LCG, Living Card Game – živoucí karetní hry od Fantasy Flight Games

Moderní doba je plná nových zkratek a informací, které lidé těžko mohou pojmout naráz bez soustavného hledání. Svoji část do této mísy zmatku přilila i firma Fantasy Flight Games se svojí novou značkou LCG, tedy Living Card Game. Tvrdí o ní, že se jedná o nový koncept, který změní sběratelské karetní hry navždy a zanevřeli tak na svoji předchozí značku CCG, tedy Collectible Card Game.

Základní myšlenkou je vyřazení té nejproblematičtější části sběratelských her – samotného sbírání. Samozřejmě se tím vystavuje riziku, že taková hra bez nutnosti sbírání pozbude jedno ze svých kouzel, které lidi nutilo se k ní vracet a honit se za vzácnými a extra drahými kartami. Pro mnoho lidí však tento krok může být pozitivním, protože už nemusí utrácet nehorázné částky za jednu vzácnou kartu, aby mohli aspoň trošku soupeřit s ostatními hráči.

A jak vlastně tento nový koncept funguje? V základním balení dostanete několik balíčků karet, které stačí pro samotný herní zážitek a plnohodnotnou hru, přičemž by i zde nemělo hrozit rychlé ohrání. Pokud si budete chtít své dojmy rozšířit o další obzory, pak si můžete zaplatit za měsíční rozšíření, které obsahuje pravidelně čtyřicítku nových karet. Ano, Fantasy Flight Games vydávají každý měsíc balíček karet, který hru rozšiřuje a firma slibuje, že se tím hra nikdy neohraje a bude vždy působit čerstvým dojmem.

Cena za jednotlivé balíčky se pohybuje kolem osmi dolarů (cca 200 korun), tedy při počtu čtyřiceti karet vychází náklady přibližně na čtyři koruny za kartu, cena základního balení se liší hra od hry.

Tato myšlenka není nová, jak by mohlo z tohoto článku vypadat. Living Card Game existuje již od roku 2008, a díky tomu již můžete sehnat trojici her, které na jejím základě fungují:

A Game of Thrones: The Card Game

Založená na osvědčené velké deskové hře a předloze George R. R. Martina, zaměřuje se tato hra na diplomacii a strategii a je určená pro dva až čtyři hráče. Mezi její autory patří i oblíbený Christian T. Petersen. V zemi Sedmi království bojují jednotlivé Velké rody Westerosu o kontrolu nad Železným trůnem. Rody jsou čtyři: Baratheon, Stark, Lannister a Targraryen. V jejich světě se setkáte s magií i temnými silami. Každý z rodů má jiné přednosti a sbíráním dodatečných balíčků můžete získat dokonce i další dva rody a hrát tak v šesti. Hra obsahuje karty událostí, které jsou zahrány vždy na začátku kola a ovlivní všechny soupeře.

Přesto, že se jedná o karetní hru, dostanete k ní také krásné figurky reprezentující jednotlivé rody a herní plán pro vykládání karet. Vzhledem k již dvouleté historii získáte výběr z již asi třiceti rozšiřujících balíčků. Základní balení pořídíte zhruba za 900 korun.

Call of Cthulhu: The Card Game

Založena na klasice od H. P. Lovecrafta spatřila v roce 2008 světlo světa i tato karetní sběratelská hra.

V této hře se ponoříte do světa soupeřících vesmírných sil s pozemskými společenstvími, které se věnují jejich potlačení. Vzhledem k faktu, že se jedná o propracovaný svět s obrovskými možnostmi, určitě se nebudete nudit a to ani se základním balením, které před vás postaví figurky, žetony a samozřejmě balíčky karet. Nechybí ani hrací plocha, na kterou budete své karty vykládat.

Call of Cthulhu je určena pouze pro dva hráče a partie trvá zhruba kolem jedné hodiny. Nejvíce se zaměřuje na interakci mezi hráči, jak se každý z nich snaží splnit a získat alespoň tři příběhové karty, které mu zaručí vítězství.

Ve hře naleznete celkem sedm různých frakcí se všemi jejich výhodami i slabinami. Můžete je také libovolně kombinovat a v rámci jedné hry tvořit spojenectví mezi některými z nich.

Základní sada je nejdražší z trojice her a zakoupíte ji za cenu přibližně 1000 korun, za kterou získáte 150 karet a ostatní komponenty. K dnešnímu dni je představeno již kolem dvaceti rozšíření, tedy úctyhodných osm set karet.

Warhammer: Invasion The Card Game

Zatím posledním bratříčkem v sérii Living Card Game je karetní zpracování dalšího obrovského světa, světa Warhammeru Fantasy Battles.

I tato sběratelská karetní hra je určena pouze k duelům mezi dvěma hráči, ale její hrací doba se může protáhnout i ke dvěma hodinám. Všechny čtyři strany (Orkové, Trpaslíci, Království i síly Chaosu) se utkávají v nekončících bitvách. Ale není všechno jen o bojích a tak hra nabízí i rozsáhlé úkoly, stavbu a vývoj království a sběr surovin.

V balení najdete hrací plán pro každého hráče, žetony a balíčky karet. Hra se zaměřuje především na taktické možnosti, to vše za cenu kolem osmi set korun.

Podle názoru hráčů se řadí právě Warhammer k nejpovedenější Living Card Game.

****

Všechny tři hry spojuje luxusní zpracování a krásné grafické ilustrace. To je také jeden z důvodů, proč se vůbec budete do této nekonečně finančně náročné zábavy pouštět. V Americe se navíc v těchto hrách pořádají různé turnaje a dokonce i mistrovství, o kterých si však u nás můžeme v takovém rozsahu nechat pouze zdát. Přesto najdete různé ligy, především ve Warhammeru a A Game of Thrones.

A co vy? Máte někdo doma jednu z jejich polosběratelských her? Jak se vám líbí?

Zdroj obrázků: fantasyflightgames.com

LCG, Living Card Game – živoucí karetní hry od Fantasy Flight Games
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcadia Quest Inferno – pekelné dobrodružství