit. Tato stvoření jsou k dispozici pouze první den, než se stihnou před hráči ukrýt. Nahradí část koček vylosovaných pro první kolo a lze je tedy zachránit a přidat na svoji loď. Opět na to potřebuje koš.

Pokud má hráč ve svém držení nového kamaráda, může jej přiložit na plán a navázat přátelství. Každé stvoření se chce ale kamarádit jen s některými kočičími rodinami a za takové hotové spojenectví dostane pět bodů.

Rozšíření je jednoduché, ale současně také to nejlákavější. Jeho středobodem jsou figurky a ty jsou opravdu krásné. Všichni budou chtít mít na své palubě kromě kočky také nějakého kamaráda, takže bez něj hrát budete těžko. Při tom nepřináší žádné extra komplikace a rozhodně tu není žádné nečekané zpomalení. Ani ta příprava se nijak neprodlouží.

Posledním bodem a tou nejkomplikovanější změnou v průběhu partie jsou Události. Jedná se o akční dílky, které budou k dispozici vždy pro každý jednotlivý den a přinesou nějaké nečekané změny pravidel v tu danou chvíli. K událostem patří také sada figurek aristokrys a žetony bodů. 

Pokud vám tedy připadá, že jsou jednotlivé dny příliš podobné, pak události se o to postarají. Pokaždé budete mít něco navíc, něco jiného, o čem bude třeba přemýšlet. Změna je odhalena ihned na začátku kola a hráči mohou takto třeba ubytovat na své lodi figurku aristokrysy nebo třeba získat nějaké body nad rámec těch obvyklých skórování.

Aristokrysy jsou velmi zvláštním mixem pravidel, protože se pro účely konce partie počítají jako krysy, ale zase jejich majitelé mohou využít jejich schopnosti zaplnit pozici na lodi. Tím se vyhne penalizaci za nekompletnost oblasti. Pokud se ale hráči nelíbí, lze se jí zbavit s pomocí kočky, která leží roztažená někde vedle ní na ploše lodi. Za cenu jedné ryby kočka krysu zažene.

Ale ani tato poslední novinka není nijak obtížná na přidání do hry nebo naučení. Nenatahuje čas, ale nabízí opravdu pěkné a zajímavé prvky. Opět jsou tu figurky, které vždy potěší. Ale hlavně je to modul, který jako jediný nabízí variabilitu.

Kromě tří modulů už zbývá zmínit pouze sada nových osmi úkolů, které nahradí ty původní. A to je také jediný účelový přídavek, který na první pohled má jasné dopady.s

Ostrov koček: Koťata a jiná stvoření je výborným rozšířením, které dělá krásnou hru ještě krásnější a k tomu přidává i nové možnosti. Modulová rozšíření jsou několika typů. Často přidávají příliš málo nebo mění hru na příliš složitou. Ostrov koček je skvělá hra a s těmito moduly je zase o kousek lepší a blíží se dokonalosti.

Recenze: Ostrov koček – Koťata a jiná stvoření, všechna na jedné lodi
Klady:
+ skvělé nové figurky
+ navýšení zajímavosti
+ neprodlužuje hru
+ nekomplikuje hru
+ drobné zlepšení variability
Zápory:
= nic
Prozkoumávejte dál
Recenze: Royal Casino – logika v kasínu