Test hračky: Kouzelné čtení s Elektronickou Albi tužkou – Atlas světa

elektronicka-albi-tuzka-19

Také vám někdy připadá, že čtení a mluvení je samo o sobě takové malé kouzlo? Možná to nevnímáte úplně hned, ale stačí sledovat nějaké malé dítě, jak se krůček za krůčkem učí první i druhou z těchto dovedností a už nemůžete jinak. Navždy budete fascinovaní tím, jak je tohle všechno možné. Lidské způsoby dorozumívání jsou magie sama o sobě.

Ostatně, kdyby neexistovala, asi byste si teď nečetli ani tyto moje řádky. A do světa téhle magie nás zavede nová hříčka, která přichází se skvělým nápadem. Jmenuje se Elektronická Albi tužka a bude nás provázet světem Kouzelného čtení. Tato technická vychytávka pochází z laboratoře společnosti Albi, ačkoliv výsledný produkt byl vyroben v Číně. Zajímavé je také zjištění, že firma Ravensburger podobné zařízení vyvinula dříve – jmenuje se TipToi a funguje na podobném principu. Jedná se tedy nejspíš o předlohu české verze.

Ale to ničemu nevadí, protože zatímco Ravensburger svoji tužku do Čech nepřiváží (ona i cenovka odpovídá této německé značce), kouzlo doteku si můžeme vychutnat díky modré krabičce. Ta působí jako kufřík a na jejím odklápěcím magnetickém víku najdeme figurku, která právě místo těla má tužku. Celkový design tak je upraven, aby působila na děti personalizovaným dojmem.

elektronicka-albi-tuzka-05

To ostatně zjistíme hned po otevření, protože uvnitř kromě průvodce obsluhou této hračky najdeme především samotnou tužku, pečlivě uloženou v měkkém pelíšku. Její hlava má opravdu oči a ústa sloužící pro barevnou signalizaci, reproduktor je pak umístěn na týle. Na bříšku najdeme tlačítko pro zapnutí, otvor pro reset a také mrňavý otvor mikrofonu. Nejdůležitějším prvkem je ale noha, která je zakončena otvorem – čtecím zařízením. Na bocích má pak tučka slot na microSD kartu a na druhé straně USB konektor a výstup na sluchátka.

K tužce také patří stojánek a nabíječka složená z adaptéru a USB kabelu. Vše je vyvedeno v bílé barvě a pěkně ladí dohromady. Příručka ukáže všem zájemcům, jak správně tužku obsluhovat, nabíjet a aktualizovat. Ale v krabičce je ještě jeden aršík, který obsahuje dvacet samolepek. Děti je mohou použít a polepit libovolné předměty v domácnosti. Každou takovou samolepku lze nadefinovat, včetně jejího zvuku nebo písničky, zatímco druhá desítka samolepek slouží k ovládání hlasitosti.

Po spuštění uvítá děti zvukový signál a uvítací hlas. Současně se rozsvítí barevná signalizace kolem tlačítka zapnutí a blikají světýlka na hlavě tužky. Ta nyní čeká na interakci, kterou si lze vyzkoušet snadno i s pomocí zmiňované příručky.

elektronicka-albi-tuzka-09

První stránka toho překvapivě moc nenamluví, ale jakmile spolu s dětmi odlistujete na stranu s lesem, všechny symboly v pravém dolním rohu představují nějakou aktivitu. Je zde žárovka a kniha pro nastavení, jak budou reagovat objekty na stránce. Následovat může popis objektu nebo jiné, specifičtější informace.

Pod symbolem noty jsou pak zvuky, básničky nebo písničky, podle konkrétního obrázku na stránce. Strany kostek slouží pro hry, konkrétně o kvíz, ve kterém děti hledají konkrétní předmět (ve třech obtížnostech).

Tužka sama funguje naprosto intuitivně a děti s jejím ovládáním nemají sebemenší potíže. Navíc se kvůli úspoře baterie sama po třech minutách uspí. Ovšem i tak dokáže sloužit a bavit v průběhu více než čtyř hodin. Anoncovaných osmi hodin se nám sice dosáhnout nepodařilo, ale i tak se jedná o pěkný výkon. Samozřejmě doba závisí hodně také na tom, jak moc tužka mluví.

elektronicka-albi-tuzka-13

Mnoho rodičů ocení nastavení hlasitosti (prakticky plynule) nebo možnost připojení na sluchátka. Děti si tak mohou s knihou hrát i ve večerních hodinách a při tom nikoho neruší. Kvalita zvuku z reproduktoru je překvapivě dobrá a mluvené slovo je jasné a zřetelné. Na tom mají podíl také známé osobnosti, které různé knihy namlouvají.

Ačkoliv je kniha plná znaků a textů, obrázky hrají prim. A to současně znamená, že kniha tentokrát není omezena pouze na děti, které umí číst. I menší děti si s ní mohou velmi dobře hrát a učit se tak významy obrázků a nová slova.  Při přechodu mezi knihami je třeba vždy aktivovat danou knihu ikonou zapnutí, jinak obrázky nefungují nebo jejich významy budou jiné (skryté kódy, které knihy používají, se opakují).

Každá kniha pak dorazí se svými vlastními zvukovými soubory, které lze vždy stáhnout z internetové stránky http://www.kouzelnecteni.cz  a jejich velikost se pohybuje mezi 200 a 600 megabajty. Na stejném místě je možné získat také aktualizaci firmware. V době psaní recenze je dostupná nová aktualizace z 24. 7. 2015. Je tedy vidět, že firma se o svůj nový zábavný systém velmi dobře stará. Aktualizací pak uživatele navede velmi jednoduchý průvodce. Po zapojení se zařízení automaticky nainstaluje (testováno na Windows 7) a namapuje jako vyměnitelný disk. Na kartě je pak už předinstalováno sedm základních knih (respektive šest plus průvodce).

elektronicka-albi-tuzka-12

Elektronická Albi tužka je opravdu vynikajícím počinem, který v dětech povzbuzuje fantazii. Má příjemný ergonomický tvar, který padne i do menší ruky. Ale při tom současně ani dospělý nemá problém ji udržet. Čtení funguje naprosto bez problémů a to při sebemenším přiložení k cílovému objektu. Není třeba tlačit ani nějak složitě hledat místo, kde by tužka svůj objekt přečetla.

