Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Věže – výš a ještě výš

veze-01

Kdo to mohl tušit? Zvolili jsme si starostu, který je posedlý různými typy sloupů, věží a věžiček. Zavolal si všechny stavitele v zemi a dal jim jasně najevo, že od této chvíle nejsou povoleny žádné stavby, které by neměly alespoň jednu špičatou parádu nad střechou. A protože spousta budovatelů takové vysoké a nestabilní stavby ještě nestavěla, je na čase trochu potrénovat.

Právě takovou akademii by si mohli otevřít tvůrci ze společnosti Alexander, kteří vytvořili deskovou hru Věže. Do češtiny ji přenesla firma Pexi. Jedná se o novinku z roku 2019.

Na víku bílo-modro-červené krabice najdeme hlavně oživlé stavební dílky věží, které jsou zděšené, že by s nimi měli stavět nezkušení mistři budovatelé. Každý z hráčů si vezme jedu sadu plastových dílků, které tvoří ploché tvary s otvory, kostky i kuličky. Současně hráči vezmou také balíček s šestnácti kartami zadání, zamíchají je a vytvoří tak nabídku úkolů.

veze-05

Každé kolo začíná otočením horní karty z balíčku úkolů. V tu chvíli se hráči na pokyn START všichni pustí do snahy o vybudování stavby, která bude přesně odpovídat zadání. Musí to přitom udělat rychleji než soupeři. Propojování s kulatými dílky se odehrává prostřednictvím otvorů v těch větších stavebních blocích.

Jakmile někdo zakřičí STOP, je třeba jeho práci zkontrolovat. Pokud je vše v pořádku, hráč si zapíše jeden bod na list papíru ke svému jménu. Celková úspěšnost každého účastníka závisí právě na výsledném skóre, které je zapsané po odehrání všech úkolových karet. Hráč s nejvyšší sumou se může radovat.

veze-06

Věže ve svém základním módu jsou klasickou dovednostní hrou, ve které jde hlavně o šikovné prsty a rychlost. Pouze tak může hráč porazit své protivníky a být právě tím, kdo si pro sebe ukořistí vítězné body. Šikovné prsty jsou ale důležitým předpokladem, protože věže mají tendenci se různě hroutit, bourat, padat a znesnadňovat hráčům jejich snažení.

Hlavní novinkou tu jsou tvary a s nimi spojené nezbytné otvory v plochých dílcích. Ty umožňují na sebe stavět i jinak nečekané tvary. Kuličky se tak najednou stávají nezbytným pomocníkem každého stavitele věží a to zní až neuvěřitelně.

Bohužel popis pravidel není příliš jasný. To je zřejmé hlavně u hry číslo dvě, jejíž návod si budete muset číst několikrát. Ani tak si nemůžete být jistí, že ji hrajete úplně tak, jak autoři zamýšleli. V této variantě totiž nemá každý svoje dílky, ale dohromady mají hráči dvě sady, které patří všem. Hráči staví podle svých sil a snaží se odhadnout okamžik, kdy skončit a předat slovo dalšímu v pořadí. Každé úspěšně dokončené patro tu je hodnoceno jedním bodem. Pokud to ale někdo přežene a věž mu spadne, nedostane nic.

veze-09

Každý staví sám za sebe a snaží se překonávat. Tato varianta se snaží nechat hráčům naprostou volnost, ale právě v tom leží zakopaný největší problém. Partie totiž vůbec neplyne a je příliš pomalá. Navíc počítání pater často přináší otázky, co ještě je a co už není další bod. Pět kole je docela dost a na rozdíl od desetiminutové zábavy v prvním případě tady musíte počítat s časem dvojnásobným, protože zde je hromada manipulace s dílky.

Ve třetí variantě hráči nejsou opět omezovaní žádnými kartami. Místo toho je limituje čas. Je to tedy taková nadstavba druhé verze, kde je kromě volnosti přidán ještě časový tlak. I tentokrát je to všechno o postavených patrech a odehrává se na prostoru pěti kol.

Je dobře, že se autoři snažili karty využívat vlastně jen k té první, tak trochu výukové variantě. Zadání a jejich počet totiž sráží znovuhratelnost, pokud byste chtěli hrát pouze tuto základní verzi. Naštěstí není důvod nezkusit i ty další, které se snaží přijít s něčím novým. Dospělým samozřejmě problémy druhé a třetí varianty připadají jako důležité, ale děti i tak stavba věží baví.

veze-13

Z komponent je možné stavět opravdu zajímavé stavby, ale chce to opravdu klidný a opatrný přístup. Právě trénink trpělivosti je ohromnou zbraní Věží a té se v příliš deskových hrách nedočkáte.

Obecně tedy není jednoduché hodnotit Věže. Na jedné straně má hra nesporné naučné prvky, které dětem pomohou trénovat důležité schopnosti. Současně ale varianty nejenže nejsou dobře popsané, ale navíc se s nimi zpomaluje průběh partie. Věže jsou ale i tak zajímavou dětskou hrou, kterou zvládnou prcci už od šesti let.

Recenze: Věže – výš a ještě výš
Věže jsou hrou pro děti, které si zásluhou soupeření vylepší motoriku a prověří trpělivost. Volnost stavby na patra je tím lákadlem, které by mělo být nejlepším, ale spolu se zajímavým soupeřením se nesou i nedostatky. I tak se jedná o velmi dobrého kandidáta na zábavu pro děti, protože právě o ty naučné dovednosti Věží jde v první řadě.
Klady:

+ snaha o něco nového
+ tři postupné varianty
+ dílky s otvory
+ přesýpací hodiny
Zápory:

- karty se ohrají
- u pokročilých variant pomalejší tahy
- nesnadné bodování
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: RuneWars Miniatures Game