Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rising Sun – rozšíření Nespoutaní bohové a Invaze dynastií

rising-sun-rozsireni-03

Slunce na chvíli zašlo za obzor. Tak trochu jsem doufal, že se ve tmě všichni ti krvežízniví bohové ztratí. Že všechno bude zase jako dřív. Ale než jsme se nadáli, na horizontu zase vystupuje záře a je tu další nový den. Není čas na snění. Armády se šikují, jdeme do boje!

Obrovský úspěch deskové hry Rising Sun stojí za vznikem dvojice rozšíření, které dostaly do vínku názvy: Invaze dynastií a Nespoutaní bohové. Za jejich vznikem stojí opět designér základního boxu Eric M. Lang. Za hrou pak stojí dvojice zkušených vydavatelství – Guilottine Games a CMON. A v češtině jsou rozšíření dostupné zásluhou firmy ADC Blackfire.

Ale oproti očekáváním podle názvů jsou Invaze dynastií mnohem větší krabicí, na jejímž víku vidíme náhled do nových dvou klanů. Právě ty jsou hlavním obsahem a jedná se o Klan Měsíce a Klan Slunce. A je tu tedy především hromada miniatur, které ozdobí každou budoucí partii. To druhá krabice je o poznání užší a přináší titulní bohy, kteří tentokrát vstoupí do partie a zapojí se do bojů!

rising-sun-rozsireni-01

Ale nejdříve si připomeneme, že Rising Sun se odehrává na velkém plánu rozděleném na území. Každému tahu předchází čajový obřad, ve kterém mezi sebou hráči vyjednávají a doufají v navázání dočasných spojenectví. Poté hráči postupně vybírají jednu z dostupných akcí, čímž ji ale zpřístupní nejen sobě, ale také soupeřům. Na plánu se tak objevují nové jednotky a ty přeživší z minulých časů se pohybují. Nechybí ale samozřejmě i správa financí. Celou partií se proplétá politika, protože hráč může svého spojence i zradit. Akce se střídá s uctíváním bohů, které přináší jednorázové výhody. A na závěr kola zařinčí zbraně. Postupně tak za úspěchy získávají sporadické vítězné body, které po uplynutí čtyř ročních období rozhodnou o vítězi.

Ale už by bylo na čase si obě rozšíření rozebrat detailněji. Takže pěkně postupně začneme tím menším, které ale překvapivě přináší více reálných změn. V rámci přípravy partie se ve hře objeví čtyři ze sedmi dostupných figurek bohů, pěkně po boku svých kartiček, a budou čekat na svoji šanci k sestoupení z nebes na bojiště.

rising-sun-rozsireni-22

Mění se fáze uctívání bohů, ve které jeho největší podporovatel dostane pod kontrolu figurku nesmrtelné bytosti. Svojí přítomností klanu zvyšuje sílu a hráč s ní může dle standardních pravidel pohybovat.

Trochu opomíjená fáze uctívání tím dostává nový náboj. Všichni totiž touží po podpoře od některého z božstev. Především proto, že každá nová velká figurka má svoji speciální schopnost a přináší jim odměny v podobě financí, nesmrtelnosti, jindy ale místo výhody znamenají problémy pro ostatní – například jim zkamení nohy.

Nenápadnou a trochu opomíjenou novinkou tohoto rozšíření jsou nové karty ročních období s novými efekty. S novinkami se do hry dostávají nové možnosti a především se celkově vylepšuje znovuhratelnost.

rising-sun-rozsireni-12

Rozšíření Kami Unbound, tedy Nespoutaní bohové, je vynikajícím obohacením, které pro nás patří do světa Rising Sun. Hra je o kapku delší a mírně složitější, protože jde pouze o to mít přehled o schopnostech jednotlivých bohů. Jejich využívání pak už je samozřejmé. Všechno to ale závisí na vašem vztahu k nepředvídatelnosti, která se znatelně zvyšuje. Navíc i ten příjemný tok partie Rising Sun, který známe ze základního boxu, je trochu pomalejší.

