Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: War Chest – truhlice pro bojovníky

war-chest-01

Dvě armády nervózně přešlapují na hranici údolí. Koukají nejistě na svoje velitele a nechtějí se rozběhnout dolů z kopce. Jen tak si hrají s mečíky v ruce a doufají, že si to někdo rozmyslí. Jenže to je naivní představa. Rozhodnutí už dávno padlo a teď pouze oba generálové čekají na ten správný moment, aby mohli vydat pokyn k útoku.

Ten rozkaz nakonec vydají nejspíš samotní autoři Trevor Benjamin a David Thompson, kteří jsou podepsaní pod vznikem deskové hry War Chest. Ta se zařadila do široké stáje společnosti Alderac Entertainment Group (AEG) a na trh se dostala v roce 2018. O evropskou distribuci se stará společnost Esdevium Games.

Na hráče pak čeká pořádně těžká krabice, jejíž víko se odklápí jako u opravdové truhlice. Uvnitř hráči dostanou osm kartonových žetonů kontroly a to ve dvou hráčských barvách – stříbrné a zlaté. Ty si oba protivníci rozeberou a položí před sebe. Dva z nich ale současně položí na rozloženou mapu, která zakryje celý stůl mezi protivníky a to na místa, o jejichž kontrolu se bude bojovat. Další políčka jsou označené siluetami kontroly, jsou v tuto chvíli neutrální a čekají na svého majitele.

war-chest-07

Mnohem důležitější výbavou jsou ale plátěné pytlíky a jejich obsah – vhodí sem jeden královský žeton, a pak další žetony podle náhodného startovního nalosování. Nejdříve hráč dostane čtyři z osmi zamíchaných karet jednotek, které si položí před sebe a ke každé náleží několik žetonů jednotek. Dva od každého typu vezme a nasype do pytlíku, čímž doplní svojí startovní nabídku k losování na devět žetonů. Zbytek žetonů jeho vylosovaných bojovníků vytvoří zásobu přímo před hráčem, kde budou čekat na naverbování v průběhu partie.

Na začátku kola si oba hráči z pytlíku vytáhnou tři žetony a ukryjí je v dlani, aby je soupeř neviděl. Pokud mu kdykoliv zásoba uvnitř dojde, nasype sem již využité odhozené žetony a pokračuje v dobírání, aby měl znovu v ruce tři.

Poté nastane chvíle, kdy mohou hráči tyto tři žetony využít. Po jedné aktivitě se v tom oba soupeři střídají až do chvíle, kdy jsou jejich dlaně prázdné. Žetony lze použít opravdu široké nabídce akcí, které závisí na jejich způsobu zahrání. Lze kolečko jednoduše přiložit na bojovou mapu, ale pouze na volnou pozici pod hráčovou kontrolou. Při tom ale může mít na plánu maximálně jeden exemplář od každého typu jednotky.

war-chest-11

Jenže ačkoliv nelze jednotku vyložit podruhé, může hráč žeton použít k posílení jedné čety, která se už na mapě nachází. Tyto žetony nemusí být stejného typu, přičemž nový jednoduše položí na ten první.

Žeton ale nemusí putovat na plán. Hráč s ním může mít úplně jiné plány a tentokrát jej prostě může odhodit na svoji odkládací hromádku obrázkem nahoru. Za to dostane šanci vybrat si jednu ze čtyř možností: využít taktickou schopnost odhozené jednotky z karty, pohnout bojovníkem na mapě a to na sousední políčko, převzít kontrolu nad pozicí, kde jeho voják stojí nebo zaútočit na jednotku stojící vedle něj.

Vždy ale musí jít o jednotku stejného typu, jako je ta zahozená. Pokud napadená jednotka nebyla posílená, je rovnou poražena a její žeton je odhozen pryč ze hry (nevrací se tedy k hráči). V případě, že se nejednalo o poslední žeton té jednotky (byla tedy v minulosti posílená), tak je útokem pouze oslabená, ale zůstává na mapě a její majitel jí může v příštím tahu dále udělovat rozkazy.

war-chest-13

Taktiky zahozených jednotek jsou často velmi výhodné a silné. Proto je důležité je používat. Jenže zatímco zahazování obrázkem nahoru přenese hráče přímo do středu akce, v některých případech mohou chtít svůj žeton ukrýt a odložit jej obrázkem dolů. Tím mohou zdárně zmást protivníka, ale především se jim zpřístupní poslední trojice akcí: stát se začínajícím hráčem kola (převzít od protivníka iniciativu) nebo naverbovat nový žeton ze zásoby vedle plánu a přidat jej do pytlíku ke stávajícím. Tím si hráči upravují poměry jednotek, které mají v nabídce a také získávají náhradu za již poražené vojáky.

Hráči se tak snaží přesouvat své jednotky chytře tak, aby dostali pod svoji kontrolu čtyři lokace na mapě. Ten, kdo taktické manévry zvládne nejlépe a zbaví se i posledního svého žetonu kontroly, může okamžitě slavit vítězství.

