Recenze: The Spoils CCG – sběratelská fantasy hra oživuje žánr!

The Spoils CCG - balení

Každá vzducholoď, která mu proplula nad hlavou, byla plná podivných stvoření. Koš visící pod nafouklým tělem přetékal bytostmi různých tvarů a barev. Od chvíle, kdy temní ukořistili několik jejich lodí a začali je vyrábět, časy se změnily. Útoky na města byly mnohem častější a nečekanější.

Všichni se museli přizpůsobit. Metropole překypující thaumaturgy a nejrůznějšími mechanismy založenými na magických, ale i fyzikálních silách, se obrnila. Po obvodu se nyní tyčily celé ulice plné obranných strojů vykukujících přes zeď. Ve středu vždy byla kopule. Centrum vědění, místo, kde se ti bohatí radili o osudu města. A tady začíná naše cesta do boje..

Karetní hra The Spoils patří do rodiny nepočetných sběratelských her, které přežily nástup a boom deskovek a karetek hratelných z balíčku. Jsou tu trvalky typu Magic the Gathering, Yu-Gi-Oh, World of Warcraft TCG a podobné. A pak tam někde na okraji přežívají další. Ale to, že nejsou tak známé, neznamená, že nejsou dobré.

The Spoils CCG - připravená hra

Sběratelské karetní hry fungují na jednoduchém principu. Na začátku si koupíte namíchaný základní balíček (pre-constructed deck), se kterým můžete začít trénovat. Jeden balíček se rovná jeden hráč, takže jich samozřejmě potřebujete víc. Jenže legrace začíná ve chvíli, kdy chcete lepší karty. Ty se prodávají v malých balíčcích po třinácti. Jejich obsah je náhodně namíchaný, takže nikdy nevíte předem, co vlastně dostanete.

Je tu nepochybně důležité kouzlo z tajemna a je to vlastně také trochu loterie, u které člověk vždycky vyhraje alespoň něco. Úspěch takovýchto menších her se často odvíjí od toho, jak jsou cenově dostupné. Těmto malým hromádkám se říká boostery a v případě Spoils stojí cca 85 korun (za třináct karet). Ale je možné koupit také větší výhodnější balení.

Karetní hru Spoils v České republice distribuuje společnost Mephit, která je současně i obchodem a klubem deskových her. Působí pochopitelně v Praze. The Spoils CCG jako takové vzniklo už v roce 2006 ve Spojených státech pod hlavičkou firmy Tenacious Games Inc.

The Spoils CCG - připravená hra

Všechno je záležitostí jedné malé krabičky, která obsahuje karty. A to celkem 51 karet obyčejných a dvě prémiové navíc. Šedé balení obsahuje kromě nápisu také obrázek a nadpis frakce, kterou budete kontrolovat. Celkem je pět různých obchodních frakcí, každá z nich nabízí různý herní styl. Tedy alespoň podle těch dvou, které jsme mohli pořádně ozkoušet.

Každý z hráčů, který bude chtít The Spoils hrát, bude potřebovat do začátku alespoň jednu takovou krabičku. Ovšem postupem času mu nebude stačit, protože právě tak jsou sběratelské karetní hry dimenzované.

Obvyklým a potěšujícím sdělením u sběratelských karetních her bývá jejich jednoduchost. Pravidla jsou krátká a jednoduchá i u The Spoils, protože tyto hry nabízí obvykle složitost spíš, pokud jde o správné sestavení balíčku, aby se v něm doplňovaly vaše strategie..

The Spoils CCG - rozehraná hra

Základem, kolem kterého se všechno točí, je hlavní karta vaší frakce. Na této kartě najdete nejen jméno frakce, ale především svoje startovní nastavení (počet vlivu, karet a startovních zdrojů). K tomu zde jsou vypsaná také základní pravidla o obnovení karet, rozvoji (dobírání karet a hraní surovin). Tím je současně jasné, že na začátku partie dostanete do ruky daný počet karet, na stůl si pak vyložíte předepsané karty zdrojů. A co vliv? O ten se přece hraje a je cílem soupeřových útoků. Kdo přijde o veškerý svůj vliv jako první, ten prohrál.

Průběh partie pak je velice jednoduchý. Ze svých startovních karet můžete vyložit libovolné a používat schopnosti karet (vyložených postav, předmětů a lokací, nebo jednorázových karet, které se zde jmenují taktiky).

Každá karta má svoje požadavky k zahrání vypsané jasně v levém horním rohu a to hned ve dvou podobách. Hlavní je mez, kterou musíte překonat, a představuje konkrétní typy zdrojů, jež musíte mít pod svojí kontrolou. Současně ale za její vyložení musíte zaplatit určitým počtem zdrojů tak, že tyto karty vezmete a zasunete je pod nově vyloženou kartu. Tím máte na první pohled jasný přehled o tom, kolik zdrojů vám ještě zbývá.

