Recenze: Raiding Parties – pirátské souboje

Raiding Parties - balení

Ostrov se zdál být opuštěný, když k němu Farr a jeho kumpáni připlouvali. Nad palmami kroužili rackové a všude bylo ticho. Žádná stopa po civilizaci ani po obyvatelích druhé lodi. Ale Farr věděl moc dobře, co viděl, když byl ještě dál na moři. Úplně na obzoru se třpytila malá tečka, kterou jeho zkušení muži neviděli. Jen on. Prý se mu to zdálo, ale on ví, co viděl.

Byl si jistý, že se ještě někdo musel o pokladu Jima Flynna dozvědět. Netušil jak, ale byl si tím jistý, čím víc se loďka přibližovala ke břehu. Konečně trup zadrhl o písečné dno a piráti mohli vyskákat na břeh. Byli tu všichni jeho nejlepší muži: Stant, Toad, Pallen i hrozivý Wink. Spolu s nimi povytáhnul kapitán loďku na břeh a konečně mohl upřít svoji pozornost k porostu. Někde tam uvnitř je JEHO bohatství. Konečně ho našel..

V karetní hře Raiding Parties stanete v čele skupiny pirátů, kteří narazili na odpor. Konkrétně pak na konkurenci jiné posádky. Musíte se tak vypořádat s hrozbou. Odpověděli jste na výzvu nepřátelského kapitána a pod vlajkami se skříženými hnáty každý vypravíte jednu loď. Rozhodnutí padne na ostrově. Jenže loď uveze jen pár lidí z vaší posádky, musíte tak pečlivě vybírat, které muže do bitvy pošlete.

Raiding Parties - rozehraná hra

Autorem celé hry je nováček v přípravě deskových her, Nick Pace. Karty pak ozdobil svými ilustracemi muž, jehož jméno je spojeno se světem pirátů více než dost – Don Maitz. Jeho jméno je ve světě kresby a pirátů opravdovým pojmem. Stačí se podívat na jeho oficiální stránky.

Raiding Parties se nachází v krabičce, která je opravdu hodně tmavá. Díky černým odstínům tolik nevyniknou kresby, kterými se může hra pochlubit. Jakmile totiž malou krabičku otevřete a vstoupíte do ní horní stranou, čekají na vás dva balíčky karet. Krabička je provedená dobře a karty se vedle sebe bez problémů směstnají. Spolu s herními kartami uvnitř najdete i pravidla. Ta se schovávají vytištěná také na kartách, takže budete marně hledat nějaký složený list papíru.

Pravidla se rozkládají celkem na třech oboustranných kartách, kde jsou ve stručnosti bodově popsané základní principy a také několik příkladů. Tři karty je však hodně málo prostoru, a tak v první chvíli budete mít trochu problémy s pochopením hry. Proto je nejlepší si současně před sebe rozložit karty a partii si nanečisto vyzkoušet.

Raiding Parties - rozehraná hra

Ale zpět k obsahu krabičky jako takové. Dva balíčky v krabici jsou ve skutečnosti opravdu dvě oddělené hromádky. Jedna je plná herních karet a druhá bude sloužit jako doplňková pro herní systém. Zatímco herní karty na sobě mají nádherné ilustrace a jsou popsané textem, druhý balíček je ve svojí podstatě sestaven z klasických karet. I ty jsou ale ozdobeny vždy nějakým obrázkem uprostřed. Přesto stále patří karty do čtyř klasických skupin – piky, káry, srdce a kříže. Zajímavostí je, že na rozdíl od obyčejných karet mají hodnotu uvedenou v pravém horním rohu místo levého.

Raiding Parties je v základu tak trochu deckbuildingová hra. Hráči se totiž na začátku dohodnou, do jaké hodnoty mohou svůj balíček sestavit. Tím si určí nejen počet karet, ale pochopitelně také délku partie. Pravidla navrhují tři základní sestavení – do hodnoty 20, 30 a 40 zlatých. Ve 20 se jedná o rychlou hru, ve které nejsou povolené karty pevností a lodí. Větší bitvy pak zahrnou buď jedno z nich (30) nebo obojí.

Jednotlivé karty s postavami pirátů a jejich předmětů mají hodnotu napsanou v levém dolním rohu na truhlici se zlatem. Právě jejich součet nesmí přesáhnout limit stanovený na hru. Jediným dalším omezením jsou limitované karty, které mají před názvem napsané (X). Od každé z nich můžete mít v balíčku pouze jednu kopii.

