Recenze: Steam Park Play Dirty – i roboti podvádí

steam-park-play-dirty-11

Jsou to jenom stroje. Přesně tak uvažovali lidé, když nastavovali robotům jejich pracovní podmínky. Smlouva jim umožňuje mít volno celkem sedm dní v roce. Žádné víkendy ani svátky, jen jeden týden dovolené. A tak není divu, že plánují odplatu. Zaslechl jsem, že plánují bojkot. Začínám se trochu obávat o osud našeho zábavního parku. Už teď jsme na provozních nákladech. Pokud nikdo nepřijde ani dnes večer, budeme muset zavřít.

Zábavní park pro roboty se jmenuje Steam Park a na návštěvě jsme v něm byli už jednou před nějakým tím měsícem. Autoři Lorenzo Silva a Federico Latini si pro nás ale připravili rozšíření pojmenované Play Dirty. Obsah kompletně ozdobila Marie Cardouat a jejich společný výtvor na trhu přináší společnost Horrible Games. Jako doplněk pro svoji lokalizovanou základní krabici dodává rozšíření (pozor, nepřeložené!) společnost ADC Blackfire.

steam-park-play-dirty-02

Steam Park je hra, ve které stavít zábavní park pro roboty. K tomu používá každý z hráčů svých vlastních šest kostek. Ty mu umožní z nabídky pořídit atrakce, nalákat na ně roboty (nalosované figurky z pytlíku), rozšířit stavební plochu nebo provést úklid. Pro návštěvníky musí ale hráč mít místo, takže je třeba udržovat svůj park variabilní. Figurky hledají atrakce se stejnou barvou. Ale po návštěvě v parku zanechají nejen peníze (zisk probíhá na konci každého kola), ale také trochu odpadků. A tak hráčům peníze přibývají i mizí až do konce šestého kola, kdy je nalezen a vyhlášen nejbohatší hráč vítězem.

Steam Park: Play Dirty není nějakou velkou krabicí. Ono by ani nebylo co uvnitř ukrývat. Je zde totiž pár kartonů, sad kostek, hromádka karet a to je vše. Opět se jedná o modulární rozšíření, které nabízí hned několik novinek. Ty si hráči mohou zařazovat podle svých chutí. Tou úplně nejvolnější je rozšíření pro pátého hráče. Partie se tím naštěstí nijak nezpomalí, protože velká část partie se odehrává současně.

steam-park-play-dirty-06

Jednou z našich největších výtek k základní hře byl nedostatek konfliktu. A tady právě zasahuje Play Dirty. Nabízí totiž každému hráči jednu kostku navíc. Jmenuje se kostka špionáže a hází se s ní společně s ostatními. Aby ji ale hráč mohl použít, musí zaplatit čtyři robotí dolary. Tyto náklady se ale mohou snížit o stejné symboly, které naházel soupeř po hráčově pravé ruce.

To znamená, že kromě sledování vlastních kostek a rozmýšlení co s nimi, se hráči musí soustředit i na protivníky a jejich výsledky. Je z toho na začátku pořádný guláš a skoro máte pocit, jako byste tu černou novou kostku raději nepoužívali vůbec. Někdy ale právě tato ikonka může být nakonec rozdílovou akcí a to si přece nemůžete nechat ujít. A tak se hráči časem naučí vidět vše, co potřebují. Ale chce to trénink. Navíc výsledky této nové kostky není možné ovlivňovat.

steam-park-play-dirty-08

V nabídce nemohou chybět ani dvě nové atrakce. V nabídce jsou opět ve třech velikostech a jejich náklady na zakoupení se nijak neliší od základní hry. Jenže tyto dráhy nejsou samostatným prvkem, ale pouze rozšířením již dokončených staveb. Hráči je tak mohou pouze připojit k jiným atrakcím, na které je ale také možné kdykoliv poté postavit nově získaného návštěvníka. Nabízí tak šanci zbavit se elegantně barvy figurek, kterou hráči nepotřebují. Pokládání totiž barevně nijak neomezují, ale na konci tahu se všichni návštěvníci jiné barvy než základní atrakce (jejíž je stavba rozšířením vrací bez efektu do banku.

