Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Koala Koníci – parkur za domem

Smart Koala Koníci - balení

Ještě před chvílí jsme s koníkem Frantíkem byli plní odvahy. Jenže teď poprvé vidíme postavené překážky, které budeme muset za chvilku přeskočit. Ale už nemůžeme couvnout, protože se na nás všichni koukají. Stojím na startu a říkám si, že jsme trénovali poctivě a dokážeme to. Přesto je tu náznak strachu, že některou z tyček shodíme. Kopyta poprvé zadupaly v písku. Už není čas myslet na neúspěch.

Už jste někdy seděli na koňském hřbetu? Pocit, když se pod vámi hýbe tohle krásné a úctyhodné zvíře je nepopsatelný. Skutečný zážitek sice desková hra Koníci dětem nenahradí, ale přesto umožní alespoň na chvilku vysednout do sedla a zazávodit si o první místo v závodech. Hra vychází v režii vydavatelství Trefl a patří znovu do řady Smart Koala, ze které se nám líbila již hra Na tržišti (recenze).

Na horní straně je holčička na koníkovi, který zrovna plachtí nad bílým plotem za stodolou. Víko tentokrát pouze odklopíme a uvnitř najdeme samozřejmě pravidla v několika jazycích, včetně češtiny. A kdesi dole je utopená žlutá šestistěnná kostka.

Smart Koala Koníci - připravená hra

Mnohem důležitější pro závody na koníkovi ale budou kartonové dílky, které vycvakáte z řady archů. Mezi nimi se nachází devět dílků závodiště, každé tvořené čtyřmi čtverečky – dvěma travnatými a dvěma hliněnými políčky. Zelená místa propojují překážky se symboly kostek. Na malé hráče také čekají žetony s čísly překážek, další čtvercové podkovy, sošky pro vítěze a také pětice prémiových žetonů. Ale zatím nám zdánlivě stále chybí figurky. Ty si mohou složit ze dvou částí – jezdec a kůň, které se do sebe nasunou.

Každý z malých hráčů si tak může vybrat postavičku, která se mu líbí a pak ji posadit na koníka dle své volby. Všichni dostanou do začátku také čtyři žetony s podkovami. Ze všech devíti dílků herního plánu si vytvoří děti závodiště a rozloží je náhodně (zamíchané) tak, aby se čtverečky vždy barevně střídaly jako šachovnice. Každá překážka dostane také svůj odpovídající žeton s hodnotou a tím je partie zahájena.

Než koníci vyběhnou na trať, musí si každý z hráčů vybrat startovní pozici vedle jedné překážky. Pak už ale může soutěž vypuknout. Protivníci se střídají v hodu kostkou a posouvají svého koně pouze po hnědých polích. Ale aby se dostali na následující pozici, musí překonat překážku, kterou obsahuje zelený čtvereček.

Smart Koala Koníci - připravená hra

Na začátku svého tahu si hráč vybere směr, kterým se s koníkem vydá. Teprve pak určí jeho rychlost hodem kostkou. Počet bodů pak může utratit za překonání několika překážek v řadě, dokud mu na skákání stačí síly. Za tři překážky v řadě dostane hráč prémiový žeton. Může se pohybovat pouze po volných pozicích a kdykoliv vyskočí mimo herní plán, může se na něj vrátit z libovolné pozice. To umožňuje taktické rozhodování.

Pokud ale jezdec přecenil své síly a nepodařilo se mu překonat ani první překážku, protože na ni jeho rychlost nestačila, musí na ni odložit za trest jeden žeton podkovy. Tu získá jako odměnu spolu s bodovacím žetonem na místě překážky hráč, který ji jako první překoná. Je tedy jasné, že se vyplatí vyhledávat překážky, které ještě nikdo další neskočil.

Podkovy mají na konci hry hodnotu jednoho bodu. Takže ani když je hráč všechny ztratí, ještě to neznamená konec v soutěži. Dokonce stále může vyhrát. Ovšem sbíráním podkov soupeřů lze naopak získat dost bodů.

Smart Koala Koníci - rozehraná hra

Kdykoliv závodník vyskočí mimo herní plán, může se rozhodnout ukončit závod a vzít si odměnu v podobě žetonu za nejrychlejší čas. Odměna čeká ale i na hráče, který překonal nejvíce překážek. Pak si všichni účastníci sečtou nasbírané body za překážky, podkovy a bonusové destičky. Hráč s nejvyšším bodovým ziskem se stává vítězem.

