Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Golden Geek Award 2010 vyhrála Hansa Teutonica

Na výstavě BoardGameGeek.CON v Texaském Dallasu byly 20. listopadu vyhlášeni vítězové prestižního ocenění, které volí samotní hráči. Z komunity největšího deskového serveru BoardGameGeek vzešla jako absolutní vítězka strategická hra Hansa Teutonica. Ta vyhrála zároveň i svoji strategickou část soutěže.

Co je pro nás však mnohem zajímavější je druhé místo tohoto ocenění, které s propracovanou hrou Steam od Martina Wallace sdílí Vládci podzemí z hlavy českého designéra Vládi Chvátila. Na vydání hry se podílela česká firma Czech Games Edition a v češtině hru seženete pod hlavičkou distributorské firmy MindOk. Na Vládce podzemí najdete u nás recenzi již tento týden!

Forbidden Island od autora Pandemicu, Matta Leacocka, získal ocenění v kategorii Nejlepší hra pro děti. Jedná se opět o kooperativní hru, která ovšem nabízí kratší hrací dobu. Najdete ji v luxusní kovové krabičce.

Mezi rozšířeními se nejlépe umístily nové karty pro oblíbený Dominion, tentokrát s podtitulem Prosperity. Třeba se jí u nás dočkáme už v příštím roce, ale předtím bude chtít ještě firma Albi lokalizovat menší 150ti kartové rozšíření Alchemy. O Prosperitě se již dnes mezi hráči mluví jako zatím o nejlepším rozšíření Dominionu.

O nominovaných v jednotlivých kategoriích jsme informovali před dvěma týdny. Zajímavé je, že v hlasování vyšly naprázdno takové hity, jako Cyclades a Adventurers v ocenění za zpracování, kde je překonala luxusní edice War of the Ring. Proti této volbě (a také nominaci samotné hry) se na BoardGameGeek strhla vlna odporu, protože hra vyšla v nezměněné podobě oproti šest let starší předloze a podle mnohých si tak nezasloužila nominaci.

Žádné vítězství si nepřipsala ani vynikající hra Summoner Wars, která v ostatních oceněních sbírala neustále vavříny, příkladem může být například vyhlášení Dice Tower Awards.

Zároveň se mezi fanoušky protestuje i proti nominačním pravidlům, která umožňují takzvané druhé šance hrám z roku 2009 bez ohledu na to, jestli byly nominované v loňském roce. Na podobném systému fungují také nominace na českou Hru roku.

Kompletní výpis vítězů jednotlivých kategorií:

Hra roku
Hansa Teutonica

Další medaile ve hře roku
Dungeon Lords
Steam

Hry pro dva hráče
Washington’s War

Nejlepší abstraktní hra
FITS

Nejlepší zpracování a grafika
War of the Ring Collector’s Edition

Nejlepší karetní hra
Innovation

Nejlepší dětská hra
Forbidden Island

Nejlepší rozšíření
Dominion: Prosperity

Nejlepší rodinná hra
Tobago

Nejvíce inovativní hra
Catacombs

Nejlepší párty hra
Telestrations

Nejlepší hra vytiskni a hraj
Zombie in my Pocket

Nejlepší strategie
Hansa Teutonica

Nejlepší zpracování tématu
War of the Ring Collector’s Edition

Nejlepší válečná hra
Washington’s War

Golden Geek Award 2010 vyhrála Hansa Teutonica
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trpasličí les – znovuzrozené dřevěné pexeso