Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pallino Coding – naplánované barvy

pallino-coding-09

Vezmeme barevné kuličky, nasypeme je do misky a zaštěrcháme. Tento recept nebude stačit k uvaření žádné dobroty. Návod totiž není kompletní. Místo misky totiž potřebujete speciální odstředivku, a především předlohu, podle které by měly být kuličky seřazené. Teprve potom lze z kuliček ukuchtit opravdu pěkný obrázek.

Ze všech dětí, kterým rodiče pořídí hračku Pallino Coding se stanou takoví malí programátorští kuchaři. Jedná se o hračku, kterou si pro nás připravila firma Quercetti a tento výtvor pak nabízí v češtině společnost Pygmalino.

A hračka na první pohled zaujme rozměrem boxu, který se s tím rozhodně nepáře. Trochu pak překvapí, že samotný obsah zabírá jen o něco málo víc než polovinu dna krabice. S plastovým programovacím boxem plným kuliček sdílí vnitřek boxu ještě příručka pravidel, a především sada osmi karet.

pallino-coding-04

Plastová hračka obsahuje tucet sloupců. S každým z nich je propojené červené tlačítko ve spodní části a jeho stiskem zvedne malý programátor páčku, která umožní přeskočit kuličce do sloupce, pokud je v podávací trubičce nahoře. Sem může dítě poslat kuličku s pomocí žlutého tlačítka enter, čímž ji vypustí ze zásobníku. Dokutálí se až nad sloupec, jehož červené tlačítko je stisknuté a s pomocí naváděcí tyčinky zajede do sloupce.

Ještě než začne ale zaplňovat jednotlivé sloupečky, z levé části do stroje zasune kartu se zadáním a tím se mu také určí pozice pro kuličky a jejich přesné barvy. S jejich pomocí pak vytvoří nějaký pěkný a zábavný obrázek. Kdykoliv se hráči nehodí kulička do plánu, může ji s pomocí malého žlutého čudlíku Exit vyhodit dolů do zásobníku.

pallino-coding-01

Musí ale skládat opatrně, protože řada kuliček z horního zásobníku sjede do odkládacího prostoru v pravém dolním rohu. A proto není třeba jen dobře mačkat, ale také plánovat barvičky. Jakmile totiž nahoře dojde zásoba, musí si složitě nahrnout kuličky zpět.

Když ale při stavbě někdy dojde k chybě, ještě je možné ji opravit. Stačí vyprázdnit jeden konkrétní sloupec s pomocí žluté páčky reset v dolní části. Ta způsobí, že červené páčky pod sloupci neotvírají prostor novým kuličkám, ale místo toho všechny ze sloupce vypustí pryč.

Mačkání tlačítek a posílání kuliček do sloupců určí děti programátorskému myšlení. V první řadě vysvětluje mechanismus algoritmu. Takové uvažování je v dnešním světě a době velmi důležité, protože je systematické a podporuje celkové logické vnímání. Kuličky mají jasně danou posloupnost činností, která je posune na konkrétní místo. Kromě toho ale musí děti pochopit také pořadí, v jakém je třeba kuličky ze zásobníku posílat.

pallino-coding-06

Naštěstí autoři nečekají, že děti jsou bezchybné. A tak mohou vždy svůj omyl opravit. A ani když dojde zásoba kuliček v horním zásobě, není vše ztraceno. Bude to sice vyžadovat nějakou snahu, ale kuličky se dají vrátit zpět a pokračovat dál. Ty ze sloupečků totiž nikam neutečou bez ohledu na to, jak celou plastovou stavbu natočíte nebo nakloníte.

Ale zatímco na přední straně každé karty je obrázek. Pocit počítačového zpracování a chronologie odpovídající jeho fungování se projeví ještě víc na druhé tmavé straně. Ta obsahuje instrukce, které hráči zpracovávají a mačkají tlačítka podle předpisu. Tím nahlédnou do tajemství, jak funguje počítač a programovací jazyky.

Není to ale jen o obkreslování už hotových tvarů. Z více než dvou stovek kuliček je možné na ploše dvanáct krát dvanáct poskládat různé obrázky. Kromě šikovných prstů je pak ale potřeba také porce představivosti.

pallino-coding-07

Hračka je vyrobena v Itálii a její autoři doporučují box pro děti už od šesti let. Ti určitě ocení především kuličky a naučí se příčině a důsledku. Sami ale asi nesestaví jiné obrázky než ty na kartách. To ale stačí, protože jak rostou, jejich schopnosti se zlepšují a kolem desátého roku se budou stále s Pallino Coding bavit, ale zase trochu jinak. Pokud už v té době nebudou programovat s pomocí bloků, jak je dnes už na Internetu možné.

Pallino Coding je krásným výukovým nástrojem, který je ale současně ohromnou zábavou pro malé zájemce. Protože obsahuje kuličky, je legrace je pozorovat. Kromě předpřipravených vzorů navíc mohou děti navrhovat svoje vlastní tvary, a dokonce psát programy, podle kterých je možné je reprodukovat. Pallino Coding vypadá skvěle, je kvalitně provedené, a pokud chcete děti naučit základům počítačového myšlení, pak se jedná o ohromný způsob.

Prozkoumávejte dál
Recenze. SMART Chytrý farmář – pastvina pro každého