Recenze: Představ si! – animace na stole

predstav-si-01

Jak dobří jste vypravěči? Dokážete svoje zážitky popsat v několika slovech nebo k tomu potřebujete záplavu vět a nedokážete udržet pozornost posluchačů tak dlouho? Pokud vám nestačí slova, můžete to zkusit s obrázky.

Obě skupinky jsou vítány u karetní hry Imagine, kterou si pro nás připravila společnost Gamewright. Hru původně vytvořil Shotaro Nakashima a přes distribuci firmy Cocktail Games našla krabička cestu až k americkému vydavateli. A tak dostala svoji novou podobu pro rok 2015, ale její vzhled byl zachován. Autorem ilustrací je Shintaro Ono. Hra pak v roce 2017 vyšla v češtině pod hlavičkou firmy REXhry.

Z poměrně malé krabičky hráči vytáhnou balíček průhledných karet zaplněných symboly a rozloží je do kruhu tak, aby byly všechny dobře viditelné. Do středu toho kruhu pak položí nejen žetony vítězných bodů, ale především balíček karet s úkoly a tématy.

predstav-si-08

Začínající hráč vezme do ruky horní kartu z balíčku záhad a vybere si jeden z osmi pojmů. Každý má navíc kromě názvu také kategorii, do které jej lze zařadit (značka, zvířata, známé místo, auto, nebo třeba strašidelná věc). Zatím nemusí hráč nikam spěchat, v klidu si vybere sadu průhledných karet, které bude chtít použít pro obrazový popis svojí myšlenky.

Teprve poté svým spoluhráčům sdělí svoje zvolené téma a může začít se snahou vysvětlit ostatním zvolenou myšlenku. Od té chvíle současně také ostatní účastníci mohou začít hádat a to kdykoliv. Kromě libovolného skládání povolují pravidla vytvářet vlastně i animace a různě kartami pohybovat nebo je i stavět. Fantazii se prostě meze nekladou.

Cílem je, aby alespoň jeden z ostatních hráčů uhodnul téma karty. Takový hráč, stejně jako tvůrce obrázku, získají za svoje schopnosti po jednom bodu. Po uhodnutí nebo neuhodnutí se průhledné karty vrátí do kolečka a další hráč v pořadí si prohlédne nová témata na výběr. Hráči se takto střídají ve vytváření obrázků podle zadání, čekají na hádání ostatních a sbírají body. Partie končí po dvou kolech, kdy se všichni vystřídali na pozici aktivního hráče.

imagine-01

Imagine dává hráčům omezené prostředky k vyjádření jejich myšlenek. Tím se odlišují od klasických kreslících her, ve kterých mají hráči naprostou volnost. O to větší překvapení je, kolik myšlenek a situací je možné vyjádřit s použitím chytře navržených šedesáti obrázků.

Hráči je mohou používat tak, jak jsou nebo kombinovat dohromady, jenže k tomu potřebují pořádnou představivost. To ale už napovídá samotný název krabičky. Pokud tedy nemáte to, co je tady potřeba, pak vás asi tato hra nezaujme. Totéž platí v případě, že nemáte rádi party hry.

Ale teď už budeme jen chválit. Imagine totiž nabízí nejen krásné průhledné karty a jejich skládání na sebe. Kromě toho nechává hráče s nimi i pohybovat a vytvářet animace. Ty často mohou být tím hlavním, co bude stát mezi hráčem a jeho úspěchem. Některé myšlenky prostě jinak sdělit soupeřům nejde.

predstav-si-03

Pokud ale myslíte v této hře na vítězství, pak nestačí být dobrý ve vytváření obrázků. Potřebujete sbírat body také v tazích dalších hráčů a uhodnout sem tam nějakou nápovědu. Hráč tak musí být dostatečně univerzální.

Díky tomu, že hra je vlastně pouze o čtení nápověd a hádání, není problémem si zasoupeřit už ve třech protivnících. Zábavnost ovšem přesto narůstá s vyšším počtem hráčů, protože je více tahů a také těsnější konkurence při hádání nápověd. Počet účastníků současně ale také určí délku hry, kterou si ovšem na druhou stranu mohou hráči libovolně upravovat podle svých představ.

