Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!
Essen 2016

Reportáž: Essen 2016 ˜– veletrh her aneb Hráčské Vánoce už v říjnu

veletrh Essen logo Jako každý rok se i letos v německém Essenu konal veletrh her známý pod názvem Essen Spiele. Jde o jednu z největších akcí svého druhu, takže jsme tam samozřejmě nemohli chybět. Veletrh se každý rok o něco zvětší – přidávají se další výstavní haly, stoupá počet vystavovatelů (nyní už přes tisíc) a přibývá také návštěvníků (letos se jej účastnilo cca 174 000 lidí). Na akci se prezentují malá vydavatelství z celého světa, vydavatele pravidelně chystají své novinky a je možné zde také vyzkoušet hry, které budou v nejbližší době na Kickstarteru, abyste v případě zájmu nekupovali „zajíce v pytli“. Pro hráče je to hotový ráj – může se setkat s autory i grafiky her, kteří mu své dílo milerádi podepíší, vyzkouší si spoustu novinek, za levný peníz nakoupí některé hry ve výprodeji a nemohou chybět ani figurky, různé vychytávky k hrám (např. inserty), přepravní brašny, kostky, obaly na karty, atd. Část hal zabírají komiksy a obchůdky s vybavením na LARPy – zbraně, zbroje, oblečení, doplňky, masky atd. V neposlední řadě na Essen Spiele probíhají turnaje nebo finále turnajů v deskových hrách, jmenujme např. prestižní Europe Masters – neoficiální mistrovství světa v deskových hrách.

Stánky velkých a známých firem jsou obrovské a tematicky vyzdobené např. ilustracemi z her. Malí vydavatelé se zde vzhledem k velkému počtu vystavovatelů musí snažit o to více, aby zaujali, proto sázejí na nápaditost – obří verze her, obsluha v kostýmech… Jednoduše se vás snaží všelijakými vychytávkami nalákat, abyste zavítali právě k nim.

stánky   stánky stánky malé  stánky malé stánky malé  stánky maléstánky malé  mega špagety

Nyní už se dostávám k tomu, co pravděpodobně všechny z vás nejvíce zajímá – k popisu jednotlivých her, které jsem si na akci vyzkoušel.

Macroscope

Macroscope Zajímavá párty hra. Před sebou máte makroskop, speciální udělátko, které vypadá jako krabice s různými pohyblivými částmi. Ve vrchní části makroskopu je několik otvorů, pomocí nichž můžete nahlížet dovnitř. Tímto způsobem se snažíte uhodnout, co je v něm skryto. Jednoduše řečeno. A jak to celé funguje ve skutečnosti? V makroskopu jsou zasunuty jednotlivé karty s obrázky (na každé jeden), např. oheň, kbelík, žárovka, dort, které jsou jednoduše načrtnuté pouze jednoduchými tahy. Seshora jsou otvory zakryty zátkami s čísly.  Hodíte dvěma kostkami a podle čísel, která vám padnou, můžete odkrýt dvě zátky. Poté se snažíte uhodnout, co je na obrázku. Pokud se trefíte, dostanete tolik bodů, kolik bylo neodkrytých zátek. Pokud ne, tolik bodů ztratíte.

Celý princip se mi líbil, obrázky nebyly příliš složité, ale mám obavy, na kolik „použití“ hra je. Celý přístroj složený z kartónu vypadal, že se bude poměrně rychle opotřebovávat, a v balíčku je pouze 400 karet, takže lidé s vizuální pamětí budou mít nad ostatními poměrně brzy převahu…

Hero Realms

Rovnou napíši, že u této hry se můžete těšit na recenzi. Jedná se o karetku pro 2 hráče, která vychází ze stejného principu jako Star Realms (vyšlo i česky). Pouze s tím rozdílem, že se ocitáte ve světě mocných válečníků, vrahů, mágů a dalších fantasy potvor. Hra je založena na principu tzv. deckbuildingu, kdy si postupně do svého balíčku dokupujete silnější a silnější karty, snažíte se je navzájem kombinovat tak, aby se maximalizovaly jejich účinky, to vše s jediným cílem – zlikvidovat protihráče.  Hra je velmi hezky provedená, herní principy jsou jednoduché a snadno vysvětlitelné, ale na druhou stranu umožňuje množství strategií, které mohou vést k vítězství. Protože mám v oblibě její starší sestřičku Star Realms, na testování se opravdu těším.
Hero Realms    Hero Realms

Slovenská stopa – Sorcerer

Hru Sorcerer, nebo chcete-li česky Čaroděje, vymyslel a z větší části ilustroval Slovák Peter Scholtz. Jeho propracované dílo nezůstalo nepovšimnuto, a tak se již brzy můžete těšit, že vyjde pod hlavičkou White Wizard Games.