Chápeme tedy, že někteří hráči mohou považovat Nespoutané bohy za nepodařené rozšíření. Je totiž velmi složité zhodnotit vyváženost. Větším problémem je ale neustálá manipulace s figurkami bohů, které mění majitele, takže nemají jasně dané místo na plánu. Místo toho se přesouvají sem a tam. A právě tyto momenty, kdy získáte boha, mohou zkazit i dobře naplánované taktiky. To pro některé plánovače také není zrovna dobrá zpráva.

rising-sun-rozsireni-08

Ale pořád je tu ještě druhé a větší rozšíření. To ale nepřináší tak výrazné novinky do celkového zážitku, spíš obohacuje startovní výběr. Do hry přichází dva nové klany, které jsou znatelně odlišné od všeho, co jste mohli v partii zatím zažít.

Především nejsou určené pro začátečníky. Nové klany totiž přistupují k pravidlům trochu jinak a není jednoduché za ně hrát úspěšně. Hráči musí mít dobře zažité základní mechanismy a vidět za nimi všechny ty možnosti. Každý klan je dostatečně jedinečný a zajímavý.

Rozšíření Invaze dynastií si zaslouží místo na poličce vedle základní hry, ačkoliv se bez ní ve skutečnosti obejdete. To je důležitá zpráva především s ohledem na cenovku, která tento větší box provází. Už ve startovní sadě dostanete dostatek zábavy, ale pokud hledáte něco navíc, pak je tohle přesně krabice, do které byste měli nakouknout jako první. K zmiňovaným figurkám a zástěnám přidejte ještě další sadu karet ročních období.

rising-sun-rozsireni-21

Rising Sun je výborná hra a to už v základním boxu. O tom se dá jen těžko pochybovat a odpovídají tomu i dojmy hráčů v naší redakci. Naštěstí obě rozšíření dokazují svoje právo na existenci a přidávají každé svoje prvky, kterými zvyšují hodnotu a znovuhratelnost celého počinu. Ani jedno není úplně nezbytné a Rising Sun si užijete i bez nich, ale jejich hodnota je i tak vysoká.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEric M. Lang
IlustraceAdrian Smith
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Asmodee, CMON Global Limited, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Guillotine Games, Hobby World, Portal Games
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 6
Herní doba120
Minimální věk14 and up
KategorieBluffing, Expansion for Base-game, Fantasy, Miniatures, Mythology, Negotiation, Wargame
MechanismyArea Majority / Influence, Area Movement, Open Drafting, Set Collection, Simultaneous Action Selection, Take That, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníRising Sun
RodinaComponents: Miniatures, Continents: Asia, Country: Japan, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Rising Sun
Alternativní názvyFelkelő Nap: Uralkodóházak, Rising Sun: Dynastie-Invasion, Rising Sun: Invasao da Dinastia, Rising Sun: Invasión Dinástica, Rising Sun: Invasion Dynastique, Rising Sun: Invaze dynastií, Rising Sun: Inwazja Dynastii, Восходящее солнце: Вторжение династии

Více o hře.

Recenze: Rising Sun – rozšíření Nespoutaní bohové a Invaze dynastií
Rozšíření hry Rising Sun je trochu dvojsečné. Obě nové krabice nabízí zajímavé novinky, ale obě současně strhávají dolů problémy. Ať už to je cena nebo snížení kontroly nad celkovým vývojem. Pokud vás ale Rising Sun baví a hledáte něco trochu jiného a nového, pak nesáhnete vedle ani s jedním z rozšiřujících boxů.
Klady:

+ zajímavé nápady
+ zvýšení znovuhratelnosti
+ stále skvělé zpracování
+ karty ročních období
Zápory:

- cena
- více chaosu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Dino 4 dřevěné kostky se zvířátky