Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Srovnání stolních únikových her aneb odkud utíkat o Vánocích?

exit-unikova-hra-11

Není jednoduché se v tom vyznat. Tolik místností, které vás lákají do svého nitra a tolik možností, jak se nechat uvěznit. Budete utíkat (escape), hledat východ (exit) nebo unikat? Všechno se to zdá strašně podobné, ale každé slovo nakonec znamená úplně jinou zábavu.

Protože se vyrojila na podzim v obchodech spousta krabic s tématem únikových her, rozhodl jsem se připravit po jednotlivých recenzích ještě takového malého průvodce. Shrnutí o tom, co které krabičky přinesly nám a co mohou nabídnout vám. Kterou si tedy koupit? Nabídli jsme vám týden únikových her a určitě jste se ptali, co si pro vás ještě chystáme?

Nebude to tak jednoduché. Ještě pro přehled zopakuji, že si budeme povídat o čtveřici her: Escape Room Úniková hra (ADC Blackfire), Exit: Úniková hra (Dino; tři samostatné krabičky), Unlock (ADC Blackfire) a Únikovka: Závod s časem (Albi). Z těch jmenovaných ještě nevyšel Unlock, ale my jej měli možnost vyzkoušet už v anglické verzi. Máme za sebou čtyři recenze a teď je na řadě kompletní srovnání.

escape-room-01

Ještě k samotným podmínkám recenze, které jsou tentokrát trochu jiné. Abychom byli schopní všechny srovnat, rozhodli jsme se otestovat únikovky jednotně ve stejné dvojici. V tom samém složení jsme absolvovali i tři reálné únikové místnosti. Ačkoliv obvykle tyto zážitky nejsou koncipované pro dva, jednou se nám podařilo uniknout a jednou nám únik utekl pouze o minutu. Letadlo se s námi tedy zřítilo.

Mezi prvními dvěma místy se nevybírá vůbec jednoduše. Na pomoc si tedy musím vzít spíš váš vkus. Pokud tedy chcete raději hru, která se co nejvíce podobá reálnému únikovému zážitku a nabízí kromě napětí i zážitek z manipulace s předměty, pak jděte určitě do Escape Room: Úniková hra. Pokud vám ale nevadí jednodušší karetní pojetí a chcete více rébusů, kterými postupně proplouváte na cestě za celkovým řešením se spoustou zámků po cestě, pak sáhněte po Exit: Úniková hra.

Obě hry jsou vynikající. V případě těch menších karetních krabiček je rozhodování o velký kus jednodušší, protože cena krabičky se pohybuje kolem 300 korun. Na druhou stranu to je dost vzhledem k tomu, že krabička obsahuje vlastně jen balíček karet a pár komponent. To Escape Room za cenu 800 korun nabízí scénáře rovnou čtyři. Ve prospěch Escape Room pak hovoří i fakt, že některé komponenty můžete s klidným svědomím zničit. Jsou totiž ke stažení na webu a je tedy možné je vždy dotisknout a hrát znovu.

unlock-01

Třetí je pro nás Unlock. Má krásnou grafiku, scénáře jsou zajímavé a v rozpočtu nakonec i zde je cena rozumná. Hráči nemusí nic ničit. Mechanismus této hry je nejkomplikovanější na pochopení, ale nakonec funguje velmi dobře a v krabici na hráče čekají zajímavé výzvy. Ačkoliv některé nejsou úplně lehko vydedukovatelné. Na posledním místě pak ze čtveřice nabízených her končí Únikovka. Ta sice vede cenou, ale zážitek výrazně zaostává za všemi ostatními.

V tomto článku se nechceme pouštět do filosofických debat o hrách na jedno použití. Náš názor na ně jsme již napsali v mnoha minulých recenzích, třeba na Pandemic Legacy nebo TIME Stories. Tento nový koncept má a bude vždy mít svoje odpůrce, ale přináší do světa deskových her nový a neokoukaný element. Takový, který sem rozhodně patří. A pokud vám připadá cena za jednorázový zážitek příliš vysoká, pak vás nikdo nenutí ji kupovat.

unikovka-01

Ale to určitě není všechno. Už brzy přijdou další firmy s novými hrami, protože trh s exit hrami se teprve probouzí. Například ThinkFun má svoji řadu Escape the Room, která je také vysoko hodnocená. A další firmy už určitě chystají své favority. Máme se tedy na co těšit, protože pořád budeme někde zavření. Tohle nebude nic pro klaustrofobiky!

Protože jsou teď úprky zpod zámku v kurzu, asi se jim dříve nebo později nevyhnete. Snad vám tedy náš týden s únikovými hrami pomohl proniknout alespoň trochu do světa tohoto nového fenoménu a vyberete si správně.

 

A protože tímto článkem současně končí seriál našich nápověd k soutěži, ještě jsme si připravili jednu závěrečnou, pokud jste zatím hádanku nevyřešili. Poslední nápověda je Budapešť. Tak co, už víte?

 

Prozkoumávejte dál
Dárky na Vánoce – deskové hry pro rodinu