Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Windy Woody – vítr je náš kamarád

windy-woody-01

Každý podzim se spolehlivě vrací.. Ta doba, kdy na se na obloze třepotají barevné výtvory a od nich se celou cestu až dolů k zemi táhnou tenké provázky. To draci ovládli oblohu, ale nechrlí oheň. Místo toho přináší třepotáním svých třásní radost všem dětem.

A protože podzim už je dávno za námi, je čas na to, abychom si na jedno takové pouštění draků alespoň zavzpomínali. To nám umožní nová desková hra Windy Woody, kterou si pro nás připravila společnost Piatnik. Celou ji vymyslela dvojice Peter Ratschiller a Markus Hagenauer. A to celé představuje novinku pro rok 2015.

Nízká, ale rozměrově poměrně velká krabice, rozdává radost. Na jejím víku pobíhají děti a z jejich rukou vede spojení až do nebes. To uvnitř na všechny hravé zájemce čeká překvapivě jen pár součástek. Jsou tu čtyřstránková pravidla formátu A4 (v řadě jazyků), ale především pět kartonových desek. Ty po spojení představují scénu od země až k drakům a po cestě se na nich motají černé provázky. V krabici jsou také dvě kostky čekající na ozdobení samolepkami a balíček karet s mašličkami identifikujícími dráčka nebo s různým druhem oblečení (rukavice, boty, šála, atd.).

windy-woody-03

Na začátku partie hráči sestaví plán z desek. Úplně vespod jsou běžící děti se začátkem provázku. Ten se pak vine náhodným pořadím dalších desek s provázky až nahoru k samotným drakům. V balíčku karet najdou všech šest s obrázky šedivého oblečení a rozloží je stranou vedle plánu. Zbytek karet pak zamíchají a vytvoří tak bodovací balíček.

A je to tady. Hra může začít. Hráči se střídají na tahu, ve kterém je třeba nejdříve hodit oběma kostkami. Kostka se symboly hráčům naznačí, jaký úkol budou mít. Mohou se tak zaměřovat na barvu draka nebo na samotný dračí ocas. Všechny tři možnosti jsou jasně naznačené obrázkem.

Pokaždé hrají všichni účastníci současně. Snaží se nejdříve identifikovat správně draka, který svojí barvou odpovídá puntíku na kostce (v případě prvních dvou možností) nebo má v ocase mašličky se správnou barvou (v případě třetího symbolu s ocasem na kostce). Poté musí hráč sledovat pečlivě šňůru od draka dolů až k figurce běžícího Woodyho.

windy-woody-11

Tady musí splnit druhou část úkolu – najít odpovídající část oblečení. Ten musí mít stejnou barvu jako drak (první symbol), nebo se jeho barva nesmí shodovat s žádnou drakovou (symbol přeškrtnutého draka). Ve třetím případě vyhovují první části rovnou dva draci. Hráč pak musí porovnat oblečení postaviček, které tyto draky pouští a správnou odpovědí je oblečení, které má stejnou barvu.

Kdykoliv si hráč myslí, že zná správnou odpověď, musí se pokusit získat kartu s tímto oblečením. Ta leží na stole a čeká na prvního, kdo ji uloví. Pokud neudělal chybu a zvolil správné oblečení, pak si jako odměnu může vzít horní kartu z bodovacího balíčku. Partie pokračuje tak dlouho, dokud zásoba těchto mašličkových karet nedojde. V té chvíli se stává vítězem hráč s nejvyšším počtem karet.

Windy Woody vás bude tahat za nitky postřehu. Dvě kostky určují, o co v daném kole půjde. Hráči se tedy nemohou hned soustředit na hledání, ale musí si nejdříve uvědomit svůj úkol. Tři varianty zaručují, že se mohou snadno splést.

windy-woody-09

Ve spěchu je ale mnohem jednodušší udělat chybu při sledování provázku od draka s odpovídající barvou k postavičce Woodyho dole. Tady je také první okamžik, kdy je možné zvolit obtížnost podle věku dítěte a upravit počet destiček s kudrlinkami provázků mezi figurkou a drakem. Čím větší vzdálenost, tím náročnější hledání. S jednou deskou je hra možná i s předškoláky.

Těm navíc situaci můžete ulehčit mnohem víc. Hra kromě plné hry s oběma kostkami umožňuje hrát také samostatně na každou z možností. V tom případě vůbec kostka s ikonami není použitá a malí hráči se mohou plně soustředit na svůj úkol. Teprve když se zlepší, můžete přidat kostku a tím hru ztížit. Tuto škálovatelnost u hry pro děti vždy vítáme, protože to znamená, že z ní malí řešitelé tak rychle nevyrostou.

Celkově je to tedy hra velmi jednoduchá, ale napoprvé není jednoduché pochopit, jak vlastně to propojení mezi draky a postavičkami funguje. Možností je řada, ale pravidla obsahují vždy názorný příklad, který vše ujasní.

windy-woody-16

Vítěz kola má navíc jedno privilegium, o kterém jsme zatím nepsali. Může totiž změnit rozložení provázků. Všechny destičky jsou oboustranné. Cestičky od draků k jejich majitelům se tak naprosto změní a hráči si tak nemohou zapamatovat rozložení pro zbytek hry. To je dobře, protože právě tato možnost by jinak určitě byla hlavním záporem. Ale protože dokonce i destičky s draky a postavičkami mají dvě rozložení, znovuhratelnost je dobrá.

Současně to také znamená, že hře Windy Woody není příliš co vytýkat. Jako reakční hra funguje výborně a stejně tak slouží i jako pomůcka pro trénování barev. Všechno je tu jasné, učesané a přesně takové, jaké byste to čekali. Nic nového pod sluncem sice hra nepřináší, ale přesto je Windy Woody výbornou zábavou pro děti!

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarkus Hagenauer, Peter Ratschiller
VydavatelPiatnik
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Puzzle
MechanismyModular Board, Pattern Recognition

Více o hře.

Recenze: Windy Woody – vítr je náš kamarád
Windy Woody je dětská reakční hra, která se povedla na jedničku. Mohou za to především různé varianty, které hru přibližují menšímu publiku. Teprve kombinací všech tří možností ale dostanete opravdovou výzvu, jejíž obtížnost jde ale dále upravovat. Hra je jednoduchá a založená čistě na barvách a schopnosti sledovat klikatící se čáru. Hra je příjemně variabilní a roste s dětmi. Windy Woody je prostě novinkou, kterou rádi doporučíme.
Klady:

+ hledání barev dá pořádně zabrat
+ více úrovní hry
+ více variant
+ roste s dětmi
+ mohou hrát i dospělí
+ variabilní (oboustranné desky)
Zápory:

- nepříliš originální
- chvíli trvá než prokouknete pravidla
0
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Magnetické čipsy Učím se barvy s předlohami