Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Snow Adventure – sněhové dobrodružství v ledovém království

snow-adventure-01

Slyšeli jste už o Else? Ledová královna, která svým dotekem zmrazí všechno a všechny. Nikdo z obyčejných lidí si ale nemůže být jistý – je to prokletí nebo jen zlovůle princezny? O tom dokáže rozhodnout jen láska siláka Kristoffa a přátelství Olafa a Svena.

Všichni se rádi do tohoto promrzlého světa vydáme na dobrodružství, které se jmenuje Snow Adventure. Pro všechny malé hráče a hráčky si ji připravila společnost Trefl. Vychází v licenci společnosti Disney (na motivy jeho pohádky Ledové království) a autory jejich jednoduchých principů jsou Agnieszka Walczak a Adam Strzelecki. To vše bylo vyrobeno v Polsku, ale při té příležitosti hra dostala také českou fazónu.

Poměrně velká, ale nízká krabice nestudí. I přesto, že má po okrajích námrazu a ledové vločky, se hlavní hrdinové vyhřívají ve svitu slunce – najdeme zde obě sestry princezny a také populárního sněhového Olafa. Uvnitř hráči najdou trochu netradičně vypadající herní plán – skládá se ze samostatné části (desky) představující schody, a pak dna krabice v roli Elsina zámku. Napříč všemi se vinou trasy z puntíkatých políček různých barev a s ikonkami. Do zadní (užší) strany víka pak hráči zasunou zbývající karton s ilustrací, který dotváří celkový dojem. Stranou položí sadu žetonů ledu a každý si vybere svoji figurku hrdiny z nabídky, kterou postaví na start.

snow-adventure-06

Všichni hrdinové jsou na společné cestě za Elsou do jejího hradu. Ale aby jim to lépe utíkalo, vymysleli si závody. A tak se všichni šplhají do kopce po zledovatělých skalách. Každá figurka má vlastní trasu, ale jejich společným úkolem je posbírat pět ker. Teprve poté může celá skupinka překročit řeku, která se ukrývá ve dně krabice. Pokud ale někdo dorazí k přechodu dřív, může pouze výsledky svých hodů posouvat ostatní, ale sám už jim pomoci nemůže. V tuto chvíli může partie skončit nezdarem, pokud všichni hrdinové dorazí k řece a nemají dostatek potřebných ker pro její překročení.

Z popisu je zřejmé, že hráč ve svém tahu hodí kostkou a zařídí se podle jejího výsledku. Posune svoji figurku o tolik políček, kolik kostka ukázala puntíků. To ale je pravda pouze někdy, protože jednotlivé postavy mají svá specifická pravidla. Mohou tak dostat druhý hod kostkou, násobit výsledek dvěma, může přehazovat výsledek nebo přičíst vždy jedničku k výsledku hodu.

snow-adventure-03

Zajímavá jsou ale také políčka na trati, protože ta ovlivní celkový pohyb. Obvykle znamenají nějakou změnu v počasí, ať už třeba vítr nebo lavinu a mohou účastníky nejen zpomalit, ale občas jejich pohyb i urychlit. Figurky se ale potřebují zastavit na políčcích, které mají na sobě obrázek kry. Zastavení na takovém místě týmu přinese žeton zmrzlého kusu ledu.

Po přechodu se opět hráči vydají na cestu každý za sebe. Pokračují a vybírají si cestu podle pořadí, v jakém k řece dorazili. Nebudou ale potřebovat kostku, protože v každém kole postoupí pouze o jedno políčko vpřed. Políčko, na kterém zastaví, obsahuje nějaký obrázek, ať už zvíře nebo věc. K tomu ale potřebuje hráč otočit jeden ze znovu zamíchaných žetonů ker. Na spodní straně najde jeden z osmi možných symbolů. Jejich zásluhou dostane hráč nějaký úkol, který může zahrnovat kreslení, zpívání, příběh, ale také výměnu s jinou figurkou nebo posun. Poslední krok do cíle pak naopak vyžaduje hod kostkou. Pouze tak se může hrdina dostat k Else a zvítězit.

snow-adventure-11

Snow Adventure je takovým zvláštním dětským dobrodružstvím. Na jedné straně musí hráči spolupracovat, na druhé pak spolu bojují. To vše ale ve velmi náhodném duchu, což odpovídá věku, který je pro tuto krabici vyžadován.

Bohužel dvě části partie jsou dost nekonzistentní a naprosto odlišné. Zatímco v první jde pouze o procházení společné trasy, v druhé mají hráči úkoly, které musí plnit. Ty jsou ale jednoduché a není možnost, jak objektivně hodnotit jejich plnění.

Náplň partie je hodně náhodná a kostky rozhodují o všem. I o vítězi na závěr. Ale vzhledem k cílovému publiku to zase tolik nevadí. Partii si užijí nejlépe ty úplně nejmenší předškolní děti, kolem nějakých čtyř let. Ale musí umět počítat, což je mírně omezujícím kritériem.

snow-adventure-14

Průběh hry působí trochu jako by se autoři nemohli rozhodnout, kterým směrem by chtěli hru zaměřit a tak to udělali tak nějak napůl. Výsledkem je vlastně taková nemastná neslaná hra, která baví jen někdy. Snow Adventure tak není úplně ideální a nejlepší dětskou hrou na trhu. Určitě najdete lepší. Lákavé je ale určitě její téma.

Recenze: Snow Adventure – sněhové dobrodružství v ledovém království
Snow Adventure je pro nás zklamáním. A nenadchne tak úplně ani ty, pro které je určena v první řadě. Menší děti totiž budou zmatené ze dvou částí partie, ale především potřebují umět počítat. Náhoda rozhoduje o řadě věcí, a když už dostane hráč slovo, je to jen úkol pro efekt. Nic chytrého nebo zábavného. Snow Adventure je marným pokusem pobavit.
Klady:

+ pohádkové téma
+ prostorový plán rozdělený „řekou“
+ spolupráce v první fázi
Zápory:

- partie může skončit brzy neúspěchem
- hráči nemohou většinu činností ovlivnit
- zvláštní mix dvou herních polovin
- čtyřleté děti nutně nemusí umět počítat (věkové doporučení na krabici je matoucí)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Yay! – správná radost s kostkami