Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stanice Paranoia vás nakazí zábavou

Stanice Paranoia - balení

Světlo v chodbě tiše poblikávalo, ale jeho slabá záře zdaleka nestačila, aby osvítila všechna zákoutí nacházející se v kovem prošpikovaném koridoru. Ve skafandru bylo Romanovi nesnesitelné horko. Věděl, že je jeho jedinou bariérou mezi životem a atmosférou plnou jedovatého plynu. To byl jediný důvod, proč ještě nepovolil ventil, který by ho vysvobodil z jeho zajetí.

Moc dobře si uvědomoval nebezpečí, plynoucí z okolí. Jenže vizuální podněty z Romanových očí byly jen částečným důvodem jeho nervozity. Našlapoval opatrně a s každým krokem se těžce a hýkavě nadechnul. Někde tu byli jeho kolegové a chtějí ho chytit.

Bylo to pouze několik hodin od chvíle, kdy se mu na ruku v laboratoři přisál ten tvor. Nejdřív myslel, že jej prostě odtrhne a vydezinfikuje si ránu. Jenže červí zoubky pronikly hlouběji, než myslel, a když je vytahoval, omdlel. Probudil se na posteli přivázaný řemeny. Prý se pokusil zabít ženu z jejich lékařského personálu. Nepamatoval si to. Naštěstí popruhy utáhnul někdo hodně lajdácky a on se dokázal vyprostit a než si někdo všiml prázdného lůžka, ukradl skafandr a uprchnul ven.

Stanice Paranoia - připravená hra

Teď je tu sám. Na cizí základně, kterou přijeli prozkoumat. Našli zde ale mimozemskou formu života. Zdánlivě neškodnou. Ale kdesi v jeho hlavě začaly narůstat pochybnosti. Mnohem silnější byla ale zloba na jeho kolegy, kteří se proti němu obrátili. Zavřeli ho a připoutali k lůžku. Musí se jim pomstít. Dokud neuvidí jejich krev na podlaze, nepřestane. Zaslechl zvuk a schoval se do stínu. Možná teď dostane svoji šanci..

Možná jste z předchozích odstavečků dostali tak trochu paranoidní pocit. To je dobře. Hra, kterou dnes budeme recenzovat, se totiž jmenuje Stanice Paranoia. Původní název hry v anglickém jazyce byl Panic Station a dal mu jej pravděpodobně sám jeho autor – David Ausloos, který současně vdechnul život i grafice.

Je to teprve několik týdnů, co se hra dočkala českého vydání v produkci společnosti REXHry, která nám přináší samé pecky, ať už je to řada Timeline (recenze), Revolver (recenze) nebo úžasné Takenoko (recenze). Obstojí tato novinka od While Goblin Games z roku 2011 vedle těchto výborných her?

Stanice Paranoia - připravená hra

To se dozvíte všichni už brzy, jakmile s námi vstoupíte do světa Stanice Paranoia. Ta se stejně jako už zmiňovaný Revolver nachází v pěkné kovové krabičce s prolisem na horní odklopné straně.

Celá hra je z větší části karetní, takže uvnitř najdete 108 karet rozdělitelných do pěti různých hromádek. Ty obsahují postavy (hlavní hrdiny celé hry), místnosti základny, po nichž budete bloudit a samozřejmě také balíček předmětů, na které tam můžete narazit. Kromě nich vytřídíte také karty scanu – šest pozitivních a šest negativních a osmnáct karet parazita, které využijete při přenosu nákazy.

Atmosféru vám pomůže dotvořit čtyřstěnná kostka, dvanáct pěkných dřevěných žetonů postav s polepkami a desítka klasických kulatých žetonů s obrázkem parazita. Dojem karetní hry pak narušuje deska tepelného scanu, kterou využijete pro balíčky při skenování.

Nemohou samozřejmě chybět ani pravidla, která mají šestnáct stránek, což může na první pohled zájemce trochu zastrašit. Vše v nich je ale popsané logicky, postupně a i nováčci z nich pochopí, jak se celá hra hraje.

