Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zombie Kids Evoluce – nechte být naši školu!

zombie-kids-01

Vždycky se tváříme, že školu nemáme rádi. Stěžujeme si, kdykoliv tam musíme s bráchou jít, ale ve skutečnosti to není tak špatné. Když dnes pan ředitel ohlásil, že odpadlo vyučování, vypadalo to skvěle. Jenže pak jsme se dozvěděli, že nemůžeme ven. Naše škola je pod útokem zombie. Mohli bychom se schovat pod schody, ale ne! My budeme naši školu bránit!

Přesně tak se děti budou cítit v deskové hře Zombie Kidz: Evoluce, kterou si pro všechny bojechtivé připravil Annick Lobet. Jedná se o hru, která vyšla nejdřív pod logem Scorpion Masqué, ale pro lokalizaci si ji vyhlédla firma ADC Blackfire. A to je pro nás to nejdůležitější, protože nyní si ji mohou zahrát i české děti v kompletní české lokalizaci. Autorem všech obrázků je pak NIKAO.

Zombíci se tentokrát natěsnali do docela malé krabičky. O to větším překvapením je to, že z jejího dna vytáhnete nejen herní plán a hromádku kartonů, ale především spoustu zalepených obálek. Teprve v tu chvíli vám dojde, co slovo evoluce v názvu znamená! Podle příručky lovce zombií si hráči připraví úvodní partii se základními komponentami.

zombie-kids-05

Vyloží do středu herní plán a k jednotlivým vchodům postaví (respektive položí) destičku nemrtvého, zbylých pět vytvoří zásobu vedle mapy. Každý z hráčů si vybere svého hrdinu a postaví jej do středové místnosti. Všude kolem jsou další třídy spojené dveřmi a v rozích plánu nechybí čtyři brány. Právě těmi nyní dovnitř proudí zombíci a přesně tyto vstupy budou hráči mít za úkol zavřít.

Začínající hráč si vezme kostku a na úvod svého tahu s ní hodí. Barva výsledné strany určí, do které místnosti ve škole vběhne nemrtvý. Jakmile se tak stane, může hráč svojí postavičku posunout po plánu do sousední místnosti. Při tom ale nesmí nikdy vejít do lokality, kde je tři nebo více nemrtvých.

Po skončení pohybu (hráč  se ale může také rozhodnout vůbec v tahu nepřesouvat) může odstranit ze své pozice až dvě zombie. Odloží je stranou vedle plánu, kde rozšíří zásobu čekajících.

zombie-kids-03

 

Zahánění zombie je ale pouze oddalováním nevyhnutelného. Pokud by kdykoliv bylo potřeba přidat do školy nového nemrtvého a vedle plánu už žádný není, pak hráči okamžitě byli poražení a škola byla obsazena. Jediným způsobem, jak tomu předejít, je umístit zámky na všechny vstupy. K tomu ale musí být na místě dva hrdinové současně. Jakmile je zamčena kompletní sada čtyř bran, hráči jako tým vyhráli.

Zombie Kids se nesnaží získávat plusové body komplexností. Naopak sází všechno na extrémní jednoduchost. Takový pocit budete mít z prvních partií, ještě než otevřete úvodní obálku. Ale i tady dokáže hra zaskočit. Stačí, aby se vám ve dvou místnostech objevila trojice nemrtvých, a můžete být odříznutí od některého vstupu. Pak už vám nezbude, než přiznat porážku.

Naštěstí pro každý úspěch i neúspěch je součástí pravidel záznamová tabulka, kde hráči svoje výsledky zaznamenávají. A po několika výhrách budou konečně mít možnost objevovat první modul, který do partie přidají. Ta se stane těžší a bohatší. Při tom vám nechceme kazit dojem ze hry, takže se o samotném obsahu obálek nebudeme vůbec zmiňovat. Pouze vám můžeme říct, že se máte na co těšit.

zombie-kids-07

Hlavní smysl obálek je ale splněný už ve chvíli, kdy s dětmi otevřete box. Všechny do jednoho budou nadšené z představy, že je zde něco ukrytého před jejich očima a musí se k tomu propracovat. Lepší motivaci pro hraní nepotřebujete. Kromě toho je ale Zombie Kids také dobrá hra, i když jsou její mechanismy i nadále co nejjednodušší.