Náš názor na tužku jako hardware už tedy znáte, ale samotná malá příručka nenapoví příliš o jejím reálném použití. Kromě základního popisu funkcionalit se tedy se v prvním článku zaměříme také na první knihu z řady Kouzelného čtení a to konkrétně Atlas světa. Ten vyšel v roce 2014 společně s tužkou a není zdaleka posledním kouskem. Postupně se podíváme v našich článcích i na další knihy a na to, co přináší nového do světa malých čtenářů a proč byste si o ně měli svoji sbírku rozšířit.

Tato knížka nabízí osm dvoustránkových obrázků. S výjimkou prvního a posledního (celá planeta a Česká republika) se každá dvoustrana věnuje jednomu kontinentu.  Na těchto stranách se dohromady nachází celkem 1800 zvuků, které může tužka přehrát. Všechny je namluvil Otakar Brousek mladší. Navzdory zaměření na zeměpis je kniha doporučena už od šesti let, protože každá země má svoje zástupné obrázky, které ji dětem přiblíží (například Rumunsko má veselého Drákulu).

elektronicka-albi-tuzka-04

První dvoustránka Atlasu světa slouží jako přehled. Tou nejdůležitější ikonou při prvním otevření knihy je červený symbol zapnutí, která dětem sdělí všechny základní použití. Na první dvoustránce se děti dozví základní informace o kontinentech, ale i oceánech. Každý světadíl má na sobě několik obrázků, které mají svoje specifické zvuky a významy, například klokan nebo Velká čínská zeď.

Stejně jako na dalších stranách, i zde najdeme symbol knihy. Ten zaručuje základní informace o každém prvku. Žárovka pak slouží ke zjištění doplňujících detailních informací. Kvízy nabízí kromě různé obtížnosti vždy pět úkolů a také závěrečné vyhodnocení.

Mapy obsahují různé informace. Mohou to být historické jako ve Španělsku (flamenco), zábavné jako v Monaku (kasína) nebo poučné v Ukrajině (boršč). Mapy jsou naplněné symboly k prasknutí především v Evropě, kde je počet států opravdu velký. Na další straně zase v Asii je Rusko poměrně prázdné, ale oceňujeme, že na mapě je vidět neustále také sousedící kontinenty.

elektronicka-albi-tuzka-08

Každá stránka má také svoje krátké textové uvození, které si mohou děti přečíst. Mapky se nevěnují pouze souší, ale dozvíme se něco i o mořích nebo rybách. Nejzajímavější a nejtajemnější pro všechny bez ohledu věku bude asi Afrika.

První obtížnost po dětech požaduje hledání zemí. To je opravdu nejjednodušší, protože jména zemí jsou na mapě napsaná. Stačí tedy chvilku hledat. Čas na odpovědi není nijak omezen. S druhou obtížností už přitvrzuje, protože jde o hlavní města. Ačkoliv to vypadá jednoduše, není. I v Evropě vás může překvapit například město Vadúz. Hlavní ale je, že města už na mapě nejsou natištěna (pouze jejich pozice) a děti tak musí odpověď vědět. Kniha jim ji samozřejmě řekne, když ji budou poctivě procházet s tužkou před spuštěním kvízu. Třetí obtížnost pak chce po hráčích už nějakou konkrétní informaci o zemi (z doplňujících informací) a to není vůbec jednoduché ani pro dospělého.

Všechny kvízy jsou velmi tolerantní a prcek má vždy na nalezení tři pokusy, i když se napoprvé netrefí. Teprve třetí omyl znamená zaznamenání chyby. Při tom je znovuhratelnost obecně velice vysoká. Každý úkol nabízí náhodnou sestavu zemí (nebo jejich vlastností) z daného kontinentu, které děti mají hledat. Škoda, že tužka k zaznamenávání správných a špatných odpovědí navíc neměří také čas. Tím by se její využití jako hry ještě vylepšilo.

elektronicka-albi-tuzka-17

Celkově jsou informace v knize Atlas světa obsažené podobné takové malé encyklopedii. Rádi si je projdou nejen děti, ale i dospělí. Kniha se velmi podařila a to včetně ilustrací, které jsou dílem Barbory Buchalové, zatímco veškeré psané texty zpracovala Tereza Kocová.

Každého nacionalistu pak potěší poslední dvoustránka, která se zabývá naší republikou a jejími kraji. Od libereckého s bílými tygry až po jihomoravský s vinicemi a Velkou cenou České republiky na Masarykově okruhu. Podobně jako u první dvoustrany, i zde najdou děti možnost spustit pouze první nejjednodušší variantu kvízu. Nás ale pak velmi těší, že jako jednu ze dvou zajímavostí kraje Vysočina si vybrali autoři hrad Pernštejn.

Atlas světa se nám moc líbí a skvěle ukazuje možnosti čarovné tužky. Dětem nabízí obrovské množství informací a vědomostí, které postupně mohou pochytit a dokonce si je prověřit, třeba i v souboji s někým jiným, ve kterém se počítají chyby. Atlas světa můžeme tedy svědomitě doporučit, pokud už tužku máte nebo o ní alespoň uvažujete.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcana – agenti ve městě Cadwallon