Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Unmatched Robin Hood vs Bigfoot

4.4

Nikdo ho ještě nikdy neviděl. A přesto tady teď stojím ukrytý mezi stromy a napnutá tětiva se mi zařezává do kůže prstů. Ale blížící se šramot mi zase dává naději, že tentokrát to nebude ani veverka ani zbloudilý turista. Už vidím jeho bílé chlupy. Stromy se rozestupují a…

Možná má Robin Hood pravdu a je to Yetti, možná také není, ale v novém přírůstku do řady her Unmatched se tito dva protivníci opravdu střetnou. Hra tedy nese jednoduchý název Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot a vytvořila ji na svém duelovém systému autorská dvojice Rob Daviau a Justin D. Jacobson. Hra vyšla pod hlavičkou firmy Restoration Games a teď k nám míří v češtině zásluhou společnosti Albi.

Krabička má malý rozměr, který je definovaný herním plánem přeloženým napůl a odpovídá zhruba ploše listu A5. A právě tuto mapku hráči rozloží mezi sebe a při tom si mohou vybrat jednu nebo druhou stranu. Obě se skládají kromě grafiky z řady propojených kruhových polí.

Ale hlavní volbou, která čeká na každého ze soupeřů, je samozřejmě výběr hrdiny, se kterým bude chtít všechny ostatní přežít. Obě postavičky a jejich výbava se ukrývá právě pod plánem. Oba soupeři si vezmou odpovídající sadu akčních karet, figurku a karetní popisek svého hrdiny a ukazatel zdraví, který rovnou nastaví na správnou startovní hodnotu. Oba hrdinové v nové krabici s sebou přináší i další spojence (Robin Hood zbojníky, Bigfoot zase Zajdalena). Ze své hromádky si jednotliví hráči vezmou do ruky pět karet a figurky rozmístí na mapu.

Oba protivníci si na tahu střídají a vždy musí vykonat dvě akce, které si volí z trojice v nabídce. Základem všeho je pohyb po plánu, který je tu pojmenovaný jako manévry. Ačkoliv už má v ruce řadu karet, dobere si k nim ještě jednu navíc, aby měl dostatečný výběr pro další akce. Poté už může postupně jednu za druhou přesunout všechny své postavičky o tolik polí, jakou má jeho hrdina rychlost. To lze ovlivnit i s pomocí posílení, zahráním karty a jejího čísla v pravé dolní části.

Obě ostatní akce souvisí s kartami a jejich vykládáním, protože právě karty náleží k jednomu nebo druhému typu dle ikonky v levém horním rohu. Může se tak jednat o léčku nebo útok, a právě podle toho mohou hráči provést akci, která je na kartě vytištěná. A zatímco u léčky je vše volné a může jít o jakékoliv záludné ovlivnění dění samotného hráče nebo soupeře, u útoku je třeba k tomu ještě zvolit cíl, ať už na blízko nebo na dálku.

Poté útočník vyloží svoji útočnou kartu obrázkem dolů a na to má šanci odpovědět napadený s využitím libovolné obranné karty, kterou si schraňuje v ruce pro podobný případ. Nejdříve vyhodnotí hráči případné efekty použitých karet, které nastávají před samotným měřením sil. Teprve poté porovnají hodnoty obou karet. Pokud po jejich odečtení zůstane z útoku ještě nějaký zbytek, znamená zranění pro napadeného. Následují případné další efekty s časováním po boji.

Hráči tak na sebe mají a musí útočit, ať už přímo se svými hrdiny nebo s některými z pomocníků, postupně je lákají, snaží se najít vhodný okamžik, blafovat a zaútočit. Jakmile jednomu ze soupeřů klesne hodnota životů na nulu, je tento hráč poražen.

Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot nepřichází s ničím novým z hlediska mechanismů. Ale ono to není ani potřeba. Hlavní je, že nabízí nové dvě postavy, které můžete vzít a mixovat je s libovolným jiným boxem a dostáváte tak nezměrný počet kombinací.

Všechny krabice přináší souboj extrémů, ale tento je asi největší. Rychlý a drobný Robin Hood měří své síly s obrovským nasvaleným monstrem. Na první pohled rozhodně není jasné, kdo může z tohoto souboje vyjít jako vítěz.

Obě postavy jsou zajímavé a jedinečné v porovnání s ostatními boxy dostupnými u nás. Zatímco Bigfoot umí využít svojí monstrózní síly a působí (možná i ve skutečnosti je) o kapku silnější než jeho protivník. Umí třeba po souboji uštědřit další zranění nebo využívat síly svého kamaráda, Zajdalena. To Robin Hood má své zbojníky a k tomu hlavně své věrné šípy a rychlost. Právě tím může získat převahu nad silnějším protivníkem. A pokud neradi bojujete nablízko, tento střelec je zajímavou možností, jak se vyhnout přímé konfrontaci.

Je jasné, že tu máme opět týmovou variantu, ale důraz je kladen jako vždy na duel dvou protivníků. A partie zůstávají dynamické, jak si oba soupeři vyměňují slovo. Díky tomu vše v pohodě končí kolem dvacáté minuty.

Zpracování je skvělé. Figurky sice odpovídají pouze hlavním hrdinům a ačkoliv bychom chtěli vidět postavičku Zajdalena, tak jsme se nedočkali. Jak by mohl vypadat, to se ale dozvíme alespoň z jeho karet. Ale i žetony a ukazatele jsou výborné a mapy jsou tentokrát opravdu podařené.

Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot je skvělou zprávou hlavně pro ty, kteří už nějaký box z řady Unmatched mají, protože si tyto nové postavy s těmi staršími skvěle rozumí. Tedy jen do té doby, než je dáte na jedno kolbiště, kdy si začnou okamžitě jít po krku. A vy si to budete užívat.

Recenze: Unmatched Robin Hood vs Bigfoot
Klady:
+ zajímavé dvě postavy
+ skvělé rozšíření
+ krásné zpracování
Zápory:
= Robin je trochu slabší
4.4
Prozkoumávejte dál
Novinka: Beasty Bar v češtině