Recenze: Pexoesa – když má pexeso nohy do O

PexOesa - balení

Je nás padesát a žijeme barevným životem v malé kovové krabičce. Všechno v našem malém světě je kulaté. Rodiče našich prababiček si pamatují doby, kdy ještě žily v našem kovovém údolí čtvercové karty. Ale to už je hodně dávno. Prý to byla evoluce, která zasáhla. Ale nikdo z nás tomu nevěří a vše přisuzujeme silám Štěpána a Kamily.

Tato jména si dobře zapamatujeme. Celá zní Štěpán Stránský a Kamila Matoušová, kteří vytvořily krabičky s názvem PexOesa, ale také Michal Jirousek, Ozon, Viktor Pařízek. Právě to písmeno O je zde příznačné a všechno se kolem něj točí, ačkoliv jinak se jedná o hru inspirovanou výrazně klasickým pexesem. V nabídce jsou různé vzhledy a obtížnosti, ale ilustrátorem je právě Štěpán Stránský. Hra vychází pod hlavičkou FLUKE ateliéru.

PexOesa - balení

Každé balení PexOesa zahájí svůj první dojem jako kovová krabička. Ta je kulatá, má promačkávací víčko a právě tímto pohybem se také dostanete dovnitř. Na víčku také poznáte podle obrázku a textu o jakou verzi se jedná.

Uvnitř této kulaté krabičky se nachází osmačtyřicet kulatých karet a jedna bonusová samolepka. Žádná pravidla uvnitř nenajdete, protože se předpokládá, že každý z nás pexeso hrát umí. Každá karta má v balíčku svého dvojníka, takže v krabičce najdeme celkem čtyřiadvacet jedinečných ilustrací.

Z předchozích řádků je zřejmé, že žádných nových pravidel se nedočkáme. Na začátku hráči rozloží karty do libovolného symetrického obrazce, sednou si kolem něj a tím vše připraví k partii. Hráči se pak střídají na tahu, ve kterém vždy odkryjí jednu a druhou kartu z nabídky. Snaží se nejdříve se štěstím a později po paměti najít dva stejné obrázky. Pokud se jim to podaří, získají tuto dvojici a za odměnu také šanci hledat znovu. Partie končí až poté, co jsou všechny karty rozebrané a vítězem je hráč, který jich nastřádal nejvíc.

PexOesa - rozehraná hra

PexOesa staví na spolehlivém a časem prověřeném principu, o kterém jsme si na našich stránkách povídali už několikrát. Na jednoduchém hledání kartiček jsme všichni vyrůstali v dobách, kdy deskové hry byly jen daleko vzdáleným snem.

Ale není to jen zásluhou těch vzpomínek, že hledání dvojic karet po paměti stále slaví takový úspěch. Děti prostě tuhle hru milují. A právě proto vznikají nové a nové verze. Některé nabízí novinky, jako třeba Mimikri (recenze), Pexetrio (recenze) nebo Pexino (recenze), jiné zase sází na originální zpracování.

Hlavní devizou hry PexOesa je ale nabídka více různých balení a to s odlišnou obtížností. My jsme si mohli vyzkoušet tu úplně nejtěžší krabičku Hardcore Techno, která na škále obtížnosti má plných osm z osmi. Obsahuje žlutočerné grafické vzory, které vidíte na okolních fotografiích. Jenže tentokrát nejde o hledání stejného obrázku, ale místo toho hráči hledají negativ dané karty! To je novinka, která nutí zapojovat paměť trochu jiným způsobem. Obtížnost je díky tomu opravdu vysoká, protože nestačí pouze paměť na tvary.

PexOesa - rozehraná hra

Další balení nabízí také zajímavé počiny, které ale už fungují klasicky. Kromě hlavounů, které lze také najít na okolních obrázcích autoři představili třeba i hafíky nebo světové herce. Příběhem sám pro sebe pak zůstává poslední sada, která se věnuje kruhům v obilí a je inspirovaná opravdovými kosmickými obrazci z fotografií pořízených v Británii.

Bohužel autoři zazdili možnost vytvořit si megapexeso. Každá krabička má jiný vzor na pozadí, takže karty od sebe rozeznáte a tudíž není důvod karty z více sad kombinovat dohromady. Zatím nejnižší úroveň obtížnosti představují Hafíci a Hlavouni, kteří mají uvedenou na stupnici čtyřku. Díky tomu jsou již lépe hratelní s dětmi.

PexOesa - karty

Možná tu působila gravitace. Možná úplně jiné síly. Víme jenom to, že se nám Pexeso zakulatilo. A to má rozhodně dobrý vliv na dojem ze hry, stejně jako originální kovová krabička. Karty jsou vytištěné na křídovém papíře, obrázky jsou kvalitní a ilustrace zajímavé.

PexOesa jsou zakulacenou karetní hrou, která přidává do klasického pexesa úrovně obtížnosti. Ne jako součást jednoho balení, ale jako samostatné krabičky, které jsou na prodej. PexOesa jsou ale jinak klasickým pexesem, které zaujmou zpracováním a rozhodně děti pobaví.

*UPDATE: Nová edice karet je povrchově ošetřená pro ještě vyšší životnost..

Recenze: Pexoesa – když má pexeso nohy do O
PexOesa nabízí všem fanouškům pexesa lahůdku v podobě zakulacených karet, ale také volitelné obtížnosti. Podle toho si lze zakoupit krabičky, jejichž hledání párů se odlišuje podle natištěných obrázků. Od nejjednodušších kreslených obrázků pejsků až po bláznivé geometrické obrazce, které do sebe zapadnou až ve chvíli, kdy k nim najdete jejich negativ. Kovová pěkně přenosná krabička tak obsahuje zábavu, kterou byste od takovéto hry očekávali a to za příznivou cenu. PexOesa jsou určitě zajímavým a kvalitně zpracovaným počinem.
Klady:

+ pěkné balení
+ kvalitní provedení
+ různé obtížnosti i témata
+ v hardcore techno krabičce hledáte negativy
Zápory:

- nepřináší nic nového
- odlišná zadní strana u různých balení
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Suburbia Collectors Edition – monstrózní městská stavebnice