Koníci se nám moc líbí, protože opravdu fungují tak, jako opravdový parkur. Ke skákání překážek sice potřebujete štěstí v podobě správného hodu kostkou, ale s dobrým plánováním se mohou hráči dostat daleko i v jedné sérii skoků. Proto je třeba využívat chytře každé hodnoty a plánovat pohyb koně co nejlépe. Velkou taktickou výhodou je moment, kdy koník opustí závodiště. Může prostor oběhnout a vrátit se z libovolné strany, což usnadňuje další plánování.

Do začátku mají hráči čtyři žetony podkov. Jejich počet ve hře tak může dosáhnout až šestnácti, což už je pořádný ranec bodů. Proto je důležité příliš neriskovat, protože ztracené podkovy může sebrat kdokoliv a body mohou hráčům na konci partie chybět. Stejně jako pravidla doporučujeme i my hrát spíš na více kol. Za každé vítězství hráč dostane jednu sošku a teprve vítěz dvou sošek je vyhlášen opravdovým šampionem.

Smart Koala Koníci - dílky plánu

Partie je sice založená na kostce, ale šance je možné alespoň částečně ovlivnit. Ve dvou mají hráči mnohem více klidu, zatímco když se po závodišti pohybují čtyři koníci, mohou se dost blokovat. Navíc podkovy získávají na důležitosti a mají sílu rozhodnout hru. Obzvlášť protože hráči mohou hru ukončit sami. Z toho důvodu ale doporučujeme, aby si každý svůj bodový zisk schovával, protože jinak je možné takticky ukončit hru ve chvíli, kdy někdo vede dostatečným náskokem.

Hra je velice rychlá a celá partie skončí nejpozději za čtvrt hodiny od úvodního skoku. Sice je doporučená pro děti od čtyř let, ale k hraní nezbytně potřebují umět počítat. Mohou ji tedy hrát, ale pouze za asistence rodičů. I tak je bude hra moc bavit, protože jízda a skákání na konících je v přáních každého malého dítěte. Přitom ale hopsání neurazí ani rodiče.

Zpracování je velice povedené a všemu samozřejmě vévodí koníci a jejich jezdci, kteří jsou oddělení a děti si z nich mohou svobodně vybírat. Jako volba jsou zde dva chlapci a dvě děvčata, takže děti se nebudou hádat. Variabilita je zaručena devíti náhodně rozloženými destičkami, protože závodiště jejich zásluhou bude vypadat pokaždé trochu jinak.

Smart Koala Koníci - koníci

Koníci jsou moc pěkná dětská hra, u níž sice úspěch závisí na hodu kostkou, ale přitom hráč může leccos ovlivnit správným pohybem. Děti se nemohou hopsání s koníky nabažit a to přesto, že v krabici nejsou opravdové překážky. Fantazie tady tentokrát stačí a Koníci tak patří vysoko do žebříčku her pro děti.

Recenze: Smart Koala Koníci – parkur za domem
Koníci jsou dětskou hrou, která dělá všechno na jedničku. Umožní hráčům, aby převedli svoje schopnosti na malém parkuru. Nejdříve si ale musí vybrat postavičku, za kterou budou hrát a posadit ji na koníka. Na závodišti pak rozhoduje náhoda v podobě kostky, ale také hráči svým plánováním pohybu. Soupeři si navzájem kradou body za překážky, které překonají jako první. Chyba (obvykle jako důsledek velkého rizika) je ale stojí podkovu, kterou může zvednout kdokoliv, kdo daný skok překoná jako první. Hra je skvělá i pro nejmenší děti, kterým ale musí s počítáním pomoci rodiče. Celkově jsou Koníci ukázkovou hrou pro děti, která je zabaví na dlouhou dobu.
Klady:

+ cena
+ zpracování (figurka
+ koník)
+ skládací plán zaručuje variabilitu
+ možnost takticky ovlivňovat hru
+ už od čtyř let (nutnost umět počítat!)
+ sošky umožňující hrát na více partií
+ na jeden hod skočíte i více překážek
+ podkovy a jejich sbírání
Zápory:

- ve čtyřech letech děti potřebují asistenci rodičů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Logix – logika s kuličkami