Hra je tématicky zasazená do viktoriánského světa, kde spolu bojují čarodějové. Cílem je dobýt dvě ze tří bojišť, na kterých čarodějové vyvolávají různá magická zvířata nebo jiné efekty a sesílají kouzla.

Peter má v hlavě další projekty a myslím, že o něm a jeho hrách ještě uslyšíme. V Essenu, kde byla hra k vyzkoušení, ji osobně prezentoval. V blízké době se objeví na Kickstarteru, tak jej nezapomeňte sledovat, určitě bude stát za to!

Sorcerer     Sorcerer Sorcerer    Sorcerer

Hope neboli Hrdinové postapokalyptické Země

HOPEHope je pro změnu hra českých autorů. Jde o karetní hru z postapokalyptického světa. Světa po třetí světové válce, kde mezi sebou bojují 4 frakce – lidé, mutanti, vetřelci a boti. Každá frakce má svůj vlastní balíček karet, nasazujete je na herní plán, posouváte a snažíte se zničit karty soupeře. Vítězství můžete dosáhnout buď snížením soupeřových zdrojů na nulu, nebo naopak získáním 30 zdrojů.

Hra není úplně nová, mohli jste ji vidět i na některých akcích u nás, ale kluci vyrazil poprvé nazkoušenou do světa.  A protože tato Hope zatím unikala pozornosti naší redakce, dohodli jsme se, že vám ji přiblížíme v recenzi.

 

 

 

 

BANANA BANDITS

Na tuhle hru jsem se chtěl podívat a měl jsem ji i předobjednanou (a nechal předobjednávku propadnout). Hrajete za jednu z opic, které lezou po mrakodrapu, bojují s ostatními a snaží se sesbírat zlaté mince. Každá opice má v jednom tahu  dvě akce – může se pohybovat, bouchnout jinou opici, dolíznout si akční kartu nebo vyměnit dvě různé sesbírané mince za jednu zlatou.

Hra má líbivý vizuál a pozor, je ve 3D, mrakodrap, na který se opice zavěšují, si vyloupete z kartonu a postavíte. Ani tato inovace ji ale nezachrání – v jednoduchosti je sice krása, ovšem hra vás bude bavit možná tak jednou dvakrát, potřetí už po ní nesáhnete. Na hru připravujeme recenzi.

BANANA BANDITS            BANANA BANDITS

Chromosome

ChromosomePrvní hra, ke které jsme se dostali v sobotu ráno, bylo Chromosome od polského vydavatelství Cube Factory of Ideas. Hráči hrají za jednotlivé viry, které se pohybují po laboratoři a snaží se co nejvíce rozšířit a vyhubit cizí viry. Jde o kombinaci mechanik hospodaření se surovinami a zabírání a kontroly části na herním plánu. Každý virus má navíc své vlastní unikátní schopnosti.

Chromosome

Steel Arena: Friday Night Robot Fight

Steel Arena: Friday Night Robot Fight Tato hra mě opravdu příjemně překvapila! Ocitáme se ve světě, kde se každý páteční večer koná velkolepá show – v aréně mezi sebou bojují roboti. Lidstvo už sice vymřelo, ale programy robotů běží dále. Hra je až pro 4 hráče, každý hraje za jednoho z robotů. Roboti mají různé přídavné moduly pro pohyb, chlazení, otáčení a především zbraně. Snažíte se sebrat nějaké nové rozšířující moduly a hlavně útočíte na ostatní roboty. Pokud cizího robota úspěšně zasáhnete, odpadne z něj část vybavení, které si berete jako trofej. Ovšem háček je v tom, že vaše moduly se po použití zahřívají a dokud je nevychladíte, nemůžete je znovu použít. Na konci vyhrává hráč s největším počtem trofejí.

