Hry roku: Holandsko oznámilo nominace, Portugalsko vítěze

České nominace pro letošní rok jsou zatím v přípravě, ale v zemi tulipánů už své nominované hry znají. Jedná se o celkem osm her a všechno to jsou známá jména:

– Brass: Martin Wallace
– DixIt: Jean-Louis Roubira
– Fresco: Marcel Süßelbeck, Marco Ruskowski a Wolfgang Panning
– Vysoké napětí: Friedemann Friese
– Roll Through the Ages: Matt Leacock
– Steam: opět Martin Wallace
– Tobago: Bruce Allen
– Vasco da Gama: Paolo Mori

Nominace má na starosti holandská jury, zatímco o volbu vítězné hry se postarají hlasováním samotní hráči. Hry jsou nominovány podobně jako u nás – na základě roku, kdy byly lokalizovány do rodného jazyka a není tedy rozhodující originální datum vydání hry v zahraničí. Vítěz bude oznámen v říjnu.

V Portugalsku jsou o mnoho napřed, protože tamní Jogo do Ano 2009 vyhrála poměrně nečekaně desková hra Maria od Richarda Sivéla. Hra se vyznačuje doporučeným věkem 14 let a herní dobou přesahující tři hodiny. Kromě ní se o titul utkali ještě Vasco da Gama (nominován i v Holandsku) a neuvěřitelná trojice her od britského designéra Martina Wallace: Automobile, Rise of the Empires a méně známé Last Train to Wensleydale (Wallace v roce 2009 vydal celkem pět her – ještě Steam a God’s Playground).

Zajímavé na vybraných hrách je, že průměrný doporučený věk těchto her je téměř 13 let, přičemž herní délka klesla pouze u Vasco da Gama pod dvě hodiny (na 90 minut). Portugalští hráči si asi libují v náročnějších hrách.

17. srpna 2010 ohlásí vítěze naši jižní sousedi z Rakouska.
Hry roku: Holandsko oznámilo nominace, Portugalsko vítěze
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Drop It – kulatý, hranatý a trojhranný