Recenze: Zombicide Black Plague – rozšíření Wulfsburg

zombicide-black-plague-wulfsburg-14

Vítám vás, rekturi. Myslíte si, že dobytí středověku zombíky byl jen špatný sen? Že jste tam vůbec nebyli a nebojovali s obrněnými stvůrami meči a luky? Tak to pro vás mám špatnou zprávu. Děsivá minulost je skutečností a dnes do ní jako agentura bojující proti zombíkům budeme muset zasáhnout znovu. A opět máme zakázáno používat jakékoliv moderní zbraně. K boji muž proti muži jste ale byli vycvičeni, takže ve vás mám plnou důvěru. Na stole před sebou najdete každý svoje krytí.

Do minulosti sužované nemrtvými se vydáme podruhé i my a znovu to bude s deskovou hrou Zombicide: Black Plague. Tentokrát se nám ale do ruky dostalo rozšíření Wulfsburg, které jsme testovali prakticky současně s původní krabicí. Ovšem nabízí takové novinky, že si určitě zaslouží vlastní článek. Autory hry zůstávají Raphael Guiton, Jean-Baptiste Lullien a Nicolas Raoult. Stejně tak se nezměnili ani vydavatelé Guillotine Games a Cool Mini or Not. No a distributor pro Evropu je Esdevium Games.

Na fakt, že se jedná o „pouhé“ rozšíření je krabice Wulfsburgu velká, stejného půdorysu a jen o několik centimetrů nižší než základní balení. Na víku vidíme vyrovnanou a napínavou bitvu mezi hrdiny, na které dotírá smečka vlku s velkými a špičatými zuby. Ubrání se? Nebo padnou pod náporem nemrtvých těl? Je to jen na vás.

zombicide-black-plague-wulfsburg-03

Jakmile otevřete krabici, dýchne na vás znovu pachuť hnijících těl. Všechno to doprovází tenčí (24 stran) pravidla a dvě nové velké desky, které už na první pohled představují jednu velkou novinku – schody! Jedná se o cestu na nějakou vyvýšenou plochu. Ale k tomu se ještě vrátíme. Teď v nadšení odkládáme desky stranou a vidíme, že jsou tu znovu připraveny nové plastové boxy pro postavy, konkrétně čtyři.

A právě tolik figurek a karet hrdinů najdeme v krabici, opět s řádky popisujícími dovednosti na jednotlivých úrovních zkušeností. Jelikož nijak netajím lásku k svištivým střelným zbraním, zaujala mne ihned postava Ariane s kuší. Ale hnědé figurky klaďasů nejsou v krabici samy. V plastových pořadačích s nimi sdílí prostor také jednadvacet vlků a jeden velký kříženec. K plastovým hracím deskám dostanou hráči příslušenství v podobě barevných tyčinek a nechybí ani čtyři barevné podstavce. Hráčům radost udělají i karty vybavení (22). Menší už pak nový teror přinášející zombie karty (8).

Všichni si od minule určitě pamatujete, jak se takové středověké zombie dobrodružství hraje. Každý z hráčů představuje jednoho z hrdinů, na jejichž bedra byla svěřena zodpovědnost za některý z nabídky úkolů. Po své cestě za cílem se musí prosekat hromadami nemrtvých, nasbírat dostatek zkušeností, vybavit svou postavu novými zbraněmi a brněním. V každém kole se objeví nové příšery, které jdou po zvuku. Právě ten mnoho akcí vydává, ale bojování je příjemnější, protože střílení do vlastních řad není tak snadné. Jenže pak se objeví nekromant a všechno jde z kopce.

zombicide-black-plague-wulfsburg-08

Jestli jste četli naši recenzi na Black Plague, víte, že tato nová inkarnace populární kooperativní hry přinesla řadu novinek a vylepšení. V recenzi jsme ji pojmenovali jako zatím nejlepší hru v řadě Zombicide. O to víc nás potěšilo, že jsme spolu s ní dostali do ruky i rozšíření Wulfsburg. Tak se te´d podívejme, co nového si na nás připravilo.

Tak v první řadě to jsou titulní vlci. Jejich zabití je vlastně jednoduché – stačí jeden zásah. Cítíte,  že tu bude ale.. Nové čtyřnohé hladové příšery jsou totiž mnohem rychlejší než všichni ostatní mozkožrouti, se kterými jste se měli možnost setkat. Vlci mají každé kolo hned tři akce, které mohou rozdělit mezi pohyb a útok. Nejdříve použijí jeden, pak jsou na řadě ostatní zombie a až na závěr mají vlci znovu (spolu s runnery) možnost znovu zasáhnout do boje.

