Recenze: Tvoje tvář má známý hlas

tvoje-tvar-ma-znamy-hlas-01

Nikdy nevěřte jen svým očím. Máme pět smyslů a všechny by se měly kombinovat dohromady, aby člověk mohl s jistotou říct, co zrovna prožívá. Ale když se vzhled neslučuje s tím, co slyšíte, musíte si vybrat, kterému smyslu budete věřit víc. Vyhrají to oči nebo uši?

Ohromně populární televizní pořad Tvoje tvář má známý hlas, která nepřestává diváky překvapovat v programu TV Nova se dočkala svého stolního zpracování. To nese stejný název a jedná se o původní českou hru, která vyšla v produkci společnosti Albi v roce 2017.

Na víku krabice čeká pódium se všemi světly. Jen účinkující chybí. To proto, že tou hlavní hvězdou tentokrát jste vy! A celé to pódium čeká na všechny na herním plánu, kde je v levé části ozářená stupnice pro figurky. Právě sem hráči postaví každý svoji zvolenou plastovou postavičku ve tvaru noty. Na stejném plánu je také místo pro tři balíčky karet, kterých jsou dohromady čtyři stovky, a také ruleta s otvorem uprostřed. Sem hráči před první partií připevní černou ručičku.

tvoje-tvar-ma-znamy-hlas-07

Nejdříve se všichni účastníci rozdělí do týmů. V každém musí být alespoň dva členové, čímž je stanovený minimální počet na čtyři účastníky. K již zmiňované figurce dostane každý tým také jednu plastovou čelenku, tužku a papír.

Týmy se v partii střídají na tahu. A jeden z členů si vždy nasadí na hlavu plastovou čelenku. Roztočením rulety pak určí druh aktivity podle ikony, na které se ručička zastaví. Podle barvy výseče si pak vezme horní kartu z balíčku a zasune ji do čelenky. Obsah karty při tom nesmí vidět, protože ostatní členové jeho týmu se mu budou snažit nyní povolenými prostředky naznačit, co stojí na jeho kartě. Mají na to předepsaný čas a v případě úspěchu si tak vybojuje tým posun své figurky vpřed na stupnici.

A zatímco barvy jsou pouze tři – žlutá pro proměny, modrá pro pojmy a oranžová pro interprety, symbolů je pět. Modrá barva odpovídá speciálnímu balíčku karet. Pojmy budou členové týmu vysvětlovat kolegům pomocí pantomimy nebo kreslení. Hráči tak předvádí konkrétní písně od českých i zahraničních interpretů.

tvoje-tvar-ma-znamy-hlas-03

Druhá v pořadí je oranžová. Ty je třeba vysvětlit buď pomocí notování či broukání melodie nebo vysvětlovat vlastními slovy. Tentokrát jsou na kartách přímo jména zpěváků a skupin. Na hráčích pak už je samotná volba písní nebo jiné charakteristiky tak, aby hráč s čelenkou pojem poznal a to co nejrychleji.

Žlutá barva je na ruletě pouze dvakrát a vždy ve spojení se symbolem ruky. To je ústřední druh karet, který se pojí s tématem hry a tedy i s televizním pořadem. Na kartách totiž hráči najdou fotografie zpěváků a zpěvaček převlečených za nějaké slavné světové interprety. Jenže tentokrát se nic nehádá a nevysvětluje. Místo toho jednotlivé týmy zvolí každý svého reprezentanta. Potom některý z hráčů, kteří se závodu neúčastní, otočí horní kartu balíčku s proměnami. Všichni účastníci pak mají za úkol co nejrychleji poznat dvojici – protagonistu i interpreta. Odpověď si vyžádá hráč tak, že na kartu rychle položí ruku a tím je určeno pořadí, v jakém mohou odpovídat a tipovat.