Hra je rychlá a svižná, s jednoduchými pravidly. Takže namontovat plamenomet a vzhůru do arény!

 

 

 

Steel Arena: Friday Night Robot Fight     Steel Arena: Friday Night Robot Fight 

Na návštěvě u Iello

Stánek firmy Iello byl neustále v obležení hráčů. Naštěstí jsem měl domluvenou schůzku, během které jsem získal několik jejich her k recenzním účelům. Máte se tedy na co těšit, ale o tom až někdy příště… Mezitím si prohlédněte několik fotografií jejich rozmanitých her…

Iello     Iello

Iello     Iello

Pocket Madness

Šílenství do kapsy je malá kapesní hra od Funforge. Princip je jednoduchý, uprostřed stolu leží řada karet, některé jsou lícem dolů, některé lícem nahoru. V každém kole si můžete vzít 1–3 karty nebo vyložit karty z ruky. Cílem je mít na konci nejméně bodů šílenství – ty získáváte hlavně za karty, které vám zůstanou na ruce. Z ruky můžete vykládat minimálně trojice stejných karet, čímž spustíte efekt daného stvoření, které tím vyvoláte. Tyto efekty mohou pomoci vám nebo naopak uškodit soupeři. Hra končí v okamžiku, kdy se seberou ze stolu všechny karty.

Pocket Madness 

Age of Thieves

V sobotu ráno jsem zasedl k větší hře, už  před Essenem mě zaujala hra Age of Thieves. Hra se odehrává ve městě Hadria, jednom z velkých měst Říše. Každý z hráčů se stávám jedním z mistrů zlodějů, kteří se chystají na svůj mistrovský kousek – ukrást a vynést z města vzácný rudý drahokam, který je ukryt v paláci. Každý ze zlodějů má jednu unikátní vlastnost. Hra je řízena kartami, pomocí nichž plánujete akce, které bude zloděj v daném kole dělat. Navíc se po mapě pohybují stráže. Asi je jasné, že jelikož jste zloději, bude lepší se jim vyhýbat.

Age of Thieve   Age of Thieve

Každé herní kolo se skládá z několika fází. Na začátku se otočí karta události, která určí, co se zrovna ve městě děje. Dokud je diamant v paláci, tak jsou události spíše výhodné pro zloděje, když ale diamant zmizí, stráže mají vyhlášený poplach a události hrají spíše do ruky jim. Počet karet událostí je konečný a definuje konec hry – po ukradení diamantu se vytvoří balíček 5 červených karet a po jejich dobrání hra končí.

Dále se hodem kostkou definuje iniciativa stráží. Poté hráči tajně naplánují pomocí akčních karet akce, které budou hrát. Na každou kartu, již chtějí v daném kole zahrát, položí alespoň jeden akční bod (AB). K dispozici mají v základu 10 akčních bodů, které mohou být vlivem dalších události zvýšeny nebo sníženy.  Počet AB určuje, v jakém pořadí budou karty hrány – nejdříve se zahrají karty s největším počtem bodů, protože mají nejvyšší iniciativu. Jednotlivé karty umožňují např. pohyb zlodějů, ukrytí, pohyb strážemi, ukradení diamantu jinému zloději, znepřístupnění některého políčka zapálením ohně apod.  Hráči se snaží dostat do středu města, kde je ukryt hlavní rudý diamant a cestou posbírat menší žluté a zelené diamanty. A taky se zbavit stráží a oponentů, třeba tím, že na ně právě zmiňované stráže pošlou.  Poté co vyhodnotí všichni hráči naplánované karty, se posune žeton prvního hráče a hraje se další kolo. Takto hra probíhá až do okamžiku ukradení hlavního diamantu.

Age of Thieve    Age of Thieve

Poté co je diamant ukraden, začíná druhá část hry. Je vyhlášen poplach, uzavřou se městské brány a cesta ven vede jen jednou z nich. Pro hráče je to závod s časem, mají 5 kol na to, aby se dostali ven z města, načež je město definitivně uzavřeno.  Vyhrává hráč, který se dostane ven z města a má na největší počet bodů za sebrané diamanty.

