Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Smart Koala Na tržišti – malí chlupatí obchodníci

Smart Koala Na trhu - balení

Když koala prodává, nemůže to dobře dopadnout. Nejspíš prostě brzy usne a všechno její zboží jí rozkradou. Ale co, když se pleteme? Pokud jsou v něčem totiž tihle malí plyšoví dobří, pak je to počítání. Většinu času, kterou visí ve větvích stromů, stráví počítáním listů. Pak se nedivte, že tak dobrého obchodníka by člověk těžko pohledal..

Každý trh, na který zavítá koala, se nakonec stane jejím pódiem. Ostatní obchodníci jen marně vyhlížejí zákazníky. Neváhejte a chyťte za pačesy příležitost vyfouknout vychytralé koale další její místo a vydělejte nějaké penízky sami! Od toho je tu hra Na tržišti.

Jejím vydavatelem je polská společnost Trefl a hra obsahuje novou grafiku, se kterou se budeme u nových her této firmy asi setkávat. Distributorem pro Českou republiku je společnost CTW Toys a její balení je rovnou čtyřjazyčné a obsahuje nejen češtinu, ale i slovenštinu.

Smart Koala Na trhu - připravená hra

Na tržišti je novinkou pro rok 2013 a patří do nové značky Smart Koala, jejímž logem jde Trefl ve stopách Moudré sovy u Alexandera. Krabičky budou odteď bílé s barevnými, trochu počítačově grafickými ilustracemi. Za zpracováním hry (a to nejen po grafické stránce) stojí speciální Very nice studio, konkrétně pak Bartek Brosz (design) a Jarek Lula (grafika).

V krabičce malého čtvercového tvaru na vás čekají nejen malá a krátká pravidla, ale také hromady různě tvarovaných žetony. Jsou zde puzzle žetony, ze kterých složíte svůj stánek, téměř padesátka zákazníků, velkosklady, ale také mince, bankovky (kartonové) a také nezbytné zboží. Ve hře budete obchodovat s banány, mrkvi, žampiony, rajčaty, ale i se švestkami. Kartonových žetonů je dost, aby vás na nějakou chvilku zaměstnaly zábavou.

A abychom jim tu možnost poskytli, potřebujeme, aby si hráči rozebrali každý jeden stánek. Ty se skládají ze dvou dílků – horní s barvou (modrá, žlutá, červená a zelená) a dolní s čísly tři, čtyři a pět. To jsou ceny bedýnek. Tyto dva tenké dílky se jednoduše propojí. K tomu dostanete navíc také trojici karet velkoskladu a jednu vlaječku akcí ve svojí barvě.

Smart Koala Na trhu - připravená hra

Na stole připravíte nabídku zboží tak, že všechny dostupné žetony promícháte a položíte na jednu hromádku. Druhá vznikne jako zástup zákazníků. Nesmí chybět ani kulaté žetony mincí (1, 2 a 5) a podlouhlé bankovky s hodnotami deset a dvacet.

Do začátku hráči dostanou pět kusů náhodného zboží, které neukazují soupeřům. Tajně je rozmístí k jednotlivým cenovkám svého stánku obrázkem dolů a počkají, až rozmístění dokončí i jejich soupeři. Ostatní nevystavené žetony zůstávají stranou a tvoří váš sklad, odkud budete nabídku doplňovat. Všichni společně odkryjí přiložené žetony, jako by právě dorazili na tržiště. Teď už ale pozor, přichází první zákazník!

Hráč, který je na tahu, otočí horní kartičku zákazníka a odhalí tak, o jaké zboží má zájem. Pán nebo paní nakoupí u toho stánku, který nabízí tuto potravinu za nejnižší cenu. V případě remízy vyhrává právě hráč, který kartičku otočil. Úspěšný prodejce inkasuje zisk odpovídající ceně, za kterou zboží prodal. Na řadu přichází další účastník a tak se protivníci střídají.

Smart Koala Na trhu - rozehraná hra

Na začátku svého tahu, než odkryjí kartičku nového zákazníka, mohou doplnit prázdná místa ve stánku (proto je výhodnější nechat některá místa na začátku hry volná a zásobit je podle nabídky soupeřů), nebo přemístit akční nabídku.

Kromě toho je tento okamžik také pravou chvílí, kdy lze využít speciálních schopností jedné ze tří kartiček velkoskladu. Ty jsou všechny stejné a umožní vám přístup k hned několika speciálním činnostem. Tou hlavní je nákup nového zboží ze skladu – za dvě koruny jedna destička, kterou si však vytahujete naslepo. Kromě toho můžete také rozšířit svůj stánek o dražší pozice. Jedná se také o jedinou chvíli, kdy můžete přeskládat svoji nabídku v celém stánku.

Za úspěšně prodanou kartičku, která je označená jako akční nabídka, prodáte ještě zákazníkovi navíc ještě jedno (nejlevnější) zboží ze svého stánku. Tím se vám výrazně zvýší zisk, proto je důležité správně tento žeton využívat.