Partie pokračuje dál, v roli aktivního hráče se postupně prostřídají všichni členové týmu, aby mohli hádat. Teprve když figurka jedné ze skupinek dorazí do cíle na vrcholek svítící věže, partie končí. Tento tým a všichni jeho členové mohou slavit.

tvoje-tvar-ma-znamy-hlas-08

Tvoje tvář má známý hlas není nic jiného, než party hra převlečená do trochu jiného kabátku a doplněná o postřehovou soutěž. V celkovém pohledu tedy nenabízí nic, co by zde nebylo někdy dřív. A to navzdory tomu, že se na víku i tak nějak obecně tváří, že by chtěla být jiná. Jenže není.

A to je právě zdroj úrazu. Hráči by totiž určitě čekali něco trochu nového. Na druhou stranu se asi čeká, že populární téma ke krabici přiláká publikum, které s podobnými hrami nemá žádné zkušenosti. Tahle hra je totiž trochu jiná, protože všechno se točí kolem hudby.

Proměny jsou určitě dobrou volbou. Nakonec jde pouze o to poznat, kdo na fotografii je. Protagonistů je ale pouze omezené množství, přibližně osmnáct herců na stovku karet. Každý tedy představuje hned několik slavných interpretů. Ale pokaždé je tak dobře namaskovaný, že to vlastně nevadí. Znovuhratelnost ale utrpí tím, že karty jsou skvěle zapamatovatelné. Příště tedy budete vědět naprosto přesně správnou odpověď. Půjde tedy jen o to, kdo zareaguje rychleji.

tvoje-tvar-ma-znamy-hlas-11

Některé proměny jsou překvapivé, ale všechny jsou nějakým způsobem zajímav. A pokud byste u některých váhali, jaká je správná odpověď, pak stačí nakouknout do pravidel. Ty obsahují detailní tabulku, která se odkazuje k číslu karty a nabízí dvojici protagonista a interpret a to i s odkazem na řadu pořadu, ve které tento převlek najdete.

Fakt, že jeden hráč hádá a ostatní napovídají, je trochu převrácený koncept. A čelenka tomu skvěle napomáhá, protože hráč má volné ruce, i když třeba musí dělat pantomimu. To je také první místo, kde určitě musíme Tvoje tvář má známý hlas pochválit.

Velkou pochvalu si ale zaslouží zpracování. Karty jsou výborně provedené, dostatečně pevné a ty s fotografiemi jsou detailní. Figurky konečně nejsou jen obyčejné postavičky, ale pěkné plastové noty. A plastové čelenky plní svůj úkol skvěle. Všechno je prostě dotažené a není důvod si na cokoliv z hlediska kvality stěžovat.

tvoje-tvar-ma-znamy-hlas-15

Tvoje tvář má známý hlas je ve výsledku jen další párty předváděcí hrou. To ale tak trochu naznačuje i slogan „párty hra ze světa showbyznysu“, který najdeme na víku. Kromě pantomimy, kreslení a zpívání najdeme mezi úkoly také opravdové soupeření, do kterého týmy volí své reprezentanty. V těchto soutěžích jde nakonec ale zase jen o rychlost a reakce. Tvoje tvář má známý hlas je určitě fajn hrou pro fanoušky tohoto pořadu a rozhodně se u něj nebudou nudit, když třeba na Silvestra krabici vytáhnou místo televize. Ale nečekejte nějaký originální zážitek.

Recenze: Tvoje tvář má známý hlas
Tvoje tvář má známý hlas je párty hra pro fanoušky seriálu. Ostatní asi tuto hru neocení, protože ve výsledku se jedná o další iteraci klasických mechanismů předvádění a hádání. Přináší jen postřehový prvek, který se navíc časem ohraje, protože na výběr je jen stovka karet s obrázky. Ale hra nechá vždy hádat pouze jednoho hráče, což ji dělá o kapku těžší. Ve prospěch Tvoje tvář má známý hlas hraje ale především vynikající zpracování.
Klady:

+ téma TV pořadu
+ kvalita zpracování
+ jeden hráč hádá
+ čelenky
Zápory:

- chybějící originalita
- jen postřehová hra navíc
- obrázky se ohrají
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Onirim – v pasti nočních můr