Facebook skupinaNaši partneři

Albi Altar
Angličtina hry
Billard Centrum Blackfire
Bonaparte Czech Board Games
Černý rytíř DinoToys
Ditipo Fantasyobchod
Granna Hasbro
Hras Jirasgames
Mattel MindOK
Pexi Piatnik
REXHry Stragoo
Tomovy hry MWE
Trefl
LocWorks Minion Games
Alderac Entertainment Group AEG Fireside Games
Game Salute Game Works
IELLO Knight Works
Looney Labs Murmel Verlag
Scribabs Sierra Madre Games
Victory Point Games VPGGalerie fotek Deskových her

Foto: Recenze: Unikat - jeden rozdíl povolen
 
Foto: Recenze: Shogi - japonské šachy pro každého
 
Foto: Recenze: Abeceda - jaká je vaše slovní zásoba?
 
Foto: Recenze: Batik Kid - podvodní dobrodružství
 
Foto: Review: Target Earth - save our green planet!
 


Odkazy
RSS Deskové hry


Doporučujeme:
Claustrophobia
Takenoko
Automaty a deskové hry
Záchranáři
Vládce Tokia


Recenze: Osadníci z Katanu Námořníci – moře, peníze, piráti

Sdílet: 
    Pridat.eu
Kategorie:  strategická  pro začátečníky 


Katan se vydává na vodu! A vy se můžete na jedné z jeho plachetnic plavit také, protože vám tuto nabídku, již nelze odmítnout, skýtá nové rozšíření k Osadníkům z Katanu s názvem Námořníci. Vydejte se na vodu, ale dávejte pozor na piráty! Ti jsou vždy připravení připravit vás o poctivě získané bohatství. Nechte si čechrat vlasy mořským větrem i vy v naší recenzi!


Osadníci z Katanu: Námořníci - balení

Katan je ostrov. Už to samo o sobě by mělo v jeho lidech vzbuzovat touhu vyrazit za zdánlivě nekonečný horizont a objevovat svět kolem. Jenže teprve dnes lidé z Katanu spouštějí v přístavu svoji první loď. Všechny plavidla, která k nim kdy dorazila, byla vždy cizí a místní, kteří na nich odjeli, se už nikdy nevrátili. V myslích všech kataňanů je strach, že se kdesi na moři skrývá nějaká strašná příšera, která všechny sežere.

A právě proto tu máme dnes před sebou rozšíření hry Osadníci z Katanu s podtitulem Námořníci. Jedná se o zatím poslední z řady velkých rozšíření vylepšujících základní hru Osadníci z Katanu (recenze), které se přidává ke Kupcům a barbarům (recenze) a k Městům a rytířům (recenze). Autor zůstává i tentokrát stejný a tak krabice nese jméno Klause Teubera a pod ilustracemi zůstává podepsaná Tanja Donner, ale také další autoři. Nemění se samozřejmě ani distributor, kterým je pro naši republiku společnost Albi.

Jedná se o velké rozšíření a tomu odpovídá také rozměr krabice, který je stejný, jako u ostatních krabic obsahujících slůvko Katanu. V této čtvercové krabici v modré barvě s portréty loděk je kompatibilní s novou plastovou verzí Osadníků.

Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra

Balení samo vás uvnitř ničím nepřekvapí. Je zde pět starých dobrých přihrádek, další místo má tvar šestihranu. Zbytek zabírá velký prostor uprostřed, kam patří všechny ostatní komponenty. Ale právě ty součástky jsou to nejdůležitější, co v každé katanovské hře najdete.

Nejvíce vás budou určitě zajímat modely lodí ve čtyřech barvách, které hráči dostanou do svojí základní výbavy. Plastové miniatury jsou drobné a pěkné. O trochu větší je černá pirátská loď, kterou nebudete mít zrovna nejradši. Tak si ji dobře prohlédněte raději ještě teď, když neznáte její funkci.

Zbytek komponent tvoří hromada nových šestihranných dílků pro sestavení světa, několik nových čísel pro zisk surovin a také katanské žetony, které budete po ostrovech sbírat. Zbývá nám zmínit už pouze pravidla hry. Pokud byste v krabici hledali nějaké nové karty, tak budete hledat marně, ovšem hra přesto pět karet obsahuje. Bohužel autoři to trochu nevyřešili a tak jsou součástí pravidel a musíte si je vystřihnout. Na stole však takové karty nevypadají pěkně ani nemluvě o tom, že jsou z tenkého papíru a snadno se jim něco stane.

Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra

Přestože Námořníci mají dohromady společné téma, ve skutečnosti v pravidlech najdete hned osm velkých scénářů, podle kterých můžete partii hrát. Každá využívá jiné rozložení ostrovů a především jiná pravidla, ale příprava je poměrně jednoduchá.

