Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: War of the Ring Second Edition – Tolkienův Pán prstenů v nejlepší formě

War of the Ring: Second Edition - připravená hra

Celý náš svět zastínila temnota. Nepadala jen z křídel prstenových přízraků, ale přelévala ze přes hory, které obklopují Mordor jako jakýsi nepopsatelný mor. Kdesi v dáli se ozývá temné hučení, které přechází do rytmického zvuku bubnů. Armády se spojují a chystá se něco, co poznamená náš svět navěky. Válka o Jeden prsten.

A vy stanete v jejím čele. Nebudete ani na chvíli váhat, protože taková čest se neodmítá. Desková hra War of the Ring vychází po osmi letech již podruhé. Její nový rok vydání je 2012, ale do světa se šířila podobně pomalu a nenápadně, jako temnota zakrývala Středozem. K nám se hra nakonec dostala ještě o trochu později, ale přesto jsme rádi, že jsme měli možnost ji vyzkoušet. Jejím autorem je trojice Roberto Di Meglio, Marco Maggi a Francesco Nepitello. A nebylo snad ani možné použít ilustrace nikoho jiného než Johna Howe s pomocí Fabia Maiorany. Vše vyšlo pod záštitou společnost Ares Games a později se připojily i další jazykové mutace. Stejní autoři letos vydali hru The Battle of Five Armies (Bitva pěti armád), která se pěkně dotýká závěrečné části trilogie Hobit ve vánočních kinech.

Hra vás už rozměry své krabice nenechá na pochybách, že tohle bude pořádný zážitek. Celý svět Středozemě nacpaný do jednoho balení až to bere všem fanouškům Pána prstenů dech. Už samotná mapa je opravdu úctyhodná, je rozdělena na dvě poloviny, které se přiloží k sobě. Najdeme na ní celý známý svět od Hobitína až po Mordor, včetně řady měst označených barevným tvarem diamantu. Mapa obsahuje řadu dalších stupnic a pozic, některé patří elfům, jiné svobodnému lidu, společenstvu prstenu nebo Sauronovi (označovanému zde jako stínový hráč). Nechybí ani tři stupnice – jedna pro postup společenstva, druhá politická a třetí pro sledování vítězných bodů.

War of the Ring: Second Edition - připravená hra

Tahle hra není ale až tak o mapě. Ani o žetonech, kterých najdete v archu celkem 76, a znovu patří každé straně. Celý svět ale patří figurkám jednotek. Jsou zde všichni, které znáte z filmu nebo knihy – kompletní společenstvo, Saruman, Ústa Sauronova, ale i trpaslíci, rohanští bojovníci nebo vrrci a obrovští mamuti na straně zla. K dokonalému obrázku chybí snad už jen entové. Hru s figurkami pak doplňuje dvacítka speciálních kostek (šest pro stranu dobra, deset pro zlo a pět bojových) a také karty. Většinu balíčku obsahujícího stovku karet zabírají události, ale také karty postav.

Na začátku partie si mezi sebou hráči rozdělí roli Pána zla a svobodných lidí Středozemě. Mezi sebe pak položí velký herní plán. Ze všeho nejdůležitější je umístit nositele prstenu, Froda se Samem, do Roklinky. Jejich žeton postupu položí hráči na pozici nula modré stupnice spolu s kolečkem vlivu prstenu. Všichni jejich společníci pak začínají hru položení na přihrádce Společenstvo prstenu vpravo nahoře na herním plánu. Pro každou postavu v této skupince je připravena také karta. Ty jsou položeny na poslední modrou pozici a to s kartou Gandalfa, který je jejich průvodcem, nahoře.

Celá partie War of the Rings se točí kolem hodů kostkou, které proběhnou vždy na začátku kola. Tomu ještě předchází šance odhodit a dobrat si karty událostí, ale především možností pro Stín vyhradit několik kostek na lov na Společenstvo. To si naopak může změnit svého průvodce. Poté už ale následuje čas hodit kostkami. Mezi nimi jsou meč a prapor sloužící k pohybu, ať už hrdiny (a jeho vojska) nebo samostatné armády, helma sloužící k přesvědčování národů či verbování nových jednotek, či možnost zahrát nebo si dobrat kartu události.

War of the Ring: Second Edition - připravená hra

Válka ve Středozemi je poměrně daleko. Některé národy prostě nechtějí uvěřit, že se něco děje a tak je musí hráči postupně na politické stupnici dovést k prozření. Do hry lze pak skrze kostky povolat i důležité postavy nebo zahrát karty s konkrétním symbolem, a které jsou velmi důležitým prvkem celé hry. Mají vždy nějakou svoji podmínku zahrání a efekt. Možností použití symbolů na kostkách tak je vždy více a hráč má volnost rozhodování. Protivníci se v tazích neustále střídají, takže musí reagovat jeden na druhého.