Raiding Parties - karty

Protože se jedná o deckbuilding, je dobré mít ke hře více než jedno balení Raiding Parties. Pro dva obvykle jeden balíček dostačuje, ale jakmile zařadíte do partie více soupeřů, budete rozhodně potřebovat také více karet. Pozitivní zprávou je, že právě v současné době probíhá na serveru Kickstarter financování druhého balíčku, který autor Nick Pace připravil.

Tak nyní máme připravené karty. K hraní budete ještě potřebovat nějaké žetony (nejsou součástí balení), kterými označíte na svých mužích jejich případné zranění. Každý z pirátských bojovníků totiž má kromě ceny ve zlatě také počet životů. Ten je uvedený v pravém dolním rohu na obrázku kostlivce a může se pohybovat od jedné až třeba k šesti.

A na jakém mechanismu vlastně celá hra funguje? Kompletní partie se skládá z řady krátkých soubojů na život a na smrt, ve kterém může vždy zvítězit pouze jedna strana. Hráči si tak postupně vyřazují karty ze svých balíčků, až nakonec někomu nezbude žádná posádka. Ten z hráčů, který přežije nejdéle, se stává vítězem.

Raiding Parties - rozehraná hra

Hráči si zamíchají svůj sestavený balíček a doberou si do ruky pro začátek tři karty. Nyní může začít souboj. Soupeři se střídají na tahu. Každý z nich si nejdříve dobere jednu kartu ze svého balíčku, který se zde nazývá skříňka (locker). Nyní je na řadě druhá část tahu – jednu z karet v ruce musí zahrát, tedy vyložit na stůl.

Každou z vyložených karet může jednou za tah použít a zaútočit na některou vyloženou kartu soupeře. Ve hře jsou pak dva druhy útoků – střelba a boj na blízko. Jednotlivé postavy mají svoje schopnosti vyznačené přímo na kartách, střelné zbraně poznáte snadno podle zaměřovacího kroužku před názvem zbraně.

Veškerá střelba, boj na blízko i ostatní aktivity využívají druhý balíček karet. Každá z dovedností na kartě postavy vedle sebe má symboly barev nebo čísel/písmen. Nyní otočíte vrchní kartu z druhého balíčku, a pokud se symbol shoduje alespoň s některou z podmínek, akce se podařila.

Raiding Parties - karty

Útokem na dálku nepřítele pouze zraníte, zatímco na blízko dojde k boji na život a na smrt. Pokud použijete střelbu, nejdříve označíte cíl, a pak ověříte úspěšnost svého útoku proti balíčku. V případě úspěchu jste zranili soupeře. Ten má nyní dvě možnosti – buď se může pokusit před vaším výstřelem uskočit a vyhnout se zranění nebo jej přijmout a odpovědět vlastním střeleckým útokem.

Mnohem zajímavější je ale boj na blízko, který není už tak záškodnický. Nejdříve hráč na tahu vyzve k duelu bojovníka jiného hráče. Ten má před začátkem souboje nejdříve možnost jednou vystřelit ze zbraně na dálku. Poté (pokud útočník střelbu přežije) se do sebe soupeři zaklesnou. Hráči si nyní vyměňují rány a odvety tak dlouho, dokud jedna z jejich postav nepadne na zem bez života.

Všechny vyložené karty vám zůstávají na stole, dokud nejsou zničeny nebo do konce hry. Postupně tak sbírají poškození. Ve svém tahu pak může každý hráč využít jednou každou z vyložených karet. Za použití karty se považuje taková akce, která po vás chce otočení z balíčku zásahů.

Raiding Parties - rozehraná hra

Raiding Parties je karetní hra, která je vystavena kolem opravdu elegantního systému. Souboje jsou řízeny čistě hráčskou strategií, protože vždy určují cíl svého útoku a tedy i úspěšnost. Šance na úspěch se pak řídí čistě pravděpodobností, kterou lze poměrně snadno spočítat. Každá karta na sobě má nějaké barvy a čísla karet, u kterých znáte jejich přesné rozložení v klasickém balíčku – od jednoho druhu (čísla) vždy čtyři karty, od jedné barvy třináct.