Jenže pak je tu ještě jeden Velký zlý vlk, který se jmenuje Wolfbomination. A toho nebude jednoduché dostat z plánu. Vyžaduje totiž hned tři zásahy současně, ale zase poskytne rovnou pět bodů zkušeností. I tato obří monstra mají hned tři akce za kolo a to z nich dělá strašlivé nepřátele.

zombicide-black-plague-wulfsburg-10

Dohromady tak vlci vytváří na plánu mnohem větší vítr a s jejich nástupem vždy přituhuje. Zombie karty s vlky jsou přimíchané do těch původních, takže nepřijdou do hry hned, a pokud mají hráči nízké zkušenosti, nebude jich ani moc. Ale jak se jednou přemnoží, budou s nimi mít hrdinové plné ruce práce. Navíc je ani není jednoduché zabít, protože v prioritě zaměřování jsou na předposledním místě až před samotným nekromancerem. To odpovídá, protože není jednoduché je zaměřit (nemluvíme o wolfbomination, které je hned na druhé pozici).

Druhou novinku jsme už zmínili při popisu balení. Jedná se o věže, na které mohou hrdinové vyběhnout po schodech. Jejich hlavním úkolem je přidat další úroveň strategie do této jinak kostkové hry. A daří se jim to, ať už na vyvýšeném místě stojí jeden z hrdinů nebo jestli se odsud hrnou nové vlny nepřátel.

S těmito vyvýšenými pozicemi se pojí i nová pravidla pro viditelnost, která sahá ve všech čtyřech směrech od postavy. Celý prostor kolem hrdiny se otevře s výjimkou budov, do kterých ani shora není vidět.

zombicide-black-plague-wulfsburg-12

Tím ale samozřejmě novinky nekončí. Na hráče čeká nové vybavení, které kromě klasických zranění nabízí i nějaké ty bonusové dovednosti. A tím se zase vracíme k upírské kuši, která vyléčí svého držitele za každého zabitého nemrtvého. To není všechno, ale nebudeme vám kazit překvapení.

Místo toho se podíváme na to, jak se podařila nová dobrodružství? Je jich opět deset a jak jsme si už zvykli, jejich obtížnost je trochu jako na houpačce. To platí i pro herní dobu, která snadno může u těch největších přesáhnout i čtyři hodiny. Výběr ale začíná už na čtvrtinové délce s prvními úkoly, takže hráči sami si mohou vybrat, jak dlouho chtějí ve středověkém světě zrovna strávit.

zombicide-black-plague-wulfsburg-09

Nová pravidla ani příšery hru nijak nezpomalují. Všechno běží vlastně úplně stejně, jako v původní hře, což je dobře. Jedinou přidanou hodnotou nové krabice s názvem Zombicide: Wulfsburg je variabilita, ať už v příbězích, tak v obsahu krabice. Nových pravidel není moc, ale příjemně obohacují zážitek. Na Zombicide: Black Plague Wulfsburg není kromě délky některých scénářů co kritizovat.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRaphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult
IlustraceRaphaël Guiton
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Asmodee, BoardM Factory, CMON Global Limited, Cool Mini Or Not, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Guillotine Games, Hobby World, Portal Games
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 6
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Horror, Miniatures, Zombies
MechanismyAction Points, Cooperative Game, Dice Rolling, Hand Management, Modular Board, Variable Player Powers
RozšířeníMassive Darkness: Black Plague Crossover Set, Zombicide: Black Plague
RodinaAnimals: Wolves, Creatures: Zombies, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Zombicide
Alternativní názvyZombicide: Czarna Plaga – Wulfsburg, Zombicide: Wulfsburg, Зомбицид: Вульфсбург. Дополнение к игре "Зомбицид – Чёрная чума", 좀비사이드: 흑사병 – 울프스버그

Více o hře.

 

Recenze: Zombicide Black Plague – rozšíření Wulfsburg
Zombicide: Wulfsburg přináší rovnou deset nových dobrodružství, což je pořádný nášup. K tomu ještě přidává nové postavy, které jsou rychlejší a více smrtící, než původní pomalí nemrtví. S vyvýšenými místy přichází nové situace a variabilitu přináší dávka nových zbraní i hrdinů. Jednotlivé bitvy se pořádně liší délkou a cena je vzhledem k obsahu přece trochu vysoká. Všechno to je povedeným středověkým mixem, který parádně obohacuje původní Zombicide: Black Plague.
Klady:

+ nových deset scénářů
+ novinky nezpomalují hratelnost
+ zvýšená variabilita (hrdinové, karty)
+ nové taktické možnosti s věžemi
+ vlky není jednoduché zabít
Zápory:

- cena
- délka a nevyrovnanost scénářů
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kleine Magier – čarování pro každého