Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sentinels of the Multiverse Infernal Relics – hrdinové jsou symfonie

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - balení

Nad lidstvem se stahují mračna. Už dva týdny jsem neviděl na jediné tváři úsměv. Ani na té své v zrcadle. Cosi z nás vysává všechnu radost. Mizí do neznáma a nám zbývá jen smutek, zoufalství a deprese. Počet sebevražd se jen v našem městě za poslední měsíc zdesetinásobil.

Hrdinný tým Sentinelů se otřásl v základech. Do světa vstoupilo nové zlo a pohltilo jejich tým. Nastal čas povolat posily. Dvojice nových bojovníků pozvedne ze země prapor, přivede ostatní na správnou cestu a někde v dáli se přecejen objevila naděje. Záchrana světa není tak nemožná, jak se ještě před několika okamžiky zdála..

Jedním z fénixů, kteří povstanou z prachu a přikryjí svými křídly svět do bezpečného závětří, budete vy. Nová šance vstoupit do týmu Sentinelů se před námi naskýtá díky rozšíření hry Sentinels of the Multiverse (recenze) s názvem Infernal Relics. Po podařeném, konečně vyváženém, ale ne úplně výjimečném přídavku Rook City (recenze) se na nás chystají noví protivníci. To všechno z produkce společnosti Greater than Games, jejíž práci umožňují fanoušci podporující hry na serveru Kickstarter.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

Tým Christopher Badell, Adam Rebottaro a Paul Bender doplnila osobnost, od které by to málokdo čekal. Otec jedné z nejpopulárnějších kooperativních her Arkham Horror (recenze), Richard Launius. A jeho pomoc určitě oceňujeme, protože tahle hrdinský týmovka si zaslouží každou ruku k dílu, která je ochotná se přidat, aby ji pomohla dopilovat a dobrousit k dokonalosti.

Pokud jste četli naše úvodní dvě recenze na hru a její rozšíření, určitě si pamatujete, že zatímco základu jsme vytýkali nevyrovnanost krabic, o to víc jsme byli nadšení ze změn, které přineslo Rook City. A Infernal Relics nejsou výjimkou, ale nebudeme už více předbíhat.

Rozšíření najdete v krabici, která má stejný rozměr, jako Rook City. Na víku je obrázek, který vás připraví dokonale na všechno uvnitř. Jsou zde hrdinové, nepřátelé, ale i pyramidy, které se stanou jedním z nových prostředí. Vlastníky předchozí krabičky nepřekvapí ani obsah. V třech symetrických kapsách najdete rozložené balíčky karet.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

Hráči na sebe vezmou každý roli jednoho z hrdinů. Dorazí na místo zásahu v jednom z dostupných prostředí, kde se jim do cesty postaví jejich aktuální úhlavní nepřítel. I ten je vybírán náhodně z nabídky balíčků. Hrdinové využívají svoje schopnosti, po nichž vždy na konci tahu dostane svoji šanci také zlo a nakonec i prostředí, které může vaše snažení leckdy ovlivnit. Úkolem je zničit zlo dříve, než ubere životy všem přítomným členům týmu.

Všechno se tentokrát točí kolem magie v rukou hrdinů, což přináší do superhrdinského světa trochu kouzel a nadpřirozena. Ačkoliv patří toto téma do mnoha komiksů, je velice specifické a některým hráčům nemusí sednout. Ovšem ti se snadno tomuto rozšíření vyhnou, ačkoliv tím udělají velkou chybu. Právě tenhle krok jinam umožňuje znovu hře dokonale zazářit.

Tuhle recenzi dále rozdělíme na tři části, která každé dostane svoje zvláštní zhodnocení. Každá z třetin, ze kterých se Infernal Relics skládá, si zasluhuje zvláštní pozornost. A přesně to jsme se každému členu hvězdné trojice rozhodli poskytnout. Jsou to hrdinové, prostředí a teprve na závěr temní nepřátelé.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

Bojovníci v plášti dobra jsou zde dva: Nightmist a Argent Adept. První v řadě je ženská postava. V její kůži se ocitla Faye Diamond, která má nehmotnou podobu a díky tomu je velice unikátním zážitkem. Zpočátku v prvních partiích budete spíš hledat způsoby, jak její postavu uchopit, ale jakmile přijdete na správnou cestu, bude vás její způsob boje velice bavit.

S Nightmist přichází do hry první nový mechanismus – kouzelné ikony, které jsou přítomny na všech jejích kartách. Právě s jejich pomocí můžete násobit účinky svých kouzel. Velmi často tak budete odhalovat horní kartu vašeho balíčku, což této postavě dává větší pocit náhody. V její kůži se budete často vrhat do útrob obou svých balíčků a různě je využívat. Bez točení karet v ruce se můžete brzy ocitnout bezmocní napospas nepřátelským spárům.. Umí se léčit díky kartě Master of Magic, podporovat ostatní dobíráním karet (Enlightenment) nebo vrácením odhazovacího balíčku do hry.