Pokud se Společenstvo pokusí o posun pomocí akční kostky, může Sauron provést takzvaný lov na prsten. Tedy v případě, že na něj na začátku kola vyhradil nějakou ze své haldy kostek. Pokud se Stínu podaří narazit na stopu, následuje pátrání v podobě losování žetonu, který může odhalit pozici Společenstva nebo zvýšit vliv Prstenu moci na jeho nositele. Tato část pravidel je nejhůře uchopitelná a trochu trvá, než se do ní dostanete. Navíc se její pravidla liší podle umístění hrdinů a jejich vůdce.

Ale zatímco cesta k Hoře osudu se odehrává kdesi na pozadí, většinu pozornosti si znovu pro sebe usurpují bitvy. To je také druhým momentem, kdy lze znovu hrát karty pro jejich bojovou podporu. Taková karta je ale poté odhozena. Je tedy důležité si dobře rozmyslet, kdy kterou kartu zahrát, jestli v boji nebo mimo něj. Samotná bitva je pak řešena pomocí kostek (a to hned dvakrát, podruhé za velitele) a je ovlivňována přítomností opevnění, které svým majitelům dává znatelnou výhodu.

War of the Ring: Second Edition - rozehraná hra

V průběhu partie se stále více válčí, bitvy jsou zuřivější, až najednou je vše u konce. Svobodné národy mohou vyhrát tak, že Frodo se Samem proklouznou zvědavému Oku Saurona a vhodí Prsten do nitra Hory osudu. Nebo jejich přátelé získají převahu na bojišti a získat určitý počet území. Totéž může učinit hráč v roli Stínu. Stejně tak temnota zahalí Středozem v případě, že Frodo už nedokáže odolávat Prstenu a podlehne jeho moci.

War of the Ring je hra, o které toho bylo napsáno tolik v anglickém jazyce. A přesto, když se o hru začne zajímat někdo tady, v češtině toho zase tolik nenajde. A právě proto přišel čas, abychom se na hru podívali spolu. Alespoň trochu poodkryli tajemství, které se všude kolem ní vznáší. A zjistili, proč ji všichni tak milují.

V první řadě je to její délka. Tedy alespoň pro obyčejného člověka hrajícího deskové hry jen tak pro zábavu. Na jednotlivé partie si musíte vyhradit celý večer, někdy i noc. Partie trvají tři hodiny, když se nikam neloudáte. Tedy vlastně, když se Frodo neloudá. Ale právě s ní přichází ten pocit, že jste prožili příběh. Znovu a znovu se můžete vracet do světa pana Tolkiena a prožívat osud Prstenu a pokaždé trochu jinak. Jako by se vám před očima přepisovala kniha.

War of the Ring: Second Edition - detail herního plánu

Hra je náročná. O tom není žádných pochyb. Stačí se podívat na 48 stránkový návod plný informací. Ale když se ji naučíte, není na ní vlastně nic složitého. Jen několik trochu komplikovanějších postupů, které ale podporují jinak velmi jednoduchou a doslova epickou zábavu. A přesto by se do ní neměl pouštět žádný začátečník, pokud jej nezaučí zkušenější hráč.

Významným důvodem pro tu skutečnost je fakt, že pokud za Saurona nehraje zkušený hráč, který má jasnou představu o svém plánu, hra najednou začne trochu váznout v tempu. Svobodní lidé najednou mají příliš akcí, nejsou pod tlakem a všechno nefunguje tak, jak by mělo. Ale zkušenosti se člověk nenaučí, ty musí získat, takže i takové partie je třeba občas dohrát a poučit se z nich.

Čím vás ale hra okouzlí nejvíc, je její asymetričnost. Zatímco na pozadí se Frodo se Samem vláčí s Prstenem, svádí svoje vlastní bitvy a krok za krokem se blíží k Hoře osudu, všude kolem nich řinčí zbraně a armády nevídaných rozměrů se stále znovu a znovu setkávají ve zdánlivě nekončící válce. Obě strany jsou při tom stejně důležité a mohou vést k vítězství nebo prohře.

War of the Ring: Second Edition - karty

A obě jsou poháněné tak trochu i náhodou. Právě ta je po dlouhé herní době druhým momentem, kdy je třeba se rozhodnout, jestli je tato hra pro vás. Občas sebelepší plánování musí jít stranou vůli kostek. A někdy dokonce může být veškeré snažení zmařeno a po sto padesáti minutách boje za budoucnost Středozemě Frodo podlehne moci Prstenu a s děsivým smíchem ustoupí do stínu, aby následoval Saurona v jeho šlépějích.

Na celé hře je pak zásadní volba akcí, kolem které se vše točí. Elegantně snižuje množství akcí, které můžete ve svém kole dělat, a tím urychluje tok celé partie. Poté ale boj vlastně je inspirovaný jednoduchým Riskem (recenze). Přesto za ním stojí mnoho taktiky. Dohromady tak vytváří v kotlíku správný mix taktiky a štěstí.

