Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sabotér Ztracené doly

saboter-ztracene-doly-01

Náčelník nám dal jasný úkol: Najít ztracené doly, které by mohly vrátit našemu kmenu bohatství, které jsme kdysi měli. Jenže jediné co máme, je mapa. Čmáranice, ve které nikdo z kmene nepoznává nic z našeho okolí. Je jasné, že cesta to bude dlouhá a naděje je malá. Ale nedá se nic dělat. Příkaz je příkaz.

Na zdánlivě marnou pouť se vydají všichni hráči v nové deskové hře Sabotér: Ztracené doly, kterou vytvořil Frederic Moyersoen. Hrubým obrysům dal barevnou kreslenou podobu ilustrátor Alexander Jung. Hra vyšla původně v produkci firmy Amigo a nyní na podzim 2019 si našla cestu i do naší země. A to hned v kompletní lokalizaci zásluhou firmy Albi.

Jak jste jistě už podle názvu vytušili, jedná se o pokračování série Sabotér. Ale oproti očekávání před námi neleží malá krabička plná karet, ale velká krabice s klanem trpaslíků hledajících zapomenuté poklady. Nitru krabice pak jasně vévodí zelený herní plán, který je rozdělený na spoustu obdélníkových políček. Pouze v horní řadě zůstává místo na naznačené poklady. Právě sem, k rozloženému hernímu plánu, přiloží hráči tolik pokladů, kolik je ve hře účastníků a to obrázkem dolů.

saboter-ztracene-doly-09

Každý hráč pak dostane jednu kartu trpaslíka, která určí, ke kterému klanu patří – žlutému nebo modrému. O tom rozhoduje barva karty. Jenže na její přední straně je navíc obrázek a pouze podle něj hráč ví, jestli je věrný nebo je zrádce. Ostatní to ale vědět nesmí. Poměr loajálních trpaslíků se mění podle počtu účastníků a to ještě před rozdáním karet.

Na mapu pak hráči rozmístí čtyři doly a to zamíchané obrázkem dolů. Naproti nim na druhé straně se nachází dvojice startovních kartiček. Když už jednotliví účastníci vědí, do které rodiny patří, mohou si vzít také figurku a žeton libovolného trpaslíka tohoto klanu. Každá ze dvou startovních karet patří jedné rodině, takže hráči postaví svoje figurky právě na tu svoji. Pak už zbývá jen vytvořit zásobu žetonů a zamíchaných karet, z jejichž balíčku dostane každý pět karet do ruky.

saboter-ztracene-doly-03

Hráči mohou mít v důsledku v ruce karty akční nebo cesty. Oba druhy v tuto chvíli mohou zahrát, ale vždy si musí vybrat pouze a jen jednu. Buď tedy rozšíří pěšinky na herním plánu (musí tak rozšířit některou z cest a karta musí opravdu sedět), nebo využijí speciálních schopností některé akční karty. Pokud nechce hráč využít ani jedné karty, kterou má v ruce, pak může místo toho zahodit jednu až dvě karty na odhazovací hromádku a tím si připravit půdu pro zisk nových na konci kola.

Ať už se v první fázi dělo cokoliv, nyní má hráč šanci pohnout svých trpaslíkem. Může tak provést po aktuálně postavených cestách a to až do vzdálenosti tří karet. Při tom ale nesmí překročit některou z překážek, která může na cestě ležet, pokud ještě nebyla akční kartou někým označena jako překonaná.

saboter-ztracene-doly-12

Pokud takto jeden z hrdinných trpaslíků dorazí až do dolu, může začít hledat poklady. Jednoduše otočí kartu na mapě a doufá, že tam není drak. Pokud je vše v pořádku, kartu napojí do sítě cest a vybere si z nabídky pokladů, které jsou vyložené u strany stolu. V příštím kole pak může získat další, pokud zůstane stát v dole. Ten, kdo narazí jako první na draka, získá jeho žeton a ten ho bude v konečném účtování stát dva body.

