Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Realms – říše daleko za všemi obzory

star-realms-01

Teprve pod mým vedením se hvězdná flotila stala opravdu obávanou armádou, o které se mluví na každém vesmírném baru. Do role pilotů jsem přes odpor nadřízených nabral lidmi nenáviděné mechy. A udělal jsem z nich přes noc hrdiny. Lidé svoje názory mění a rychle zapomínají na svoji nenávist, pokud jim jde o krk.

A ve hře Star Realms jsou tyhle vesmírné duely opravdu tím, co stojí mezi civilizacemi a jejich zničením. Své o tom ví především Darwin Kastle a Robert Dougherty, autoři této karetní hry. Vznikla a vyšla pod záštitou společnosti White Wizard Games a u nás si ji pro počeštění vybrala společnost ADC Blackfire. Původně vyšla už v roce 2014.

Hra se ukrývá v malé krabičce z tvrdšího papíru. Na víku vidíme jeden velký výbuch. Ale co nás zaujme víc, je tloušťka krabičky, které odpovídá obsahu. Do nitra se musí vejít celkem 128 karet a ještě k tomu dvě příručky pravidel (jedna s pravidly pro dva a druhá pro více hráčů). Mezi kartami najdeme karty čistě číselné, které představují autoritu ve čtyřech různých hodnotách.

star-realms-08

 

Všechny znesvářené strany se ji budou snažit získat s pomocí ostatních karet. Těm vévodí osmdesát karet obchodu, které se ale skládají nejen z lodí, ale také naležato orientovaných základen. Všechny bez rozdílu mají ale v pravém horním rohu uvedenou pořizovací cenu a vlevo nahoře ikonu frakce, ke které patří. Ve spodní části jsou uvedeny efekty (znovu ikonami) a základna má kromě toho navíc také číslici obrany. A pak jsou tu startovní karty špehů a průzkumníků.

Na začátku každé partie si hráči připraví svoje balíčky z osmi průzkumníků a dvou zmijí. Ty vytvoří jeho nabídku a po zamíchání si vezmou do ruky pět karet (začínající hráč v prvním kole pouze tři). K tomu dostane každý z účastníků startovní finance v podobě padesáti bodů autority. Balíček obchodu je třeba zamíchat a rozložit z něj nabídku pěti horních karet dostupných k nákupu. Vedle pak bude balíček deseti karet špehů.

A všechno se to v základu řídí pravidly deckbuildingu. Jakmile na hráče přijde řada, může vyložit libovolnou kartu z ruky. To může být nejen jednorázová loď, ale také základna, která na stole už ležet zůstane. Právě ty pak lze v následujících tazích použít pro jejich schopnosti, jako je navýšení bodů nákupu.

star-realms-09

Když už jsou vyloženy nějaké karty ze stejných frakcí, je možné využívat jejich efekty spojenců. Ty často bývají zvýšení útoku a podporují tak možnost napadnout svými kartami nepřátelské základny. K jejich zničení je třeba ale získat poškození tak vysoké, jako je jejich obrana a to v jednom tahu, protože základny se mezi tahy dokáží opravit. Mezi nimi jsou i speciální pevnosti.

Jejich existence je velmi důležitá, protože svými zdmi brání samotného hráče. Ten, pokud nemá žádnou pevnost, může být zraněn, stejně jako jeho nevojenské základny. Hráč tak ztratí body autority. Karty je kromě těchto efektů možné také vyřadit ze hry. Kromě optimalizace svého balíčku dostane její majitel ještě jednu výhodu – získá okamžitý efekt vyřazení, který je uvedený ve zvláštním řádku u některých karet.

Za nákup je možné okamžitě pořídit libovolnou kartu z nabídky obchodu. Poté, co už hráč nemůže nebo nechce hrát žádnou z akcí, jeho tah končí. Všechny nevyužité karty v ruce jsou odhozeny na odkládací hromádku a hráč si dobere nových pět karet. Pokud už nemá co dobírat, místo toho zamíchá odhozené karty a vytvoří z nich novou zásobu.

star-realms-12

Partie pokračuje dál útočením na základny, přestřelkami a bojem až do chvíle, kdy jednomu z hráčů není uštědřeno zranění, které jeho body autority sníží na nulu. Jeho soupeř se stává v tu chvíli vítězem partie.

