Recenze: Ringo Flamingo – plameňáci tančí zumbu

Ringo Flamingo - balení

V naší malé tůňce žijí plameňáci. Kdykoliv se přiblížím k vodní hladině, přiletí ke mně barevný záchranný kruh, který do té doby jen nenápadně plaval na hladině. To si plameňáci chtějí hrát. Čeká se ode mě, že ho hodím zpět. V tu chvíli se odkudsi vynoří plameňák a chytne jej na krk.
Netušil jsem ale, že všechno tohle hraní bude mít nějaký smysl. Pak se ale náhle v rybníčku objevili krokodýli a plameňáci před nimi museli utéct do hluboké vody. Jenže neumí plavat! Jen já je mohou zachránit, když jim hodím záchranné kruhy na krk.

O záchraně růžových plameňáků před hladovými krokodýli ve vší legraci a s úsměvem pojednává dětská desková hra Ringo Flamingo (původně v angličtině Ring-O Flamingo) od autorů Haima Shafira, Yoava Ziva a Yakova Kaufmana. Hra vyšla už v roce 2009 pod značkou firmy Gamewright, ale až v roce 2013 se dostala i na český trh, tentokrát už s logem společnosti Ravensburger. Ta ji nabízí v češtině všem dětem.

Velikost krabice hru řadí k těm větším, má čtvercový tvar a je poměrně vysoká. Naštěstí má ale pevnou krabici se zvedacím víkem. Když zvednete víko s usmívajícím se plameňákem a rozzuřenými krokodýli, zjistíte, že dno krabice má po svém obvodu povedené ilustrace rákosí a zvířátek. Uvnitř s výjimkou malého archu žetonů jsou už jen plastové komponenty.

Ringo Flamingo - rozehraná hra

V první řadě máme na mysli celkem 48 záchranných kruhů, po tuctu od každé barvy. Kruhy mají nějakých šest centimetrů v průměru. Jsou zde ale také čtyři plastové loďky a hromádka figurek plameňáků a krokodýlů. To všechno je překryté kartonovým čtvercovým plánem o stejných rozměrech, jaké má krabice.

To je proto, že dno se stane součástí hry. Na začátku z něj hráči vyberou všechny komponenty a mezi sebe si rozdají loďky a kruhy podle zvolené barvy. Všichni si je umístí do zadní části lodě, která slouží jako zásobník. Potom do otvorů na plánu rozmístí figurky plameňáků a krokodýlů (podle barvy – zelená k zelené, růžová k růžové) a každou figurkou kousek pootočí, aby ji zamkli v pozici. Hromádka žetonů začíná partii stranou zájmu.

Každý z hráčů musí v průběhu partie sedět u jednoho z rohů krabice. Dvacet až čtyřicet centimetrů od okraje plánu je jeho odpalovací místo, po kterém může manévrovat se svojí lodí. Hráči se jednoduše všichni současně snaží o záchranu plameňáků. Berou jeden záchranný kruh za druhým, vkládají jej do zářezu v přední části lodi, prohnou jej a uvolněním vystřelí směrem na plameňáky.

Ringo Flamingo - rozehraná hra

Správným nasměrováním a určením síly se snaží, aby kruh přistál na krku jednomu z růžových ptáků. Loď se směřuje dobře díky tomu, že je do špičky a ukazuje vždy tím směrem, kterým kroužek poletí. Pokud ale netrefí svůj cíl, zůstane přesto ležet tam, kam dopadl. Hráči pokračují ve střelbě, dokud jim nedojde munice.

Na konci každého kola si hráči jednoduše sečtou počet kroužků svojí barvy, které skončily kolem krku plameňáků, ale musí od tohoto počtu odečíst zasažené krokodýly. Hráč (hráči) s nejvyšším skóre dostane jeden žeton za odměnu a partie pokračuje, dokud neuplyne určený počet kol nebo někdo ze soupeřů dosáhne cílového skóre.

