Facebook skupinaNaši partneři

Albi Altar
Angličtina hry
Billard Centrum Blackfire
Bonaparte Czech Board Games
Černý rytíř DinoToys
Ditipo Fantasyobchod
Granna Hasbro
Hras Jirasgames
Mattel MindOK
Pexi Piatnik
REXHry Stragoo
Tomovy hry MWE
Trefl
LocWorks Minion Games
Alderac Entertainment Group AEG Fireside Games
Game Salute Game Works
IELLO Knight Works
Looney Labs Murmel Verlag
Scribabs Sierra Madre Games
Victory Point Games VPGGalerie fotek Deskových her

Foto: Recenze: Mad City - město, kde se nestále staví a bourá
 
Foto: Recenze: Doodle Jump - hopsání po patrech
 
Foto: Recenze: Dungeon Venture - bojovníci světla
 
Foto: Recenze: CO2 - nepřátelská molekula oxidu uhličitého
 
Foto: Recenze: Caminos - nezastavitelný vodní tok
 


Odkazy
RSS Deskové hry


Doporučujeme:
Claustrophobia
Takenoko
Automaty a deskové hry
Záchranáři
Vládce Tokia


Recenze: Hop – zahopsejte si po leknínech

Sdílet: 
    Pridat.eu
Kategorie:  dětská  pro začátečníky  rodinná 


Svět, který všichni známe z okolí našeho oblíbeného rybníka. Když večer zavítáte k některé z těchto vodních ploch, uslyšíte nezaměnitelné kvákání. Možná zrovna v tu chvíli se na ploše rybníka odehrávají závody v hopsání. Zúčastněte se taky díky nové rodinné deskové hře.
O žábách a žabácích koluje spousta příběhů. Vypráví se už tak dlouho, že už nikdo skoro nerozezná pravdu od fantazie vyprávějících. Každý jistě zná pohádku, jak princezna políbila žabáka, a ten se proměnil v prince.

"Babi, babi, vyprávěj nám zase příběh o hrdinném žabákovi," prosí jedna malá rosnička.

"No dobře... tak si pěkně sedněte..," povzdychla starší zvrásněná žába a počkala než se děti usadí spokojeně kolem ní. "Žabí princ byl udatný a krásný. Bydlel v zámku nedaleko rybníku Modřence. Celý žabí rod chránil svými moudrými rozhodnutími před nájezdy čápů, hadů i dětí. Měl vycvičenou armádu žabích bojovníků, která uměla bojovat s rákosovými stébly. Jednou však..."

V půlce věty bylo vypravování přerušeno křikem."Čáp, čáp, všichni utečte!"

"Děti, utíkáme..."

"Ale babi, říkala jsi, že princ nás ochrání před čápy, hady i dětmi, takže se nemáme čeho bát," prohlásila rosnička, která byla při vypravování nejblíže. Teď se vydala krátkými skoky na opačnou stranu než všechny ostatní žáby.

Babička uviděla v tu samou chvíli stín a věděla, že už je pozdě a že tam musí svoji vnučku nechat. Nešťastně odhopsala pod nejbližší list a využila jeho stínu.

Čáp s krátkými mávnutími křídly přistál a výhružně zaklapal zobákem. Malá rosnička úlekem vyjekla a přilákala tak na sebe jeho pozornost. Zobák se nad ní chvíli výhružně kolébal, a pak se otevřel, aby mohl žabičku polknout.

Najednou se z nedalekého rákosí ozvalo troubení a na nic netušícího čápa se sesypala hromada zašpičatělých rákosů. Zároveň se ozvalo divoké bojovné kvákání ze všech stran a na nedaleký pahorek vystoupila velká žába, která měla kolem hlavy uvázaný červený šátek.