To proto, že celý box je doporučen už od sedmi (a zvládnou jej i šestiletí) let. S pomocí rodičů se budou skvěle bavit a brzy dokážou dělat rozhodnutí za sebe. A to, i když nemají žádné předchozí zkušenosti s deskovými hrami. Zombie Kids je totiž skvělá i na naučení a vstup do tohoto světa. Naštěstí ale ani zkušenější malí hráči nebudou zklamaní, vnímají totiž vše s velkým nadšením a neustále touží po zapisování úspěchů a otevírání nových informací.

zombie-kids-13

Přírůstky jsou dělané jako moduly. Můžete tedy klidně vynechat ty, které se vám nelíbí. Obecně je tedy partie velmi volná. Bonusové body získává hra za záznamový arch, jehož součástí jsou i výzvy, které znovu podporují znovuhratelnost.

Ne každou partii můžete otevřít něco nového. To proto, že jedna hra trvá nějakých deset či maximálně dvacet minut. Při tom ve dvou je hra zdánlivě jednodušší, ale potkat se u stejných dveří vás často může stát celou partii. Ve více účastnících zase hráči nemají dveře mezi venkovními místnostmi a musí pokaždé procházet přes středovou učebnu.

zombie-kids-15

Zombie Kids: Evoluce je skvělým nápadem přenést hru se skrytým obsahem do světa dětí. Už tím jednoduchým tahem má jistý úspěch. Kromě toho je ale hra pro děti opravdu zábavná a dospělí jim budou rádi pomáhat. Zombie Kids: Evoluce je skvělým důkazem, že jednoduchost prodává.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAnnick Lobet
IlustraceAnnick Lobet, Nikao
VydavatelScorpion Masqué, ADC Blackfire Entertainment, Curiosity Games, FoxGames, Galápagos Jogos, Geekach Games, Hachette Boardgames USA, Happy Baobab, Lex Games, Lifestyle Boardgames Ltd, MIPL, Oliphante, Reflexshop, Salta da Caixa, Siam Board Games, Sugorokuya, Yaofish Games, Zito! Ώρα για παιχνίδι
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(14 voters)
KategorieChildren's Game, Fighting, Horror, Zombies
MechanismyArea Movement, Cooperative Game, Dice Rolling, Legacy Game, Variable Player Powers
RodinaCreatures: Zombies, Mechanism: Legacy, Series: Zombie Kidz, Versions & Editions: Legacy Versions of Non-Legacy Games
Alternativní názvyZombie Kidz Evolucija, Zombie Kidz Evolúció, Zombie Kidz Evolutie, Zombie Kidz Évolution, Zombie Kidz: Evolução, Zombie Kidz: Evoluce, Zombie Kidz: Ewolucja, Діти проти зомбі, Зомби в школе, ขบวนการปราบซอมบี้, ゾンビキッズ:進化の封印, 保卫校园:进化, 좀비 키즈

Více o hře.

Recenze: Zombie Kids Evoluce – nechte být naši školu!
Zombie Kids: Evoluce je opravdu nenáročnou hrou směřovanou na děti. A to se přesně daří, protože přináší do této kategorie věc dosud nepoznanou – obálky s ukrytým obsahem. Ty se otevírají pouze ve chvíli, kdy hráči dosáhnou určitého počtu bodů. Naštěstí partie jsou rychlé, takže vše ubíhá a neustále se něco děje. Hra samotná není úplně nejjednodušší, zažijete výhry i prohry. Ale děti si ji užijí na maximum. Zombie Kids: Evoluce je super dětskou hrou!
Klady:

+ herní doba jedné partie
+ otevírání obálek
+ ale ne pokaždé
+ moduly (nemusíte tedy použít všechny)
+ i pro malé děti
+ jednoduchost
Zápory:

- pro starší až příliš jednoduché
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Small World Sky Islands