Star Realms jsou čistým a jednoduchým deckbuildingem. Ten v základu funguje naprosto klasicky na principech dobírání karet, nákupu za mince na nich uvedené a samozřejmě také vytváření komb z těch kare, které zrovna v tahu přijdou na ruku.

A přesto jsou tu prvky, které ji odlišují od jiných deckbuildingových her. Tou hlavní je čistá a nepokrytá konfliktnost, protože hráči mají jasný úkol uškodit tomu druhému. Není důvod to nijak od začátku zastírat, hráči si tady půjdou po krku a budou se snažit snížit body toho druhého na nulu. K tomu budou využívat veškerých prostředků, jež jim karty nabízí.

star-realms-14

Pevnosti přidávají hře na taktičnosti. Hráči tak mohou alespoň trochu kontrolovat útoky soupeře. Náhoda rozhoduje, co vám přijde do ruky, ale především ovlivňuje nabídku obchodu. Ta není složená z žádných předpřipravených balíčků, ale z náhodně zamíchaných karet, takže nikdy nevíte, co si pro vás zrovna štěstí v nabídce přichystá.

V základu jsou Star Realms určeny pro dva soupeře. Takové partie si užijete velmi dobře zásluhou jejich rychlosti. Pro hru ve více hráčích nabízí pravidla různé varianty a scénáře, které hru dělají ještě zajímavější. Hráči se dokonce mohou utkat v týmech, což tu asi ještě nebylo. A přesto jsme si nejvíce oblíbili hru ve dvou, kdy se jedná o čistý deckbuilding, ale velmi příjemně vyvážený a plný rychlých výměn.

Hráč má ve svém tahu naprostou volnost při volbě akcí. Nemusí dodržovat žádnou slepou posloupnost a může nakupovat na začátku, pak útočit a nakonec třeba ještě obětovat nějakou kartu a provést za ni další nákup. Všechno to je pouze o představě. Vytknout tak můžeme snad jen pomalý rozjezd, který ale netrvá tak dlouho, aby byl pro hodnocení zásadní.

star-realms-15

Ve hře je také důležité využívat efektů spojenců. To dále upravuje, jak hráči musí plánovat a využívat svoje karty. Má to zásadní vliv také na optimalizaci balíčků, která probíhá napříč celou partií a je to nekončící proces.

Zpracování asi není nějak závratné, ale karty jsou solidní, pravidla jasná, tak snad jen ta otvírací krabička hrozí zničením. Dobrou zprávou ale je, že pokud bude hra úspěšná, už je z čeho vybírat její pokračovatele – v původním anglickém znění už vychází nějaká rozšíření.