War of the Ring: Second Edition - figurky

Partie je nejlepší ve dvou, protože oba hráči mají jasně dané strany. V opačném případě se vždy hráči o něco dělí a tím pro někoho utrpí i atmosféra. Není to nic významného, protože další hráči si naopak spolupráci pochvalovali, takže tento dojem je asi dost individuální a záleží na pozicích, na kterých se jednotliví účastníci ocitnou.

Zpracování samotné je úžasné. V druhé edici jsou oproti první pouze kosmetické změny, odlišná je grafika herního plánu a větší a lépe čitelné karty. Tuhle hru ale dělá tím, čím je, její monstróznost a počet figurek. Pro všechny zájemce máme také dobrou zprávu, protože pravidla i veškeré ostatní informace lze najít v češtině na serveru Zatrolené hry.

War of the Ring: Second Edition - karty

War of the Ring je plný příběhů a atmosféry. Mohli bychom vám je tu vyprávět, ale mnohem lepší bude, když je zažijete sami pro sebe. Tahle hra je dýchající a žijící ohnivé monstrum, žijící v hlubinách Khazad-Dum. Přetéká všemi příběhy a postavami, které na Pánovi prstenů máte tak rádi. War of the Ring je povinností pro každého skalního fanouška J.R.R. Tolkiena, ale také pro milovníky kvalitních a opravdu epických deskových her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Di Meglio, Marco Maggi, Francesco Nepitello
IlustraceJohn Howe, Fabio Maiorana
VydavatelAres Games, Angry Lion Games, Devir, GaGa Games, Galakta, Geekach Games, Heidelberger Spieleverlag, Nuts! Publishing, Planplay, Red Glove, REXhry, Schwerkraft-Verlag, Sophisticated Games, Zhiyanjia
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba180
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(59 voters)
KategorieFantasy, Fighting, Miniatures, Novel-based, Territory Building, Wargame
MechanismyAction Drafting, Area Majority / Influence, Area Movement, Campaign / Battle Card Driven, Card Play Conflict Resolution, Dice Rolling, Events, Hand Management, Movement Points, Team-Based Game, Variable Set-up
RozšířeníWar of the Ring: Kings and Lords of Middle-Earth – Limited Edition, War of the Ring: Kings of Middle-earth, War of the Ring: Lords of Middle-earth, War of the Ring: Lords of Middle-earth – Treebeard Mini-Expansion, War of the Ring: Scenario – The Breaking of the Fellowship, War of the Ring: The Fate of Erebor, War of the Ring: Warriors of Middle-earth, War of the Ring: Warriors of Middle-earth – Tidings Not Burdens Mini-Expansion
RodinaAuthors: J.R.R. Tolkien, Category: Dized Tutorial, Components: Map (Continental / National scale), Components: Miniatures, Creatures: Monsters, Series: War of the Ring (Nexus/Ares Games)
Alternativní názvyGuerra del Anillo: Segunda Edición, La Guerra dell'Anello: Seconda Edizione, Guerra do Anel: Segunda Edição, La Guerre de l'anneau, Der Ringkrieg, Der Ringkrieg: 2. Edition, Válka o prsten: Druhá edice, Wojna o Pierścień: Druga Edycja, Війна Персня: Друге видання, Война Кольца: Второе издание, วอร์ ออฟ เดอะ ริง: มหากาพย์สงครามแห่งแผ่นดินมิดเดิ้ลเอิร์ธ, 魔戒聖戰, 반지 전쟁

Více o hře.

Recenze: War of the Ring Second Edition – Tolkienův Pán prstenů v nejlepší formě
War of the Ring je nekorunovaným králem epických a tematických her. Jeho partie se zařadí mezi nejhlubší zážitky, které můžete s deskovou hrou prožít. To všechno platí dvojnásob, pokud jste fanoušky Pána prstenů a filmy/knihy jste viděli už snad dvacetkrát. Ostatní sice nemusí chápat vaše nadšení pro tento fenomén, ale to neznamená, že by si hru neužili, i když nevědí, kdo je Červíček. Hra je to velmi dlouhá a je částečně závislá na náhodě, není tedy zdaleka pro každého, ale přesto jsme se jí rozhodli udělit maximální hodnocení. I zkušení hráči budou mít na začátku problém se ji naučit, proto doporučujeme si ji nechat raději vysvětlit od někoho, kdo již v jejím světě nějaký čas strávil. Vyprávění dvou příběhů současně, které mohou oba skončit vítězstvím či prohrou, z ní dělá opravdu silný zážitek. War of the Ring je hra, která si zaslouží čestné místo ve stínu bílého stromu Gondoru.
Klady:

+ ohromující atmosféra
+ skvěle přepracovaná knižní předloha do formy deskové hry
+ krásné zpracování
+ dvě souběžné linie příběhu
+ dostatek možností pro hráče
+ kostky omezují volbu akcí
+ nezapomenutelný zážitek
+ variabilní hra
+ hráči se střídají
Zápory:

- delší herní doba
- náhoda
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sardines – všichni jedí sardinky