Facebook skupinaNaši partneři

Albi Altar
Angličtina hry
Billard Centrum Blackfire
Bonaparte Czech Board Games
Černý rytíř DinoToys
Ditipo Fantasyobchod
Granna Hasbro
Hras Jirasgames
Mattel MindOK
Pexi Piatnik
REXHry Stragoo
Tomovy hry MWE
Trefl
LocWorks Minion Games
Alderac Entertainment Group AEG Fireside Games
Game Salute Game Works
IELLO Knight Works
Looney Labs Murmel Verlag
Scribabs Sierra Madre Games
Victory Point Games VPGGalerie fotek Deskových her

Foto: Recenze: Monsters University - Univerzita pro příšerky - zpátky do školy s Mikem a Sullym
 
Foto: Recenze: Puzzle Strike plus Upgrade Pack – bitva žetonů
 
Foto: Review: Tikal II - The Lost Temple - finding hidden treasures
 
Foto: Recenze: Jolly Holidays - na prázdniny s mámou a tátou
 
Foto: Review: Dungeon Petz - imp's breeder guide
 


Odkazy
RSS Deskové hry


Doporučujeme:
Claustrophobia
Takenoko
Automaty a deskové hry
Záchranáři
Vládce Tokia


Recenze: Hej! To je moje ryba!

Sdílet: 
    Pridat.eu
Kategorie:  dětská  logická  pro začátečníky  rodinná 


Na rozsáhlých zamrzlých planinách si hrají nezbední tučňáci. Jako všichni živí tvorové dostanou občas hlad a musí jít něco sníst. Jejich nejoblíbenější potravou jsou rybičky. Pomůžete svému dvojbarevnému kamarádovi zaplnit kručící bříško co nejvíce rybami?


Když se narodí malý tučňáček, může si myslet, že svět má jen dvě barvy – bílou a černou. Zatímco on je bílá roztomilá koule, jeho rodiče jsou vytáhlí hrdí opeřenci. Postupem času se náš huňatý přítel začne osmělovat a odbíhat ze svého rodného hnízda zkoumat okolí. Z počátku by se zdálo, že ho tu nemůže nic překvapit, všude je jen panensky bílý sníh. Jeho malé nožičky cupitají v záplavě bílé a vůbec ho nestudí.Po prozkoumání tučňáčí vesnice přijde na řadu objevování okolního světa. To už z něj ale vyrostl krásný samec. S ostatními stejně starými hochy se dnes vydávají na několikakilometrovou procházku. Dorazí k místu, kde se jejich pohled na dosavadní nebarevný svět změní, až k samému okraji ledovce. Kry zde plují v průzračně modré vodě, na obloze září banánově žluté slunce. Den stvořený k neuvěřitelným hrátkám.

Po celodenním dovádění dostanou hlad, teď mají možnost všem vyvrátit domněnku, že jsou neohrabaní savci. Mrštně skáčou z kry na kru a loví jednu rybu za druhou. Za vydařený lov jim je odměnou neuvěřitelně krásný západ slunce s třpytícím se oceánem, který se s nimi pro dnešek loučí a už se nemůže dočkat dalších povedených her houpajících se dvounožců.
Tvůrce hry, Alvydase Jakeliunase a Guntera Cornetta, inspirovali antarktičtí černobílí nelétavci. Herním polem se stávají oboustranné šestihránky, které znázorňují pohupující se kry v oceánu. Na každé z nich čeká na tučňáka odměna v podobě čerstvých chutných ryb. Záleží však na jeho šikovnosti, jestli chytí jednu, dvě nebo dokonce tři ryby naráz.

V balení hry najdete kartičky z tvrdého papíru a čtyři sady tučňáků s různou barvou. Na počátku hry si každý hráč zvolí jeden druh tučňáka, za kterého bude hrát. Může jim být klasický černý, vášnivý červený, sebejistý modrý nebo extravagantní zelený. Po rozdělení příslušných figurek zvířátek sestavují hráči hrací plochu. Ta je tvořena šestihrany, ze kterých je možno sestavit libovolný tvar plochy pro hru, ačkoliv se samozřejmě doporučuje čtverec nebo obdélník.Pravidla hry jsou naprosto jednoduchá. Tučňáky postupně rozestaví hráči na pole s krami tak, aby každý stál na ledu s jednou rybou. Cílem hry je získat co nejvíce úlovků. Každou figurkou je možno pohybovat ve všech směrech a přeskočit libovolný počet kartiček. Při každém skoku si hráč odebírá kartu, ze které právě odešel, po té zbývá v hracím poli prázdné místo. Jedinými omezeními je, že nesmíte přeskočit žádnou postavičku nebo prázdné políčko a dva tučňáci nesmí stát na stejném místě. Potom bude záležet čistě na vás, jakou taktiku zvolíte k vítězství. Zda se vám podaří odříznout ostatním hráčům výhodný kus hracího pole jen pro sebe, nebo budete těm ostatním naopak škodit.