Čáp chvilku nevěřícně koukal na tu scénu, ale pak se rozhodnul, že ta jedna malá žabka mu za to nestojí, zamával křídly a odletěl. Princ zase jednou ochránil své věřící poddané před záhubou.
Potkali jsme se s tučňáky z jižního pólu, s ovcemi a vlky z nedalekých hor a nyní zavítáme do klasického českého rybníka, ve kterém skotačí nezbedné žabky kvákalky. Novinková desková hra od firmy Granna je neobvykle pojmenována citoslovcem a tím je Hop!. Dokonale se mu daří vystihnout celou podstatu hry. Ale nepředbíhejme, nejdříve se podíváme do kartonového rybníčka, ve kterém se celá hra ukrývá.

Hop! Má na svědomí polský autor Adam Kałuża, zatímco ilustrace a podobu žabek vytvořil Piotr Socha. Stejně jako všechny podobné hry i tuto distribuuje u nás firmy Press Pygmalion.

V modrozelené krabici, na které jsou žluté skákající žabičky, najdeme hned několik komponent. Obsah krabice zakrývá oboustranný hrací plán pokrytý s leknínovými listy. Pod ním najdeme i zbývající části, kterými jsou kartonové malé proužky, znázorňující lávky, čtyři půl lekníny z kartonu a šestnáct kartonových karet. To nejlepší jsme si pro vás ve výčtu nechali až na konec. Jsou to plastové postavičky žabek ve čtyřech barvách. A aby jim nebylo smutno, jsou od každé barvy hned tři.Každý ze soupeřů si vezme na starost jednu barvu žabích hopsálků a umístí je do domečků na speciální lekníny vedle hracího plánu. Navíc dostane ještě čtyři speciální karty, o jejichž smyslu si povíme později. Největší čas přípravy zabere rozmisťování lávek, protože ty na začátku hry propojují všechny lekníny na hracím plánu.

Počáteční rozložení se liší podle počtu hráčů, protože jedna strana hracího plánu obsahuje trojúhelníkové rozestavení leknínů speciálně pro tři. Na čtvercové ploše se pak může utkat čtveřice stejně dobře jako dvojice žabích rivalů.

Počet hráčů ovlivní také podmínku vítězství. Zatímco ve dvou musíte přemístit do soupeřova domečku všechny svoje žáby, ve třech je musíte rozdělit na lekníny dvou soupeřů. Při partii ve čtyřech pak dovedete jednu žábu do každého z nepřátelských domečků.Z cíle hry tedy pomalu vyplývá i její průběh. Hráči budou na střídačku pohybovat s hopsálky z jednoho leknínu na druhý, Na začátku hry jsou všechny listy spojeny dřevěnými lávkami, které však vydrží pouze jeden přechod. Jakmile ji jedna z žabek využije, je cestička odstraněna ze hry. Tím se postupně snižuje počet volných směrů a nakonec se spousta žab ocitne uvězněná na některém z leknínů. Skákat sice umí, ale mezery mezi lekníny jsou příliš velké na to, aby se suchou nohou dostaly z jednoho na druhý.

Samozřejmě tím hra nekončí, protože každý z účastníků může místo pohybu žabkou využít druhou akci, kterou je položení jedné lávky zpět na hrací plán.
Hopsání je upraveno ještě jedním velice důležitým pravidlem. V případě, že žába skočí na leknín, na němž už stojí jiná (ať již vaše nebo soupeřova), nastává řetězová reakce. Žába na cílovém leknínu se totiž vyleká a uskočí o jeden list dále. Směr jejího skoku vybírá majitel žáby, která to všechno způsobila. Takto se může samozřejmě zřetězit i více skoků.