Star Realms je karetní hra, která patří do klasického žánru deckbuildingů a zdá se, že by mohla jít ve šlépějích starších titulů. Naštěstí se jí díky dynamické hratelnosti a konfliktní náplni daří vystoupit z jejich stínů a stává se jednou z nejlepších klasických nepozměněných deckbuildingů. Star Realms udělá radost všem milovníkům sci-fi a deckbuildingu, protože umí nabídnout partii na čtvrt hodiny!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRobert Dougherty, Darwin Kastle
IlustraceVito Gesualdi
VydavatelWise Wizard Games, ADC Blackfire Entertainment, ADC Blackfire Entertainment GmbH, Broadway Toys LTD, Devir, Games Factory, Games Factory Publishing, Hobby World, IELLO, IUVI Games
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 2
Herní doba20
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(100 voters)
KategorieCard Game, Fighting, Science Fiction
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Delayed Purchase, Hand Management, Income, Open Drafting, Tags, Take That, Variable Set-up
RozšířeníStar Realms: Ace of Aces, Star Realms: Admiral's Tabletop Promo Card, Star Realms: Assault Shuttle, Star Realms: Battle Barge Promo Card, Star Realms: Battle Screecher Promo Card, Star Realms: BGG Store Promo Set One, Star Realms: Breeding Site Promo Card, Star Realms: Castle Promo Card, Star Realms: Coalition Tower Promo Card, Star Realms: Command Deck – Lost Fleet, Star Realms: Command Deck – The Alignment, Star Realms: Command Deck – The Alliance, Star Realms: Command Deck – The Coalition, Star Realms: Command Deck – The Pact, Star Realms: Command Deck – The Union, Star Realms: Command Deck – The Unity, Star Realms: Cosmic Gambit Set, Star Realms: Crisis – Bases & Battleships, Star Realms: Crisis – Events, Star Realms: Crisis – Fleets & Fortresses, Star Realms: Crisis – Heroes, Star Realms: Disposal Bot Promo Card, Star Realms: Federal Transport, Star Realms: Finder Promo Card, Star Realms: Fortress Oblivion Promo Card, Star Realms: Frontier Hawk Promo Card, Star Realms: Frontiers – Kickstarter Promo Pack, Star Realms: Gambit Set, Star Realms: Game Day Pack (May – July), Star Realms: Game Day Pack (Season 2), Star Realms: High Alert – First Strike, Star Realms: High Alert – Heroes, Star Realms: High Alert – Invasion, Star Realms: High Alert – Requisition, Star Realms: High Alert – Tech, Star Realms: Interceptor Promo Card, Star Realms: Megahauler Promo Card, Star Realms: Merc Battlecruiser Promo Card, Star Realms: Merc Captain Garcia Promo Card, Star Realms: Merc Destroyer Promo Card, Star Realms: Merc Tower Promo Card, Star Realms: Mercenary Garrison Promo Card, Star Realms: Pact Cutter Promo Card, Star Realms: Promo Pack I, Star Realms: Promo Set Two, Star Realms: Rescue Run Promo Card, Star Realms: Rise of Empire – Kickstarter Promo Pack, Star Realms: Rise of Empire – Locked Promo Pack, Star Realms: Scenarios, Star Realms: Security Craft Promo Card, Star Realms: Seeker Promo Card, Star Realms: Star Captain Starla Promo, Star Realms: Starbase Omega Promo Card, Star Realms: Starmarket Promo Card, Star Realms: Stellar Allies Pack, Star Realms: Stellar Ray, Star Realms: Stingray Promo Card, Star Realms: Tanker Promo Card, Star Realms: The Ark Promo Card, Star Realms: Tournament Kit Season 3, Star Realms: Tournament Kit Season 5, Star Realms: Union Drone, Star Realms: United – Assault, Star Realms: United – Command, Star Realms: United – Heroes, Star Realms: United – Missions, Star Realms: Universal Storage Box, Star Realms: Warlord Promo Card, Star Realms: Year Two Promo Cards, Звёздные империи: Альянс (Star Realms: United), Звёздные империи: Гамбит (Star Realms: Gambit), Звёздные империи: Командиры (Star Realms: Commanders)
RodinaCategory: Two Player Fighting Games, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Game: Star Realms, Misc: LongPack Games, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyЗвёздные империи, 星域奇航

Více o hře.

Recenze: Star Realms – říše daleko za všemi obzory
Star Realms nepatří mezi hvězdy do sci-fi prostředí jen tak náhodou. Jednotlivá kola se odehrávají rychlostí světla a hráči nemají žádné možnosti se nudit. Vše je velice konfliktní, takže do soubojů jsou zapojeni i ti, kdo zrovna nejsou na tahu. Navíc ve vyšších počtech vstoupí do hry scénáře, které zábavu dále mění. Hra je ale výborná i ve dvou, kde si hráči nic nedarují. Pevnosti je na chvíli ochrání, ale i tak na sebe budou neustále útočit, protože to je základním smyslem tohoto vesmírného souboje. A to je asi také důvod, proč se Star Realms stávají tak oblíbenými.
Klady:

+ náhodná nabídka obchodu
+ velmi konfliktní
+ rychlé výměny tahů
+ dobrá délka
+ pevnosti
+ scénáře pro více hráčů
Zápory:

- pomalý rozjezd
- náhoda
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Duplik – kdo kreslí, vyhrává