Velkým kladem hry je krátká doba přípravy, která zahrnuje pouze rozložení kartiček s rybami. Aby nedošlo k přepanáčkování hry, dochází k omezení množství tučňáků v závislosti na počtu hráčů. Když budou hrát hru dva, soupeří s plným počtem, tzn. čtyřmi zvířátky, pokud čtyři hráči mají pouze dva.Samotná snadná pravidla pochopí i malé děti, takže hru si může zahrát opravdu každý. Nevýhodou se může stát nerovnoměrné uspořádání kartiček s vysokým počtem ryb, to může některému ze soupeřů usnadnit lov. Proto doporučuju projít si rozestavení karet a případně dodatečně několik z nich prohodit. Hra se díky náhodnému skládání stává variabilní.

Celé zpracování je kvalitní. Kartičky jsou zhotoveny z neohebného materiálu, takže jejich poškození běžným hracím způsobem nehrozí. Figurky jsou plastové a není možné na nich něco snadno ulomit. Velikost krabice je dostačující, někomu možná může vadit větší prostor uvnitř, neboť při přenosu hry v něm herní komponenty volně putují.Hra Hej! To je moje ryba! vás během pár okamžiků přenese na Antarktidu a přiblíží život tučňáčích rodin. Poznáte jejich boj o základní obživu, ačkoliv tučňáky by kry na volném moři před úlovkem nezastavily. Stejně tak by vás jen tak něco nemělo zastavit před pořízením této vynikající hry, která rozvíjí logické uvažování a bude se líbit dospělým i dětem. Není prostě nad to dát si před skutečným rybím obědem jednu partičku o imaginární, mrskající se úlovky...

Související odkazy:
Ke stažení: Hej! To je moje ryba!

 
Klady:

+ jednoduchá pravidla
+ krátká doba hraní i přípravy
+ originální nápad a ztvárnění

Zápory:

- nerovnost hry při špatném rozmístění karet se třemi rybami
- zbytečně velká krabice


Název hry: Hej! To je moje ryba!

Autor:  Alvydas Jakeliunas  Gunter Cornett
Grafik: François Bruel
Vydavatel:   Phalanx Games ()
Distributor:   Granna / Pygmalino (http://www.pygmalino.cz)
Rok vydání: 2003
Počet hráčů: 2  - 4
Doporučený věk: od 8 let
Hrací doba: 20 - 30 minut
Cena: 399 Kč

Hodnocení:   84 %        

 Zpracování (0-30): 20 %
 Hratelnost (0-50): 40 %
 Originalita (0-20): 24 %


KOUPIT HRU


Hodnocení hry 29 čtenářem: 96%


Hra na:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/8203/hey-thats-my-fish
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/hej-to-je-moje-ryba-223/

Mohlo by se vám také líbit:
- Ke stažení 2: Hej! To je moje ryba!
Superfarmář DeLuxe - Recenze: Superfarmář DeLuxe – králík, kráva, nebo kůň?
Hop! - Recenze: Hop – zahopsejte si po leknínech
Galerie fotografií:
Hej! To je moje ryba! Hej! To je moje ryba! - připravená hra Hej! To je moje ryba! - rozehraná hra
Hej! To je moje ryba! - tučňáci 
Jméno:  * nutno vyplnit     E-mail:     Web:


Pro odeslání komentáře opište kód 1178: 

Komentáře:


Home |  O nás |  Kontakt |  Partneři |  Podporujeme

RSS Deskové hry     Přidat DeskoveHry.com na iGoogle     Přidat DeskoveHry.com na Seznam     Facebook skupina    

(c) 2010, Dušan Takáč
kopírování a publikování textů a fotek bez souhlasu je zakázáno