Desková hra očima odborníka 1: Pictureka očima učitele

V klasický seriálový čtvrtek zahajujeme ještě jednu nepravidelnou sérii článků k již existujícím Ke stažení a Dětskýma očima. Tentokrát se vždy zeptáme nějakého odborníka z oboru na názor na některou z již recenzovaných deskových her. Dnes nám bude odpovídat paní magistra Helena Vítová, ředitelka školy ve Zvoli nad Pernštejnem.

Její škola, se kterou úzce spolupracujeme při různých herních akcích pro děti, dostala zapůjčenu od naší redakce dětskou hru Pictureka, kterou mohla vyzkoušet a hrát s dětmi. Dnes vám přinášíme poznatky, které o hře učitelé získali.

Pokud se chcete dozvědět nejdříve více o hře, přečtěte si naši recenzi Pictureky. A nyní již přenecháme prostor paní ředitelce.

Jaký pedagogický přínos může tato hra podle vás mít pro děti začínající školní docházku?

Tato hra je pro děti velice motivující, podporuje orientaci v prostoru, učí děti přiřazování stejných tvarů a hledání tvarů podle barvy. Dětem se líbí možnost hledání v prostoru, kdy se mohou zmýlit, ale tím, že daný obrazec najdou, prokážou, jak mají dobrý pozorovací smysl. Tímto se děti naučí hledat ve změti dalších útvarů, učí soustředěnosti na danou věc, učí se, co je nahoře, dole, vpravo, vlevo, ale také co je menší, větší a navíc se učí řadu čísel – počítat kolik kdo našel obrázků, a také porovnávání, kdo našel více či méně.

Jak se Vám líbí herní principy Pictureky?

Principy jsou jednoduché a přiměřené pro nižší věkovou kategorii dětí. Je zde možnost si dle věkového složení zvýšit či snížit náročnost.

Jak se Vám líbí grafika hry?

Grafika je jiná než u ostatních dětských her či časopisů, avšak je blízká dětem, význam některých tvarů jsou menším dětem méně srozumitelné. Je však dobré, že se díky této grafice dá rozvíjet nejen dětská představivost, ale i komunikace mezi dětmi, které jsou věkově smíšené.

Komu byste hru Pictureka doporučila?

Hru bych doporučila do mateřských škol, družin základních škol, ale i rodičům. Tato hra je vhodná pro společná rodinná setkání při hře, pro získávání společných zážitků a radosti ze hry.

Koupila byste hru Pictureka svému dítěti?

Po zkušenostech s touto hrou, ano.

Vaše zhodnocení hry Pictureka

Hra je mezi dětmi velmi oblíbená a možnost soutěžení podporuje jejich pozornost a soustředění. Podporuje zdravou soutěživost u dětí, spolupráci, vhodnou komunikaci a fantazii, při zjišťování významu daných tvarů. Pro předškolní děti a děti z první třídy podporuje trénování číselné řady, porovnávání počtu a odhadu před vlastním výkonem.

Pokud máte na paní ředitelku jakékoliv dotazy ohledně hry Pictureka, pište je do komentářů nebo na naši e-mailovou adresu a určitě nezůstanou bez odpovědi.

Desková hra očima odborníka 1: Pictureka očima učitele
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Button Up! – knoflíková válka