Na začátku popisu každého scénáře najdete přehlednou tabulku s počty potřebných ostrovních dílů i žetonů s čísly pro zisk surovin. Nad touto tabulkou se navíc nachází také detailní obrázek připravené hry, takže není problém během několika minut hru připravit. Pokud při sestavování přiloží ruce k dílu více hráčů, pak je to opravdu otázka chvilky.

Ale zpět ke Katanským ostrovům. Ty se totiž nafoukly a rozrostly a poprvé vám zaberou opravdu celý stůl. Oproti základním devatenácti dílkům a stranám ostrova o třech dílcích se tentokrát rozkládá souostroví na nesouměrném plánu o stranách čítajících čtyři až pět dílků. Dohromady se tedy ostrov skládá 42 dílcích a ve scénáři Ostrov pirátů dokonce o 49 dílcích!

Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra

Nebudeme tentokrát procházet jednotlivé scénáře jeden po druhém, ale spíše si představíme základní herní principy, které rozšíření obsahuje. Tím nejdůležitějším jsou samozřejmě lodě, ale než se pustíme do hry, musíme připravit herní plán. K tomu využijete téměř všechny součásti základní hry. Rám z původní krabice je oboustranný a při stavbě nyní využijete druhou stranu, která na sobě nemá nakreslené ostrovy, ale pouze mořskou modř. Při sestavování rámů musíte dávat dobrý pozor, protože konce, které do sebe zapadají, jsou zkosené a musíte je vsazovat ze správné strany, jinak riskujete poškození dílků.

Do něj pak podle konkrétního scénáře rozložíte dílky tak, že vytvoří souostroví, takže do směsi přisypete několik nových mořských dílků z rozšíření. Všechny ostrovní díly z rozšíření jsou od těch původních snadno rozeznatelné podle písmene S z originálního názvu rozšíření: Seafarers. Nové dílky pevniny mají navíc trochu odlišnou grafiku, takže sestavený herní plán bude vypadat bohatší a veselejší.

Teď se konečně dostáváme k tomu nejlákavějšímu z celé hry – k lodím. Hráči je v průběhu partie mohou stavět za jednu vlnu a jedno dřevo. Lodě v rozšíření Námořníci představují v podstatě silnice ze základní hry s tím, že vám umožňují propojit města nebo vesnice na ostrovech. Ze základního ostrova můžete svoje království rozšířit na ostrov pouze ve chvíli, kdy tam dosáhnete lodí. Teprve pak zde můžete postavit vesnici.

Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra

Ovšem nyní přichází důležitá změna. Lodě totiž můžete přemisťovat a využívat je tak k dosažení několika břehů nebo změnit trasu, pokud zajímavého ostrova dosáhnul soupeř jako první. Lodě se pochopitelně započítávají do souboje o nejdelší obchodní cestu, čímž se výrazně rozšiřuje tento souboj o dva vítězné body.

Lodě jsou logickým způsobem, jak se autor vyrovnal se zařazením ostrovů do Katanu. Jejich využití je zřejmé a jednoduché a nemusíte jej žádnému fanouškovi Osadníků příliš dlouho vysvětlovat. Na strategii tak mají mnohem větší vliv samotné ostrovy, jejich výnosy a vzdálenost od hráčova impéria. Ovšem lodě samy o sobě mají velkou důležitost právě v souboji o nejdelší obchodní cestu, který je nyní mnohem zajímavější a napínavější. Výsledná čísla, která nyní vyhrávají tuto kartu, byste nikdy na suchozemském Katanu nedosáhli.

Další novinkou Námořníků je loď pirátů. Ta funguje podobně jako zloděj, ale na moři. Ve chvíli, kdy hráči padne na kostkách číslo sedm, může ji přesunout na libovolné jiné mořské pole a ukradnout nějakou surovinu protivníkovi, jehož alespoň jedna loď na této kartičce stojí.

Osadníci z Katanu: Námořníci - dílky ostrova

Pirát tak není v podstatě žádnou novinkou a na hráče působí především jeho pěkně provedená loď. Jinak dokáže podobě rozohnit některé hráče, jako využití figurky zloděje v základní hře, ale to vyplývá už z jeho podstaty.

V podstatě poslední výraznou novinkou je dílek Zlatonosné řeky, se kterým jsme se v podstatě v jiném vzhledu už setkali v jednom z přechozích rozšíření (víte v jakém?). Přináší hráči, který hodil její číslo, jednu libovolnou surovinu a za založení města zde obdržíte dokonce dvě suroviny jako bonus.

Souboj v každém scénáři končí podle jeho speciálních pravidel. Obvykle se jedná o dosažení 12 až 14 vítězných bodů. Hranice je tedy nastavena trochu výše než u základní hry, což je vzhledem k rozměrům herní desky pochopitelné. Můžete se ale setkat i s koncem, který vyžaduje dobytí pirátské základny nebo dokončení divu světa.