V naší hře se to nepodařilo nikomu a všichni jsme skončili uvěznění uvnitř.

Na návštěvě u Blackrock Games

Další firma, se kterou jsem měl jednání ohledně her na recenzi. U stánku už mě čekala Caroline, se kterou bylo setkání velmi příjemné. Postupně mě seznámila s jednotlivými designéry her, kteří mi hru ukázali, vysvětlili a zahráli si se mnou. Na konci jsem si odnesl několik her na recenzi.

Bubliňácí – Bubblee Pop

Jde o abstraktní hru pro dva hráče, ve které se snažíte vytvářet trojice stejných bublin. Následně bubliny prasknou a vy za ně získáte body + se spustí jejich speciální vlastnost. Bubliny se doplňují doprostřed desky po dvou vždy na začátku tahu. Dvě sousední můžete prohodit, načež vám vybrané dvě bubliny spadnou na vaši planetu. Pokud máte alespoň tři stejně barevné barevné bubliny v řadě nebo sloupci, bubliny prasknou a vy skórujete. Hra končí, když má jeden z hráčů svou planetu plnou, a nemůže tedy už hrát.

Hra vypadá velice pěkně. Na první pohled se sice může zdát jednoduchá, ale mozkové závity u ní rozhodně potrápíte.

Hru lokalizovala firma BlackFire a podle jejich informací už ji naskladnili a v řádech dnů se objeví v prodeji.

Bubblee Pop    Bubblee Pop

Chiméra

Ve hře Chiméra jste jeden z královských mágů, který se snaží vytvořit co nejlepší chiméru, tedy zvíře složené z části jiných zvířat. Každá chiméra se skládá ze tří částí – hlavy, trupu a ocasu. Ale pozor, každá část chiméry musí být z jiného zvířete. Hra se hraje na tři kola a každé kolo se skládá ze tří fází.

Na začátku se nalosují vlastní chiméry pro všechna čtyři období – jaro, léto, podzim, zima. Vždy jde o dvě vlastnosti a vy se snažíte, aby vaše chiméra měla těchto znaků co nejvíce. Poté přichází fáze, kdy všichni současně berete do ruky dílky chimér, které můžete umísťovat na své nebo soupeřovy desky.

V druhé fázi se pak snažíte ještě ledacos opravit, v rámci svých desek se snažíte přeházet jednotlivé části chimér tak, aby jste na nich měli co nejvíce znaků odpovídajícího období. Král poté vyhlásí, že v v tomto kole se soutěží o např. nejhezčí/největší /nejrychlejší chiméru.

Poslední fáze je bodovací, po jednotlivých obdobích se spočítají znaky – kdo jich má nejvíc získává 4 body, druhý 2 body. Poté co skončí bodování, každý z hráčů prezentuje jednu ze svých chimér v soutěži vyhlášené králem. Hráč musí ostatní během krátké prezentace přesvědčit, že ta jeho je ta nej. Poté se hlasuje a kdo získá na svou stranu nejvíce hráčů, dostane další body.

Hru máme na recenzi, takže brzy přineseme podrobné info.

Chimère    Chimère

Chimère

10´ to Kill

Staňte se na deset minut zabijákem! Ve hře se stáváte jedním ze zabijáku, který dostal zakázku na odstranění tří nežádoucích osob. Ale pozor, ostatní zabijáci nemají rádi konkurenci! Hra je rychlá, pravidla jednoduchá – snažíte se zabít své tři cíle a přitom se nenechat chytit policií nebo zabít konkurenčním zabijákem. Naopak je žádoucí se nechtěné konkurence zbavit. I tuto hru pro vás podrobně zrecenzujeme.

10' to kill

Pro tentokrát je to vše. Veletrh byl opravdu profesionálně zorganizovaný a plný zajímavých her i lidí. Už se těším na příští rok!

Další fotky jsou v galerií už bez podrobnějšího komentáře.

Foto: Tomáš

Titulní obrázek převzat ze FB stránky Internationale Spieltage SPIEL.

Prozkoumávejte dál
Epická karetka Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest na Kickstarteru