Ringo Flamingo je překvapivě návyková hra nejen pro děti, kterým je určena především. Baví ale úplně všechny. Hráči se u ní nadšeně smějí a radují se s každým úspěchem. Nejvíc to ale samozřejmě platí pro děti, u kterých je tato hra okamžitým hitem. Pokud máte v rodině nějaké děti, pak byste v podstatě neměli váhat. Tahle hra bude jasná trefa do černého.

Ringo Flamingo - rozehraná hra

Pokud si ale přece jen pořád nejste jistí, provedeme vás trochu podrobnějším hodnocením. Úspěch závisí opravdu na šikovnosti. S postupnou hrou a dalšími partiemi se hráči viditelně zlepšují. Jejich střely jsou přesnější a souboje vyrovnanější. To ale také znamená, že se hra jen tak neohraje, protože vítězství nebude nikdy jisté.

Ringo Flamingo je jednou z těch vzácných her, ve kterých děti pravidelně poráží dospělé. A mají z toho ohromnou radost. Krabice sice doporučuje věk až od pěti let, ale věříme, že ji zvládnou i děti čtyřleté. Při tom střelbou kroužků nepohrdnou ani malí školáci. Jedná se tedy o ideální hru pro sourozence, ve které se pobaví oba, ačkoliv je jejich věkový rozdíl třeba čtyři roky. Menší děti se díky hře učí jemné motorice a odhadu.

Jednotlivá kola trvají opravdu pouze chvilku. To proto, že všichni hráči střílejí současně a do dvou minut je vše u konce, i pokud opravdu pečlivě míří. Samotní hráči si pak snadno určí celkovou délku partie nastavením cílového počtu žetonů. Víc kol samozřejmě znamená vyrovnanější šance pro všechny.

Ringo Flamingo - detail herního plánu

S větším počtem hráčů se zvyšuje frekvence kroužků nad plánem. Tady se může stát, že si navzájem čas od času hráči nějakou střelu vyrazí. Je třeba dobře nejen mířit, ale i načasovat, aby zrovna nikdo další nestřílel. Na míření je času dost, protože žádný limit ve hře není.

Naprosto precizní je zpracování. Figurky obou zvířat jsou roztomilé, kroužky jsou tak akorát pružné a loďky fungují nejen jako kanóny, ale i zásobárna. Vše se navíc elegantně schová do krabice, která současně slouží i jako rybníček pro hru. V tomto ohledu tedy nelze vytknout vůbec nic.

Ringo Flamingo je perfektní zábavou pro děti a rodiny. Při tom ale pobaví i dospělé, které se partie s dětmi zúčastní. Trefování kroužků na cíl je zpočátku docela výzva a hra je díky tomu zábavná a jen tak snadno se neomrzí. Pro děti je pak díky jednoduchým pravidlům opravdu velmi dobře přístupná. Ringo Flamingo rozhodně nezklame.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorYakov Kaufman, Haim Shafir, Yoav Ziv
IlustraceDynamo Limited, Kinetic, Dean MacAdam
VydavatelGamewright, Ravensburger
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
RodinaComponents: Game Box Used In Play
Alternativní názvyRingo Flamingo

Více o hře.

Recenze: Ringo Flamingo – plameňáci tančí zumbu
Ringo Flamingo vám hodí záchranný kruh kolem krku. Takový, který nás ochrání před nudou. Tahle zábavná hra o šikovnosti je skvělá pro děti, ale překvapivě má co nabídnout i dospělým, kteří se u ní také rádi zasmějí. Jednoduchý mechanismus je doveden k dokonalosti parádním zpracováním. Prohnutí kroužku a jeho střelba závisí hodně na schopnosti dobře mířit, ve které se hráči postupně zlepšují a tak si také trénují svoje motorické dovednosti. Ringo Flamingo umí pobavit opravdu nenásilnou a překvapivě zábavnou formou.
Klady:

+ jednoduchá zábava
+ vhodné i pro malé děti
+ precizní zpracování
+ využití krabice jako herního plánu
+ střílení je o šikovnosti
+ pobaví i dospělé
+ hráči se zlepšují
+ nastavitelná doba partie
Zápory:

- nic
Prozkoumávejte dál
Recenze: Formula D – formule nebo pouliční závod?