Osadníci z Katanu: Námořníci - lodě

Jenže s rozměry se pojí také jedna zásadní nevýhoda Námořníků. Ve třech hráčích se na mapě snadno ztratíte a hráči si rozeberou strany a v podstatě téměř nepřijdou do kontaktu. Ano, území s pevninou je poměrně málo, ale ostrovy umožňují hráčům, aby se konfliktům v podstatě vyhýbali a snažili se vytvářet si tu svoji vlastní cestičku. Ovšem pokud do hry zařadíte i čtvrtého hráče, pak už začne být partie znovu zajímavá.

Všechny scénáře obsahují tipy, jak si je ještě upravit nebo jak je možné změnit rozložení ostrovů, aby současně zůstal scénář správně funkční. Pokud se hráči budou těmito radami řídit, dostanou v podobě Námořníků opravdu variabilní sestavu.

Rozšíření Osadníků z Katanu s podtitulem Námořníci je zvláštní. Miniatury lodí zde nemají až tak velkou důležitost, jak by se zdálo. V hlavní roli zde jsou jednoznačně ostrovy a bitvy o ně. A ty mohou být zajímavé, ale především ve chvíli, kdy se partie účastní plný počet hráčů. Osm nových scénářů přináší zajímavé novinky a boj o nejdelší cestu nikdy nebyl zajímavější. Dohromady však Námořníci přináší především větší herní plán. Jestli to stačí si musíte rozhodnout sami.

Autor recenze: Dušan

 
Slo(v)ní hodnocení: 

Osadníci z Katanu: Námořníci vyráží konečně z pevniny na souš. Do hry přináší především hromadu mořských dílků a nějaké ty pevniny tak, aby hráči byli schopní sestavit opravdu obrovský herní plán a mapu souostroví Katan. K propojování měst mezi sebou po moři využívají hráči tras vytvořených z lodí (princip stejný jako cesty na pevnině). Na vodě na vás místo zlodějů čekají piráti. Skvělé je, že hra obsahuje hromadu scénářů, které se vám jen tak neohrají. Bohužel například karty k jednomu scénáři nejsou k dispozici jako karty, ale musíte si je vystříhat z návodu. Jsou pak tenké a ve hře nepůsobí zrovna pěkným dojmem. Kromě lodí hra nepřináší příliš nových věcí. Velkým rozdílem tedy zůstává pouze možnost stavět města na dalších ostrovech a prát se o jejich přízeň. Dohromady se tedy musíte rozhodnout, jestli vám vodní dobrodružství za tu investici stojí.

Zveřejněno: 2012-05-11 07:30:00

    Pridat.eu

Klady:

+ pěkné figurky lodí
+ spousta scénářů
+ lodě jsou cesty na moři
+ obrovský herní plán
+ nová grafika dílků
+ tabulka dílků pro přípravu každého scénáře

Zápory:

- nepřináší toho moc nového
- figurky lodí v podstatě na ozdobu
- karty si musíte vystříhat z pravidel


Název hry: Osadníci z Katanu: Námořníci

Autor:  Klaus Teuber
Vydavatel:   Kosmos ()
Distributor:   Albi (http://www.albi.cz)
Rok vydání: 1997
Počet hráčů: 3  - 4
Doporučený věk: od 10 let
Hrací doba: 75 - 90 minut
Cena: 890 KčKOUPIT HRU


Hodnocení hry 24 čtenářem: 99%


Hra na:
http://www.boardgamegeek.com/boardgameexpansion/325/catan-seafarers
Galerie fotografií:
Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra
Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra Osadníci z Katanu: Námořníci - dílky moře
Osadníci z Katanu: Námořníci - dílky moře Osadníci z Katanu: Námořníci - dílky ostrova Osadníci z Katanu: Námořníci - dílky přístavu
Osadníci z Katanu: Námořníci - čísla Osadníci z Katanu: Námořníci - lodě Osadníci z Katanu: Námořníci - vystříhané karty
Osadníci z Katanu: Námořníci - lodě Osadníci z Katanu: Námořníci - lodě Osadníci z Katanu: Námořníci - balení
Osadníci z Katanu: Námořníci Osadníci z Katanu: Námořníci - krabice 
Jméno:  * nutno vyplnit     E-mail:     Web:


Pro odeslání komentáře opište kód 1178: 

Komentáře:


Home |  O nás |  Kontakt |  Partneři |  Podporujeme

RSS Deskové hry     Přidat DeskoveHry.com na iGoogle     Přidat DeskoveHry.com na Seznam     Facebook skupina    

(c) 2010, Dušan Takáč
kopírování a publikování textů a fotek bez souhlasu je zakázáno