Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Reportáž: Essen Spiele 2017 – co je nového ve světě her

V neděli skončil v německém Essenu další ročník veletrhu Essen Spiele 2017, který je zaměřen na hry všeho druhu. Kdo jste o něm ještě neslyšeli, vězte, že jde o obrovskou akci, která se koná na výstavišti v Essenu, jenž je to svátek pro všechny nadšence her. Letos se zúčastnilo přes 1100 vystavovatelů z celého světa a během čtyř dnů se přišlo podívat okolo 182 000 návštěvníků. Jsou zde prezentovány nové hry, můžete se podívat a vyzkoušet hry, které se chystají v blízké době na kickstarter a samozřejmě si nakoupit jak novinky tak straší věci, mnohdy za příznivé ceny. V menších halách se pak prezentují malá vydavatelství, jejíž produkce se k nám do obchodů ani nedostane, i když jde mnohdy o zajímavé počiny.

Já každoročně vyrážím setkat se s našimi partnery, jejíchž hry recenzujeme, navázat nové kontakty a v neposlední řadě přivezu množství her, s nimiž vás postupně, formou recenzí, seznámíme.

Tak se pojďte podívat, co jsem letos viděl a vyzkoušel.

První domluvená schůzka byla už ve čtvrtek ráno a rovnou u jedné z větších herních firem – IELLO.  To jsou ti, co vydali například King of Tokio, Kanagava, Vzhůru do podzemí atd. a jejíž hry u nás vydávají Rexhry a Albi.  Těšit se můžete na recenzi hry Bunny Kingdom a Mountains of Madness. První z nich jsme večer vyzkoušeli, takže si můžete přečíst pár prvních dojmů.

Bunny Kingdom

Ve hře se stanete jedním z králičích lordů, kteří osídlují nové území. Vašim úkolem je vytvořit panství o co největší síle a současně z něj získávat co nejvíce druhů surovin. Hrací plán je rozdělen na 100 polí, které pomocí karet zabíráte. Hraje se na 4 kola, kdy na konci každého z nich skórujete zlaté mrkve. Kdo má na konci nejvíc mrkví, je největší králík .

Bunny Kingdom
Bunny Kingdom

V jedné z menších hal jsem vyzkoušel prototyp hry War of the worlds. Jde o karetní deckbuldingovou hru, kdy jeden z hráčů hraje za UFO ničící zemi a druhý za lidi, kteří se jí snaží bránit. Hra byla nádherná graficky, ale herně mi přišla dost suchá, především mi chyběla možnost reagovat na soupeřovy karty. Hra bude v budoucnu na kickstarteru, tak uvidíme, jak se do té doby ještě upraví.

Perdition´s mouth – Abyssal rift

Tahle hra mě zaujala už loni a letos jsem ji měl možnost vyzkoušet. Jde scénařovou hru, při které hrajete za hrdiny, jenž se prodírají podzemím. Zajímavé je, že se v ní nehází kostkami, ale prvek náhody je do hry vnesen pomocí karet s různými hodnotami. Netradičně je řešen i výběr akcí, kdy se musíte domlouvat kdo co, protože akce se vybírají na velkém kruhu a je omezen jejich celkový počet, některé může například dělat je jeden člen týmu.  Na hru se podíváme podrobně v samostatné recenzi, protože tuhle nabitou krabici jsem si přivezl domu.

White wizard games

Nemohl jsem minout ani stánek White wizard games. Jednak pro to, že jejich Hero realms patří mezi moje zvlášť oblíbené karetní hry a hlavně zde byl můj kamarád Peter Scholtz, která prezentoval svou hru Sorcerer. Od loňska se hrou ušli kus cesty a 7. 11. 2017 se s ní chystají na kickstarter.

Jde o karetní hru pro dva hráče, kdy každý hraje za jednu z tajemných postav a bojujete o nadvládu na jednotlivými části Londýna. Hra je grafický vymazlená a v souvislosti se zahájením kampaně vám brzo přineseme další informace.