Zdá se, že tato hra v konkurenci kreslících a jiných party her nemá šanci. Jenže právě proto, že nenutí účastníky kreslit, může si najít své zcela jedinečné publikum. Mnoho hráčů, kteří se rádi baví, totiž současně nerado kreslí. A tady se takové povinnosti snadno vyhnou, protože místo toho používají už předdefinované ilustrace. Jejich použitý počet navíc není nijak omezen, takže se fantazii opravdu meze nekladou.

imagine-10

Na problémy s variabilitou jen tak brzy nenarazíte. Karet se zadáním je sice zdánlivě málo, tedy 65, ale nezapomínejte, že jsou oboustranné a pokaždé obsahují osm řádků. Dohromady tak karty nabídnou 1040 pojmů. A takový počet opravdu projít dá hodně zabrat. Navíc ani tím zábava s touto krabičkou nekončí, protože hráči si mohou vesele vymýšlet svoje vlastní zadání nebo je tematicky směřovat.

Obtížnost některých slov je mnohem vyšší než jiných. To bohužel karty neberou v úvahu a všechny staví na jednu úroveň. Díky tomu dochází k tomu, že některá slova si prostě nikdo nevybere. A tento fakt je výrazně limitující a směřuje hráče spíš k té volné verzi. Naopak použití kategorie jako nápovědy často zcela zkazí zábavu, protože udělá hádání příliš jednoduché. Hráči si tak musí upravit tato pravidla podle schopností svojí skupiny.

predstav-si-11

Imagine jde ve stopách úspěšného Konceptu a hře se přesto daří odlišit a zůstat svá. Už samotné průhledné karty opravdu zaujmou, navíc návrh symbolů určitě není špatný a bere v úvahu témata na kartách.  Imagine je ale jedinečná především možnostmi popisu, mezi které patří i animování karet! A to už stojí za vyzkoušení, pokud máte rádi party hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor藤田 真吾 (Shingo Fujita), Shotaro Nakashima, 大木基至 (Motoyuki Ohki), Hiromi Oikawa
IlustraceLaura Michaud, Shintaro Ono (大野 森太郎)
Vydavatelボドゲイム (Bodogeimu), Cocktail Games, Asmodee, Broadway Toys LTD, Galápagos Jogos, Gamewright, Happy Baobab, HUCH!, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Moonster Games, Oliphante, Rebel Sp. z o.o., Reflexshop, REXhry
Rok vydání2015
Počet hráčů3 - 8
Herní doba30
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(10 voters)
KategorieDeduction, Party Game, Puzzle
MechanismyActing, Team-Based Game
RozšířeníImagine: jeux de société promo
RodinaComponents: Transparent Elements, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue
Alternativní názvyImago, Představ si, Визуал, Визуал, Геометрія Уяви, ピクテル / pictell, 火柴會說話, 이매진

Více o hře.

Recenze: Představ si! – animace na stole
Imagine která úspěšně kvalitou, zábavou i zajímavostí soupeří s vynikající a populární hrou Koncept. I tady jsou jasně připravené symboly, ale tentokrát je hráči kombinují ve vizuálním pojetí a mohou dokonce vytvářet animace. Tyto možnosti z ní dělají velmi jedinečnou na pohled i na dotek. Současně ale klade velký důraz na představivost a umí pobavit všechny milovníky party her. Imagine se stane snadno vaší oblíbenou zábavou, pokud neradi kreslíte nebo prostě jen rádi škádlíte sebe i ostatní dvojsmyslnými obrázky.
Klady:

+ průhledné karty
+ velký výběr témat
+ obrovské možnosti popisů
+ nastavitelná délka
+ prověří vaši představivost
+ musíte hádat i vytvářet obrázky
+ potěší ty, kdo nechtějí kreslit
+ animace
Zápory:

- různé obtížnosti pojmů
- pokud nemáte rádi party hry
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Antarctica – ropa na jižním pólu