Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Starcadia Quest Showdown – je čas se předvést

starcadia-quest-showdown-15

I hrdinové potřebují občas trénovat. Jejich svaly a rychlé reflexy se neobjeví jen tak znenadání. A tak i naše výsadkové oddíly mají na nové bojové lodi k dispozici palubu, na které se mohou odehrávat bitvy v kontrolovaném prostředí. Jenže i přes toto virtuální pojetí je stále nebezpečí reálné, protože se vždy může stát něco nečekaného.

Nevídaní soupeři ze všech myslitelných prostředí a časových období na hráče čekají v novém rozšíření hry Starcadia Quest, které dostalo do vínku název Showdown. Jedná se o rozšíření, které bylo součástí kampaně na Kickstarteru a nyní se dostává na trh pod logem vydavatele CMON. Pod jeho vznikem je znovu podepsaná velká skupina autorů Fred Perret, Eric M. Lang, Guilherme Goulart, Leo Almeida a Thiago Aranha. O grafiku se postarali Andrea Cofrancesco, Giovanna Guimaraes a Nicolas Fructus. V Evropě je hra na pultech obchodů díky firmě Esdevium Games.

Krabička vypadá docela nenápadně, protože ačkoliv plocha je stejná, výška je poloviční. Ale už na víku vidíme dvě skupiny nepřátel, jak se na sebe vrhají za zavřenými bezpečnostními dveřmi, které hlídají holopalubu. Nikdo z posádky by asi nechtěl, kdyby se některé z monster rozhodlo utéct a vydalo se na průzkum chodeb vesmírné lodi.

starcadia-quest-showdown-01

Starcadia Quest je dobrodružnou hrou, ve které se týmy dvou hrdinů prohání po vesmírných stanicích a snaží se plnit úkoly a sbírat body za poražené protivníky. Ty se rekrutují nejen z řad monster, která čekají na svou šanci bez hnutí, ale také z ostatních rodů, za které hrají další účastníci. Na mapě je řada prvků zájmu a vylepšení, ale většinou je to hlavně o boji. Svoji důležitost mají ale také společné odhalené úkoly. Srdíčka hrdinům ubývají, a to především v důsledku fáze událostí, která nastane na konci každého kola. Aktivují se konkrétní monstra, která zaútočí a ještě navíc se aktivuje efekt karty. Ten, kdo po odehrání předepsaného počtu úkolů má na kontě nejvíce bodů, se stává vítězem.

Jak už název napovídá, tohle rozšíření bude trochu jiné. Týmy nebudou bojovat s příšerami, ale pěkně mezi sebou. Box je zaměřený na takzvané PvP (player vs player) bitvy, které vám v klasických boxech mohou chybět. Tentokrát si každý sestaví svůj tým bojovníků a může poměřit síly opravdu tváří v tvář.

starcadia-quest-showdown-03

Uvnitř krabice jsou kvůli tomuto pojetí nové plány pro týmy, které se v bitvě před fanoušky utkají. To proto, že plány jsou oboustranné a na druhé straně nabízí hned pozice pro tři hrdiny, které si mohou naverbovat účastníci v partii pro dva hráče.

V boxu je kompletně nová sada vybavení (konkrétně 72 nových dílků), které si náhodně nalosují z plátěného pytlíku. Výchozí sada je vždy určená náhodně, takže jednotlivé partie budou úplně jiné a na hráčích je, aby mezi všemi těmi zbraněmi našli tu správnou souhru. Je ale nadále možné rozšířit výběr a nabídku o libovolné destičky z jiných boxů.

Ale nejde jen o jednoduché losování. Hráči si vytáhnou sadu, vyberou si z ní jednu destičku a zbytek pošlou soupeři. Tak se s pomocí draftu postupně zaplní sada čtyř políček vybavení (kromě zbraní zde mohou být i reakce, pasivní schopnosti nebo vylepšení – boosts). Jejich rozmístění mezi hrdiny je už ale na hráči a jeho taktice.

starcadia-quest-showdown-06

Box jde se svým bojovým přístupem dokonce tak daleko, že hráči ani nepotřebují vlastnit základní sadu Starcadia Quest. Aby si užili přímé souboje, stačí vlastnit krabici z původní fantasy série Arcadia Quest. To proto, že v krabici jsou nové upravené karty pro všechny hrdiny (šedesát karet!), ale také mazlíčky, a dokonce i zvířata, která lze osedlat. Tihle všichni mohou vyrazit do boje na jednom bitevním poli zásluhou rozšíření Showdown. Karty tak slouží samozřejmě i trochu jako reklama na ostatní boxy, které mohou sběratele kvůli nějaké postavě přimět k pořízení jiného rozšíření.