A pak je tu Argent Adept, který je naprosto unikátní. Jedná se o magického muzikanta, takového pištce s nadpřirozenými silami, krysaře hrdinu. Nadaného virtuóza, který hraje na relikvie. Nástroje s nevídanými možnostmi kombinuje s kartami melodií, harmonií a rytmů a vytváří nepoznané kombinace. Ve skutečnosti se jedná o čtyři nové druhy karet – nástroje umožňují aktivaci ostatních, které slouží jako trvanlivé vyložené před hráčem.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

Role Argent Adepta je pro hráče vždy zážitkem. Možnost skvěle kombinovat karty a vytvářet z hudby ničivou zbraň nebo naopak podpůrnou sílu umožňující dobírání karet nebo obranu proti útokům temna. To z něj dělá skvělou podpůrnou postavu pro každou partii a velice rychle se stane jedním z nejoblíbenějších hrdinů v řadách Sentinelů, ačkoliv jeho melodii vlastně neslyšíte. Není jednoduché za něj hrát a uhlídat všechny ty kombinace, ale opravdu si to užijete. Snad jediným jeho nedostatkem je fakt, že občas zdržuje jinak plynulé tempo hry, protože jeho tah může díky vícenásobnému dobírání karet trvat déle.

Hrdinové se povedli skvěle. Budete si připadat opravdu zahlcení možnostmi. Zvažovat přesně jako takový superhrdina, kterou ze svých schopností zrovna teď použít, aby to mělo nejlepší efekt pro tým. Současně ale musíte dávat pozor i na nové a napínavé prostředí, které vám může přinést i kladné body. V každé nové partii se zapotíte, protože nepřátelé jsou tentokrát opravdu pekelní.

Obě prostředí fungují velice dobře a umí vám zarazit kudlu do zad, ale občas naopak podpořit dobro a zabojovat ve váš prospěch. Právě takové by prostředí mohlo být, ačkoliv to znamená větší závislost na štěstí – když vám chodí pozitivní efekty, partie bude ve výsledku o chloupek jednodušší. Zatímco Anubisova hrobka (Tomb of Anubis) představuje klasické prostředí s mumiemi a vším, co k tomu patří. Ovšem je zcela poklidné oproti Realm of Discord, která vás přivede do jiného světa s neznámými pravidly kdesi mimo známými dimenzemi. Jeho efekty jsou bláznivé, ale zábavné.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

Jako poslední nám zbývají nepřátelé. Čtveřice, která z vás vyrazí i poslední dech. Tím nejslabším a tedy dle našich zkušeností také nejméně zajímavým je Gloomweaver, pan Noční můra. Pokud máte smůlu a přijdou vám rychle všechny jeho tři relikvie (tím se změní v inkarnaci boha démonů), může vám dát zabrat, ale jeho zombie s dvěma životy nebudí tolik úcty.

To pekelník Apostate vám dá zabrat víc a to přesto, že má jen „pouhých“ 66 životů do začátku. Jenže jeho relikvie a ohnivé karty chrlí destrukci vaším směrem a svými čertovskými silami z vás pomalu vysává síly kousek po kousku. V jeho službách kráčí několik démonů, kterým nesmíte podlehnout. Jeho relikvie slouží jako viteály (vážně!), které ničíte místo něj a dokud jsou ve hře, je váš nepřítel prakticky nezničitelný.

Oba tito nepřátelé jsou svým způsobem zajímaví, ale nemohou soupeřit s druhou dvojicí, kterou začneme Akash’Bhutou. Zalapete po dechu, když jej poprvé odhalíte a uvidíte číslovku 200 na počítadle jeho životů. Nebude to lehký oříšek. Jako správný stvořitel chaosu umí manipulovat s vaším myšlením, ukolébá vás a pak udeří. Teprve když se v něm probudí jeho ničivá povaha. Velice úzce spolupracuje s balíčkem prostředí, které má na jeho sílu velký vliv. Jeho obrovské tělo nemusí spoléhat na relikvie a na místo služebníků nastupují části těla, které jsou vám velikostí blíž, než jeho monstrózní postava.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

To nejlepší jsme si ale nechali na konec – skupinku The Ennead, jejíž síly se liší podle sestavy, kterou si na začátku nalosujete. Fungují jako správný tým a doplňují se nejen navzájem, ale také s kartami, které se nachází v jejich balíčku. Všechny jejich karty jsou jednorázové, ale pocit, že bojujete s týmem zloduchů, si prostě musíte vyzkoušet.

