Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Slabiky v dominu – slova z kostiček

Slabiky v dominu - balení

Rada jede mama sece tata topi. Jako z nějaké dětské říkanky, viďte? Slabikování je legrace a děti si s ním užijí hodně námahy i zábavy na začátku školní docházky. Tak proč jim trochu nepomoct a naučit je slabikování zábavnější formou? Právě k tomu slouží Slabiky v dominu.

Tato hra vychází jako horká novinka letos z dílny společnosti Pexi, která je oficiálním distributorem polského Alexanderu na naší straně hranic. Hra Slabiky v dominu, stejně jako ostatní hry od Pexi, jsou dílem kolektivu autorů a jsou zaměřeny na děti. Právě to označuje na balení obrázek sovy Moudré hlavy, která tuto hru doporučuje dětem od pěti let.

Krabice má odklápěcí víko s oušky, které zasunete zepředu do boxu, aby se vám neotevíral. Ale my chceme teď dosáhnout přesně opačného efektu a proto musíme krabici za ouška chytit a trochu ji vytahat. Ale nic neprovedla, takže jí to nevadí. Když vám konečně stydlivě ukáže svůj obsah, najdete zde čtvercový oboustranný list s pravidly – jeden s českými a jeden se slovenskými.

Slabiky v dominu - připravená hra

Nechybí tu ani plastové přesýpací hodiny, červené blechové žetony a žlutý igelitový pytlík. Nejdůležitější jsou ale poslední dvě součástky, které zabírají největší prostor. Menší z nich je čtveřice tabulek, které obsahují takový malý herní slovník – na něm se nachází všechna slova, která lze z dominových kostek sestavit.

Ale to hlavní jsou samozřejmě samotné kostky. Už dříve jsme tu měli Násobilkové domino (recenze), které mělo pouze kartonové dílky. Slabiky v dominu však jdou mnohem dál. V krabici totiž naleznete všechny dílky vyrobené z pevného plastového materiálu se slabikami vyraženými na jejich horní straně.

Než si ale budou moci děti začít hrát, musí si vzít dílky do ruky nějaký dospělý. Jednotlivé kameny jsou totiž připevněné k tyčince z výroby. Je třeba je opatrně oddělit. Nejlépe za pomoci nožíku, protože po utržení zůstane na dílku domina ještě malý ocásek, který je třeba zaříznout nebo zabrousit, aby se o něj děti nepoškrábaly.

Slabiky v dominu - rozehraná hra

Slabiky v dominu obsahují hned dvě hry, které si můžete s dominem zahrát. Jednotlivé kostičky jsou vždy rozdělené na dvě části oddělené čárou. Jak jistě víte, protože domino znáte, přikládají se k sobě, aby navazovaly. Tentokrát musí vytvářet slova. A aby to nebylo tak těžké, nehraje se zde na diakritiku, takže pokud napíšete slovo řada jako rada, tak je to správně.

K první hře budete potřebovat všechny dílky domina, které rozdáte stejným dílem všem soupeřům sedícím u stolu. Všechny dílky si hráči před sebou uspořádají tak, aby viděli, co obsahují za slabiky. Nic dalšího ke hře nebude potřeba a slabikování může začít.

Hráči se nyní střídají v pokládání kamenů na stůl vždy tak, aby poslední a nový vytvořil slovo. Přikládat lze na obě strany vytvořeného hada. Každý tah hráči odměřuje písek v přesýpacích hodinách. Každé dvě sousedící slabiky musí vytvářet slovo, které může v původním znění mít i háčky a čárky, které ve hře nejsou. Pokud hráči jsou na pochybách o platnosti některého slova, mohou jej zkontrolovat proti přiloženým tabulkám, nebo proti českému slovníku.

Slabiky v dominu - rozehraná hra

Nejdůležitější je ale situace, kdy hráč nemůže přiložit žádnou z kostiček ani na jednu ze stran slabikového hada. V tu chvíli totiž hráč nepřijde o tah, jako v klasickém dominu, ale místo toho musí odstraňovat již dříve vyložené kostky tak dlouho, dokud některý ze svých kamenů nemůže přiložit. Odložené slabiky si pak musí ponechat a hrát s nimi v dalších kolech.

Tím se autoři poměrně chytře vyhnuli problémům se záseky, které v dominu mohou nastat. Hráči v podstatě zajistí změnu a tím se vyhnou záseku, který se stal minule. Díky tomu se ale také partie může protáhnout. Naštěstí vždy mají na výběr rovnou ze dvou míst k položení, čímž se pravděpodobnost zvyšuje.

Partii vítězí ten z hráčů, který se jako první zbaví všech slabik. Ten může slavit a přijmout titul slabikového mistra.

Slabiky v dominu - rozehraná hra

K dispozici máte i druhou variantu hry, ve které využijete pytlík. Z toho si na začátku každý hráč nalosuje několik dílků na výběr. Ostatní kameny zůstanou v pytlíku, dokud některý z hráčů nenarazí na problém s pokládáním kamenů. A v této variantě zase není k dispozici odebírání kamenů. Partie pak končí ve chvíli, kdy už hráč nemůže položit slabiku. V tu chvíli vítězí ten s nejmenším počtem dílků.

Slabiky v dominu jsou zajímavou variací na klasické přikládací domino. Tentokrát hráči vytváří slova podle svých možností a znalostí. Tím se buduje nejen jejich slovní zásoba, ale také postřeh a orientace ve velkém množství kamenů, které u sebe mají.

Představivost je třeba i díky tomu, že dílky se různě vinou zleva doprava a čtení některých slov je tak obtížnější. Při tvorbě hráčům pomohou destičky, u nichž je dobře, že jsou součástí balení. Slovník tak je hned po ruce bez nutnosti listovat v knize.

Slabiky v dominu - slovník

Možná až nadbytečné jsou v balení žetony a přesýpací hodiny. První z nich při hraní vůbec nevyužijete a druhé jen v případě, že chcete časem omezovat tahy. Většinou to ale není třeba a hráči se sami vzdají.

Slabiky v dominu jsou jednoduchou hrou, která si nedělá zálusk na žádné ocenění. Je to prostě domino, jen místo čísel, puntíků a obrázků zde najdete slabiky. Hře hodně pomáhá pěkné zpracování a odebírání destiček v průběhu partie. Pro trénování slovní zásoby a slabik s dětmi se jedná určitě o dobrou volbu.

Recenze: Slabiky v dominu – slova z kostiček
Slabiky v dominu je hrou zaměřenou čistě na děti a rozšiřování jejich dovedností. Pokud tedy chcete pořídit svému dítěti hračku, u které se zabaví s kamarády a zároveň se naučí slova a rozšíří slovní zásobu, pak vás bude tato hra zajímat. Není na ní nic neobvyklého nebo objevného, jedná se prostě o domino se slabikami. Ale jako takové je to stále to zábavné domino, co nás všechny bavilo jako děti.
Klady:

+ plastové kostky
+ hráči skládají slova
+ dvě různé hry
+ systém odebírání kostek
+ přiložená destička se slovy
Zápory:

- pouze domino
- nevyužité žetony
- s přípravou musí pomoct dospělí
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrinth Noční edice – bloudění za svitu měsíce