Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Poklady Karibiku – bohatství čeká na moři

poklady-karibiku-17

Přesně jak nám naznačil kapitán Jack Sparrow, v Karibiku se nachází spousta pokladů. Třeba ten na ostrově Isla de Muerta. Čekají jen na někoho odvážného, kdo je v jejich hrobu na dně oceánu najde a vyzvedne zpět na světlo, aby mohly dál dělat parádu. Moje smysly zbystří, kdykoliv se v usazeném prachu něco zaleskne. Že by konečně?

Nějaké poklady čekají i na hráče. Minimálně ten jeden, který se ukrývá v krabici s názvem Poklady Karibiku. Jedná se o novinku z produkce společnosti Kukuryku (Tajemný hrad), kterou vymyslel Dariusz Siedlinski a k jeho nápadu doplnila obrázky Dorota Szoblik. Jedná se o novinku roku 2017, kterou u nás v kompletní lokalizaci nabízí firma ADC Blackfire.

Jedná se o nepříliš velkou krabici, která nabídne hromady kartonových komponent – šedesátku puzzle dílků představující prostředí oceánu. Z nich hráči vlastními silami postaví jeskyni, která bude jedinečná pro tuto partii. Do začátku dostane dvacet destiček a bude se dále rozšiřovat, jak ji potapěči budou objevovat. Dostanou totiž svůj podíl kousků mořského dna, který jeden po druhém připojují k startovní destičce s lodí. Musí při tom zachovat průchodnost všemi uličkami napříč celou podvodní jeskyní.

poklady-karibiku-05

Na karty pak podle symbolů rozmístí odpovídající žetony mušlí, truhel a mincí, ale také postavičku žraloka. Její umístění dostane jako odpovědnost nejmladší hráč u stolu. Jednotliví hráči pak dostanou každý svoji kartu a figurku, kterou postaví na výsadkovou loď. Vedle celé mapy připraví hráči také kolo štěstí

Hráči se na tahu střídají a vždy roztočí žlutou ručičku na kole štěstí. Výsledek pak určí, jestli může posouvat svoji figurku nebo žraloka. Výseč kromě symbolu brýlí a zubatého dravce obsahuje také číslici od jedničky do pětky.

Ta specifikuje, o kolik kroků může hráč postavičku posunout. V případě, že posouvá žralokem, nemusí využít všechny pohybové body. To potapěč musí popojít o plný počet. Tedy v případě, že jej nezastihne na cestě chobotnice – to zůstane stát na místě. Vždy se také musí vyhýbat žralokovi. Někdy bude přesouvat dokonce obě postavičky v jednom tahu. Když ale vyputuje ze známé a zatím prozkoumané části, může za cenu dalšího bodu pohybu vylosovat náhodný dílek. Může se stát, že by jeho položení uzavřelo celou jeskyni – taková destička nesmí být položena a hráč vylosuje náhradu.

poklady-karibiku-01

Při svém putování podmořský lovec může narazit na cennosti, které je schopný vzít do kapes. Vždy ale unese pouze dva kusy (nebo jednu velkou truhlu), jak naznačuje hráčská karta. Svůj lup může kdykoliv zahodit a sebrat jiný. Nic z toho nestojí žádnou akci. Ale aby se mu takové bohatství započítalo a nezůstalo někde na moři, musí se s ním hráč vrátit zpět ke startovnímu člunu. To mu umožní žetony přesunout do bezpečí (do horní části své kartičky s obrázkem člunu).

Ale zatímco potapěči mají dobrovolnou návštěvu žraloka zakázanou, naopak to možné je. To proto, že zubatou příšerou obvykle budou hráči pohybovat tak, aby škodili soupeři. Pokud tedy žralok lovce pokladů překvapí pod vodou, musí před ním utéct a ztratí veškeré poklady, jež má aktuálně po kapsách.

