Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ticket to Ride Junior – sotva narozené vláčky

ticket-to-ride-junior-19

Když malé vláčky poprvé zjistí, k čemu mají kolečka, potřebují někde jízdu po kolejích trénovat. Nemají to zdaleka tak jednoduché, jako malé děti na kole nebo řidiči v autoškole. Množství železnic není zdaleka tak závratné a jejich koridory jsou obvykle hodně využité a nebezpečné. A tak vznikla malá tréninková trať pro všechny začínající vláčky.

Jmenuje se Školící středisko pro malé lokomotivy a jejich přípravu pro provoz. Mezi malými vláčky se ale vžilo spíš pojmenování Junior. A tato mohutná vozítka teď zvou k dobrodružství všechny malé děti – ke hře s názvem Ticket to Ride Junior. Jedná se o novinku, kterou vytvořil Alan R. Moon pro ty úplně nejmenší. Hra vyšla v produkci firmy Days of Wonder a českou podobu dostala v dílně ADC Blackfire.

V krabici hráči najdou velký herní plán, na kterém po rozložení najdou mapu Evropy. Někoho rozesmutní, že mezi Berlín, Vídeň a Bukurešť se Praha nevešla. Ale za to každé město má kromě siluety nějakých budov především obrázek něčeho typického pro dané místo. Hráči s deskou nic dělat nemusí, stačí ji jen položit do středu. To jednotliví soupeři pak dostanou každý sadu svých dvaceti vláčků (zvolené barvy). Vedle mapy položí hráči dva zamíchané balíčky – jízdenky a vlaky. Z každé dostanou rivalové do začátku nějakou výbavu – dva úkoly jízdenek a čtyři vlaky.

ticket-to-ride-junior-05

Ve svém tahu pak hráč má na výběr dvě možnosti. Tou základní pro stavbu a propojování tratí po Evropě je dobrání karet. Ze zamíchaného balíčku si účastník vezme horní dvě karty, aniž by ale jakkoliv tušil jejich identitu. Vláčky si nechá v ruce a v následujícím kole je může použít.

Pohledem na karty jízdenek hráč zjistí, která dvě města má za úkol spojit svými vagónky. Na to, aby obsadil některo z barevných tratí na mapě Evropy, potřebuje sadu karet, která barvou i počtem odpovídá trase na mapě. Karty odhodí a s pomocí svých vláčků označí trať, jež mu od té chvíle bude patřit. Postupně tak spojuje město za městem, až se mu podaří splnit celou jízdenku z jednoho místa na druhé. Dokončený úkol ukáže protihráčům, vyloží jeho kartu před sebe a dobere si z balíčku novou jízdenku s jinou trasou k postavení.

Pokud se někomu podaří propojit jednou spojitou tratí východ se západem mapy, získá jednu speciální kartu úkolu jako okamžitou odměnu. Partie pak pokračuje pokládáním vagónků až do chvíle, kdy se někomu z účastníků podaří splnit šestý úkol a položí tedy před sebe šestou jízdenku. Tento hráč získává jako svoji vítěznou trofej zlatou jízdenku a může slavit vítězství.

ticket-to-ride-junior-07

Ticket to Ride Junior nabízí výrazně zjednodušené mechanismy, které dělají z rodinné hry ještě přístupnější zábavu pro ty úplně nejmenší. Hrát s vagónky si totiž nyní mohou i ti, kteří chtěli, ale nezvládali všechny ty složité trasy a bodovací možnosti. Tady je vše větší a jednodušší. A to začíná už u mapy, která obsahuje krátké tratě a většinou i paralelní možnosti.

Hráči se stavěním vozů velmi rychle začnou navzájem blokovat. Vagónky zaplní cestičky do některých měst a pak už není jednoduché se sem dostat. Děti tak musí dobře zvažovat, kam postaví tratě nejdříve. Taktika zde tedy pořád je, stejně jako náhoda v dobíraných kartách. Tentokrát si nové vagónky berete vždy naslepo, takže štěstí má ještě výraznější roli. Na lokomotivy tvůrce ale nezapomněl ani tady a znovu slouží jako žolíky nahrazující jakoukoliv jinou barvu.