Stanice Paranoia - rozehraná hra

Když si budete chtít Stanici Paranoia zahrát, musíte nejdříve roztřídit balíčky karet podle jejich zadní strany na karty postav a karty scanu, které obě rozdáte podle barvy hráčům. Ti si podle této barvy vezmou k sobě také žetony postav – jednoho člověka a k němu jednoho androida, které si nechají zatím položené před sebou. Stejně tak si před sebe vyloží na stůl i karty obou postav, které k nim patří (stranou se čtyřmi srdci/životy nahoru) a karty scanu, které nejsou herní karty, ale použijete je ve specifických situacích ve hře.

Ve zbylém balíčku se vám ještě ukrývá dvacítka místností a mezi nimi najdete kartu reaktoru, která má po svých stranách čísla jedna až čtyři. Zde budou všichni hráči začínat svoji pouť po stanici. Zbylé karty místností zamícháte a do jejich spodní poloviny podle pokynů přidáte karty hnízda parazitů a otevřeného počítačového terminálu.

Teď vám zbyly už pouze karty prohledávání, tedy alespoň si to budete myslet, když budete hrát první partii. Všechny karty sice mají zadní stranu stejnou, ale přesto se mezi nimi nachází ještě osmnáct karet nákazy. Ty ale musíte vybrat podle jejich lícové strany a podle barevných puntíků ve spodní části rozdělit opět mezi hráče tak, aby každý měl tři.

Stanice Paranoia - karty

Balíček prohledávání se připravuje trochu složitěji podle počtu hráčů tak, aby byl ve hře zastoupen přiměřený počet všech objektů. Z tohoto zamíchaného balíčku dostane každý hráč dvě karty, které si vezme do ruky spolu s kartami nákazy. Tím je hra připravena.

Příprava tedy není úplně triviální a při několika prvních hrách vám zabere trochu více času, než správně připravíte jednotlivé balíčky a rozdělíte karty mezi hráče. Ale to vám rychle přejde do krve, jakmile si zvyknete na systém hry.

Než začneme hrát, podíváme se ještě podrobněji na karty místností a postav. Místnosti jsou jednoduché obdélníky lemované stříbrnou linkou. Po stranách karet je občas linka přerušená, aby naznačila průchod do jiné místnosti. Některé karty mají na sobě zamknuté dveře. Všechny můžete pokládat pouze na výšku a tak, aby struktura logicky odpovídala – dveře nesmí vést do zdi. Ve středu karty je symbol, který je specifický pro tu danou místnost.

Stanice Paranoia - rozehraná hra

Na kartě postavy najdete na všech čtyřech stranách postupně méně a méně symbolů srdíček. Ty slouží ke sledování životů postavy, a jak ji budou útočící paraziti zraňovat, budete kartu otáčet. Na symbolu ruky najdete bílé číslo značící počet akčních bodů na kolo a v levém horním rohu najdete typ zbraní, které může postava používat.

A teď už může začít boj o přežití. Možná jste si už všimli nebo víte odjinud, že Stanice Paranoia je hra kooperativní. Hráči tedy mají společný úkol zničit sídlo parazitů, kteří se pomalu rozlézají po celé stanici. Ale ani tyto příšery vzdáleně podobné červům se nechtějí vzdát jen tak snadno. A proto najdete v této hře napětí nejen z procházení neobjevenými chodbami, ale také z nejistoty. Paraziti totiž dokáží nakazit člověka a zcela jej ovládnout. Takovému hráči se zcela změní vítězné podmínky.

Jednotlivé tahy se skládají ze dvou velkých fází. První z nich je fáze parazitů a nastává vždy pouze na začátku kola. Provádí ji začínající hráč, který je označený žetonem. Všichni vaši nepřátelé, reprezentovaní na herním plánu žetony s obrázkem parazita, se posunou podle hodu kostky do sousední místnosti nebo zůstanou stát v té současné. Hráč, který fázi provádí, hodí čtyřstěnnou kostkou. Číslo určí směr podle hodnot na místnosti reaktoru. Pokud se parazit může posunout do sousední místnosti tímto směrem, tak to udělá. Jestli je nyní v místnosti s některou z postav, zaútočí na ni a zraní ji za jeden (respektive dva) životy.