Jako bojiště tentokrát poslouží jediný oboustranný herní plán, kde jedna strana slouží pro duely, zatímco druhá pro skirmishe tři nebo čtyř týmů. Jedna velká deska je příjemná změna oproti menším plánkům, které si různě propojujete. Rozložení místností je navržené tak, aby fungovalo dobře v soupeřivé bitvě mezi hráči. Přímo na ní jsou (oproti výsadkovým lodím v původní Starcadii) vyznačeny startovní pozice pro hráče.

starcadia-quest-showdown-09

Jenže největší novinkou jsou čtyři body pohybu, které dostane hráč pro celý svůj tým. A je na něm, jak jej rozdělí. Přesto mu hra předepisuje, aby si vybral alespoň dva hrdiny, kterými pohne po plánu na novou pozici.

A to by vlastně bylo všechno. Bitvy mezi hráči jsou něčím úplně novým ve světě Arcadie a Starcadie, takže už to samotné je skvělá zpráva. Hráči ne vždy chtějí procházet plány společně, ačkoliv i tak vždy soupeří, připadá vám ten konflikt tak trochu na druhé koleji oproti všem těm monstrům, úkolům a událostem. Tady jsou hrdinové v centru dění a jde jen o to si pořádně zabojovat, což se boxu daří na výbornou.

starcadia-quest-showdown-05

Souboje jsou nekompromisní a výborné, ať už si je zahrajete ve dvou nebo maximálních čtyřech. To proto, že i ve dvou se na plánu pohybuje šest hrdinů, a navíc mají svoji vlastní stranu plánu, která je pro ně speciálně uzpůsobená. Intenzivní souboj si užijete minimálně jednu hodinu, což je určitě tak akorát.

Je tu ale ještě jedna vlastnost. Protože každá postava z Arcadia Questu tu má svoji odpovídající kartu, můžete svoje oblíbené fantasy hrdiny vzít na palubu a zažít s nimi i klasické kampaňové dobrodružství! A to je možná ještě větší odměna za nákup této krabice, než jste si dokázali dosud představit!

starcadia-quest-showdown-13

Starcadia Quest: Showdown nabízí nové využití pro starší boxy z řady. Navíc ale přináší způsob, jak hráči mohou poměřit přímo síly svých týmů. Nebudou jim stát v cestě žádná monstra ani překážky, bude to jen férový souboj mezi týmy hrdinů. Starcadia Quest: Showdown je trochu jiným rozšířením, ale o to bohatší ve výsledku je, ačkoliv nepřináší žádné nové miniatury.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLeo Almeida, Thiago Aranha, Guilherme Goulart, Eric M. Lang, Fred Perret
IlustraceJose David Lanza Cebrian
VydavatelCMON Global Limited, Spaghetti Western Games
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
KategorieAdventure, Expansion for Base-game, Fighting, Miniatures, Science Fiction
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Variable Player Powers
RozšířeníArcadia Quest, Arcadia Quest: Beyond the Grave, Arcadia Quest: Inferno, Arcadia Quest: Pets, Starcadia Quest
RodinaGame: Arcadia Quest, Theme: Chibis

Více o hře.

Recenze: Starcadia Quest Showdown – je čas se předvést
Starcadia Quest: Showdown je trochu zvláštním rozšířením. Neutíkejte, i když vám už teď řekneme, že v krabičce nenajdete ani jednu novou figurku. Místo toho tu je spousta karet, které odpovídají fantasy postavičkám. Ty jsou nyní s vámi na palubě a mohou se zúčastnit nejen stěžejního módu tohoto boxu – souboje tým vs tým – ale také klasické kampaně. A to je důvod, proč Starcadia Quest: Showdown je parádní rozšíření, které nabízí tak trochu něco jiného (a to je vlastně dobře).
Klady:

+ karty pro všechny fantasy postavy z Arcadie
+ celé to je vlastně mód hráč vs hráč
+ možnost zapojit i mazlíčky a zvířata
+ draftování nových, speciálně vyladěných schopností a zbraní
+ možnost hrát s fantasy hrdiny i sci-fi kampaň
Zápory:

- žádné nové miniatury
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Das verfluchte Piratengold – prokletí pirátského zlata