Když se podíváme zpět na celou čtveřici, je třeba zdůraznit, že proti každému z nepřátel se hraje jinak. A to je u takovéhoto rozšíření velice důležité zjištění. Jsou zde drobné mušky a složitější mechanismy, které trochu zdržují, ale ve výsledku je z toho znovu ta skvělá týmovka.

V partii se mohou vyskytnout některé jednoduché prohry i výhry. Nejvíce diskutovanou nejen u nás, ale i na fórech je schopnost Nightmist. Když je posledním hrdinou v partii a přejde do svojí mlžné podoby (kde je nezničitelná) a některý z dalších hrdinů jí navyšuje útočnou sílu (sama nemůže používat v nehmotné formě žádnou sílu). Jedná se ale v podstatě o další atmosferické zakončení, pokud si jej umíte správně vyložit.

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics - karty

Jsme si vědomi, že jsme s recenzemi pozadu vůči plánu publikování Greater Than Games LLC, ale čekali jsme na dotisk her a dostali balíček obsahující kompletní trojici nových krabiček. Kromě testu rozšířené edice se tak můžete těšit i na recenzi Shattered Timelines. A to už ve velmi blízké době!

Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics pro nás představuje o krapet (opravdu malý rozdíl) lepší volbu, než rozšíření Rook City. Ukazuje nové možnosti, přidává zajímavé postavy na obě strany konfliktu, ale především dokonale obohacuje náš herní zážitek. Právě ta bohatost a novost převážila ve prospěch druhého rozšíření. Nemělo by tak chybět v základním vybavení žádného hrdiny!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristopher Badell, Paul Bender, Richard Launius, Adam Rebottaro
IlustraceAdam Rebottaro
VydavatelGreater Than Games, LLC
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(3 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Card Game, Comic Book / Strip, Fighting
MechanismyCooperative Game, Hand Management, Variable Player Powers
RozšířeníSentinels of the Multiverse: 5th Anniversary Foil Villain Collection, Sentinels of the Multiverse: Complete Hero Variant Collection, Sentinels of the Multiverse: Dark Watch Promo Pack, Sentinels of the Multiverse: Dice Tower Kickstarter Promo Pack 2016, Sentinels of the Multiverse: Gloomweaver – Skinwalker Promo Card, Sentinels of the Multiverse: Kvothe Six-String Argent Adept Promo Card, Sentinels of the Multiverse: Oversized Villain Cards, Sentinels of the Multiverse: The Argent Adept – Dark Dynamics, Sentinels of the Multiverse: The Prime Wardens Promo Pack, Sentinels of the Multiverse: The XTREME Prime Wardens Promo Cards, Sentinels of the Multiverse
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Game: Sentinel, Theme: Superheroes

Více o hře.

Recenze: Sentinels of the Multiverse Infernal Relics – hrdinové jsou symfonie
Sentinels of the Multiverse: Infernal Relics je rozšíření, které nabízí nové karty do všech tří oblastí, které vás ve hře zajímají. Každou pak nějakým způsobem obohacuje a přidává nové mechanismy a především variabilitu do už tak vynikající hry. Nejskvělejší novinkou z celé sady karet je tým superpadouchů, ze kterého si vždy nalosujete svoje protivníky pro danou hru. Výběr je velký a kromě základních postav už v balíčku nenajdete žádné další nepřátele, jen akční karty. Přesto je soupeření s The Ennead skvělým zážitkem a to i přesto, že se jeho obtížnost liší podle protivníků, které si zrovna vyberete. Obrovský Akash-Bhuta je také zajímavým protivníkem. S jeho hromadou bodů života si budete proti němu připadat jako malý pavouček. A to i přesto, že budete na svojí straně mít hudební nástroje. Ty přináší do hry zajímavou provázanost karet, které obsahují novou hodnotu. Díky tomu je Argent Adept vynikajícím přírůstkem, stejně jako ženská hrdinka – Nightmist. A přesto, že poslední z nepřátel – Gloomweaver – je trochu slabší, jedná se v celkovém součtu o vynikající rozšíření. Infernal Relics vám dají do ruky nástroje, které vás opravdu očarují..
Klady:

+ hrdinové, kteří vám přirostou k srdci
+ originální pojetí hudby jako zbraně a propojení karet
+ skvělá superzlodušská organizace The Ennead
+ zajímavé a bláznivé prostředí
+ děsivý Akash-Bhuta s 200 životy a obřím tělem
Zápory:

- slabší Gloomweaver
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dominion Temné časy – tentokrát ve vašem království