The Spoils CCG - rozehraná hra

Kromě toho můžete také aktivovat libovolné vyložené karty pro jejich speciální schopnosti. I ty mají ovšem obvykle nějakou cenu, kterou musíte v podobě zdrojů zaplatit. Znovu tak položíte dostatek surovin pod aktivovanou kartu, aby bylo jasné, že jsou pro toto kolo využité.

Nejdůležitější v celé partii je boj. Pouze tak můžete vyhrát a snížit vliv soupeře. K útokům použijete postavy a jejich případné vybavení předměty. Ohlásíte postavy, kterými útočíte a vyčerpáte je (natočíte o 90 stupňů), případně svůj útok podpoříte dalšími kartami.

Do cesty se útočníkům postaví blokující postavy soupeře, ale zde přichází na řadu trojice vlastností každé takové karty. Jedná se o bojové statistiky – síla, životy a rychlost. Právě podle poslední jmenované se útočníci rozdělí a ti nejrychlejší útočí jako první. Uštědří tolik poškození, jako je jejich síla a případně zničí některé nepřátele tím, že obdržené zranění překročí počet jejich životů. Tak lze zničit nejen postavu, ale i lokaci, pokud ji útočník zaměřil. Ta se ale po konci boje na rozdíl od postavy nedoléčí. Když už žádní obránci nezůstanou, všechno ostatní poškození jde vám..

The Spoils CCG - karty

V průběhu jednoho kola můžete útočit vícekrát. Vždy k tomu ale musíte použít postavy, které ještě nejsou vyčerpané. Záleží tedy jen a jen na hráčích, jakou útočnou taktiku zvolí a jestli pošlou na protivníka velkou skupinku nebo budou útočit postupně v menších formacích.

Váš tah pokračuje, dokud máte k dispozici zdroje a chcete pokračovat. Pak předáte slovo soupeři, který má stejné možnosti, jako vy. Na začátku každého kola odpojíte využité suroviny, které se tak stanou znovu dostupné. V rámci fáze rozvoje si hráči mohou vybrat mezi možností dobrat kartu nebo vyložit nový zdroj.

Ne, vyčerpání balíčku nemá tentokrát za výsledek vítězství druhé strany. Sníží sice jeho konkurenceschopnost, protože nemůže vykládat nové karty, ale jinak stále bitva pokračuje do doby, než některému ze soupeřů klesne jeho vliv na nulu! Tohle vítězství si prostě musíte zasloužit.

The Spoils CCG - rozehraná hra

The Spoils je sběratelskou karetní hrou, která napravuje škody způsobené jinými, méně vybroušenými hrami. U téhle jednoduché a nepříliš známé karetky je vidět, že nad ní autoři přemýšleli. A proto je dobré, že se ji znovu podařilo vzkřísit a dokonce přivést na český trh.

Náhoda losování karet se zdroji zničila dojem z mnoha karet a s touto nemocí bojuje třeba i jinak ohromně populární Magic the Gathering. Aby se The Spoils tomuto problému vyhnul, přišli autoři s elegantním řešením. Kromě karet surovin můžete zahrát libovolnou kartu zadní stranou nahoru před sebe a tím si navýšit svůj příjem. Nemusíte čekat na to, až vám přijde další. Jen hranice symbolů pro hraní karet tímto nepřekročíte, ale můžete přesto pokračovat v rozvoji. Tím se hra příjemně urychluje a není pouze čekáním na správné karty nebo na štěstí.

Kromě standardního začátku tahu mají frakce možnost ještě dobrat novou kartu nebo dokonce vyložit druhý zdroj. Za to ale musí zaplatit a to v množství uvedeném na kartě frakce. Takové možnosti se samozřejmě napříč rody obchodníků liší.

The Spoils CCG - karty

A co stavění balíčku? To je samozřejmě možné a nelze jej než doporučit. Díky dodanému balíčku karet jsme si jej mohli vyzkoušet na vlastní kůži a obohacuje opravdu poctivě zážitek tak, jak byste to u sběratelské hry čekali. Minimální limit pro takový vykonstruovaný balíček je 75 karet, což je výrazně víc, než startovní obsah krabičky.

Z toho je jasné, že abyste si hru pořádně užili, musíte si dokoupit nějaké boostery. A to je také hlavní nevýhoda, kterou sdílejí všechny sběratelské hry. Finanční náročnost se nevyhnula ani The Spoils, ačkoliv ceny boosterů jsou poměrně příznivé.

Kde se projeví další promyšlený design hry, je hranice minimálních symbolů, které musíte mít pro vyložení karty. Tady nastupuje možnost pro stavbu balíčků, protože každá ze soupeřících organizací má svoji specifickou surovinu. Přitom vám obvykle stačí jen několik karet, abyste byli schopni zahrát i karty z původně jiného balíčku.

