Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: To je život! – sesbírejte cenné vzpomínky

Život se skládá ze smutných i šťastných okamžiků. Ačkoliv se nám to zdá na první pohled nelogické, většinou si lépe zapamatujeme ty špatné, které nás pak honí a straší ještě dlouhé dny a týdny. Může se jednat klidně o drobnosti, jako je hořký okurek, skousnutou pecku třešně nebo odřené koleno po havárii na kole. Všechny tyhle zážitky se na nás bez rozdílu podepisují a ukládají se jako malá filmová políčka do paměti. A to je život, dámy a pánové.

Když se autoři Wolfgang Kramer a Michael Kiesling (Tikal, Java, Torres) zamýšleli nad titulem nové deskové hry pro společnost Ravensburger, uvažovali asi podobně. Jen se pokusili vžít do role někoho, kdo tyto všechny svoje drahocenné vzpomínky poztrácel. Nyní se odehrává velký souboj o každý ze zážitků, které se rozkutálely. Sestavte zapomnětlivému člověku co nejvíce jeho vzpomínek, ale tak, aby byly v převaze ty kladné, jinak vám asi moc nepoděkuje!

Ve hře That’s Life (To je život) projdete od startu až do cíle a setkáte se se šťastnými i smutnými událostmi. Ty jsou vyobrazené na jednotlivých políčcích právě v takových filmových snímcích, v jakých se nám ukládají do paměti. V originále má hra That’s Life mnohem zajímavější jméno: Verflixxt, které zní pěkně úderně.

V elegantně řešené oranžové krabici najdete místo pro vycvakané kartonové dílky, ze kterých sestavíte samotnou trať, ale také samostatný vyvýšený oddíl s dírami pro jednotlivé dřevěné figurky. Konkrétně se jedná o figurky v šesti různých barvách, a pak také dřevěné strážce, což jsou jednoduché světle hnědé hranoly.

Vše v balení doprovází také dřevěná kostka, jejich služeb budete muset v každém kole využít a samozřejmě vícejazyčný návod. Kartonové dílky ještě doplňují trojnásobně velká políčka označující start a cíl.

Kartonové tabulky tratě mají červenou, zelenou a zlatou barvu. Na červených jsou napsaná záporná čísla od -1 do -10, zelených políček je méně (jen osm) a hodnoty mají od +1 do +8. Zlaté tabulky na sobě číslo nemají, protože jejich funkce je jiná a je jich pouze šest.

Na začátku každé partie před vámi stojí poměrně složitý úkol – sestavit trať od začátku do cíle, aby si figurky mohly prožít své šťastné a smutné okamžiky. Největší zradou je, že nestačí pouze sestavit dílky bez ohledu na jejich hodnotu a barvu, ale měli byste dodržet správnou posloupnost. Řada všech 32 tabulek bude poměrně dlouhá, takže se povine po stole sem a tam, než se dostane konečně až do cílové rovinky.

Na zelené tabulky štístka a na následující dvě červené umístíte hranoly strážců, kteří vám budou v co nejúspěšnějším sběru vzpomínek pomáhat. Každá vzpomínka lze totiž zdvihnout až ve chvíli, kdy ji netíží žádná noha sběrače. Začátek a konec orámují tabulky s běžící postavičkou a s cílovými stupni.

Každý z účastníků si samozřejmě klasicky zvolí barvu svých figurek. Při hře čtyř a méně hráčů do souboje zasáhnou všichni tři sběrači od každé barvy, v případě vyššího počtu soupeřů vždy o jednu postavičku míň, aby trasa nebyla úplně přelidněná. Všechny dřevěné figurky se postaví na startovní dílek a partie může začít.

Hráč, který je na tahu, hodí kostkou a podle počtu teček na výsledku posune jednu ze svých figurek vpřed. V prvním tahu nemá příliš strategických voleb a vše závisí pouze na štěstí, později si pak může takticky vybrat, kterou figurkou se mu pohyb více vyplatí.

Ve chvíli, kdy opouští figurka hráče tabulku se vzpomínkou, na které již nikdo další nestojí, tak si ji může (vlastně musí) za odměnu vzít. Zůstane mu tak v ruce nejen vzpomínka veselá zelená s vítěznými body, ale i červená smutná se zápornými body.

Po hodu kostkou však má hráč možnost posunout nejen svoji figurku, ale také některého z dřevěných strážců, kteří stojí na začátku hry na políčcích štěstí uprostřed. Ovšem lze pohnout jen s tím strážcem, kterému v tu chvíli dělá společnost alespoň jedna další figurka (je jedno, jestli vaše nebo soupeře). Důležité je si uvědomit, že tabulku si může hráč vzít až ve chvíli, kdy ji opouští jako poslední.

Zlatá políčka jsou štěstíčka, která dokáží napravit špatný zážitek a udělat z něj veselou historku, která se počítá za kladné body. To znamená, že každou sesbíranou zlatou tabulkou můžete na konci partie změnit znaménko jednomu červenému číslu a udělat z něj kladné.

Po odebrání tabulky mohou hráči nechávat na trati mezery, ale po čase budou muset přistoupit na posouvání dílků a jejich zakrývání, aby se v točícím se hracím plánu vyznali. Vyhrává ten z účastníků, který má na konci po započtení tabulek štěstí nejvyšší bodový zisk.

Ačkoliv je ve hře hlavním pohybovým prvkem šestistěnná kostka, vliv náhody je poměrně šikovně snížen. Vždy máte totiž na výběr hned z několika variant pohybu, takže můžete vždy vybrat tu nejlepší nebo nejméně špatnou. Náhoda nemá až tak velký vliv na hru také proto, že vás špatný hod nevrátí o nějaká pole dozadu. Co se vám v nejhorším může stát je, že si budete muset vzít některou z negativních tabulek. Nepotěší, ale svět (a ani taktika) se kvůli tomu nezboří, zvlášť pokud máte některý z dílků štěstí.

