Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars Rebelie – velkolepý boj o galaxii

star-wars-rebelie-39

Jste připraveni na válku? My nebyli, ale přesto držím v ruce zbraň a v řadách vojáků postupuji kupředu po pláni. Z dálky slyším křik a svištivé zvuky střel. Zatím nám žádné nebezpečí nehrozí, ale s každým krokem se ke kouři a pachu smrti blížíme. Fantazie všech pracuje na plné obrátky, můj kamarád kráčející vedle mě se s každým krokem nejistě ošívá a nejradši by se otočil.

Válka není místo pro zbabělce. To chápe i autor Corey Konieczka, který vytvořil deskovou hru Star Wars: Rebelie. V původním jazyce vyšla v roce 2016 pod logem Fantasy Flight Games, co je ale pro nás mnohem důležitější je, že si tuto od Disneyho licencovanou hru zvolila firma ADC Blackfire pro lokalizaci do češtiny! Na grafice se podílela řada autorů, překlad je dílem Filipa Stránského.

Krabice nebude nijak mírnit vaše rostoucí nadšení. Její rozměry i váhy odpovídají pojmům velkolepý a ohromující, které tuto hru provází. A na české poměry jsou jasně a bez pochyby platné. Hra obsahuje kromě dvou příruček především velký herní plán, který je rozdělen na čtyřdílné poloviny, po jejichž propojení dostanete velkou mapu galaxie se spoustou jejích planet. Po stranách jsou také místa pro karty, stupnici času a také třídílnou frontu výroby pro každou ze stran. Do středu hráči tyto plány položí a přiloží je k sobě. Na stupnici času umístí dva žetony – čas na jedničku a pověst na čtrnáctku. Do hromádky připraví na mapě také karty úkolů a vedle něj zásobárnu nejrůznějších karet, žetonů a kostek.

Každý z dvojice hráčů si vybere stranu (impérium nebo rebely) a podle toho dostane svoji základní kartu. Výbava ale sahá mnohem dál, protože oba protivníci získají také svoje figurky, destičky velitelů (část postaví na zásobník velitelů na své kartě, zbytek stranou vedle plánu) ve stojánku, karty misí a akcí (zamíchané) a také skupinku žetonů loajality. Poté každý vytvoří balíčky misí svoje vlastní a také nabídku projektů na plánu. Potom už hráči mohou umístit jednotky a žetony na mapu podle startovního rozložení, hráč v roli rebelů vybere umístění své základny (tajně) a ze zbytku lokací vytvoří hromádku průzkumu. Do začátku si hráči vezmou své startovní mise a k nim přidají dvě další náhodné.

star-wars-rebelie-19

Na začátku každého kola (kterých je více) hráči pro svoje velitele vyberou mise – zvolí jednu nebo dvě karty z ruky a přiřadí jim některé své velitele ze zásobníku. Při svém výběru musí hráč brát v potaz požadavky misí, které jsou uvedené v levém horním rohu. Úkoly se tak mohou zaměřit na diplomacii, logistiku, špionáž nebo zvláštní operace. Pověřený velitel musí mít co nejvyšší úroveň schopnosti daného typu, což zvyšuje jeho šanci na úspěch.

Už v druhé části kola hráč pohybuje svými jednotkami na mapě. Jednotlivé lodě mají svoje parametry, včetně rychlosti (a transportní kapacity pro pozemní jednotky), uvedené na svojí kartě frakce. Ale aby s vesmírnými plavidly mohl posunout, musí nejdříve vybrat jednu z ohraničených soustav na plánu a vyslat sem svého velitele. V tu chvíli se v rámci svých možností mohou jednotky hráče přesunout právě na tuto pozici. Pozemní jednotky mají schopnost odhalit případnou základnu rebelů.

Místo posunu ale má hráč možnost odhalit zvolenou misi, přečte ji a okamžitě vyhodnotí. Některé úkoly jsou splněny automaticky, zatímco u jiných se musí s pomocí kostek pokusit o jejich splnění. Soupeř se ale takovému snažení může svými veliteli bránit a vyslat do cílové soustavy svého bojovníka. V takovém případě musí hráč nejen překonat potřebný počet úspěchů, ale také přehodit výsledek obránce. Hráči se v pohybech, případně misích střídají, dokud se oba nevzdají tahu.

star-wars-rebelie-01

Kdykoliv při přesunu dorazí jednotky hráče do soustavy, kde má svoje plavidla i soupeř, je na čase poměřit síly laserů. Hráči mohou své jednotky podpořit velitelem, pokud už v místě žádný není a podle jejich vlastností si dobere karty taktiky (pozemní i vesmírné) v různých počtech. Hráči pak aktivují pokaždé jednu ze svých lodí, hodí kostkami útoku (její počet určí síla plavidla) a k tomu mohou zahrát také karty taktiky z ruky. Symboly zásahu znamenají úspěšné míření na nepřítele a jednotkám mohou být přiřazena poškození. Mohou ale také zranění zabránit. Pokud počet zranění přesáhne životy jednotky, je zničena. Hráč se tomu může vyhnout, pokud dříve zavelí k ústupu do sousední soustavy.