Na hráče čeká ale dokonce i penalizace, pokud ji dokáží zaplnit celou, ať už se jedná o platbu za zlaté rozšíření nebo zisk špíny za rozšíření rezavé. Nové stavby rozšiřují nabídku, ale především skýtají nové taktické možnosti.

Důležitou součástí jsou ale také nové stánky. V nabídce je rovnou deset nových druhů, které skýtají další šance, jak upravovat pravidla a získávat výhody oproti soupeřům. V každé partii jich bude ale na výběr pouze pět z celkové nabídky. Tím se navíc skvěle navyšuje variabilita hry. Nechybí tu střelnice, zrcadlová síň nebo toaleta. Některé uklízí, jiné zvyšují příjem nebo umožňují losovat návštěvníka z pytlíku znovu. Nabídka je široká a každá partie je se stánky krapet jiná, protože je třeba jejich schopnosti využívat.

steam-park-play-dirty-07

Další zásadní změnou jsou postavy ředitele parku. Každý z hráčů dostane jednu velkou destičku na začátku partie a ta mu poskytne nějakou výhodu nad ostatními. V nabídce je celkem šest rolí vždy se specifickými výhodami. Hráči by měli svojí náhodně získané postavě přizpůsobit taktiku. Tím se stává hra příjemně odlišná pro každého z účastníků.

A pak tu je ještě nový typ návštěvníků. Šedé figurky opatrných (stingy) návštěvníků, které ale přijdou do hry až ke konci partie, kdy dojde některá z barev ve viditelné zásobě. V takovém případě jsou přidány do pytlíku právě tyto nové figurky, které sice přináší menší zisky svým majitelům (dva místo tří zlaťáků), ale nepřidávají žádné znečištění! To z nich dělá výborné a vyhledávané zákazníky. Jejich zisk je ale řízen náhodou, takže je třeba mít trochu štěstí.

A to je všechno. Určitě stojí za zmínku zpracování, které odpovídá původní hře. Hravé ilustrace jsou opět na svém místě. Navíc nový obsah s sebou přináší i vizuální nápady. Samozřejmě máme na mysli především destičky ředitelů. Ani jedna z novinek nemá výrazný vliv na herní dobu, která zůstává stále podobná. Nový počet pěti hráčů je určitě příjemným rozšířením, protože samotná partie je stále rychlá.

steam-park-play-dirty-09

Steam Park: Play Dirty je zajímavým souborem nových nápadů. Všechny moduly mají smysl, ale je zřejmé, že nejvyhledávanější bude právě ten soupeřivý s kostkou navíc. Právě proto si jej autoři zvolili do názvu. Ale i ostatní novinky jsou velmi dobře vymyšlené a dodávají hře nový náboj a dělají z ní zase tu trvalku. Některé nedostatky zůstávají (přečtěte si recenzi na původní hru), ale celkově je Steam Park s touto krabičkou podstatně lepší a zábavnější.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFederico Latini, Lorenzo Silva
IlustraceMarie Cardouat
VydavatelCranio Creations, Horrible Guild, IELLO
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk8 and up
KategorieCity Building, Dice, Real-time, Science Fiction
MechanismyCard Drafting, Dice Rolling, Memory, Modular Board
RozšířeníSteam Park: Robots, Steam Park
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Game: Steam Park, Theme: Steampunk

Více o hře.

Recenze: Steam Park Play Dirty – i roboti podvádí
Steam Park: Play Dirty bychom jako rozšíření hodnotili hodně vysoko. Už původní hra je zajímavá a zábavná pro začátečníky a s těmito novými komponentami se vše ještě vylepšuje až k hodnocení výborná. Některé moduly jsou skvělé pro využití už od první partie, jiné oceníte až si na Steam Park zvyknete. Celkově je to krabička, která může zvrátit vaše dva roky staré rozhodnutí. Steam Park je totiž její zásluhou o dost lepší a především variabilnější hrou. Steam Park: Play Dirty nám udělalo velkou radost!
Klady:

+ spousta nových modulů
+ krásná grafika
+ více konfliktu
+ více variability
+ role ředitelů
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alhambra Hodina zlodějů