Přemisťování mezi domečky usnadní soupeřům ještě čtveřice speciálních karet na jedno použití, které dostanou na začátku partie. Každá z nich umožňuje jednu speciální činnost vymykající se obvyklým pravidlům – dvojitý skok, odstranění či položení lávky navíc a také přeskočení z leknínu na leknín, i když nejsou propojeny cestou.Hra plyne velice rychle, protože se soupeři neustále střídají v tazích a není příležitost se začít nudit. Navíc souboje netrvají déle než dvacet minut, což je určitě rozumný časový údaj. Jediný problém tak tvoří duel ve dvou hráčích, v němž se utkáte na ploše, která je určena také pro čtyři. V tomto případě nám přišla hra příliš jednoduchá, protože žabky si v podstatě bez kontaktu doskáčou na protější stranu a ty nejzábavnější situace zde chybí. Můžete si však pro hru ve dvou zmenšit herní plán o jednu řadu leknínů. Tím sice zkrátíte herní dobu, ale přeprava žabek se stane náročnější.

Samotné zpracování je velice povedené jak u hracího plánu, tak u kartiček z tvrdého kartonu. Zvláštní pozornost si určitě zaslouží žabičky, protože jsou velmi kvalitně zpracovány. Svým vzhledem zaujmou každého, ať už jim ukážete klasicky zelenou nebo třeba exoticky červenou žabku.

Hop! je podobně jako další hry od firmy Granna, ať už Superfarmář nebo třeba Hej! To je moje ryba!, hrou zaměřenou především na logické uvažování a rozvíjení tohoto myšlení u menších dětí. Tomu odpovídá také roztomilé grafické zpracování a věkové doporučení začínající na sedmi letech.Originální princip přeskakování z leknínu na leknín vyžaduje uvažování dopředu, protože vždy musíte počítat s tím, že ztratíte lávku, po níž přejdete. Výbornou taktickou šanci pak všem hráčům nabízí řetězení skoků jednotlivých žabek, protože na jednom listě se dvě žáby nesnesou.

Hop! je příjemná jednoduchá hra, která překvapivě zabaví nejen děti, pro něž je primárně určena, ale i jejich starší sourozence či rodiče. V kombinaci s příznivou cenou a opravdu líbivou grafikou se jedná o výbornou koupi do každé hravě zaměřené rodiny.

 
Klady:

+ zpracování
+ cena
+ jednoduchá pravidla
+ taktické možnosti

Zápory:

- příliš jednoduché ve dvou hráčích


Název hry: Hop!

Autor:  Adam Kałuża
Grafik: Piotr Socha
Vydavatel:   Granna (http://www.granna.cz)
Distributor:   Granna / Pygmalino (http://www.pygmalino.cz)
Rok vydání: 2010
Počet hráčů: 2  - 4
Doporučený věk: od 7 let
Hrací doba: 15 - 30 minut
Cena: 399 Kč

Hodnocení:   79 %        

 Zpracování (0-30): 26 %
 Hratelnost (0-50): 38 %
 Originalita (0-20): 15 %


KOUPIT HRU


Hodnocení hry 2 čtenářem: 90%


Hra na:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/38918/hooop

Mohlo by se vám také líbit:
Hej! To je moje ryba! - Recenze: Hej! To je moje ryba!
Superfarmář DeLuxe - Recenze: Superfarmář DeLuxe – králík, kráva, nebo kůň?
Galerie fotografií:
Hop! - červené žáby Hop! - připravená hra Hop! - lávky
Hop! - modrá žába Hop! - rozehraná hra Hop! - rozehraná hra
Hop! - rozehraná hra Hop! - souboj Hop! - rozehraná hra
Hop! - v domečku na lekníně Hop! - volná cesta k cíli Hop! - rozehraná hra
Hop! - rozehraná hra Hop! - v cíli Hop! - v cíli
Hop! - rozehraná hra Hop! - rozehraná hra Hop! - druhá strana plánu
Hop! - žáby Hop! Hop! 
Jméno:  * nutno vyplnit     E-mail:     Web:


Pro odeslání komentáře opište kód 1178: 

Komentáře:


Home |  O nás |  Kontakt |  Partneři |  Podporujeme

RSS Deskové hry     Přidat DeskoveHry.com na iGoogle     Přidat DeskoveHry.com na Seznam     Facebook skupina    

(c) 2010, Dušan Takáč
kopírování a publikování textů a fotek bez souhlasu je zakázáno