Od WWG jsem neodešel s prázdnou a tak po loňské recenzi na základní hru Hero Realms se můžete těšit na recenzi balíčku pro jednotlivé postavy, variantu, kdy jeden hraje pomocí tzv. boss balíčku za zlo a hlavně na kampaňové kooperativní rozšíření The Ruin of Thandar.

Snowdale – Dále of Merchants

A další deckbuildingová hra, tentokrát zajímavá tím, že na soupeře neútočíte, ale snažíte se vyložit postupně postupku karet tak, abyste měli za sebou sloupce s hodnotami 1-8. Každá karta se dá hrát několika způsoby – lze použít její efekt nebo kartu vyložit do sloupce před sebe. Interakce mezi hráči je řešena pak právě efekty karet.

Horrible games – Alone

V tomto případě šlo o hraní dema hry, u níž již proběhla kickstarová kampaň a hra by měla vyjít během příštího roku. A hra mě jednoznačně zaujala.  Jde o semikooperativní hororovou hru, kdy jeden z hráčů hraje osamělého hrdinu, který se ocitl v labyrintu chodeb zamořených různými mimozemskými potvorami a proti němu stojí až 3 páni zla. Hrdina v chodbách bloudí, v chodbách je tma, vidí kousek před sebe, a co čeká za rohem jen matně tuší. Zajímavé je, že mapu komplexu vidí pouze hráči za zlo, hrdina postupně odkrývá chodby a místnosti, které za ním zase postupně mizí ve tmě. Aby hrdina vyhrál, musí splnit daný cíl mise. Autoři slíbili poslat další informace o hře a příští rok i hru k recenzi.

Fantasy flight games

FFG pomalu přestává tuhle akci ignorovat, jejich hry můžeme vidět, vyzkoušet, ale koupit se moc nedají a když tak jen v němčině. Ale prezentaci mají pěknou, tak se podívejte na pár fotek z jejich her – nové hry s miniaturami ze světa Star wars, Rune wars, Falout, novou verzi Civilizace (kterou vydá v češtině firma Blackfire).

Cool Mini Or Not

Podobně mělo několik herních stolů i CMON. Tady si bylo možno prohlídnout a vyzkoušet většinu jejich nových her, které prošly kickstartrem, např. Rising sun a Zombicide Green horde, které mají vyjít i v češtině pod hlavičkou Blackfire nebo jejich válečnou hru na motivy slavné ságy Písně ledu a ohně.

Blackrock Games

U Blackrock Games mě čekala jako loni Caroline a hned mě posadila k volnému stolu s hrou Time aréna. Ve hře, jak už název napovídá, jde o čas. Máte 5 minut na to, abyste dobyli a zničili soupeřův totem. Na každé straně prosti sobě stojí 4 hrdinové, které do hry nasazujete pomocí portálu. Když je postava zabitá, otočíte její přesýpací hodiny a do hry se může vrátit až poté, co se písek v hodinách přesype. Prohraje ten hráč, jehož totem je zničen nebo mu jako prvnímu dojde čas. I u této hry pro vás připravujeme recenzi.

Ex libris

A co nějaká hitovka? No Ex libris byla vyprodána za 15 minut, co ji firma Renegade naskladnila. O co ve hře jde? Jedna malá gnómská vesnice se rozhodla, že si zřídí městskou knihovnu. A kdo se stane hlavní knihovníkem? Přece ten, kdo se může blýsknout svou vlastní nejlepší knihovnou.  Z hlediska herních mechanik jde o worker placement. Postupně se snažíte vytvořit co největší knihovnu, která bude ale řazena podle abecedy, patřičně stabilní a budou v ní obsaženy všechny zájmy.  Akce, které můžete dělat, nejsou předem dané, v každém kole se vyloží podle počtu hráčů počet akcí a na konci se kromě jedné všechny ze hry vyřadí.

Ex libris
Letos jsem toho stihl méně zahrát, ale o to více prochodit, takže naše auto praskalo ve švech, hry vyplnily každé volné místo. Takže my se do toho s chutí pustíme a postupně vás seznámíme se známými i méně známými hrami.

2017_Essen_01

A ještě pár fotek, kterými se vám pokusím zprostředkovat atmosféru na veletrhu.