Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Slepá bába prověří hmatové buňky

Lidé mají celkem pět smyslů. Za nejdůležitější jsou všeobecně považované zrak a sluch, méně výrazné jsou čich a chuť, kterých využívají všichni spíše nevědomky. Úplně mimo a trochu opomíjený je poslední pátý smysl, hmat.

Ačkoliv si však jeho využívání příliš neuvědomujeme, je pro nás velice důležitý při mnoha nezbytných činnostech, ať už se jedná o hlazení po tváři nebo psaní SMS na klávesnici telefonu. U obou zmíněných aktivit je zřejmý důležitý vliv hmatových buněk pod kůží. O důležitosti tohoto smyslu tak nemůže být v konečném důsledku pochyb.

A protože je dobré i toto umění rozvíjet, přichází firma Pexi s hrou, která dětem přiblíží svět dotyků. Podobně jako u skvělého zvukového Pexesa pro uši se dočkáme i tentokrát netradičního provedení a zajímavých variant hry. Hra opět do Čech přichází z Polska, protože jejím původním autorem je firma Alexander.

Ve žlutozelené krabici naleznete dvě kartonová plata plná nejrůznějších obrázků, které z nich vycvakáte. Ovšem ani původní rámečky nezahazujte, využijete je při některých variantách hry! Kromě čtyřiačtyřiceti nejrůznějších předmětů v krabici objevíte také igelitový sáček, do něhož všechny zvířátka a věci umístíte před partií.

Na dně krabice se pak nenachází pouze oboustranný list pravidel s několika variantami hry, ale také trojice masek s krátkými gumičkami na koncích. Ty jsou vyrobeny na motivy tří zvířátek – sovy, tygříka a medvídka a slouží k připnutí na hlavu při samotné hře. Naše obavy, že budou pro dospělé moc malé nebo pro děti příliš velké, se naštěstí ukázaly být plané a sednou bez problémů úplně všem.

Na začátku hry si každý z hráčů musí zvolit zvířátko, kterým se chtějí v následující partii stát. Právě tak jej totiž uvidí jeho protihráči, protože jeho masku bude muset mít nasazenou na hlavě po většinu hry, ať již přímo na tváři nebo přizvednutou nad oči. Všechny vycvakané kartonové kousky představující věci a zvířátka nasypete do igelitového pytlíku a legrace může začít.

Klasická verze Slepé báby vyniká na první pohled jednoduchým principem, který děti okamžitě pochytí. Hráč, který je na tahu, si z pytlíku vytáhne náhodně jeden předmět a musí po hmatu určit, co drží v ruce. Správně uhodnutý kus si může ponechat a získává za něj bod do závěrečného bodování, zatímco špatně zodpovězený musí vrátit do pytlíku a na řadu přijde další soupeř.

Ostatní hráči by tedy měli mít v průběhu partie odkryté oči, aby mohli svého soupeře kontrolovat, jestli odpověděl správně nebo ne. Masku si nasadí vždy, až když jsou na tahu. Naštěstí ji stačí posunout kousek vzhůru, protože elegantně drží na temeni hlavy a není třeba ji sundávat zcela.

Jakmile dojde zásoba předmětů v pytlíku, končí partie. Vítězem a šampionem hmatu se stává ten účastník, který nasbíral nejvíce předmětů k sobě na hromádku. Samozřejmě lze hru zkrátit a hrát třeba jen do určitého počtu získaných bodů.

V pravidlech na stejné straně naleznete ještě týmovou variantu, při které může spoluhráč vždy svému kamarádovi pomoci třemi slovy, která hádaný předmět nějak vystihují. Pokud se poté podaří předmět uhodnout, hráči jej získávají, jako obvykle, ale jako body pro tým. Ovšem za využití této pomoci si tým vždy musí poznamenat trestný bod, a pokud jich nasbírají pět, musí jeden ze svých úlovků odevzdat zpět. Samozřejmě nápověd nemusí využít. Na hádání není žádný časový limit.

Druhá strana pravidel představuje varianty pro mladší děti, které se chtějí pobavit s krabicí Slepé báby. První z her se jmenuje Tombola a je určena přímo pro ty nejmenší hráče, kteří ke hře budou potřebovat základní rámeček, ze kterého jste při rozbalování vycvakali kartonové předměty.

Všechny tyto dílky dají děti do pytlíku, a pak si z něj po jednom losují a snaží se předmětu najít místo ve svém rámečku. Jednoduchou zábavu vyhrává ten, komu se podaří jako prvnímu zaplnit celý jeho prostor. Protože je každý ze čtyř rámečků jiný, záleží také na jeho výběru a na štěstí při losování z pytlíku. Hra prověří především představivost a vnímání tvarů, protože zde se na hmat nehraje.