 

Kolo končí ve chvíli, kdy dojde buď zásoba karet, nebo diamantů. Hráči si nyní sečtou výsledky podle svojí role. Pokud jsou týmoví hráči, dají dohromady body celého svého rodu a spravedlivě se podělí. Mezi účastníky jsou ale také trpaslíci sobci, kteří si své body nechají jen pro sebe. Navíc každá rodina má ve svém středu také jednoho zrádce, jehož získané poklady se přičítají protivníkovi. Jakmile je vše sečteno a převedeno na vítězné body, pokračuje boj druhým kolem, které probíhá úplně stejně. Na jeho konci je pak po celkovém sečtení bodů jasné, kdo má nejvyšší skóre. Tento trpaslík je nejbohatší a stává se vítězem.

saboter-ztracene-doly-13

Sabotér: Ztracené doly je svým způsobem takovým velkým dvojčetem původních malých karetních her. Jen je tam všeho víc a je to trochu propracovanější. A to je nejspíš také přesně to, co fanoušci chtějí, protože ono to kupodivu opravdu funguje.

Opět jde hlavně o pokládání karet a jejich propojování do cest. Tentokrát ale místo volných míst na stole leží velký plán, který hráčům dává jasné podmínky a rozměry. Právě to se zdá být největším rozdílem do momentu, kdy si uvědomíte různost rolí jednotlivých trpaslíků.

saboter-ztracene-doly-16

 

Zajímavostí, kterou ale ještě zmíníme dříve, je rozdělení do dvou týmů. Už tohle samo by hru mohlo dostatečně odlišit. Právě týmový pocit je totiž tou zlatou tečkou, do které se vkrádá nejistota. To proto, že zatímco někteří bojují i za ostatní, jiní hrají jen na sebe. No a pak je mezi nimi zrádce. Ten ale sabotuje všechny a ne konkrétního hráče, protože ovlivňuje samotný herní plán a s ním i možnosti všech soupeřů (a své vlastní).

To sice není žádná novinka, ale současně odhalení nepřítele ve vlastních řadách není tentokrát překvapivě zásadní pro úspěch. Všechno se sice trochu zkomplikovalo, ale funguje to ve prospěch celkového zážitku.

saboter-ztracene-doly-20

 

Partie se může zúčastnit až devět hráčů, což je opravdu vysoké číslo. A současně je také skvělou zprávou, protože podobně otevřených a kvalitních zábav rozhodně není dostatek. Hra působí velmi kvalitně už od čtyř, zatímco v nejnižším počtu je prostě málo prostoru k vyniknutí. Čím více ale je hráčů, tím víc zábava vynikne. Výbornou zprávou je také herní doba, která se umí pohybovat kolem půlhodinové hranice.

A tak zatímco původní Sabotér nám připadá spíš jako solidní zábava, která ale ničím opravdu nevyniká, Sabotér: Ztracené doly je prostě o pořádný kus lepší. A to až tak, že neváháme hru doporučit všem větším skupinkám hráčů, kde její schopnosti září nejvíce! Sabotér: Ztracené doly jsou super zábava!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFréderic Moyersoen
IlustraceAlexander Jung
VydavatelAMIGO, 999 Games, Albi, Brain Games, G3, Gigamic, Giochi Uniti, Kaissa Chess & Games, Kikigagne?, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, Piatnik
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 9
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game, Deduction, Fantasy, Maze
MechanismyTeam-Based Game, Tile Placement
RodinaCreatures: Dragons, Creatures: Dwarves & Gnomes, Game: Saboteur, Theme: Mining
Alternativní názvyAranyásók: Az Elfeledett Bányák, Sabotażysta: Zaginione kopalnie, Sabotér: Ztracené doly, Saboteur: De Verloren Mijnen, Saboteur: Forest, Saboteur: La Grande Aventure, Saboteur: Las Minas Perdidas / As Minas Perdidas, Saboteur: Le Miniere Perdute, Saboteur: Les mines perdues, Saboteur: Minele Pierdute, Σαμποτέρ: Τα Χαμένα Ορυχεία, Гномы-вредители: Древние шахты

Více o hře.

Recenze: Sabotér Ztracené doly
Sabotér: Ztracené doly je překvapivě jiným zážitkem, ačkoliv je v nitru docela podobná. Nabízené novinky ale celkový dojem mění natolik, že si ji mohou oblíbit i ti, kteří původní hru nemají příliš v lásce. Partie je naplněna nejistotou a zradou, ale také nečekanou týmovou spolupráci. Hráči objevují mapu na plánu a snaží se najít tu svoji cestičku k pokladu. Partie má rozumnou délku, ale hlavně nabízí napětí dostatečnému počtu hráčů. Sabotér: Ztracené doly je výbornou zábavou.
Klady:

+ otevřené vyššímu počtu hráčů
+ zajímavé role účastníků
+ týmový prvek
+ všichni bojují o poklady
+ neustálý konflikt
Zápory:

- menší počet hráčů nestačí
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cvrnkací Cuba Cube