Partie končí ve chvíli, kdy jeden z potápěčů donese i poslední kus pokladu do bezpečí na palubě lodi. V tuto chvíli si hráči zjistí hodnotu svých pokladů, kde mince má hodnotu 1000 dolarů, pokladnice 3000 a mušle s perlou dokonce 5000. Jen v některých mušlích jsou ale opravdu perly (o tom rozhodne zatočení kolem štěstí). Vítězí ten, kdo má největší finanční zhisk.

poklady-karibiku-04

Poklady Karibiku je pochopitelně hra velmi jednoduchá a nenáročná. Je to dané tím, že je určená pro menší děti, které sotva začaly školní docházku. Bohužel kvalitou a průběhem se nemůže rovnat předchozímu Tajemnému hradu, který nás nadchnul.

Tahle novinka je čistě náhodná. Hráči sice mohou ovlivňovat umístění destičky a vybrat si libovolné místo, kde navážou na jeskyni, ale i tak je všechno čistě náhodné. Především s ohledem na hledání pokladů. Potápěči se na začátku perou o stejnou sadu, a poté se snaží být tím, kdo objeví další cennosti. Jenže to určí štěstí, které zde řídí všechno.

Nejlepším prvkem na průběhu partie je žralok. Jeho figurku lze používat nejen jako blokovací nástroj, pokud nechcete soupeře někam pustit. Především je to ale útočná zbraň. Po setkání se žralokem musí hrdina upustit všechny své úlovky bez ohledu na to, jak je hráč neohrožený.

poklady-karibiku-13

Na to, pro jaké hráče jsou Poklady Karibiku určeny, docela překvapí herní doba. Ta přesáhne snadno třicetiminutovoou hranici a tím ji zároveň nedohrají některé méně netrpělivé děti. Na partii prcky baví právě to skládání dílků a vytváření jeskyně. Právě ten pocit z prozkoumávání je věc, kterou Poklady Karibiku nabízí proti konkurenci pro stejné věkové rozložení. Hráči mohou soupeřit ve dvou, kdy mají mnohem více kontroly nad situací na plánu. Ve čtyřech se toho mezi vašimi dvěma tahy stane tolik, že si ani nemůžete dělat ambice na nějaké plánování.

Figurky jsou kompletně kartonové a celkový dojem z průměrné grafiky zachraňuje pouze puzzle pojetí jednotlivých destiček. Co se ale tentokrát výrazně nepovedlo, je překlad pravidel. Je v něm spousta chyb, nečeských vět a rozporů. Vlastně to působí trochu smutně, když uvážíme, s hrami jakého rozsahu má český distributor zkušenosti.

poklady-karibiku-15

Poklady Karibiku je solidní, ale ne úplně dechberoucí dětskou hrou. Dobrodružství na dně oceánu je fajn, ale je to náhodná hra s drobnými nedostatky ve zpracování. Pokud děti mají rády dobrodružství, pak si raději kupte Tajemný hrad (pokud ještě nemáte). Tato hra je o poznání slabší, ale i tak děti zabaví.

Recenze: Poklady Karibiku – bohatství čeká na moři
Poklady Karibiku nejsou dětskou hrou bez chyby. Především při učení postřehnete chyby v překladu pravidel. Ale jakmile děti začnou hrát, poznáte jiné problémy – především délka. Při honbě za poklady hráči nepotřebují kostku, protože ji zastupuje losovací zařízení s točící se šipkou. Účastníci partie kromě svého podvodníka ovládají také žraloka a můžou dát zabrat soupeři. Poklady Karibiku je tedy spíše průměrnou dětskou a rodinnou hrou.
Klady:

+ stavba jeskyně
+ na konci hráče čeká počítání
+ možnost škodit ostatním s pomocí žraloka
+ výběr přiložení destičky jeskyně
Zápory:

- chyby v překladu
- dlouhé
- ve čtyřech naprosto náhodné
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Micro Robots – malí, ale šikovní