Více druhů útoků, stejně jako možnost uhýbání před zásahem, umožňuje spoustu různých taktických vychytávek. Ve hře samozřejmě najdete ještě další věci, o kterých jsme nemluvili. Karty mají speciální schopnosti, které vám umožní trochu pokroutit pevně daná pravidla – třeba vyložit více karet, narodit nového piráta, kterého jste v balíčku vůbec neměli nebo střílet dělem. Pevnosti si tahají karty při zásahu díky svojí schopnosti opevnění.

Všechno krásně ladí dohromady a vytváří skvělý zážitek z bitvy dvou skupin pirátů. Každý z hráčů má na začátku partie volnou ruku v tom, co si do svého balíčku dá. Může mít hodně kopií jedné karty nebo vsadit na variabilitu. Jednotlivé karty se krásně doplňují a svými schopnostmi umožňují elegantní komba. Po každém útoku má soupeř možnost na obranu a to i v případě, že už je ve skutečnosti mrtvý.

Raiding Parties - karty

Svůj zvláštní odstaveček si zaslouží určitě také pravidla. V původní verzi nejsou příliš pochopitelná a některé fungování schopností si musíte spíše domýšlet. Na internetu se ale objevil detailní popis většiny situací, které mohou vzniknout a to přímo od autora hry. Jako obrázek ve velkém rozlišení si jej můžete stáhnout z adresy: http://boardgamegeek.com/image/1284973.

Samotnou kapitolou pak je grafické zpracování karet. Ty působí opravdu vynikajícím dojmem a pomohou vám výborně navodit pocit z opravdového pistolnického souboje. Don Maitz odvedl opravdu mistrovskou práci. To se ostatně můžete přesvědčit na okolních fotografiích.

Hra je svými jednoduchými a elegantními pravidly vhodná jako karetní rychlík. A to nejen pro partie mezi dospělými, ale i pro všechny dětské fanoušky pirátů. Děti se rychle naučí ikonky a schopnosti pirátů a to přesto, že jsou nápisy na kartách anglicky.

Raiding Parties - karty

Raiding Parties je vynikající rychlou karetní hrou, která se zabývá netradičním tématem pirátských soubojů. Délku a obsah soubojů si můžete sami zvolit. Vlastními silami si také připravíte sestavu bojovníků, kteří budou tentokrát hájit vaši čest. Ale oni vlastně piráti žádnou čest nemají. Tak za peníze a za slávu – do útoku!

A ještě jednou připomínáme na závěr – pokud vás hra Raiding Parties zaujala, můžete se přihlásit na server Kickstarter a pořídit si Raiding Parties! SET 2

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNick Pace
IlustraceDon Maitz
VydavatelNick Pace Entertainment
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
KategorieCard Game, Pirates
MechanismyCard Drafting, Hand Management
RozšířeníRaiding Parties: Brethren Of The Coast
RodinaCrowdfunding: Kickstarter
Alternativní názvyRaiding Parties

Více o hře.

Recenze: Raiding Parties – pirátské souboje
Raiding Parties jsou jednoduchou karetní hrou, které předchází trocha toho deckbuildingu. Jakmile si připravíte balíček v předem dané hodnotě zlatých, můžete začít bojovat navzájem se svými týmy pirátů. Vykládáte z ruky na stůl posádku, která za vás bojuje do vyčerpání těla a vypuštění duše. K dispozici máte buď provokativní střely z dálky nebo boj na blízko na život a na smrt. Úspěch útoků určuje dobrání karty z balíčku zásahů. Karta se musí shodovat alespoň s jednou podmínkou, kterou má používaná zbraň nebo vlastnost – barva nebo číslo karty. Napadení mohou útokům uhýbat nebo na ně odpovídat stejnou mincí. Vše je dovoleno a vítězí ten, jehož tým přežije déle. Hra je elegantní a rychlá a bude bavit nejen dospělé, ale i děti. A všechny fanoušky pirátů. Jen se připravte na prvotní boj s pravidly. A pokud budete chtít hrát ve více hráčích, pak určitě kupte rovnou dvě sady karet. Raiding Parties je neotřelou a nápaditou zábavou. A to je u karetních her vždy dostatečný důvod, proč si je pořídit.
Klady:

+ perfektní ilustrace
+ jednoduchý herní systém
+ elegantní způsob rozhodování o zásahu
+ hra na pravděpodobnost
+ spousta různých komb
+ rychlá herní doba
+ několik startovních nastavení
Zápory:

- méně srozumitelná základní pravidla
- pro hru více hráčů potřebujete více sad
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Serpent Stones – duel aztéckých kmenů