Poté je kolo u konce. Proto si oba protivníci stáhnou své velitele zpět do zásobníku, doberou si nové mise a úkoly, hráč Impéria prozkoumá nové soustavy z balíčku průzkumu (čímž vyřadí další adepty na lokaci tajné základny rebelů) a samozřejmě posunou ukazatel času.

Podle svých kontrolovaných systémů (startovní loajality jsou na mapě dané, ale později je možné je dobít silou) získají zdroje, dobere jednotky ze zásoby a postaví je na startovní políčko fronty výroby. Místo toho je možné také najmout nového velitele.  Trénink jednotek pokročí a hráči všechny figurky ve frontě posunou o jeden krok směrem k okraji. Případně dokončené jednotky může umístit do libovolné svojí kontrolované soustavy.

star-wars-rebelie-15

Partie pokračuje dalším kolem. Úkol toho, kdo má na bedrech přežití Impéria je jasný. Je třeba najít a dobýt základnu rebelů. V takové chvíli mu nebrání nic ve slavení vítězství. To rebelové to mají trochu složitější, protože musí hrát na čas. Teprve když uplyne předepsaný počet kol a žetony pověsti a času se potkají na stupnici. Rebelové se tak snaží vylepšovat svoji pověst napříč galaxií plněním úkolů a tím zkracovat potřebný čas.

Star Wars: Rebelie je krásně velkolepá hra. V tom určitě nápis na krabici nelže. A přesně takový zážitek i dostanete. Pořádně hutný, plný velkých myšlenek a globálních soubojů o celou galaxii. Tak velkým záběrem se mnoho her pochlubit nemůže.

Dobrou zprávou je, že ačkoliv se hra tváří komplikovaně, ve skutečnosti to není až tak docela pravda. Samozřejmě jsou stále důležité nějaké zkušenosti s hraním deskových her, protože Rebelie se rozhodně útočí především na smysly pokročilých hráčů. Ovšem samotné učení pravidel není tak zdlouhavé a dokonce výuka soupeřů může probíhat za běhu.

star-wars-rebelie-08

 

A při tom na druhou stranu rozhodně nezklame náplní. Hráči mají dostatek možností, nechybí boj obrovských plavidel ani legendární Hvězda smrti. Všechny lokace na mapě jsou určitým způsobem loajální, ale jejich náklonnost je možné upravovat nejen silou a tedy podrobením. Taková nedobrovolná nadvláda ale nepřináší tak dobré výhody, jako umírněnější postup. Diplomatické mise jsou tedy nejlepší cestou.

O zábavu se starají ale různé karty misí a akcí, které umožňují speciality. Například je tak možné zajímat soupeřovy velitele, čímž mu pro následující kola snížíte počet akcí a možností. Takové zajatce je možné samozřejmě osvobodit, rebelové mohou stavět novou základnu v jiném sektoru nebo sabotovat majetek Impéria.

star-wars-rebelie-16

Hra je opravdu poctivě asymetrická. Obě strany mají různé možnosti v kartách i jiné konečné podmínky. Všechno je ale velmi dobře vyvážené. Ovšem boje rozhodují kostky, stejně jako mají vliv na úspěchy v misích. Díky tomu nechybí ve hře napětí, které by jinak při čistě počtářských úkolech postrádala.

Zajímavě řešená je také stavba jednotek, které nejsou k dispozici okamžitě. Hráč si na ně musí několik kol počkat a poté je může vyložit na libovolném místě pod svojí kontrolou. Figurky jsou ale opravdu luxusní a zcela odpovídají cenovce krabice, stejně jako ostatní komponenty. Ty si zaslouží opravdovou pochvalu snad jen desky hráčů jsou překvapivě pouze z tvrdého papíru. Komponent je záplava a jejich použití zajímavé. Celkový dojem z partie je opravdu variabilní, protože základna je pokaždé jinde a v pokročilé hře si vybírají i umístění jednotek a loajalita je také odlišná.

star-wars-rebelie-23

Možná by se na první pohled mohlo zdát, že Rebelii je možné hrát pouze ve dvou. To by ale bylo určitě pro deskové hráče velké zklamání. Ačkoliv základní náplní je souboj dvou stran a tak jsou tedy popsaná i úvodní pravidla, je možné se do boje o galaxii pustit v týmech. Pro to je připravena druhá strana hráčských plánů a speciální pravidla. Každý z hráčů v týmu (maximálně dva) má svoji zodpovědnost rozdělenou na admirála a generála. Ovšem přestože si hráči mohou sdíleet libovolné informace, stále platí, že zážitek je nejlepší ve dvou. Herní doba také odpovídá krabici a rozhodně nečekejte žádnou rychlovku. Souboj o galaxii se rozjíždí pomalu a snadno přesáhne tři hodiny! Tím se jasně vymezuje proti příležitostným hráčům, protože vyžaduje opravdovou časovou (a ne pouze finanční) investici.