The Spoils CCG - karty

Boj je sice trochu složitější a také nejnáročnější sekcí hry k pochopení. Současně je ale také skvělým zážitkem. Za všechno může rychlost. Právě díky ní velice záleží na složení útočníků, protože ti útočí postupně a pokaždé se také uděluje poškození.

Které postavy zranění dostanou, rozhoduje útočník! Nevěříte? Opravdu je to tak a dodává to hře nejen další úroveň konfliktu, ale především těžká taktická rozhodnutí pro vás, jako hráče. Koho se vám vyplatí víc zabít? Ve hře se otevírají neviditelná strategická okýnka pro správné sestavování útoků ze silných ale pomalých a slabých, ale rychlých postav, které mají vždy svoje jasné určení. Napětí plyne z každé bitvy a její výsledek není na začátku ještě zdaleka jasný, protože i nadále záleží na rozhodnutích hráčů.

Co se týká zpracování, karty mají na sobě zajímavé, ale bláznivé ilustrace a podtrhují už jinak temné ladění celé hry.. Ostatně nejlépe se o tom přesvědčíte z okolních obrázků.. Navíc v baleních najdete i speciální karty zdrojů, které mají lesklý povrch. Dojem ze hry tak kazí pouze tužka a papír, kterou potřebujete kvůli zaznamenávání vlivu obou stran.

The Spoils CCG - karty

Krom toho je negativem pro některé hráče snad už jen herní doba, která jde ruku v ruce s takticky náročnějšími boji. Rozhodně nemůžete počítat, že tohle je hra na vyplnění mezer mezi jinými, složitějšími. Souboje trvají přes půl hodiny, což je ale stále na karetní hru poměrně pěkná cifra.

Pravidla jsou bohužel v základní verzi trochu nejasná a odpovědi na vaše otázky jsou roztříštěné po mnoha různých odstavcích. Například na otázku, jestli poškození postav přetrvá i po skončení boje nedostanete odpověď v popisu boje, ale místo toho v popisu samotných typů karet.

The Spoils je hrou, která vrací tvář sběratelským hrám. Je velká škoda, že není více známá, protože má obrovský potenciál. Obsahuje spoustu vynikajících nápadů a především mnohem větší důraz na schopnosti hráčů. Náhoda je potlačená dozadu jak možností hrát v podstatě všechny karty jako zdroje, tak především promyšleným bojem. Tohle je prostě hra, které se vyplatí věnovat trochu času i peněz a uvidíte, že se vám ta investice vrátí..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJosh Lytle, Dylan Mayo, Ken Pilcher
IlustraceCrimzon Studio, Phil Foglio
VydavatelArcane Tinmen, Tenacious Games
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 6
Herní doba40
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(4 voters)
KategorieCard Game, Collectible Components, Fantasy, Humor
MechanismyHand Management, Variable Player Powers
RodinaCollectible: Collectible Card Games
Alternativní názvyThe Spoils: New Player Pack – The Basic Box of Awesomeness, The Spoils: Seed II – Gloamspike's Revenge, The Spoils: Seed III – Fall of Marmothoa, The Spoils: Seed – Children of the Lingamorph, The Spoils: Shade of the Devoured Emperor

Více o hře.

Recenze: The Spoils CCG – sběratelská fantasy hra oživuje žánr!
The Spoils CCG je sběratelská karetní hra, která na první pohled vypadá jen jako další klon klasických her Magic the Gathering a jim podobných. Ale tohle tvrzení je daleko od pravdy. Za herními principy stojí dlouhé přemýšlení, které má za následek téměř dokonalé vymýcení náhody. Ve světě se utká celkem pět různých frakcí, které si můžete sběratelským způsobem – dokupováním rozšiřujících balíčků – vylepšovat. Partie probíhá jednoduše vykládáním karet za suroviny, ale hráči na sebe musí především navzájem útočit. A právě boje jsou tou hlavní fází, kde The Spoils opravdu vyniká. Můžete posílat nájezdy po vlnách a bojovníci útočí ve skupinkách podle rychlosti. Můžete tak velmi takticky ovlivňovat, jak bitva dopadne. Teprve když se dostanete přes obránce ztratí nepřítel něco ze svého vlivu. Kromě samotného boje je velmi dobře řešený i systém vykládání zdrojů, protože lze použít v podstatě libovolnou kartu položenou zadní stranou vzhůru. The Spoils CCG je výborná sběratelská karetní hra s naprosto unikátním prostředím a obrázky, která zaujme všechny fanoušky žánru a vyrovnaných bojů pro dva.
Klady:

+ pět odlišných frakcí
+ cena
+ bláznivé ilustrace a prostředí
+ výborný bojový systém
+ možnost vylepšovat si balíčky
+ zdroje nejsou tolik závislé na náhodě dobírání karet
+ strategická hloubka
+ plnohodnotná délka souboje, který neskončí uprostřed
+ napínavá partie až do konce
Zápory:

- hůř uspořádaná pravidla
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Portal – nespolečenská hra se svíčkami a šlehačkou