Druhá hra s názvem Samotář je pak určena přímo pro jednoho hráče, jak napovídá už nadpis. Tento hráč si vybere jeden náhodný rámeček ze čtyř možných a všech dvanáct dílků, které se k němu hodí. Poté, co si je dobře prohlédne, si přes oči přetáhne masku. Jeho úkolem je do rámečku naskládat poslepu správně všechny dílky. Může hrát jen tak bez omezení a nebo třeba na čas.

Poslední variantou, kterou nabízí majitelům pravidla, je takzvaný Závod. Ten opět přináší zábavu pro až čtyři hráče, ale v podstatě se jedná o variaci na předchozího Samotáře. Jen se k úkolu dokončit rámeček přidává nová podmínka – rychleji než ostatní. Varianta samozřejmě přináší napínavé souboje, zvlášť protože děti nevidí v průběhu hry vůbec, jak si stojí, takže se snaží celou dobu opravdu ze všech sil. A to je určitě dobré pro motivaci.

Slepá bába je založená na jednoduchém hmatovém principu, který přesto dokáže ke stolu přinést hromadu zábavy. Hra je pochopitelně určena především dětem, kteří si jejím prostřednictvím procvičí svoji představivost a hmat. Díky zjednodušeným variantám si s barevně kreslenými předměty mohou zahrát bez problémů ještě předškolní děti, ale stejně tak se u ní pobaví se svými potomky i rodiče.

Podobně jako u Pexesa pro uši se i zde při partii mírně stírají rozdíly mezi dospělými a dětmi, protože nemůžeme využívat smyslů, na které jsme nejvíce zvyklí. Takže pokud bude malý hráč šikovný, může opravdu porazit svého tatínka nebo maminku.

Vynikající zprávou je existence variant pro menší děti, které přináší jednodušší úkoly, ale pomalu malé hráče připravuje na soupeření v hlavní verzi hry. Hrát si může dítě když je samo i s kamarády.

Vzhledem k velkému množství nejrůznějších předmětů je v podstatě nemožné si je všechny zapamatovat a usnadnit si tak jejich poznávání. Přitom jsou všechny tvary známé a nejsou nijak uměle maskované. Najdete zde ovoce, auto, raketu i předměty každodenní potřeby.

Zpracování je opravdu vydařené. Všechny obrázky jsou namalovány roztomile hravým způsobem, přitom mají ale stále jasné a snadno rozpoznatelné tvary. Všechny jsou navíc vyrobeny z tvrdého kartonu, který je v této hře přímo nutností. S dílky se bude manipulovat nejen v sáčku, ale především je budou hráči nasazovat zpět do rámečků, kde by se méně kvalitní dílky mohly snadno zlomit, zvlášť s ohledem na skutečnost, že se může dítě snažit nasadit dílek tam, kam nepatří.

I škrabošky fungují jednoduše a efektivně. Poté, co si je napoprvé „smontujete“ připevněním gumiček, je jejich používání jednoduché. Hráčům stačí ji lehce nadzdvihnout nahoru a bez problémů vidí na hru, ale maska zůstává stále na místě a nepadá.

Ačkoliv jsme samotné provedení chválili, přesto musíme mít k Slepé bábě dvě drobné výtky. Ta menší se týká igelitového pytlíku, ve kterém se v průběhu hry nacházejí dílky ke skládání. Jeho stěny jsou totiž průhledné a předměty jsou přes něj vidět, což by nevadilo, pokud by hráči po celý průběh hry hráli poslepu.

Ale hráči na hlavách škrabošky nemají pořád, protože při soupeření ve Slepé bábě musí kontrolovat soupeře, jestli uhodnou správně předmět, případně při týmové variantě i radit spoluhráči. Nasazenou masku tak má většinou jen účastník, který je v tu chvíli na tahu. Díky tomu je průhlednost pytlíku nepříjemná.

Mnohem větší nedostatek však je chybějící čtvrtá maska, ačkoliv je u základní verze Slepé báby uveden počet hráčů až do čtyř. Tak mohou děti hrát Slepou bábu pouze ve třech nebo si musí jednu masku půjčovat. Děti se však svého zvířátka nerady vzdávají, takže to není nejschůdnější řešení.

Přes tyto drobné nedostatky je však Slepá bába výbornou a zároveň naučnou zábavou, která je ideální pro všechny rodiny s dětmi. Je jednoduchá a procvičí základní dovednosti, jež budou malí hráči určitě potřebovat ve svém dalším životě.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Slepá bába prověří hmatové buňky
Klady:

+ důraz na málo trénovaný smysl
+ varianty hry
+ baví i dospělé
+ kvalitní provedení dílků
+ nízká cena
+ pěkná grafika
+ funkční masky
+ hodně předmětů k hádání
+ žádné odpadky - i rámeček využijete ke hře
Zápory:

- jen tři masky
- průhledný pytlík
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Whacky Roll – Pac-Man je nejlepší!