Stanice Paranoia - karty

A teď je konečně na hráčích, aby odpověděli ve fázi jednotky. Tu hrají účastníci partie postupně. Pokud se jedná o první tah, umístí obě svoje postavy do místnosti s reaktorem a může začít. Každý z hráčů má k dispozici určitý počet akčních bodů, které může utratit za nejrůznější činnosti a všechny stojí jeden akční bod. Mohou objevovat a přikládat k plánu nové místnosti, prohledávat je, pohybovat se po stanici, střílet ze zbraní, léčit se, použít vybavení a připojit se k počítačovému terminálu.

Většina z akcí má logický průběh a nemusíme je nijak popisovat. Zajímavé však je prohledávání místnosti, při kterém hráč najde jeden předmět – dobere si horní kartu z balíčku prohledávání a vezme si ji do ruky. Může se ale stát, že narazí na parazita. Některé místnosti dokonce jsou parazitem přímo vybavené právě ve středové ikoně. V takové situaci hráči umístí jednoho parazita na herní plán a přibude jim tak starost navíc.

Nyní ale od akcí poskočíme k jedné povinné činnosti, která ze hry dělá naprosto skvělou zábavu. Ve chvíli, kdy se totiž v místnosti potkají dvě postavy (reakce na akci vstoupení do místnosti), hráči na sebe musí buď zaútočit (ale proč by to dělali, že?) nebo si vyměnit karty. A teď začíná legrace. Ve hře totiž už od prvních kol je jeden nakažený hráč, který získal z balíčku průzkumných karet speciální kartu hostitele.

Stanice Paranoia - karty

Hráči se samozřejmě mohou domlouvat a vyměňovat si karty podle strategie, aby hráli. Jenže musí bedlivě sledovat chování spoluhráče, protože ten se může pouze chovat jako člověk, ale ve skutečnosti už je pod vlivem parazita! Výměna je tudíž stejně užitečná jako nebezpečná.

Nakažený hráč se totiž může pokusit předat nákazu dál tím, že zahraje z ruky jednu ze svých tří karet nákazy. Pokud jej spoluhráč neprokoukne a nezahraje jako svoji kartu výměny kanystr s benzínem, byl i on nakažen a stává se zmocněncem parazitů na cestě k vítězství. Takto se mezi hráči tiše a nenápadně šíří nemoc a postupně víc a víc hráčů jí podlehne.

V průběhu partie mohou hráči provést za pomoci počítačového terminálu tepelný scan, který jim odhalí počet nakažených. K tomu se právě využijí karty tepelného scanu. Ty však odhalí pouze počet zrádců, kteří hrají za parazity, ale nedozvíte se identity daných hráčů. Tím je zaručeno napětí.

Stanice Paranoia - rozehraná hra

Tahy parazitů a hráčů se střídají, jak se každý snaží splnit podmínky svého vítězství. Ty jsou jednoduché především pro parazity. Jejich úkolem je nakazit nebo zabít vojáky, aby zůstali ve hře pouze paraziti nebo androidi, kteří nemohou sami vypálit hnízdo parazitů. V tuto chvíli vyhrávají všichni nakažení hráči a původní hostitel, ale jen ti, kterým přežila alespoň jedna postava. A navíc není členem vítězného týmu poslední nakažený hráč, protože v tom se ještě nemoc pořádně nerozmohla. To motivuje hráče k tomu, aby se snažili nakazit ostatní.

Lidé mohou slavit vítězství jen za jedné podmínky – že nenakažený voják zapálí hnízdo parazitů za pomoci kanystrů s benzínem. Tyto karty musí u sebe mít v tuto chvíli tři.

Stanice Paranoia je hra, která má naprosto výstižný název. Paranoia totiž vládne celému průběhu partie, hráči se neustále slovně napadají a obviňují, že pracují pro tu špatnou stranu. Samozřejmě někdo mluví pravdu, někdo ne, každý hraje celou hru jinak.

Stanice Paranoia - karty

Celý souboj provází úžasná atmosféra beznaděje. Lidé se snaží bojovat proti nákaze, která se šíří s každým kolem. Navíc hrozba číhá v každé místnosti a jen štěstí, spolupráce a spousta odvahy může přinést výsledek, který je pro lidstvo dobrou zprávou. Nebo také mohou hráči prohrát a sledovat parazity, jak odlétají na planetu Zemi, aby tam převzali nadvládu.