War Chest tak je opravdu zajímavou kombinací bag-buildingu (tedy budování obsahu plátěného pytlíku, ze kterého si losujete) a bojovného boje o pozice na mapě. Tohle propojení je překvapivě zajímavé a taktické, na čemž se asi nejvíc podepisuje široký výběr akcí v tahu. Hráč může každý žeton z ruky použít jedním z osmi způsobů nebo může jednoduše pasovat a nedělat nic.

war-chest-15

Válečná hra tu je ale až na druhém místě, protože hlavní na všem jsou žetony. A manipulace s nimi je opravdu příjemná. Hráči si tak budou vychutnávat každý okamžik, kdy si s nimi mohou pohrávat v ruce, daleko od pohledu soupeřů.

Jedná se vlastně o poziční boj ve stylu Tash Kalaru (mrkáme na Petra), ale nevytváříte tu žádné tvary nebo prvky. Místo toho musí hráči bojovat přímo mezi sebou. Útočení na kameny soupeře je naprosto zásadní, protože bez toho prostě není možné obsadit nadpoloviční většinu klíčových míst na mapě.

Hráči se ale cítí opravdu jako váleční veteráni. Mohou plánovat a používat taktické schopnosti svých jednotek tak, aby měli co největší výhodu nad soupeřem. Z celého průběhu je cítit vliv schopností samotných účastníků bitvy a náhoda tu má pouze drobný vliv. Jednotlivé žetony totiž nabízí tolik variant, že je vždy možné vymyslet něco vhodného.

war-chest-18

Partie je primárně určena pro dvojici soupeřů, kteří si to rozdají pěkně u stolu, čelem k sobě. Díky tomu, že je všechno přemýšlivé a napínavé, měla by nejspíš odpovídat i doba. Ale intenzivní zážitek trvá obvykle jen mírně přes půl hodiny. Hráči si jednoduše vyřazují žetony, které už se nevrátí do partie a tím dříve nebo později musí jeden z nich ustoupit z kontroly některých bodů na mapě.

Zpracování hry je naprosto precizní. Hlavním prvkem jsou pochopitelně žetony, které vypadají luxusně. Pocit něčeho většího dodávají obsahu boxu také plátěné pytlíky a provedení samotné krabice. Pro žetony je tu připraven dokonce pořadač. Tady se určitě na provedení hry nešetřilo a to samozřejmě vždy rádi vidíme. Drobným detailem je tedy pouze to, že když hráči překryjí symbol označující pozici, o kterou se bojuje, není ji možné jednoduše na první pohled rozeznat od okolních políček.

war-chest-16

War Chest je skvělá a zábavná hra pro dva protivníky. Umožňuje sice i týmovou variantu, ale ten přímý souboj nic nenahradí. Pohyb, útok a manévrování s žetony, to všechno ale závisí také na schopnosti hráče dobře si nakombinovat svoje vojsko v pytlíku a využít plně jeho možnosti. Taktika je ve hře War Chest na prvním místě, přesně jak by to mělo být.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTrevor Benjamin, David Thompson (I)
IlustraceBrigette Indelicato
VydavatelAlderac Entertainment Group, Abraxas, CrowD Games, Ghenos Games, Gigamic, Lucky Duck Games, Maldito Games, MTS Games, nostalgia (III), Popcorn Games, Schwerkraft-Verlag, YOKA Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(20 voters)
KategorieAbstract Strategy, Medieval, Wargame
MechanismyArea Majority / Influence, Deck, Bag, and Pool Building, Delayed Purchase, Grid Movement, Hand Management, Hexagon Grid, Team-Based Game, Turn Order: Claim Action, Variable Player Powers
RozšířeníWar Chest: Nightfall, War Chest: Nobility, War Chest: Siege, War Chest: Tournament Kit
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Tabletopia, Digital Implementations: Yucata, Game: War Chest, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyChamp d'Honneur, Kriegstruhe, Сундук Войны, ウォーチェスト, 战争之匣, 워체스트

Více o hře.

Recenze: War Chest – truhlice pro bojovníky
War Chest je hra, která nás překvapila svojí taktickou vyzrálostí. Ačkoliv je v jejím středu losování žetonů z pytlíku a hráči mají každý k dispozici jiné jednotky, přesto je všechno vyrovnané a přísně taktické. Hráči mají ve svém tahu široké možnosti a rádi je využijí v plné šíři. Partie při tom nejsou zbytečně dlouhé a naplňuje je bojovnost od začátku do konce. War Chest si zaslouží pozornost všech, kdo by chtěli trochu kontaktní hru pro dva a nevadí jim bojovné téma.
Klady:

+ zpracování
+ důraz na taktiku
+ spojení války a budování pytlíku
+ různé druhy jednotek
+ speciální schopnosti
+ herní doba
Zápory:

- po zakrytí není jasné, kde se nachází místo kontroly
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Assault on Doomrock Doompocalypse