Do průběhu celé hry velmi výrazně zasahují dřevění strážci, kteří figurkám často znemožňují získání vysoce bodovaných tabulek. Lze tak hrát takticky a soupeře donutit k opuštění jinak výhodné bodové pozice. Tento herní princip je na That’s Life také tím nejzajímavějším.

Bohužel to nestačí, protože po několika partiích se hra začne opakovat. Jediným obměňujícím prvkem jsou výsledky hodu kostkou, což k variabilní zábavě nestačí. Právě proto pravidla doporučují hned pětici nejrůznějších variant. Většina z nich jsou ale pouze kosmetické změny.

Určitě zajímavé je jiné rozložení tabulek, což přinese do hry nutnost jiného přístupu a taktiky. I další nerovnovážné rozdělení tabulek může přinést zajímavé partie, a je hojně využíváno mezi fanoušky této hry.

Ačkoliv jsme v úvodu recenze použili poměrně zajímavé téma, kolem kterého se zdá, že se hra točí, není to zdaleka jisté. Naopak svým názvem šikovně klame, protože o životě vůbec není. Ani v pravidlech není v úvodu zmíněný nějaký náznak proč se vlastně hra jmenuje tak, jak se jmenuje.

Jednotlivé kartonové tabulky jsou kvalitní a na každé z nich je nějaký kreslený humorný obrázek, který údajně pochází z německého kresleného seriálu. Dřevěné figurky mají netradiční tvar a barevně jsou docela dobře odlišené. Přesto se mohou v umělém osvětlení plést modrá s černou a žlutá s oranžovou.

Ve hře zaznamenáte určitě důležitý vliv taktiky, ale bez ohledu na to, jak hrajete, bude velice záležet na číslech, která padnou na kostce. Pokud vám totiž náhoda nebude přát, jen těžko budete partii otáčet ve svůj prospěch. Přesto máte na výběr ze strategií – honit se za zelenými tabulkami (těch je ale málo) nebo sebrat červené a doufat, že se vám je povede přeměnit na body s pomocí tabulek štěstí. Ale těch je zase pouze šest a to není zdaleka dostatek pro všechny.

Hra se občas může protáhnout, protože se často stane, že se moc hráčům nechce kupředu a neustále posouvají strážce. Protože se však nelze pohybovat figurkami dozadu, jednou se dočkáte nějaké změny. Jen to občas trvá déle, než by se vám líbilo. Doba partie pak může přesáhnout udávaných 30 minut.

Díky různým počtům figurek je na hracím plánu neustále přeplněno. Samozřejmě ve dvou hráčích nezažijete takovou legraci, jako ve čtyřech, kdy se na ploše bije rovnou dvanáct barevných figurek. Právě v té chvíli je That’s Life nejzábavnější. Ale také máte nejmenší kontrolu nad celkovým výsledkem partie a hrací ploše vládne chaos.

Na That’s Life je zajímavý především neustále se měnící hrací plán. Jak se z něj odebírají jednotlivé tabulky, musíte se přizpůsobovat novým a novým situacím.

U hry se pobaví nejvíce děti, které si ji mohou zahrát od osmi let. S bláznivým poskakováním po políčkách a zvedáním tabulek si mohou užít celkem dost legrace. Jen nebude jednoduché jim na začátku vysvětlit princip pohybu s dřevěnými strážci.

Hra se dočkala dvou rozšíření, které jí přidávají mnohem větších strategických možností a zajímavosti. Pokud byste o hře uvažovali, doporučujeme si zjistit dostupnost právě rozšíření, které nesou názvy Verflixxt nochmal (That’s Life! 1st Expansion) a Verflixxt hoch 2 (That’s Life Squared).

That’s Life je zvláštní hra. Na jednu stranu se autoři snažili o důležitý vliv strategie, ale ten nahlodává velký počet figurek, které se pohybují na hrací ploše. Pokud hledáte jednoduchou a lehkou zábavu, která navíc vyžaduje trochu toho přemýšlení, pak That’s Life může být jedním z vašich adeptů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Kiesling, Wolfgang Kramer
IlustraceReinhard Alff, Harm Bengen, Bettina Bexte, Manfred Bofinger, Barbara Henniger, F. Hoffmann, Dominik Hüfner, Heinz Jankofsky, Til Mette, MOCK, Pfuschi, Ari Plikat, Polo, Reiner Schwalme, Peter Thulke, Karsten Weyershausen, Freimut Woessner, Martin Zak
VydavatelAMIGO, Ravensburger, Gigamic, Kaissa Chess & Games, Piatnik, Rio Grande Games, Swan Panasia Co., Ltd., Vendetta
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(16 voters)
KategorieHumor
MechanismyDice Rolling, Map Reduction, Modular Board, Roll / Spin and Move
RozšířeníVerflixxt hoch 2, Verflixxt nochmal
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Game: Verflixxt!
Alternativní názvyElu On Selline!, Ilyen az élet!, Sådan er livet!, Sånt e' livet!, Sellaista sattuu, Sellaista sattuu!, Toucan Do It, Verflixxt!, Verflixxt! Έτσι είναι η Ζωή, 糟了個糕, 這就是人生

Více o hře.

Recenze: To je život! – sesbírejte cenné vzpomínky
Klady:

+ humorné ilustrace
+ odebírání tabulek z plánu
+ kvalitní zpracování
+ dvě rozšíření
Zápory:

- název klame
- hra se dost opakuje
- dětem složitější vysvětlit
- ve dvou méně zábavy
- ve čtyřech příliš chaotické
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Červená karkulka – vlk, domeček a košík dobrot