Zajímavý mechanismus se točí celou dobu kolem velitelů, kteří mají po celý čas přístup k libovolným sektorům. Stačí jen mít vhodnou kartu. Jejich vysílání do sektorů ovládá a rozhoduje o všem, takže právě tato mechanika je ústřední. Vzdáleně připomíná worker-placement, takže si dejte pozor, aby vás nepřekvapila. Narazili jsme na hráče, který Rebelii právě kvůli ní odsoudil.

star-wars-rebelie-34

Star Wars: Rebelie je vynikající hra, která dostala při vývoji opravdovou péči. Nelíbit se může snad pouze škarohlídům. Je plná fantastické zábavy a atmosféry, zasazena do ohromně populárního světa Hvězdných válek. Tohle je pořádný vesmírný zážitek, na který jsme dlouho čekali. Je plný tajných misí, podrazů, bojů a všeho, co k opravdové vesmírné sáze patří. Bravo. Star Wars: Rebelie je vynikající zábavou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCorey Konieczka
IlustraceMatt Allsopp, David Ardila, Balaskas, Tiziano Baracchi, Ryan Barger, Jorge Barrero, Cassandre Bolan, Jon Bosco, Matt Bradbury, Adam Burn, Alexandre Dainche, Christina Davis, Anthony Devine, Allen Douglas, Jose Mikhail Elloso, Tony Foti, Michele Frigo, Mariusz Gandzel, Zach Graves, Richard Hanuschek, Andrew Johanson, Jeff Lee Johnson, Jason Juta, Adam Lane, Ignacio Bazán Lazcano, Ralph McQuarrie, Mark Molnar, Jake Murray, Ameen Naksewee, David Auden Nash, Mike Nash, Maciej Rebisz, Alexandru Sabo, Tony Shasteen, Stephen Somers, Matthew Starbuck, Nicholas Stohlman, Angela Sung, Darren Tan, Ryan Valle, Jose Vega, VIKO, Magali Villeneuve, Jacob Walker, Ben Zweifel
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Asterion Press, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galakta, Galápagos Jogos, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Korea Boardgames Co., Ltd.
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba240
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(40 voters)
KategorieCivil War, Miniatures, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction, Space Exploration, Wargame
MechanismyArea Majority / Influence, Area Movement, Area-Impulse, Card Play Conflict Resolution, Contracts, Delayed Purchase, Dice Rolling, Die Icon Resolution, Events, Hand Management, Hidden Movement, Income, Once-Per-Game Abilities, Tags, Take That, Team-Based Game, Variable Player Powers, Variable Set-up, Worker Placement, Different Worker Types
RozšířeníStar Wars: Rebellion – Rise of the Empire
RodinaCategory: Two Player Fighting Games, Components: Map (Interplanetary or Interstellar scale), Components: Miniatures, Components: Standees, Movies: Star Wars
Alternativní názvyStar Wars: Lázadás, Star Wars: Rebelia, Star Wars: Rebelie, Star Wars: Rébellion, Звёздные Войны: Восстание, スターウォーズ:反乱, 星球大战:叛乱, 스타워즈: 리벨리온

Více o hře.

Recenze: Star Wars Rebelie – velkolepý boj o galaxii
Star Wars: Rebelie je asi zatím nejlepší hrou z tohoto univerza, která se dostala na trh a kterou jsme měli možnost hrát. Celý zážitek je opravdu bohatý, napínavý, vyrovnaný a pořádně dlouhý, takže si jej máte možnost opravdu užít. Velkou pochvalu zaslouží pravidla, která jsou jasná, jednoduchá a není problém je pochopit. Samozřejmě i zde najdete drobné detaily, které při první hře uděláte špatně. Ovšem průběh je zaměřený na asymetrické šance obou stran, které se přesto na mapě potkávají v monstrózních bitkách s velkými figurkami lodí. Star Wars: Rebelie je krásná hra, kterou by měl doma mít každý milovník světa Star Wars, stejně jako pokročilý hráč.
Klady:

+ ohromující rozměr (ne fyzický) celé hry
+ téma a atmosféra
+ dost času na rozvinutí taktiky
+ asymetričnost
+ hromada možností
+ jednoduchá pravidla
+ obrovská mapa
+ krásné figurky i celkové ilustrace
+ tajné mise
+ podmínka vítězství rebelů
Zápory:

- herní doba
- cena
- vysílání vůdců někomu nesedne
- ve skutečnosti vlastně jen pro dva hráče
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART GAMES Spongebob v kalhotách a jeho posuvné rébusy