Smart Koala Na trhu - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy odejde spokojeně poslední zákazník. Hráči sečtou svoji hotovost. Cena vylepšených stánků se nepočítá, stejně tak ani neprodané zboží. Proto si musíte dávat dobrý pozor, aby vám toho příliš nezbylo na skladě. Vítězem se stává nejbohatší ze soupeřů.

Na tržišti je povedená hra pro malé obchodníky. Největší naší nadějí a zkušeností je skutečnost, že děti naučí finančnímu myšlení. Současně je také neustále nutí procvičovat počítání, protože žetony zde mají pouze několik základních hodnot, ze kterých musí svoje zisky vytvářet a rozměňovat svoje mince.

Zajímavý je fakt, že ačkoliv vytáhnete zákazníka, který má vaše zboží, můžete nakonec pomoci v prodeji některému ze soupeřů. Zatímco na začátku je rozmístění zboží dílem náhody, jakmile přidáváte do stánku nové potraviny, musíte se řídit ostatními stánky.

Smart Koala Na trhu - rozehraná hra

Právě snaha o maximalizaci zisku na úkor všech protivníků je hlavním prvkem hry. Klíčem k úspěchu jsou ale kartičky velkoskladu, které máte k dispozici tři na celou hru. Musíte s nimi zacházet velmi opatrně, každou můžete použít jen jednou a je třeba v tu chvíli mít dostatek financí, abyste ji pořádně využili. Jen v tu chvíli můžete nejen rozšířit stánek, ale také přemístit zboží a nakoupit nové suroviny.

Velmi zřídka se vám díky tomu omezení může stát, že dětem dojdou žetony velkoskladů a zboží v jejich zásobě dřív, než skončí hra. Je to ovšem pouze důsledek jejich špatné taktiky a je třeba, abyste jim lépe vysvětlili správné načasování akce.

Není vůbec jednoduché prodat zboží za nějakou vyšší cenu. Často jej má v nabídce i některý ze soupeřů a všichni neustále potraviny doplňují ze skladů, takže musíte dobře plánovat a mít k tomu ještě trochu štěstí, že třeba zboží nemá nikdo ze soupeřů k dispozici.

Smart Koala Na trhu - kartičky

Mezi dětskými hrami je tato opravdu velmi příjemnou výjimkou, které se daří kromě naučných prvků udržet také velice dobrou zábavu a nutnost taktiky. Přitom je hra dostatečně jednoduchá, aby se ji naučili děti od šesti let.

A protože jde hrát i v šesti, můžete se bavit v kruhu celé rodiny. Menší děti se lépe naučí hru na souboji menšího počtu hráčů, ale pokud toužíte po vyrovnaném a napínavém boji, pak se pusťte do partie s více soupeři. Délka partie se nemění, protože ji určuje počet zákazníků – tedy 48 kol. Pokud chcete hru zkrátit, můžete některé náhodně odstranit.

V pravidlech najdete navíc variantu s ještě menším vlivem náhody. V takové situaci je nabídka velkoskladu veřejná a dílky si nelosujete. Taková změna si vyžaduje úpravu cen premiových potravin ze dvou na tři koruny a hráči dostávají do začátku nějaké finance, za které si nakoupí své počáteční zásoby.

Smart Koala Na trhu - žetony

Jako dětská hra nemá Na tržišti vlastně žádná negativa. Všechny dílky jsou z pevného kartonu, grafické symboly surovin jsou na první pohled jasné a pravidla jsou tentokrát naprosto jasná ve všech důležitých částech partie.

Hra Na tržišti nás zaujala jednoduchým a elegantním způsobem, jakým představuje konkurenční boj stánků na tržišti. Všichni hráči se snaží držet ceny dole, ale současně co nejvíc vydělat. Proto je důležité zásobovat stánky postupně a odrážet nabídku a ceny protivníků. Jestli se chcete dobře pobavit a ještě něčemu naučit svoje děti, pak je Na tržišti výbornou volbou.

Recenze: Smart Koala Na tržišti – malí chlupatí obchodníci
Na trhu je dětská hra, která je ale překvapivě chytrá a šikovně vymyšlená. Soupeři se zde snaží nabízet zboží co nejvýhodněji, aby vydělali víc než jejich soupeři. Přitom je ale všechno podané velice jednoduše a graficky pěkně. Čeká na vás záhada v podobě použití karet velkoskladů, kterou ale navzdory nejasným pravidlům nakonec vyřešíte a budete se bavit. Za získané peníze můžete vylepšovat svůj stánek, ale nezapomeňte, že některé zboží může být i prémiové a vynese vám dvojnásobek! Nutnost taktického přemýšlení v kombinaci s jednoduchými pravidly a propojením úkolů mezi hráči z ní dělá velmi dobrou volbu k rodinnému stolu..
Klady:

+ obchodní hra pro děti
+ kvalitní kartonové provedení
+ nenásilným způsobem představuje konkurenční boj dětem
+ zábavná hra
+ varianta navíc
Zápory:

- drobné zádrhely v pravidlech
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nightfall – začíná nadvláda upírů