Hra se nese v duchu filmu Vetřelec Ridleyho Scotta a pravděpodobně se jednalo o záměr autora Davida Ausloose. Proto zaujme všechny fandy horroru, ale především všechny, kteří mají rádi napínavou zábavu.

Z povahy hry je jasné, že se nejedná o žádnou zábavu pro děti, ale nejlépe se u ní zabaví dospělí, případně teenageři. Vytáhnete ji rádi za všech příležitostí, ale nejlépe se hraje za tichých deštivých večerů v doprovodu nějaké temné atmosferické hudby.

Stanice Paranoia - karty

Věřte nám, že vítězství za lidi, kteří začínají v přesile, je opravdu velice obtížné. Vyžaduje spoustu domlouvání a především správného čtení reakcí zrádců. Místnosti jsou pokaždé jinak rozmístěné a paraziti přichází pokaždé jinak (kromě těch v místnostech jsou losovaní i z karet prohledávání). Ale co dělá z každé hry unikátní zážitek, je interakce mezi hráči. Té je totiž nespočet a nikdy si nemůžete být jistí tím, kdo je nakažený a kdo ne. Na rozdíl od jiných her se u této neustále mluví a hráči se domlouvají na dalším postupu.

Stanice Paranoia je hrou, která k vám přinese napětí, strach a opravdu hluboký prožitek. Vlastně to není ani tak docela hra, jako spíš nějaká rozšířená realita. Každá partie se před vámi odvíjí jako zcela odlišný příběh s úplně jiným scénářem. Postavte se parazitům čelem a nechte se nakazit novou vynikající karetní hrou!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Ausloos
IlustraceDavid Ausloos, Hans-Georg Schneider
VydavatelWhite Goblin Games, Pegasus Spiele, REXhry, Stronghold Games
Rok vydání2011
Počet hráčů4 - 6
Herní doba40
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(23 voters)
KategorieAdventure, Bluffing, Exploration, Party Game, Science Fiction
MechanismyAction Points, Area Movement, Dice Rolling, Hand Management, Modular Board, Player Elimination, Team-Based Game, Tile Placement, Traitor Game
RozšířeníPanic Station: Parasite Control, Panic Station: Survival Kit Mini Expansion
Alternativní názvyStanice Paranoia

Více o hře.

Recenze: Stanice Paranoia vás nakazí zábavou
Stanice Paranoia je velkým mohutným zážitkem, který se ukrývá v elegantní kovové krabičce. Všechno, co najdete v jejím nitru, vám pomůže zažít opravdu intenzivní zážitky ve společnosti svých kamarádů. Ti se na celou partii stanou vašimi spolupracovníky, protože tato hra je ve svém základu kooperativní. Jenže mezi hráči se pohybuje jeden člověk, který je nakažený smrtícím parazitem a je zcela pod jeho kontrolou. Jeho cíl je odlišný od všech ostatních - zmařit cíle posádky, zabít všechny lidi a zachovat vládu svojí rasy nad touto základnou. Ve Stanici Paranoia se hráči se svými postavami a androidy pohybují po základně a snaží se vypořádat s útočícími nepřáteli. Současně ale jsou také vystaveni nebezpečí nakažení. Neví, kteří z jejich posádky jsou stále lidmi a kteří slouží mnohem temnějším silám a úkolům. Právě v pocitu neustálé paranoi a zrady si zakládá hra, jejíž každá partie ve vás zanechá stopu. Pokud máte rádi napínavé karetní kooperativní hry a nevadí vám, že se možná budete muset postavit na stranu zla, pak není jiná možnost, než si Stanici Paranoia pořídit a nakazit jí všechny přátele ve svém okolí!
Klady:

+ hustá atmosféra
+ zážitek ze hry bude pokaždé jiný
+ neustálý pocit zrady
+ hráči se mohou navzájem nakazit
+ pomocí skenu lze odhalit počet nakažených, což přispívá k napětí
+ místnosti přibývají náhodně
+ hráči mají dvě postavy
+ cena
Zápory:

- není
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: TOP 10 – od hovínka po jednorožce