Trasy jsou různě obtížné, ale samotné karty pak mají všechny naprosto stejnou hodnotu. Díky tomu i tady jde trochu o náhodu, pokud dostanete třeba kratší trať nebo takovou, kterou už jste třeba postavili z nějakého jiného důvodu. Hráči mají vždy rozestavené dvě cesty, což je tak akorát pro udržení přehledu.

ticket-to-ride-junior-10

Úroveň celé hry je pro začínající školáky nastavená skvěle. Partie je dostatečně jednoduchá, aby to všechno zvládli, ale současně není hloupá. Všichni účastníci mají pořád šanci dělat smysluplné volby a připadají si, že opravdu hrají.

Ve větším počtu je na mapě větší tlačenice, ale samotná délka partie se nějak nemění. Tak či tak můžete počítat, že vám pro dohrání bude stačit třicet minut. A rodiče nemusí mít strach, že to bude nekonečný čas, protože svojí přístupností nenudí ani dospělého (ačkoliv její hraní není významná výzva).

ticket-to-ride-junior-15

Hra vypadá fantasticky. Počínají hravými ilustracemi a zářivými barvami a konče výbornými ilustracemi. I karty jízdenek jsou přehledné. Autoři ani tentokrát nezapomněli na mrňousy, kteří mají potíže s rozeznáváním barev. Každá tak má kromě odstínu také nějaký symbol. Zlatým hřebem jsou ale větší a pěknější vagónky než ve velké rodinné hře.

Ticket to Ride Junior se řadí ty úplně nejlepší dětské hry. Je totiž ohromně lákavá pro každého malého hráče a stane se tak rychle jejich oblíbenou hrou. Je jasné, že po roce z ní vyrostou a budou vyžadovat nákup složitějšího Ticket to Ride. S tímto náporem na peněženku byste tedy měli předem počítat. Ticket to Ride Junior je výborným počinem, který zjednodušil hru pro děti tak akorát.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlan R. Moon
IlustraceCyrille Daujean, Alan R. Moon, Jean-Baptiste Reynaud, Régis Torres
VydavatelDays of Wonder, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Hobby World, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieChildren's Game, Trains
MechanismyHand Management, Network and Route Building, Set Collection
RodinaContinents: Europe, Game: Ticket to Ride (Official), Versions & Editions: Junior Versions of Grown-Up Games
Alternativní názvy¡Aventureros al Tren! El Primer Viaje, Les Aventuriers du Rail: Mon Premier Voyage, Les Aventuriers du Rail: Mon Premier Voyage (Europe), Ticket to Ride Junior. Европа, Ticket to Ride: Az első utazás, Ticket to Ride: Junior, Ticket to Ride: Mijn Eerste Reis, Ticket to Ride: Primeira Viagem, Ticket to Ride: Primo Viaggio, Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż, Zug um Zug: Meine erste Reise, Билет за Път: Първото пътешествие (Европа), 티켓 투 라이드: Kids

Více o hře.

Recenze: Ticket to Ride Junior – sotva narozené vláčky
Ticket to Ride Junior je super zábavou, pokud máte malé děti. Vláčky a jejich pokládání na mapu je prostě zábavou, která se jen tak neomrzí. A když k tomu navíc přidáte rozhodovací možnosti a boj o vítězství, máte tu pro děti jasný hit. Partie jsou rychlé a zábavné ve všech počtech. Ticket to Ride Junior navíc ladí i dětskému oku pěknými barevnými ilustracemi a stává se pro nás jednou z nejlepších dětských her.
Klady:

+ skvěle zjednodušená hra pro malé děti
+ rychlé partie
+ vše zůstává velmi podobné a stejně zábavné
+ podařené zpracování
Zápory:

- více náhody (ale to se dalo čekat)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sentinels of the Multiverse Wrath of the Cosmos